Koji nacin grijanja na struju koristite???

mogway

Zainteresovan član
Poruka
318
Koji vam se nacin grijanja na struju cini naj isplativijim? mislim na relaciju cijena-toplota?

Imam stan od 64m2 i razmisljam o promjeni nacina grijanja jer se ovo centralno ne isplati. Preskupo je a lose je. Izadje me cijena 1.44 KM po m2 ( 60.5 dinara po m2 ) tokom cijele godine. Tako da me godisnje izadje oko 1100 KM ( 46 200 dinara ).
Sto je previse, previse je.
 
Pa znam da je gas najjeftinija varijanta, ali nema gasovoda... A to onda predstavlja problem :D :D
Zna li ko koji su sve nacini grijanja na struju ??? Ne mislim na grijalice klasicne, nego na one neke grijace sto se stavljaju u sam radijator i spravice slicne tome???
I koliko to trosi struje po casu ???
Hvala
 
U normalnim zemljama najjeftinije je grejanje na gas. U Srbiji, posle ovog diskretnog i neprimetnog povećanja cene gasa od 30%, prosta računica kaže da prva konstatacija ne važi. Naravno ovde je reč o individulanom grejanju, jer centralno je uvek bilo najjeftiniji način sa svim manama koje može da ima.
 
Pa kod mene nikad nije ni postojao gasovod a u pitanju je glavni grad RS. Onda moyes misliti na kojem je nivou zivot ovde.
A da, kod mene centralno ima i previse mana. A cijena je ogromna za kvalitet koji daju. Zato se raspitujem sta i kako moye na struju, koja je potrosnja, mogucnost ugradnje, servisiranje i sl...
 
Ako razmišljaš o mekovima, u dvosonom stanu bi ti znači trebalo bar četiri komada. Snage su oko 1,5-2kW. Sa ugradnjom bi trebalo da te izađe 100KM po radijatoru. Za vrijeme velikih hladnoća možeš očekivati 1200-1500kWh potrošnje. Ne znam kako si mislio da se odvojiš od toplane, to ide dosta teško. Druga varijanta je centralna jedinica koja se recimo može ugraditi kupatilo, a ujedno imaš i toplu vodu. Problem je što treba tražiti saglasnost od distribucije na te dodatne kW znači košta, instalaciju takođe možeš zadržati postojeću. Jedan drugar kaže da ne plaća puno struje, ali ne vjerujem.
 
Na preporuku prijatelja, mermoterm - mermernu ploču u kojoj je grejač. Izuzetno mali potrošač struje, ekološki najbolji (ne duva, ne diže prašinu), različite snage prema potrebama tj. veličini prostora, za stan idealna. Ja sa dva mermoterma od 1000 W, grejem ceo stan od 48m2, koji je doduše ušuškan. Mermoterm se kupuje u Beogradu, Lomina 42, a postoje i drugi proizvođači kao što je Mermoluks iz Loznice, čiji je dizajn prelep, ali je nešto slabiji grejač.Dakle, izuzetno mali potrošač struje, (kao jedna žica od kvarcne), može se kačiti na zid horiznotalno ili vertikalnodeluje, kao umetnička slika, a mogu se kupiti i držači na kojima će stojati, pa se može pomerati na željenu poziciju, zrači toplotu, idelano.!
Pozdrav
 
badj2002:
Na preporuku prijatelja, mermoterm - mermernu ploču u kojoj je grejač. Izuzetno mali potrošač struje, ekološki najbolji (ne duva, ne diže prašinu), različite snage prema potrebama tj. veličini prostora, za stan idealna. Ja sa dva mermoterma od 1000 W, grejem ceo stan od 48m2, koji je doduše ušuškan. Mermoterm se kupuje u Beogradu, Lomina 42, a postoje i drugi proizvođači kao što je Mermoluks iz Loznice, čiji je dizajn prelep, ali je nešto slabiji grejač.Dakle, izuzetno mali potrošač struje, (kao jedna žica od kvarcne), može se kačiti na zid horiznotalno ili vertikalnodeluje, kao umetnička slika, a mogu se kupiti i držači na kojima će stojati, pa se može pomerati na željenu poziciju, zrači toplotu, idelano.!
Pozdrav
Greje se zapremina, a ne površina, tako da bi zanimljiv podatak bio i koja ti je visina u stanu. Ušuškan, pretpostavljam da znači da imaš svega jedan ili dva spoljna zida.
 
To su sve fore tipa ruski grijač izmišljen za upotrebu u podmornicama ima koeficijent korisnog dejstva 100% ovo-ono. Znači svaki grijač ima takvo iskorištenje jer se sva el. energija pretvara u toplotnu. Potrebe za zagrijavanje jednog stana se mogu izračunati, ali u principu zavise od izolacije i željene temperature io spoljašnje temp.. U principu svaka priča ima 800W a grije kao 2kW su smješne. Razlika ima u isijavanju akumulisane energije i sl.
Cijene energenata je lako prreračunati, nabaciću ja kad nađem tablice sa energetskim vrijednostima.
 
cena mermoterm ploče od 1000 w je oko 9000 dinara. Moj stan je zaista ušuškan, tj. ima samo jedan - fasadni spoljni zid za tri prostorije, ali ovo i jeste preporuka za stanove, dok bi se za kuće ovo grejanje moglo podneti samo u kombinaciji sa podnim ili kakvim drugim grejanjem. Ja sam veoma zadovoljna jer mi račun za struju ne prelazi mesečno 2 500 dinara (ukupan sa svim ostalim strujnim potrošačima, bez tv pretplate).Ne treba puno polemisati, pretpostavljam da si do sad već i rešio ovaj problem grejanja, ovo je za sve koji čitaju da čuju preporuke.
 
Prijatelju, vidi se da se nisi nikad grejao na struju. Kakvo god da ti je centralno grejanje struja je gora, posto vec nemas gasovod (a i to u poslednje vreme nije usteda kao nekad sto je bila), cuti i trpi. Ja se grejem na struju i, veruj mi, pogiboh. Da imam centralno grejanje (makar i lose) skakao bih do plafona. A ako je vec toliko lose moj savet ti je da ubacis klimu u dnevni boravak za dogrevanje i bice ti fino. A cena je takva kakva je. Struja je uvek skuplja, a ako jos uzmes u obzir da je kod nas cena struje jos uvek niza od svetske, budi siguran da ce u dogledno vreme jos poskupeti (zvanicnici stidljivo najavljuju 50-100% da bi dostigli cenu na svetskom trzistu). Inace u svetu se stanovi jako retko greju na struju, tako da je to tendencija i kod nas. Inace nisam nikada jos cuo da neko sa centralnog prelazi na struju. I to bi nesto moglo da ti govori. :)
 

Back
Top