Диктатура ЕУ ???
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 83

Tema: Диктатура ЕУ ???

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Podrazumevano Диктатура ЕУ ???

Дилеме око заједничке европске валуте

Еуро или евро

Бугари упозоравају на ћирилицу и свој изговор, из Европске централне банке узвраћају да се европски новац свугде мора звати исто...
    Осим Бугара и ми европску валуту зовемо евро

Специјално за „Политику”

П
    РАГ, 15.новембра – Увођење заједничке европске валуте било је последњих дана контроверзна тема у неколико нових или будућих чланица ЕУ. При томе су видљива била настојања тих земаља да самосталније одлучују о томе него што је, бар засад, Брисел спреман да им изађе у сусрет. Но, пођимо редом.

Према правилима ЕУ, заједничка европска валута мора да се пише и изговара исто у свим земљама чланицама, тј. као – еуро. Бугарска, која постаје ново чланица за месец и по дана, међутим, тражи да јој се омогући да користи назив који је уобичајен у тој земљи – евро.

Пре неколико дана ради решавања тог проблема састао се бугарски министар за државну администрацију Николај Василев с представницима ЕУ и изнео им аргументацију за овај бугарски захтев. Василев је истакао како се у Бугарској очекује да – као што регулатива ЕУ допушта разлике између ћирилице и латинце – разликовање треба допустити и у овоме јер је варијанта „евро” постала званична у бугарском језику. „Већ неколико година осам милиона Бугара пише и изговара на исти начин назив заједничке европске валуте. ’Евро’ је за бугарски природнији јер кажемо Европа, а не Еуропа… Међутим, Европска централна банка (ЕЦБ) инсистира да се заједничка валута пише и изговара на начин који је нама туђ. У уговору о приступању ова валута се помиње више пута и пише у бугарској верзији као ’евро’. Треба ли да сада мењамо тај уговор? Не мислим тако. Зашто не бисмо радије написали тај лепи знак за еуро € … и пустили свим народима на земаљској кугли да ту реч изговара у складу са својим језичким традицијама”, коментарише Василев.

Портпарол ЕЦБ Нилс Бунеман је, међутим, у изјави за ЕурАктив био категоричан: „Европски савет је одлучио да назив јединствене европске валуте има да буде ’еуро’ и да тај назив мора да буде исти у свим службеним језицима ЕУ, при чему се узимају у обзир различита писма”.

Но, не инсистира се само на обавезности назива него, у случају Пољске, и на обавезности увођења заједничке европске валуте. „Пољска, као земља чланица ЕУ, мора да уведе еуро кад испуни одговарајуће услове.” То је у понедељак саопштила Европска комисија (ЕК), заузимајући став према намери владе ове земље да ступи у евро-зону тек ако се то усвоји на референдуму. „Уговорне обавезе су јасне”, истакао је портпарол ЕК Јоханес Лаитенебергер. „Еуро мора бити уведен када земља испуни конвергенционе критеријуме.”

Пољска министарка финансија Зита Гиловска је у петак изјавила да влада намерава да организује референдум 2010. о ступању у евро-зону ако Пољска 2009. испуни конвергенционе критеријуме. Овакав став ЕК у погледу обавезности евра сигурно ће подстаћи нови талас незадовољства у Пољској и другим новим земљама чланицама јер се њиме јасно дефаворизују нове чланице у односу на старе које, попут Британије и Шведске, могу да бирају и које нису напустиле своју националну валуту.

У Словачкој, а с обзиром на тренутну ситуацију она би требало да буде прва нова чланица која ће после Словеније примити евро (Словенци од почетка идуће године, а Словаци од почетка 2009), ових дана настала је прва озбиљна пукотина у јединственом ставу (који је од старе десне (владе) преузела и нова лева влада) да је овај рок оптималан. Наиме, бивша вицепремијерка и министарка финансија, сада потпредседница Европске банке за обнову и развој, угледна економисткиња Бригита Шмогнерова је изашла са ставом да скоро увођење евра има више лоших него добрих страна. Ради бржег развоја земља би морала да више инвестира у образовање, истраживање и развој и инфраструктуру да би се приближила просеку развијености ЕУ, за шта, међутим, због строгих критеријума за увођење евра нема простора. ...................”.

Милан Лазаревић

[објављено: 18.11.2006.]

************************************************** ***********************************************

Ево доказа како "свако зло има своје добро" а у овом случају је одлично да Бугарска улази у ЕУ пре нас. И сами видите шта тражи ЕУ од њих - једноставно
    да буду идиЈоти.

Е, што ми је мило & драго што У НАШЕМ УСТАВУ ПРИОРИТЕТ ИМА ЋИРИЛИЦА.
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Диктатура ЕУ ???

Ја се не бих много радовао.Наши политичари су се досада безброј пута показали као љигави лакеји,тако да мислим да би без поговора извршили готово све што ЕУ затражи!

Aktivan član srbija do grcke (avatar)
    Učlanjen
    05.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ma boli me uvo za eUropljane, ako hocu zvacu ga i jevro..

Ističe se Korner zastavica (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Reputaciona moć
    65

Ja je zovem kako mi padne na pamet. Tako da ti ono MI ne treba uopste. Mozda TI zoves EVRO,ja ne bas tako cesto.
    Ako cemo sitnicarski onda treba da zovemo Juro.

Inace,jel Grcima nesto fali? valjda si bio do Grcke makar,posto si veliki nacionalista.
    Oni sve strane izraze pisu na alfabetu i niko im nista ne kaze.niti im prvi problem. Mada je meni debilno kada vidim naziv nekog stranog benda na alfabetu, koji u Grckoj ima koncert.
    Kao i kada u nasim novinama strana imena pisu onako kako se izgovaraju,budalastina. Ali dobro...

Ističe se Korner zastavica (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Reputaciona moć
    65

Otprilike tako nekako...

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Није важно како ће те га звати,али је битно да је увођењем евра извршена највећа пљачка у историји...

Aktivan član B.A.L. (avatar)
    Učlanjen
    01.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ma trebalo bi ceo svet da uvede "privredu robne razmene" onda se ne bi raspravljali oko ovakvih gluposti...

Buduća legenda Banshee (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

ja cesce kazem euro nego evro.

koja crna diktatura.
    nije diktatura nego paranoja.
    you make me sick because i adore you so

Poznat inagadadavida (avatar)
    Učlanjen
    30.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

EU je , vec pripremila za stampanje nove novcanice , koje ce imati i cirilicni naziv za Euro , bas zbog Bugara.................e sad, ako to nije znak dobre volje, i ravnopravnosti, onda ne znam sta je.......

Licno mislim da Bugare zabole kako ce da ga zovu , samo da im bude puniji dzep, a to i jeste poenta.
    A uvek ce nekom krivom , i dlaka da smeta.......

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Nije znak dobre volje kad ti drugi odredjuje kako ces da pricas i nesto nazivas. Eto bre, oce i jezik da nam promene i prekrste. To je diktatura i tiranija.

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio urospo
    ....oce i jezik da nam promene i prekrste. To je diktatura i tiranija.
    Uroše, molim te...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Како није диктатура? Па они стварају Сједињене Европскје Државе по угледу на Америку и наравно равњају све пред собом како би угушили Историјске знаменитости сваког народа, почевши од Диктата да мора бити "еУро", па ће онда забрањивати и писмо који је материјална слика куктуре и традиције сваког народа, па ће онда захтевати да се створи неки нови заједнички језик, наводно ради смањења папирологије у односима две "државе", ко зна где ће да се зауставе...

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Pa ja kazem, ali eto moderator me opominje.
    Pa kako oni mogu da nam odredjuju kako cemo nesto da izgovaramo ili pisemo.
    Pa imamo mi svoj jezik, svoje pismo...

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ljudi, pričamo o imenu jedne valute... Kud odoste???

Poznat _Milanche_ (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Pa ja kazem, ali eto moderator me opominje.
    Pa kako oni mogu da nam odredjuju kako cemo nesto da izgovaramo ili pisemo.
    Pa imamo mi svoj jezik, svoje pismo...
    Pa valjda ne odredjuju kako cemo mi da pisemo nego valjda evropska banka na novcanicama?
    To sasvim prosto moze da odredi evropski parlament i savet ministara ako ima za to kvalifikovanu vecinu u predstavnickom telima EU.
    Kao sto i skupstina Srbije moze nesto da odredi tako mogu i organi EU.

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio _Milanche_
    Pa valjda ne odredjuju kako cemo mi da pisemo nego valjda evropska banka na novcanicama?
    To sasvim prosto moze da odredi evropski parlament i savet ministara ako ima za to kvalifikovanu vecinu u predstavnickom telima EU.
    Kao sto i skupstina Srbije moze nesto da odredi tako mogu i organi EU.
    Бугари упозоравају на ћирилицу и свој изговор, из Европске централне банке узвраћају да се европски новац свугде мора звати исто...

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Imenica... Dolar je svuda dolar.

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Rublja je rublja...

Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Vidis ako organi EU budu kvalifikovanom vecinom izglasali da je svuda EURO nema tu vise neke diskusije.Ako budu izglasali da moze da bude i EVRO onda ce biti evro.
    Meni nije jasno cemu se ti cudis?

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio jomini
    Imenica... Dolar je svuda dolar.
    Pa zasto onda euro ne bude svuda euro. Isto je imenica.

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa to oni i žele, zar ne?

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio _Milanche_
    Vidis ako organi EU budu kvalifikovanom vecinom izglasali da je svuda EURO nema tu vise neke diskusije.Ako budu izglasali da moze da bude i EVRO onda ce biti evro.
    Meni nije jasno cemu se ti cudis?
    Ok, ali to je onda diktatura. Oni naredjuju kako ce se nazivati, prekrajaju jezik i pismo.

Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Ok, ali to je onda diktatura. Oni naredjuju kako ce se nazivati, prekrajaju jezik i pismo.
    pa nije urospo bas je sprotno od diktatre.
    O tome odlucuju organi koji su izbarani od gradjana unije na neposrednim izborima.
    Kako to moze biti diktatura covece?Pa izmadju ostalog o tome ce glasati i poslanici iz Bugarske?

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio jomini
    Pa to oni i žele, zar ne?
    Ne, oni naredjuju da mora da se naziva euro.

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne, oni naredjuju da mora da se naziva euro.
    Pa pitao si zašto nije svuda euro!!!

Slične teme

1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.11.2008., 01:19

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •