Profesionalci

MasterYoda

Gost
Poruka
4.275
Iako se u ovom forumu uglavnom diskutuje o našim hardver problemima, evo jednog svježeg primjera kako se to radi u svijetu:

Sajt forumer, koga mnogi poznaju jer hostuje veliki broj foruma, ima 25 servera. O brzini njihove konekcije na Internet neću ni razmišljati jer ću početi plakati. Ali, da ne širimo temu.

Sinoć (14.11.) oko 20:00 jedan server (16.forumer) prestao je s radom. Uskoro se na njihovom forumu podrške pojavilo obavještenje da je server 16 isključen zbog kvara hard-diska i da je u toku reinstalacija svega na drugi disk i vraćanje podataka s bekapa. Mole se korisnici da sačekaju. Dobro, sačekaćemo!

Server je proradio tek danas (15.11.) oko 12:00.

Iz ovoga se mogu izvući razni zaključci:
  • serveri na forumeru nisu pravi serveri ili nisu dobri serveri. Normalno bi čovjek očekivao da imaju, ako ništa drugo, barem diskove u mirroru, i to hot-swap. Tada bi bilo moguće u radu izvaditi neispravni disk, staviti novi i ne bi postojao zastoj u servisu, samo privremeno usporenje dok se novi disk ne sinhronizuje sa starim ispravnim.
  • neko tamo ne zna svoj posao. Čak i bez mirror diska, kakva je to zamjena koja, uz reinstalaciju i vraćanje podataka, traje 16 sati. U firmi koja živi od reklamiranja na servisima koje pruža. Razumio bih da se radi o enormnim količinama podataka, ali radi se, kako su sami rekli, o 12 GB. Smiješno. To se s bekapa vrati za kratko vrijeme. 16 sati.
  • neko od njih laže korisnike pa se pitam koliko se može u njih imati povjerenja
Taj bogati, dobro organizovani zapad sa svojim savršenim tehnologijama i organizacijom posla. Ma hajde...
 
12 + 4 =16 sati , ajde recimo da je prošlo sat vremena da su primetili kvar i da su dobili informaciju o tome . Pa za 15 sati bih pojeo taj server kompletno , a ne hard disk. E sad je pitanje šta su oni radili tih 15 sati. Možda su prvo probali spašavanje podataka sa hard diska (diskova jer možda nije bio jedan hard disk u pitanju) recimo da je uleteo neki virus i napravio haos , ili oštetio disk pa su procenili da mogu da spašavaju podatke e pa onda treba dosta vremena za skidanje podataka sa diska i reparaciju istih. Mislim da nemožemo da tu trenutno lupamo o tome jer u suštini mi neznamo kakve prirode je bio kvar , a i kakav je maistor koji to održava. Sem toga sve zavisi i kakav je to server nego je meni nešto malo tih 12 gb pre će biti da je to bilo 1,2 TB za 16 sati samo su oni loše napisali .
PS Možda su menjali ceo server :)
 
Sinoć (14.11.) oko 20:00 jedan server (16.forumer) prestao je s radom.
Server je proradio tek danas (15.11.) oko 12:00.

  • serveri na forumeru nisu pravi serveri ili nisu dobri serveri. Normalno bi čovjek očekivao da imaju, ako ništa drugo, barem diskove u mirroru, i to hot-swap. Tada bi bilo moguće u radu izvaditi neispravni disk, staviti novi i ne bi postojao zastoj u servisu, samo privremeno usporenje dok se novi disk ne sinhronizuje sa starim ispravnim.
  • neko tamo ne zna svoj posao. Čak i bez mirror diska, kakva je to zamjena koja, uz reinstalaciju i vraćanje podataka, traje 16 sati. U firmi koja živi od reklamiranja na servisima koje pruža. Razumio bih da se radi o enormnim količinama podataka, ali radi se, kako su sami rekli, o 12 GB. Smiješno. To se s bekapa vrati za kratko vrijeme. 16 sati.
  • neko od njih laže korisnike pa se pitam koliko se može u njih imati povjerenja
Taj bogati, dobro organizovani zapad sa svojim savršenim tehnologijama i organizacijom posla. Ma hajde...

Bio sam budan i isto sam primetio da imaju problem. Niko tachno nemoze saznati sta je bilo u pitanju, osim njih. Ko zna. U principu, ja gledam na to drugachije, sta ukoliko nikada nije ni postajao problem (jel me razumete), treba imati u vidu i dodatne razloge, mozda su zaista poboljasavali servere. Bitno je kako ce to korisnicima objasniti, nebili oni sto lakse prihvatili da nemogu trenutno da koriste (svoj) forum. treba se postaviti na njihovom mestu i zamisliti kakav odgovor bi napisali Vi umesto njih u tom sluchaju, kako objasniti jednoj (povelikoj) grupi korisnika, zbog chega njihov forum trenutno nije dostupan. Mozda je najlakse objasniti ljudima da je (neki tehnicki) kvar nastao, kako bi sto lakse razumeli da u odredjenom roku naznachenom nece imati svoj forum, tako bi zadrzali svoje korisnike, znachi nebi niko digao ruke od njih. Ne znam, ja gledam drugachije na takve stvari.
 

Back
Top