''Childhood's End'' by Arthur C. Clarke

*goofy

Zainteresovan član
Poruka
226
pa ovako...
treba da napisem temu za seminarski, naslov je "Our own progress and 'guidance from above' in 'Childhood's End' by A.C.Clarke"
naravno, ne ocekujem ni od kog da mi prepricava ili tako nesto, knjigu vec citam, ali komentari, ideje, sugestije bi bile od pomoci... ;)
hvala...
 
Opus Artura Klarka se moze svrstati u tri tematske grupe. Prvu cine dela posvecena osvajanju svemira, druga za predmet ima osobenu futurolosku viziju razvoja covecanstva, dok je treca posvecena istrazivanju morskih dubina.

"Kraj detinjstva" pripada drugoj tematskoj i grupi i sa romanima "Grad i Zvezde" i "2001:Odiseja u svemiru" i serijalom "Rama" cini kosmogonijskom pravac u Klarkovom radu. (Kosmogonijski SF - naucno fantasticna dela u kojima protagonisti tokom radnje dolaze do pitanja i odgovora o poreklu i svrsi galaksije ili univerzuma ).

Zajednicko za "Kraj detinjstva", "Grad i zvezde" i "2001" je postavljanje coveka, odnosno ljudske rase u koordinate kosmicke evolucije razumnih bica, koja pretpostavlja simbiozu raznovrsnih svemirskih entiteta u formu viseg reda, cije moci i vaznost dostizu kosmicke razmere.
Zanimljivo je da u tim romanima Klark vrednuje nauku sasvim drugacije nego u delima iz njegove kosmicke grupe (Pesak Marsa, Ostrva na Nebu, Svetlost Zemaljska ....).
Stupanje covecanstva na pozornicu kosmicke evolucije uvek je praceno dovodjenjem nauke u podredjen polozaj u odnosu na neka svojstva covekovog uma, cija je priroda izrazito iracionalna, te u tom smislu upravo ta dela stoje na putu tumacenjima da engleski SF bard bezrezervno uzdize nauku.
Te se moze rece da dok dela svemirske grupe insistiraju na "hardveru" covecanstva, radovi kosmogonijskog usmerenja su zasnavani na "softveru" ljudskog roda.

Ovde se mogu naci podaci kako o uticajima koje ovo delo izazvalo takodje i o uticajima pod kojima je nastalo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Childhood's_End

Ovde je obimna recenzija knjige od strane naseg gurua naucne fantastike Zorana Zivkovica.
http://www.fantasticmetropolis.com/show.html?ey.utopia
 
pošto je već dosta toga rečeno samo da se upišem. :)
meni je, posle knjige ''Matica Zemlja'', ''Kraj Detinjstva'' omiljena Klarkova knjiga. ono što obožavam kod Klarka, a što je dostiglo vrhunac u ovoj knjizi je to lagano uvodjenje u neki dogadjaj. ne znam tačno kako da vam objasnim, valjda ste me shvatili. prvo opisuje sve posledice dogadjaja a zatim uopšte saopšti šta se dogodilo. takodje ona scena, gde klinac zamišlja univerzume i izadje iz svih vanzemaljcima poznatih, kakvi opisi....
 

Back
Top