HOMOSEKSUALIZAM KOD HELENA

L_O_L_I_TT_A

Zainteresovan član
Poruka
242
Priča kaže sledeće -

Pederastija i lezbejstvo bili su prisutni još kod starih helena...Taj detalj je , verovatno većini poznat . Pa ipak , dok čitate Platonovu Gozbu , ne možete da se načudite koliko je ona ( pederastija ) , zapravo , bila podržavana , tačnije , otvoreno se potenciralo na njoj ... čak do te mere da se ljubav između dva muškarca vrednovala mnogo više od ove nama danas normalne , i uvrštena je u red "više ljubavi" , isto kao što je telesna podređena duhovnoj ... To srećemo i kod mnogih tadašnjih liričara , komediografa , tragičara , ali i u slikarstvu , vajarstvu...

Ako je neko zainteresovan za ovu temu , imam još poneke ( konkretnije ) informacije , a zainteresovana sam za vaše mišljenje i nove činjenice...
 
Homoseksualizam nije tema za ovaj podforum. Heleni su druga i drugacija civilizacija, a prisustvo pederastije nista nije cudnije od mnogobostva. Nisu preziveli hriscanstvo, pa su bili samim tim i manje sputana civilizacija. Jedno je pricati o Platonovoj Gozbi i idejama iznesenim u delu, a drugo o homoseksualnosti ciji trag nalazimo u delima Helena.
Necu da zakljucavam, al' da premestim temu hocu, a ti biraj Ljubav i sex ili Filozofiju. :-)
Ja bih na ovaj drugi, tamo ce ozbiljnije da shvate temu.
 
Da napravim digresiju u vezi sa homoseksualizmom.
Znate sta su spartanci radili za vreme ratova koji su trajali po pet, deset godina separatisani od zenskog sveta, ostavljeni na milost i nemilost svojim zivotinjskim nagonima?!
Pa zamislite kakve su to orgije bile !!! ;)
 
eldarion:
Da napravim digresiju u vezi sa homoseksualizmom.
Znate sta su spartanci radili za vreme ratova koji su trajali po pet, deset godina separatisani od zenskog sveta, ostavljeni na milost i nemilost svojim zivotinjskim nagonima?!
Pa zamislite kakve su to orgije bile !!! ;)

U tom kontekstu , postojala je i Sveta četa tebanska , sastojala se od 150 muških ljubavnih parova koji su se čak po vojnom obredu ženili , jer se smatralo da će tako čvrsto povezani rađe umreti nego osramotiti svog ljubavnika , pa je njihova hrabrost bila legendarna...
 
Ma, razumela sam tebe al nisam njih- kako moze da da se duhovna ljubav i telesna- prema muskom rodu u ovom slucaju, stavi u isti kos...eldarion lepo rece sta ih je, uglavnom nagnalo na toliki homoseksualizam, tako da mi sad ovo deluje nekako licemerno...
 
Jel' znate kakav je bio polozaj zene u antici? PODREDJEN. Ljubav prema zeni je culna ljubav, a muskarac kao intelektualno i duhovno superiorniji je samim tim i sposobniji za visu, duhovnu ljubav. Cista logika.
 
Kako kad i kako gde....i u zavisnosti od statusa(plemqinja il chobanchica).Bilo je i vemoa visoqo rangiranih i uticajnih,ko i uveq ko i svuda,ali jesu bile retkost.( ko Olimpija u Makedoniji koja je za to vreme bila veoma uticajna i u politici,moze se retji strah i trepet).Generalno vetjina ljudi nisu smatrani GRADJANIMA(pojam koji je oznachavao mnogo toga u kontextu tog vremena)a samim tim ni vetjina zena.....
Moze i tako da se gleda,al moje neko subjektivno intuitivno osecanje je da je on bio gej.
 
Ma, dobro , nije bas ni bitno toliko to koja je bila Platonova seksualna orijentacija- autor teme napominje da ima jos dosta toga preostalog iz antickog doba odakle moze da se vidi odnos starih grka prema homoseksualizmu...jbg., ima dosta logike u ovome stio kaze divlja....uostalo, Platon nije bio odvajan od zena zbog ratova i sl., pa , eto, naglasava da homo-ljubav i duhovna ljubav spadaju uu "vise ljubavi"...jbt., kakav li su odnos imali prema lezbejkama?!....
 
Žene nisu bile obrazovane , ili , ako i jesu , ne u tolikoj meri koliko muškarci... A tada je filozofija i , ako smem tako da kažem - umna delatnost bila veoma cenjena...Muškarci nisu mogli biti na istim talasnim dužinama sa ženama , one nisu mogle da izazovu njihovo divljenje i poštovanje u tom smislu ...Sto se lezbejstva tiče , Sapfa je bila najpoznatija... Mnoge svoje pesme posvetila je ženama...
 
Zsto price o homoseksualnosti?
Zapadnjaci su svojevremeno lansirali moto: "Kada hoces da unistis neku drzavu obezvrijedi joj najprije nacionalnu valutu". To je primijenjeno na sve bivse komunisticke zemlje pa i na nas. Znamo kako je bilo. Asortiman ubojitog politickog oruzja zapadnjaka stalno se unapredjuje. Sada su to "gej parade". Koliko je perfidna sama homoseksualnost toliko su perfidni i oni koji ovo oruzje koriste u politicke i ratne svrhe. Homoseksualnost je bolest (izopacenost) i treba je lijeciti.
 
ristob:
Zsto price o homoseksualnosti?
Zapadnjaci su svojevremeno lansirali moto: "Kada hoces da unistis neku drzavu obezvrijedi joj najprije nacionalnu valutu". To je primijenjeno na sve bivse komunisticke zemlje pa i na nas. Znamo kako je bilo. Asortiman ubojitog politickog oruzja zapadnjaka stalno se unapredjuje. Sada su to "gej parade". Koliko je perfidna sama homoseksualnost toliko su perfidni i oni koji ovo oruzje koriste u politicke i ratne svrhe. Homoseksualnost je bolest (izopacenost) i treba je lijeciti.
Totalno si promašio temu...Ovde se uopšte ne radi o tome da li je bolest ili ne ( iskreno , oko toga se ne bih složila , pederastija je prisutna od samog postojanja čovekovog , a sad smo se mi našli pametni , pa ćemo da je lečimo...kakva budalaština !!!) nego o tome u kojoj je meri , zbog čega i na koji način bila prisutna u antici , prvenstveno kod starih grka i kako je opisivana u različitim umetnostima...
 
Jos ovo- ova nasa drzava je toliko unistena, da ne znam kako bi jos i neka gej parada mogla da je nesto exstra unisti....dok se po najjacim zemljama sveta odrzavaju gej parade vec godinama, pa jos ne videh da su unistene sbog toga- molim da me neko, argumentvano ispravi ako gresim
 
Pa sve shto znamo o nastnku chovekove sexualnosti je samo u sferi spekulacija.....
Mozda je u pitanju i"ekonomski"faktor.Nije bilo ni kondoma a na sex sa zenama je primarno gledano kroz sticnje potomstva(mozda im bilo fuj da se trpaju s trudnicama)....pa dok trudna zena histerishe nadjesh ljubavnicu ili ljubavnika,pa onda vojni pohodi machevanje i to.....nedostupnost zena u datom trenutqu a qonstantna potreba za sexom,vec pomenuto da zene nisu imale iste mogucnosti da se duhovno razviju u vecini sluchajeva,pa su bile na neki nachin "neinteresantnije"za uspostavljanje dublje emotivne veze a samim tim i sexualne kao njene manifestacije,....sve to vremenom je verovatno dovelo da preovladavanja stava da je drushtveno podobno imati I LJUBAVNIKA.A ljudi su retardi po prirodi,-kazesh im da je qul progutati g.ovno i 9/10 ce potrchati ko ce pre da guta.Tako je bilo pre 2000 godina,tako je i sada.Sve shto je vremenom iskristalisano kao drushtveno podobno ponashanje uvek bez preispitivanja prihvata vetjina.
 
Ovih godina je dokazano da homoseksualizam nije bolest,toliko o tome.
I nije istina da filozofi nisu isli u rat,i te kako su isli i mnogi su se istakli u tim borbama.Na primer Sokrat je poznat po tome.On je takodje u jednom ratu spasao zivot svom ljubavniku Alkibijadu.On je spasao koliko znam i zivot generalu i svom drugu Ksenofontu.
Sokrat i ako je bio ***** ipak je imao dve zene,jedna je vec dobro poznata Ksantipa.Imao je i sinova koliko znam.Platon je takodje imao ljubavnike.
Kasnije su i Rimljani praktikovali pederastiju,sam Cezar je spavao sa muskarcima ali i zenama.Neron se cak i vencao sa jednim ljubavnikom.
Jos dosta ranije pre cuvenog 5.veka stare ere,kad su rodjeni i ziveli najvidjeniji Grci,dakle jos pre 1000.god u doba Troje,poznata su dva ratnika ljubavnika,Ahil i Patroklo.Ceo milenijum posle njih isto je bio Aleksandar Veliki sa svojim drugom i ljubavnikom Hefestionom.
Mislim da je najbitniji razlog pederastije bio to sto su tada se cesto vodili ratovi,svaki zdrav muskarac je bio za zivota u nekom ratu.Neki nisu zenu ili rodnu kucu vidjali i po 10 godina.Sam Odisej je 10 godina vodio borbu za Troju i jos 10 godina lutao morima dok nije video ponovo svoju Penelopu.Spartanci su bili najcuveniji ratnici ali i poznati po pederastiji.Pederastiju u njihovoj vojsci su podstrekavali politicari i ratne vodje.Ne pederastije radi ili radi nekog mira vec cisto iz prakticnih vojnih razloga.Jer u toku bitke svaki vojnik je hrabriji kad zna da brani ne samo sebe i domovinu vec direktno i svog ljubavnika.Setimo se opet kako je ranjenog Alkibijada izvukao i spasao Sokrat.
I drugi bitan razlog je opet vezan za vojsku,ratove i neprekidno drustvo muskaraca.Naime poznato je da i bikove,konje i druge zivotinje muskog pola,ako duze vreme zatvorimo zajedno bez zenki,oni tokom vremena pokazuju homoseksuakne tendencije.Tako da oni nasi glupaci nisu u pravu kad kazu "kad budem video da se dva jelena muzjaka tucaju...".
 

Back
Top