Rusi kupuju USA Steel i Zeljezaru Smederevo

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
USA Steel skoci 10% na berzi-jer se prica da Rusi kupuju USA Steel i Zeljezaru Smederevo..
Ako Rusi kupe RTB Bor i Zeljezaru-naftnu industriju-ocigledno je da je Srbija ruska zona..

MI POBJEDJUJEMO

SLAVA RUSIJI


X 70.79, +6.22, +9.6% ) jumped 7.6% to $69.49 in the first hour of New York trading, propelled by market rumors that a large Russian steel company was considering an acquisition of the Pittsburgh-based steel producer. Longbow Research analyst David MacGregor called the possibility of such a deal "plausible." U.S. steel stocks have been roiled by takeover speculation over the last few months. End of Story
 
Nisao sam na zanimljivu temu, a slicnu pricu sam cuo nekoliko puta po prodaji Sartida.

Sluchaj prodaje SARTID-a i kako su zaradili Djindjic&co ...


Sluchaj prodaje zelezare u Smederevu je relativno poznat domacoj javnosti. SARTID (bivshi MKS) je bio opterecen dugom od 1.6 milijardi dolara. Ovaj enormni dug je nastao josh u doba SFRJ,kada je na ime izgradnje novih postrojenja pozajmljen veliki novac koji nije upotrebljen samo u ovu svrhu .Poshto tokom sankcija nije bilo otplacivanja duga,kamate su narasle i doshlo se do ove cifre. Drzava je preuzela taj dug na sebe (veci deo duga je kasnije otpisan od strane Pariskog kluba) ,a SARTID je otishao pod stechaj. I sad pochinju zanimljivi dogadjaji:
- Poshto je dug uklonjen ,vrednost SARTIDA je procenjivana na 56 miliona $ (Ekonomski Institut u Beogradu),oko 100 miliona $ (izvesne nemachke i austrijske banke - poverioci SARTIDA) i.t.d. Ipak ,prodat je americhkoj kompaniji U.S Steel za 23 miliona $ (tako je predstavljeno domacoj javnosti) ,iako je bilo i drugih zainteresovanih strana ,koje bi mozda ponudile i vishe.
- Nedugo zatim ,curi informacija da je prava prodajna cena SARTID-a bila 35 mil $ . Naravno ,Djindjiceva vlada oshto pobija ove optuzbe. Medjutim ,iz U.S Steel-a nema nikakvih komentara na ovu temu ,ni da ni ne .
- Ugovor o pradaji SARTID-a se objavljuje samo u delovima ,nikad u celosti ,tako da nije moguce jasno utvrditi cenu.
- Izvesni americhki novinar iz Pitsburga (inache sedishta U.S Steel-a) dolazi da knjigovodstvenog izveshtaja U.S Steal-a. U njemu nalazi zanimljiv podatak ,da je placen porez na proviziju od 12 miliona $ za transakciju kupovine SARTID-a. Inache po americhkom zakonu ,sva preduzeca su duzna da posebno naznache sredstva koja su utroshena za provizije - radi suzbijanja korupcije Smile. Ovo mu postaje sumnjivo kad sazna da je vrednost same transakcije 23 miliona $ (znachi provizija je umesto uobichajenih 2-3 % preko 50 % !!!) .Vest se objavljuje u lokalnim novinama.
- Otkriva se da je provizija uplacena na rachune vishe tzv . konsultatnstih firmi . Rachuni su inache po bankama na karipskim ostrvima , a osnivachi firmi ...pa mislim da Vam je vec jasno : Z.Djindjic,A.Vlahovic ....
 

Back
Top