LCD TFT = CRT
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 36

Tema: LCD TFT = CRT

Aktivan član peleplay (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano LCD TFT = CRT

Pokusao sam da nadjem na netu, ali bezuspesno pa pitam vas - da li postoji lcd tft monitor koji najpribliznije prikazuje boje kao crt (i ako postoji, koji je, ciji je, cena i link - po mogucstvu za detaljnije informacije)? Hvala unapred
    tek kad neko nestane, onda shvatish koliko zaista vredi

Zainteresovan član BAZUKA (avatar)
    Učlanjen
    23.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano Re: LCD TFT = CRT

Ne postoji,CRT prikazuje 6,4 milijarde boja a TFT max 24 miliona ,niti priblizno...

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

izgleda da sam osudjen da drzim budzastu 22" koja mi zauzme pola stola zarad vernosti grafike... hvala u svakom slucaju...

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Thumbs down Re: LCD TFT = CRT

Nemogu se nikako upoređivati te dve kategorije monitora mogu se samo reći razlozi za i protiv korišćenja tih vrsta monitora , što se tiče boja mislim da ljudsko oko ne razlikuje više od par hiljada nijansi boja pa stoga nemoraš da brineš mnogo. A razlozi za i protiv mogu biti sledeći : Za i protiv ,CRT vs TFT :
    -Težina i prostor , CRT monitori su mnogo teži od TFT monitora 15-20 kila i više nasuprot 4-6 kg i naravno zauzimaju mnogo veći prostor.
    - Grafika , u današnje vreme CRT monitori daju malo veće rezolucije slike nego TFT monitori , mnogo više boja , s tim da TFT monitori više zavise od brzine osvežavanja slike tako da kvalitetniji TFT monitori imaju brzinu osvežavanja od 2ms pa do 12 ms što je i više nego dovoljno za igranje brzih i grafički zahtevnih igrica , na CRT monitorima su uglovi pod kojima možete da gledate sliku na monitoru mnogo veći nego na TFT monitorima a da ne dođe do deformisanja slike u vašim očima.
    - Zračenje , već odavno postoji rasprava o štetnosti zračenja CRT monitora , međutim malo se priča o štetnosti zračenja TFT monitora kao prvo treba se znati da bi TFT monitori imali uopšte sliku na svojim ekranima moraju biti osvetljeni , preko dana to nije problem ali noću ne biste ništa videli na njima zato se na TFT monitorima ugrađuje pozadinsko osvetljenje koje stalno radi a sastoji se od tankih fluo lampica a kao što je opšte poznato fluo cevi zrače UV (ultravioletno) pa tako da vam ostajete da birate dali ćete da se zračite rendgenski ili UV koje je takođe štetno za zdravlje.
    A da ne zaboravim ako slučajno kupuješ monitor , pazi da ti ne napričaju svašta dok pokušavaju da ti uvale TFT kao "plazma" monitor , te dve stvari nemaju nikakve veze jedne sa drugima, TFT monitor ćeš prepoznati tako da pogledaš kakva joj je crna boja ako nije čista crna već neka crna sa nijansama sive boje znaj da se radi o TFT monitoru, a i cene plazme su još izuzetno skupe nasuprot TFT monitorima.

Ističe se juznivetar (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Upravo osnovna mana CRT monitora je njihovo veliko zracenje i velika potrosnja i na tom polju ubjedljivo ih nadmasuju ostale vrste. Tako da zbog toga se CRT monitori sve manje nalaze u upotrebi.

Primećen član El Muerte (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Moram da se umesham.
    Istina je sve kao sto Snejks kaze ali...SAMO ako poreditmo neki TFT monitor od 200e-250e i neku krdzu od CTR-a....recimo 19' incha za nekih 80e-90e.
    Znate li kakav danas CTR 19" monitor mozete kupiti za 200e-250e (posto toliko kosta 17" TFT).
    Od jacina i inteziteta boja pa sve do automatskog podeshavanja osvetljenja slike u zavisnosti od svetla u prostoriji.Ne morash nista da radish ili da podeshavash.....jos ce ti donositi pivo.O cistini slike necu ni da pricam....morash videti da bi mi verovao
    Znaci,ako se vec poredi cena od 200e mislim da u rezoluciji i cistinom boja, CTR-u nema premca i tu TFT nema sta da trazi.
    OK tu je definitivno zdravstveni faktor......medjutim ne treba zaboraviti da noviji CTR monitori (a narocito oni od 200e) veoma malo zrace dok na veoma visokim rezolucijama imaju osvezenje i do 120Hz!Za automatsko podeshavanje jacine svetlosnog zracenja sam vec rekao.Znaci za oci se ne treba brinuti u ovom slucaju......
    U sushtini sve zavisi za sta ces taj monitor koristiti. Ako ces da se malo igrash,picish po netu i odgledash svoj film, uzmu TFT i miran si, jer vidim da ti je najveci problem slobodan prostor na stolu.Znam kako ti je imam isti problem.
    Ali ako radish nesto sa grafikom i zahtevash cistinu slike i ogromne nijanse boja....kao i ogromne rezolucije odnosno ako trazis PERFEKCIJU....onda uzmi neki CTR od 200-250e E sad pitanje je zaista sta tebi treba......
    Ja licno idem logikom "VELICINA JE BITNA" jer jako volim kada se okupim sa ekipom, pustimo neki dobar film i razvalimo zvuk . A za 250e ne smem ni da pomislim kolikog monstruma mozes uzeti
    Poslednji put ažurirao/la El Muerte : 13.11.2006. u 19:28

Učlanjen
    23.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Slazem se sa obojicom:
    @snejks,@ El Muerte,
    i samo da dodam za 250E nemozes ni priblizno dobar TFT da kupis u odnosu na CRT...

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Da a što se tiče samoga zračenja već za cenu od 120 evra možeš da uzmeš monitore koje ne zrače mnogo ,CRT, prepoznaćeš ih tako što u gornjem levom (ili desnom) uglu ima kao jedno zeleno sunce , to su ti monitori sa Low zračenjem . Inače niste izgleda pročitali ceo moj tekst jer sam spomenuo da TFT monitori zrače UV što je mnogo opasnije zračenje od elektromagnetskog zračenja . Nikada , ponavljam nikada nije utvrđena štetnost UV zračenja ali mislim da ćemo u narednim godinama , kada se sve masovnije bude prelazilo na TFT , dobiti mnogo više obaveštenja o štetnosti zračenja nažalost za mnoge će ta informacija doći već kasno , kada budu imali prolema zbog toga . Setimo se samo studije zračenja mobilnih telefona tek u jeku njihove masovne upotrebe.

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Zadrazacu svoji dobri stari crt COMPAQ P1100 (u pitanju je skuplji monitor koji ima osvezavanje od 120 hz i prikazuje sve boje kako treba - sto mi je najbitnije zbog grafike (radim dosta sa njom tako da mi je to bitno). Hteo sam samo da se informisem da li bih nekako mogao da nadjem kvalitetan tanak monitor zbog prostora na stolu ali posle svega sto sam procitao zadrzacu dobru staru 22-ojku. Pozz

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Jedino sto bi donekle moglo da bude OK od TFT monitora su monitori sa PVA, odnosno SPVA panelom.
    Ovi jeftiniji se prave sa TN pnaleom i oni imaju dosta losiji prikaz boja i ugao vidljivosti.
    Ono sto bi moglo da dodje u obzir su ti Samsungov 970(1)P oko 470€, zatim 320P - 1500€(19").
    Onda 770P - 340€.
    A imas i mnogih drugih, najbolje bi bilo da razgledas sve to pre no sto uzmes.
    Hy everybody

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

hvala kuliraza, najvise si mi pomogao, ali i dalje ostajem pri svom stavu da je crt najbolji monitor Pozz

Obećava
    Učlanjen
    17.03.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

znali neko koja je brzina odziva crt monitorima i najveca rezolucija?

931 bf Samsung, definitivno trenutni best buy, ako mozes da izdvojis 320 evra za monitor, i ako se odlucis za TFT varijantu.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Yebote 931BF.
    Prvo si trebao da procitas da se covek ne mlati glupostima, vec monitor koristi za profi upotrebu gde NI jedan monitor sa TN panelom ne dolazi u obzir jer mu treba realan prikaz boja koji je neprevazidjen na CRTu, narocito onim skupljim.
    a to cudo 931bf jedino ako se isporucuje fixator glave uz njega moze da ti prikaze boje realno i opet ces zateci sebe kako mrdas levo-desno ne bi li video krajeve onako kako treba.
    Hy everybody

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Kuliraza, gledao sam onaj 971P (i uzivo a i citao testove i specifikacije) pa me interesuje da li je pored besprekornog ekrana (jer nije TN), dizajna i broja boja (16,7 mil.) i njegov odziv dobar jer sam primetio da ima 5ms dok drugi (TN) monitori imaju 2ms (GtG). Kako bi se pokazao u igrama i filmovima jer kad vec uzimam monitor hocu da ga koristim za sve (nazalost nisam imao prilike da ga vidim u zivim scenama (filmovi i igre) vec samo fotografije (odnosno slajd-sou) koji su pustili )Pozz

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Ja ga nisam video ali sve ispod 12ms (black to black) je odlicno i za igre i za filmove.
    A GtG je prevara da bi mogli da navedu manju vrednost odziva piksela.

Monitor koji ima odziv 12ms BtB ima odziv GtG najvise 8ms, a mozda i manje.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Talking Re: LCD TFT = CRT

Razliku izmedju 2ms i 5ms ne bi trebalo da primetish.

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

hvala svima. Cinilo mi se cudnim sto negde navode Grey to Grey a negde ne - pretpostavljao sam da je neki trik u pitanju. Pozz svima i hvala jos jednom. p.s. Kad jos malo pojeftini bice to moj monitor

Ističe se rokavec (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Arrow Re: LCD TFT = CRT

Jedna mala napomena za tebe... ako budes kupovao CRT. monitor nemoj da to bude Samsung... jesu izvikani ali su losi... imam jednog samsunga upravo ispred sebe rec je o SyncMaster 755DFX ... 17 inca ... star je oko 3 godine ... nije da neradi ali vise nije to to... poceo je da malo brka boje... mesto plave pokaze U DONJEM LEVOM UGLU malo crvenkastiju sliku... e sad sto sam napomenuo donji jevi ugao... iz jednog prostog razloga sto sam isto to primetio kod mnogih samsunga!!! Inace se bavim racunarima i imam mnogo kontakta sa njima !!! ne samo to desava se da pocinje da pokazuje DUHOVE.. to jest providne pratioce objekata na ekranu... da razjasnim recimo otvoris neki prozor kad ono uz njega dobijes kao neku vrstu kopije , providne kopije odma pored kraja, ivice prozora... isto tako i sa kursorom i naravno ono sto najvise smeta , u igricama!!!

Preskoci Samsunga uzmi recimo ViewSonic ili LG...

.... a da... mislim da bi cak bilo najbolje sacekati da izadje nova vrsta tankih monitora... imace prema svemu sudeci oznaku BI LED... to jes tehnologija ce joj se zvati bi led..
    Mislim da ce mo sa tom tehnikom dobiti monitor koji 100% nezraci nijednom vrstom zraka , bice tanak kao tft a imace preformanse kao CRT... ugao gledanja priblizan CRT-U...

Jedva cekam taj dan da mi se monitor sa bi led tehnologiom pojavi na stolu!!!

ZoooP....!

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

crt mi sigurno nece trebati s obzirom da sada vec ima 22'' Compaq ali sto se tice bi-led tankih monitora, necu moci bas toliko da cekam... a verovatno ni da platim so...971p is the best choice (samo kazem, da je jos brzi nista ne bi smetalo)

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

jako ste prepaljeni moram reci sa monitorima, pogotovu kada ljudsko oko ne registruje pola toga oko cega se spore ovi monitori, stoga je to sve napravljeno da bi izvlacilo pare iz dzepova zaludjenika.
    ono sto meni nije jasno:
    neko se bavi grafikom nekom uzvisenom, i smatra da mu treba monitor koji je perfektan i sve lepo. ok, vec smo konstatovali koliko boja ljudsko oko moze da razlikuje. koja je svrha onda? drugo, 90% tih grafika s kojima se radi, se rade za komp. prosecan kompjuter, tj onaj koji je krajnji cilj a to je neki kupac prosecan kojem treba uzeti pare za prikazano, njegov komp Nece prikazati grafiku do te mere usavrsenu kakvu koriste njeni stvaraoci. koja je svrha onda? jer se sve to svodi na onog krajnjeg coveka koji nece dati 500e vise za monitor jer nece primetiti razliku ma sta mu vi napricali

Učlanjen
    23.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Po tebi i onaj sto vozi mecku isto se vozi kao i onaj u fici...
    E onda se prijatelju vozi i dalje u fici...

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ja se ne vozim u fici nego u meganu, i ne to nije po meni to si ti izmislio.
    drugi put procitaj sta sam rekao
    kazem, ljudima koji " stvaraju " tj bave se grafikom pa hoce takve monitore da, ali opet sa kojom svrhom jer onaj krajnji kupac, a to je stanovnik, nece biti u stanju da sagleda sve vrednosti perfekcije sa kojom je dizajner radio.
    jel sad shvatas?
    ti kad se vozis u mercedesu ti empirijski dozivljavas sve prednosti njega u odnosu na ficu, tako da ti je debilan primer i to krajnje

Učlanjen
    23.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Ti si neki opasan filozof,smislov...

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.