Amerika unistava buducnost planete Zemlje

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Londonu je ovih dana objavljen izveštaj o uticaju globalnog zagrevanja na globalnu ekonomiju i globalnu potrebu za pijaćom vodom.


Zaključak do koga je došao autor izveštaja Ser Nikolas Stern, svojevremeno glavni ekonomista Svetske banke, vrlo je dramatičan: ukoliko smesta ne preduzmemo korake u pravcu zauzdavanja klimatskih promena, svet će za 50 godina biti suočen s ekonomskim i socijalnim poremećajima kakve su u 20. veku izazvala dva svetska rata ili takozvana velika ekonomska depresija u svetu početkom 30-tih godina.

Njegov izveštaj podrazumeva da se u sprečavanje klimatskih promena uključi čitav svet, no upravo bi na tome taj projekat mogao da se sruši. Upriličen na zahtev britanskog ministra finansija Gordona Brauna, izveštaj, medjutim, sadrži dramatična upozorenja, pre svega vezana za svetsku privredu.

Na osnovu raspoloživih naučnih podataka vezanih za klimatske promene vodećih svetskih institucija, Ser Nikolas je došao do zaključka da bi globalno otopljavanje u narednim decenijama moglo da dovede do dramaticnih ekonomskih i socijalnih promena.

"Glečeri i snežni pokrivač na Himalajima bi se smanjili. To bi značilo da bi snabdevanje vodom više stotina miliona, možda čak i milijarde ljudi, bilo ozbiljno ugroženo. Ako se setimo posledica uragana Katrina, one bi u ovom slučaju bile slične, ali višestruko jače i šire rasprostranjene.

Setimo se takođe i letnjih žega u Evropi 2003. godine - takvi ekstremi bi već kroz 50 godina mogli da postanu uobičajeni, s tim da bi bili još izraženiji. To ne može da se ne odrazi na način na koji vodimo svakodnevni život", ukazuje on.


Zbog toga je neophodno, upozorava Ser Nikolas, smesta preduzeti odgovarajuću akciju jer što duže čekamo, posledice globalnog otopljavanja biće sve teže ukrotive.

Savetnik britanske vlade ima i jasnu računicu vezanu za cenu zaustavljanja klimatskih promena. To će nas, kaže, koštati jedan odsto bruto nacionalnog proizvoda.

"To može da se reši putem poreza, putem razmene kvota za emisije ugljen dioksida, može da se reši kroz nove regulative vezane za standarde zagađivanja u novim automobilima ili robi široke potrošnje. Dakle, ako budemo delovali na međunarodnom nivou, možemo da nastavimo da se razvijamo i rastemo. No, u tom grmu i leži zec.

Da li, naime, na međunarodnom nivou postoji spremnost za tako nešto, ako se uzme u obzir sudbina, na primer Protokola iz Kjotoa, za koji Vašington ne želi da čuje, tvrdeći da je zasnovan na nepouzdanim naučnim podacima", otvoreno ukazuje Ser Nikolas Stern, ali ipak ostaje optimista da će se "svet prizvati pameti".

Međutim, stručnjak za ekološka pitanja na prvo mesto teškoća i problema, prema očekivanju, stavlja SAD. "SAD su najveći proizvođač gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i u ukupnom iznosu i po glavi stanovnika. Ukoliko neko ne ubedi Vašington da se energično i iskreno uključi u borbu protiv klimatskih promena, sve manje-više gubi smisao.


Drugi problem je što zemlje u razvoju, među njima Indija i Kina, imaju nisku stopu emisija štetnih gasova po glavi stanovnika. Pitanje koje postavljaju jeste zašto bi i dalje smanjivale te emisije.

One ne žele da im ekološka problematika ugrožava privredni rast. Treće - nema globalnih ekomskih podsticaja koji bi pomogli Kini ili Indiji da sa jeftinog uglja, koji je ozbiljan zagađivač, pređu na skuplji ugalj koji manje zagađuje.

I četvrti, po mom mišljenju najveći problem, jeste taj što u bilo kom demokratskom društvu sprovođenje dramatičnih ekonomskih promena kakve predviđa Ser Nikolas zahteva da neki hrabar političar izađe pred birače i obeća im da će, ako samo malo zategnu kaiš, njihova deca i unuci imati svetliju budućnost. Političarima, očigledno, to prilično teško pada"...

Iako ostaje neopoziva činjenica da su SAD najveći zagadjivač atmosfere oko naše planete, očekuje se da će ih kroz koju deceniju preteći Kina. Vlasti u Pekingu, kako se čini, za sada smatraju da im je privredni rast važniji od ekologije.

Kina proizvodi više uglja od bilo koje druge zemlje na svetu, a potrošnja nafte se u poslednjih deset godina udvostručila. Uz to, sve bogatija srednja klasa kupuje sve više automobila, što doprinosi zagađenju - kineski gradovi spadaju među najzagađenije na svetu.


Državno rukovodstvo ističe da je svesno problema koje izaziva efekat staklene bašte i najavljuje planove za proizvodnju deset odsto potrebne energije iz obnovljivih izvora, uz izgradnju novih nuklearnih elektrana.

Peking je ratifikovao Protokol iz Kjotoa, ali kao zemlja u razvoju, Kina nije obavezna da smanji emisije štetnih gasova.

U tome i jeste problem, Kina veruje da ograničavanje emisija dovodi u pitanje ekonomski rast. Vlada obećava da će učiniti više za čovekovu okolinu ali, što se nje tiče, privredni rast je na prvom mestu.

Izveštaj Nikolasa Sterna pobrao je aplauze u Britaniji, gde ga je premijer Toni Bler opisao kao alarm za buđenje sveta. "Posledice po našu planetu su bukvalno katastrofalne i one se neće dogoditi u nekoj dalekoj naučno-fantastičnoj budućnosti, već još tokom našeg života. Takođe, ako smesta ne preduzmemo mere, te posledice će biti neizbežne i nepopravljive", rekao je Bler. Ministar finansija Gordon Braun, koji je i naručio izveštaj, najavio je da će vlada parlamentu podneti predlog zakona u kojem će se Britanija obavezati na smanjenje emisija ugljendioksida za 60 odsto do 2050. godine.
 
Međutim, stručnjak za ekološka pitanja na prvo mesto teškoća i problema, prema očekivanju, stavlja SAD. "SAD su najveći proizvođač gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i u ukupnom iznosu i po glavi stanovnika. Ukoliko neko ne ubedi Vašington da se energično i iskreno uključi u borbu protiv klimatskih promena, sve manje-više gubi smisao.
i sta si ti sad novo rekao sta mi vec nismo znali?amerika najveci zagadjivac odavo.

uzgred,jel si ti sadista?samo cekas da se dogodi neka nesreca,tragedija sto na lokalnom sto na globalnom nivou da bi mogao da likujes,da se radujes :roll:

i smanji malo te tekstove,ovo prelazi u spamovanje.
 
Da, tacno je da je Amerika najveci zagadjivac planete, i da ce posledice tog zagadjivanja , mnogo skorije nego se ocekivalo biti katastrofalne, za celu planetu.........

Doduse, u poslednje vreme se dosta radi na smanjenju ispustanja otrova i ugljen monoksida , te raznih aerosola, ali , licno mislim da je za to malo prekasno, i da ce planeta uskoro, a to znaci u sledecih stotinak godina, mozda malo duze, biti suocena sa kataklizmicnim promenama u klimi ,koji povlace neslucene prirodne katastrofe..............to je , sigurno tema oko koje mora da se ujedini ceo svet,,,,,,,,,,,,,,,a kako , u uporedbi sa takvim , globalnim , problemima , prozaicno deluju male, sitnosopstcenicke , lokalne, otimacine teritorija , koje ce , ako ovako nastavimo biti , sasvim bezvredne i nevazne..............
 
Banshee:
i sta si ti sad novo rekao sta mi vec nismo znali?amerika najveci zagadjivac odavo.

uzgred,jel si ti sadista?samo cekas da se dogodi neka nesreca,tragedija sto na lokalnom sto na globalnom nivou da bi mogao da likujes,da se radujes :roll:

i smanji malo te tekstove,ovo prelazi u spamovanje.


Nisam sadista al ti si neka nenormalna cim mozes da lupas ovoliko gluposti. Procitao sam tonu tvojih postova al nijedan normalan dosad. To je po meni dokaz da u glavi sem mozda neke zice sto ti drzi usi nemas nista.

Da imas znala bi da je ovo problem koji utice na sve nas i koji nece izbeci nijedan stanovnik ove planete. Ovo je problem svih nas .

Ne znam jel si gledala film The Day After Tommorow al nama sleduje odprilike nesto slicno tome ako se ovaj trend unistenja i zagadjivanja planete na kojoj zivimo ne promeni.

Ajde da mozemo da odemo na neku drugu planetu pa da nas boli uvo, al mi ljudi trenutno drugog doma od ove planete na kojoj zivimo - nemamo stoga trebamo preduzeti sve sto mozemo da to sto imamo i sacuvamo.
 
inagadadavida:
Da, tacno je da je Amerika najveci zagadjivac planete, i da ce posledice tog zagadjivanja , mnogo skorije nego se ocekivalo biti katastrofalne, za celu planetu.........

Doduse, u poslednje vreme se dosta radi na smanjenju ispustanja otrova i ugljen monoksida , te raznih aerosola, ali , licno mislim da je za to malo prekasno, i da ce planeta uskoro, a to znaci u sledecih stotinak godina, mozda malo duze, biti suocena sa kataklizmicnim promenama u klimi ,koji povlace neslucene prirodne katastrofe..............to je , sigurno tema oko koje mora da se ujedini ceo svet,,,,,,,,,,,,,,,a kako , u uporedbi sa takvim , globalnim , problemima , prozaicno deluju male, sitnosopstcenicke , lokalne, otimacine teritorija , koje ce , ako ovako nastavimo biti , sasvim bezvredne i nevazne..............

Eto desilo se cudo da se i ja jednom slozim sa tobom.
 
Da, tacno je da je Amerika najveci zagadjivac planete, i da ce posledice tog zagadjivanja , mnogo skorije nego se ocekivalo biti katastrofalne, za celu planetu.........

Doduse, u poslednje vreme se dosta radi na smanjenju ispustanja otrova i ugljen monoksida , te raznih aerosola, ali , licno mislim da je za to malo prekasno, i da ce planeta uskoro, a to znaci u sledecih stotinak godina, mozda malo duze, biti suocena sa kataklizmicnim promenama u klimi ,koji povlace neslucene prirodne katastrofe..............to je , sigurno tema oko koje mora da se ujedini ceo svet,,,,,,,,,,,,,,,a kako , u uporedbi sa takvim , globalnim , problemima , prozaicno deluju male, sitnosopstcenicke , lokalne, otimacine teritorija , koje ce , ako ovako nastavimo biti , sasvim bezvredne i nevazne..............
 
A pazite sada smesnu situaciju, koja ce se po procenama desiti za nekoliko stotina hiljada godina...

Havaji se , kako je izracunato svake godine, pomeraju za 9 do 25 cm prema obalama Kamcatke, tako da je za ocekivati, da ce se daleko u buducnosti spojiti..:):)

Zamislite koja ce paranoja zavladati mednju Rusim i Americkim PatriJotama, kada Havaji uplove u ruske teritorijalne vode.:):):):)

Naravno , mi cemo , kao braca, pretpostavljam dati podrsku Rujama, po starom domacinskom pravilu, u cije dvoriste , prase udje, njegovo je :):):):)

Ponavljam, kako smesno izgledaju ove "zivotne " teme , Kosova , EU, izbora.......prema ogromnom prostranstvima vremena, i dogadjaja koje cekaju ovu planetu...:)
 
Jerry Ropero:
Nisam sadista al ti si neka nenormalna cim mozes da lupas ovoliko gluposti. Procitao sam tonu tvojih postova al nijedan normalan dosad. To je po meni dokaz da u glavi sem mozda neke zice sto ti drzi usi nemas nista.

Da imas znala bi da je ovo problem koji utice na sve nas i koji nece izbeci nijedan stanovnik ove planete. Ovo je problem svih nas .

Ne znam jel si gledala film The Day After Tommorow al nama sleduje odprilike nesto slicno tome ako se ovaj trend unistenja i zagadjivanja planete na kojoj zivimo ne promeni.

Ajde da mozemo da odemo na neku drugu planetu pa da nas boli uvo, al mi ljudi trenutno drugog doma od ove planete na kojoj zivimo - nemamo stoga trebamo preduzeti sve sto mozemo da to sto imamo i sacuvamo.


Jako je lepo , videti, da ovejani PatriJota, nalazac izdajnika i placenika gde ih ima , i gde ih nema , ...........srBski lokalpatrijota, razmislja globalno..............
Jerry razmislja sire nego sto je problem Kosova, i Cede Jovanovica........priznajem, vrlo ugodno iznenadjenje..............Jerry , ti si mnogo sirih shvatanja nego se dalo pretpostaviti,

Globalizacija i internacionalizacija ekoloskih problema , su neophodni za resavanje istih, a to zahteva saradnju svih naroda i drzava sveta..........bravo Jerry, deluj lokalno , ali misli globalno :D
 
Jerry Ropero:
Nisam sadista al ti si neka nenormalna cim mozes da lupas ovoliko gluposti. Procitao sam tonu tvojih postova al nijedan normalan dosad. To je po meni dokaz da u glavi sem mozda neke zice sto ti drzi usi nemas nista.

Da imas znala bi da je ovo problem koji utice na sve nas i koji nece izbeci nijedan stanovnik ove planete. Ovo je problem svih nas .

Ne znam jel si gledala film The Day After Tommorow al nama sleduje odprilike nesto slicno tome ako se ovaj trend unistenja i zagadjivanja planete na kojoj zivimo ne promeni.

Ajde da mozemo da odemo na neku drugu planetu pa da nas boli uvo, al mi ljudi trenutno drugog doma od ove planete na kojoj zivimo - nemamo stoga trebamo preduzeti sve sto mozemo da to sto imamo i sacuvamo.

vrlo dobro znam o tom problemu,mozda i vise od tebe ali ti si jedno zlonamerno bice koje svaki put jedva doceka neku nesrecu da bi mogao da likuje nad tim.tuzno.

i jos si selektivan,jer onim boldovanim delom i naslovom teme pokusavas da kazes kako su amerikanci zla stoka koja je jedina kriva za to....i jos sve to radis krajnje providno...onako amaterski.

uzgred,nisi bas kompetentan da odredjujes da li sam ja normalna ili ne.bolje cuti i za promenu razmisljaj sta i kako pises.
 
Nigde nisam ja likovao nego ti jednostavno mene ne podnosis pa sta god ja napisem ovde ti to koristis da podjebavas, jer nemas pojma ni o cemu da bi ista pametno rekla pa ti kao "kontra argument" ostaje samo jeftino seljacko podjebavanje.

Eto i sad u ovom poslednjem postu ti tvrdis kako "sve znas o ovome" a ne dajes nam ni delic tog tvog znanja da mozemo da prokomentarisemo nesto u vezi toga. Ajde eto ja te pozivam da nam za razliku od podjebavanja korisnika koje stalno primenjujes izlozis nesto od toga sto ti navodno "znas".
 
Jerry Ropero:
Koje su tacke bas bi voleo da vidim? Rusija je koliko ja znam verifikovala sporzum u Kjotu a u ovom tekstu ti lepo pise da je najveci zagadjivac na planeti i kao drzava i po glavi stanovnika - USA. Tako da manje lupaj vise citaj sledeci put.
Bilo pre dve nedelje na N24.Jedna je u Kazahstanu,jedna u Rusiji,Sibir.Treca je u jednoj od bivsih republika.Dve se nalaze u Africi.Ostatak po Centralnoj i J.Americi.Ako te interesuje guglaj.Ti bar imas ovde najvise slobodnog vremena :D
 
http://forum.krstarica.com/search.php?searchid=1612015
evo ti spisak tvojih tema,pa se sam uveri u svoje zlobne naslove i u ono sta impliciras.

drugo,lazes,nisam rekla da znam sve,nego da mozda i vise od tebe,sto opet govori o tvojoj zlonamenosti.

ne mrzim te,samo mi te je zao...jer si zlonameran,i to veoma,selektivan,iskljuciv i jos po nesto,sto iz pristojnosti imam nameru da zadrzim za sebe.
 
inagadadavida:
Da, tacno je da je Amerika najveci zagadjivac planete, i da ce posledice tog zagadjivanja , mnogo skorije nego se ocekivalo biti katastrofalne, za celu planetu.........

Doduse, u poslednje vreme se dosta radi na smanjenju ispustanja otrova i ugljen monoksida , te raznih aerosola, ali , licno mislim da je za to malo prekasno, i da ce planeta uskoro, a to znaci u sledecih stotinak godina, mozda malo duze, biti suocena sa kataklizmicnim promenama u klimi ,koji povlace neslucene prirodne katastrofe..............to je , sigurno tema oko koje mora da se ujedini ceo svet,,,,,,,,,,,,,,,a kako , u uporedbi sa takvim , globalnim , problemima , prozaicno deluju male, sitnosopstcenicke , lokalne, otimacine teritorija , koje ce , ako ovako nastavimo biti , sasvim bezvredne i nevazne..............
Ti Marko mora da si optimista :D
Za pola veka ima da nas bude u tragovima.logicno je da ce da objave za stotinjak ".Pre samo dvadeset godina leti kad padne pljusak kao deca smo pichili kroz kanale prepune tople kisnice,danas je letnja kisa hladna kao led.klima se menja na nase oci,samo sto kad jednom uhvati zalet ice sve brze i brze.Sve ociglednije i ociglednije.Kao kad Trabant krene niz padinu.Pri podnozju dovati i stotku.
 
Banshee:
http://forum.krstarica.com/search.php?searchid=1612015
evo ti spisak tvojih tema,pa se sam uveri u svoje zlobne naslove i u ono sta impliciras.

drugo,lazes,nisam rekla da znam sve,nego da mozda i vise od tebe,sto opet govori o tvojoj zlonamenosti.

ne mrzim te,samo mi te je zao...jer si zlonameran,i to veoma,selektivan,iskljuciv i jos po nesto,sto iz pristojnosti imam nameru da zadrzim za sebe.
Banshee znas li grafit "Dzaba ste krecili"?Kod njega vredi "Dzaba objasnjavas".
 
Banshee:
http://forum.krstarica.com/search.php?searchid=1612015
evo ti spisak tvojih tema,pa se sam uveri u svoje zlobne naslove i u ono sta impliciras.

drugo,lazes,nisam rekla da znam sve,nego da mozda i vise od tebe,sto opet govori o tvojoj zlonamenosti.

ne mrzim te,samo mi te je zao...jer si zlonameran,i to veoma,selektivan,iskljuciv i jos po nesto,sto iz pristojnosti imam nameru da zadrzim za sebe.


Aha ti znas vise od mene i mi cemo ti verovati na rec :D . Nije nego. Dokazi da nesto znas o bilo cemu tako sto ces nam priloziti neke cinjenice o onome o cemu diskutujemo a ne time sto ces tvrditi da si ti najnaj a mi ostali pojma nemamo.

Vidi se da si plitka licnost po tome sto na svakoj temi ti tvrdis da nesto znas a ne prilazes bilo kakve argumente.

No nemam dalje zelju da gubim vreme na jednu tako plitku osobu kao sto si ti tako da cu se posvetiti diskusiji .Diskusija je ovde zagadjivanje planete zemlje i molim diskutante da se drze zadate teme.
 
Hm...ybt. pa ne mogu da verujem da se i na ovom podforumu svađa!Koji vam je bre!Mir...inače...hm...!Svi mi guramo ovaj naš kamen u propast,neko manje a neko više...zajednička osobina...bez obzira i na raznorazne sporazume i na svest...niko neće da stane...niko nema nameru...lova i keš...sve i svet se vrti oko toga...da dodam još i moć...
Btw. desiće nam se ili dan posle ili jezgro...
 
mislim da bi bilo bolje da malo ucite nase ugledne gradjane iz Beograda da prestanu da bacaju smece kroz prozor,papirice,otpuske od duvana po ulicama,a o dezodoransima,konzervama,i ostalim iskoriscenim proizvodima da ne govorim...prvo krenite od mesta u kojem zivite,a ne odmah na Ameriku..pricate o zagadjenjima a sto na Novom Beogradu nema nijedna normalna kanta za otpatke,i sto niko ne vodi racuna o takvim stvarima...kad vi stariji budete resili da zavedete mere kao u Americi,onda ih okrivljujte za takve stvari...ja se slazem da su najveci zagadjivaci,al mi sa njima il bez njih bicemo jako neuredna i zagadjena drzava..pooz svima
 

Back
Top