Школа за глобално друштво - Н.Вукадинов

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Шта нам спремају наши „ просветни експерти"

Према мишљењу ујединитеља уједињене Европе, потребно је увођење нове димензије образовања у свим земљама - чланицама ЕУ (садашњим и будућим). Зато је на европском нивоу у периоду од 1990. године донето више докумената у том смислу (Резолуција о образовању, Бели папир о образовању и др.), којима се планирају циљеви и кораци реформе образовања у овим земљама до 2006. године.
Суштина и циљ те нове димензије образовања је прихватање европског идентитета и формирање „европске свести" за будуће мултикултурално и мултилингвално европско друштво, а све ово се мора извести ургентно, коришћењем могућности нове економије и интернета. Очекивало би се да се ови глобалистички документи доживљавају као наметнути само у земљама у транзицији, у којима је ова реформа школства спровођена са доста отпора и давала поражавајуће резултате (Мађарска, Чешка, Румунија).
Међутим, није тако. Тој „европској свести" опире се и сама (западна) Европа, којој неки њени експерти намећу хитну просветну реформу. Тако немачки „Шпигл" (април 2001.) пише: „Европа је усред најкрвавије револуције у образовању од доба Ренесансе. Такав напад на образовни систем није виђен још од открића Америке и открића штампарије. Досадашњи модел средњошколског образовања у Европи све више губи на вредности у савременом пословном свету. Зато европски експерти убрзано раде на концепту новог школског образовања који ће бити примењени на нове генерације младих Европљана".
Француски философ Дани Робер Дифур у свом чланку „производња пост-модерног детета" (Le mond diplomatique, новембар 2001.) пише да је реформа школства у Француској створила школу у којој су ученици онемогућени да постану ученици, а професори да буду професори, школу која је нека врста мешавине омладинског дома културе и институције за социјално старање, школски забавни парк у коме је образовни модел телевизијски „Talk show“ у коме свако може „демократски" да изнесе своје мишљење. „У садашњем друштву", каже Дифур, „укида се логичко мишљење, школа више ничему не подучава а незнање се мора ширити на све замисливе начине".
Швајцарски философ Жак Мише (Геополитика, фебруар 2002.) пшпе да због „антирепресивних" педагошких теорија ниво знања у државним школама вртоглаво опада, па значајан део ђака достиже крај обавезногшколовања а да не зна да прочита ни једну целу штампану страницу. Тако јавно школство постаје пуко „предавање незнања". Сви ови гласови протеста европских интелектулаца слажу се у једном: овакво ново школство води укидњу знања, укидању идентитета, укидању човека, или како то каже један наш интелектуалац, оно је „културна и образовна лоботомија у веселом паковању".
Упркос оваквим мишљењима, у свакој од ових земаља нашли су се људи помоћу којих је ова реформа наметана и извођена. У Србији, нажалост, здушније него игде. Али пре него што пређемо на причу о реформи српске просвете, направићемо краћи осврт на књигу америчког социолога Алвина Тофлера „Шок будућности".
Књига је написана 1970. године (код нас преведена 1997.). Многе незамисливе ствари описане у њој већ су се догодиле или се догађају данас. Надамо се да ће нам то помоћи да схватимо за какав свет ће овај нови модел образовања спремати нове генераци


*****************************************************************************


А шта ви мислите о РЕФОРМИ ШКОЛСТВА и о чињеницама да се
образовање сужава иако имамо велики број полуписмених и неписмених ???











 
jedite_kod_Joa:
Па све у циљу стварања оваца,а не одраслих мислећих људских бића...
Не чуди ме.Лакше је манипулисати незналицама.
Па погледајмо америчко друштво.Има ли где толико тупих на једном месту!?
Procentualno - mogao bih da izađem sa jednom idejom...
 
Ево пример,Мајкла Мура.Човек са просечним знањем,претпостављам и интелигенцијом постао хит у САД-у и западној Европи тако што измишља топлу воду.Није рекао ништа што ми већ нисмо знали,а за њих је чудо невиђено.открива им ствари које нису имали прилике да сазнају или науче да мисаоним процесом сазнају.Надам се да код нас то неће бити тако.Не бих мењао садржаје који се уче у нашим школама,јер су веома широки и исцрпни.
Противио сам се и смањењу градива од 30% које је са радошћу најављивао министар просвете.Сигурно једна таква идеја није дошла из наше земље.То повлачи као последицу и отпуштање просветара,јер многи неће имати довољан фонд часова.Зашто се све то ради?Па ствар је више него јасна.
 
attachment.php

Nadam se da možete da pročitate. Ovo je slučaj jedne profesorice iz jednog malog mesta u Vojvodini. Slučajno sam naleteo na članak i sačuvao ga, jer se možda i meni to može desiti. Ovo je samo dokaz da nama ne treba reforma u smeru zaglupljivanja, to je odavno "sređeno". U našim školama profesori moraju da se izvinjavaju kada daju učeniku lošu ocenu. Svaki popravni ispit ja dočekam sa preporukom nekoga "od gore", naravno nezvaničnom, da pustim decu, jer je bitniji njihov osmeh i sreća, nego tamo neka matematika, i tako mi već godinama stvaramo srećne, nasmejane, ali nenaučene ljude da idu dalje u život. Strašno.
 

Prilozi

  • Scan0067res.jpg
    Scan0067res.jpg
    56,6 KB · Pregleda: 16
zelebp:
attachment.php

Nadam se da možete da pročitate. Ovo je slučaj jedne profesorice iz jednog malog mesta u Vojvodini. Slučajno sam naleteo na članak i sačuvao ga, jer se možda i meni to može desiti. Ovo je samo dokaz da nama ne treba reforma u smeru zaglupljivanja, to je odavno "sređeno". U našim školama profesori moraju da se izvinjavaju kada daju učeniku lošu ocenu. Svaki popravni ispit ja dočekam sa preporukom nekoga "od gore", naravno nezvaničnom, da pustim decu, jer je bitniji njihov osmeh i sreća, nego tamo neka matematika, i tako mi već godinama stvaramo srećne, nasmejane, ali nenaučene ljude da idu dalje u život. Strašno.
Па има разне деце.Некога и треба пустити...Ако приметиш да је приглуп,****** пуштај.Али,ако видиш да је интелигентан,а неће да одради ни минимум који се тражи,онда обарај.

Иначе,мислим да просвету врло брзо очекује запљускивање таласа реформи и транзиције.Само предност просветара је што су јединствени и што су увек у стању да уцене државу.
 
urospo:
Pa zamislite to neobrazovano post moderno dete - ovcu, koje neko vreme gleda B92. Sve je jasno.
Pa, sad, ne bih se složio. Takvo dete najčešće ne gleda B-92. Masa ih pristupi agresivnim navijačkim grupama, deo ogrezne u mržnji, jer mržnja priozilazi iz neznanja, a deo počne pod stare dane da čita knjige, ali ne zna da ih kritički tumači, pa pristupi "Nacionalnom stroju" ili nekoj sličnoj organizaciji.
 
urospo:
Pa zamislite to neobrazovano post moderno dete - ovcu, koje neko vreme gleda B92. Sve je jasno.
Овде у НС,постоји далеко "бољи" медиј по том питању.То је радио "021".Просто је невероватно како се отворено боре против једне политичке партије.Не могу да верујем да је то дозвољено од стране власти и РРА.А БК су због истих ствари потпуно растурили.У ту причу се све више увлаче и новопечена Радиотелевизија Војводине,радио Нови Сад и неки штампани медији.
Једноставно,производи се систем у којем нећеш имати шансе да скренеш с "правог" пута.
 
jedite_kod_Joa:
Па има разне деце.Некога и треба пустити...Ако приметиш да је приглуп,****** пуштај.Али,ако видиш да је интелигентан,а неће да одради ни минимум који се тражи,онда обарај.

Иначе,мислим да просвету врло брзо очекује запљускивање таласа реформи и транзиције.Само предност просветара је што су јединствени и што су увек у стању да уцене државу.
Deca su najčešće slika i prilika svojih roditelja, ali... školstvo je loše koncipirano. Deca uče gomilu g0v@na, koja im u životu najčešće neće trebati. Škola ih ne uči najvažnijoj stvari, a to je da nauče da misle svojom glavom. Da ne bude iluzija, ni kada sam ja išao u školu pre 20-ak godina, stvari nisu bile mnogo drugačije što se tog aspekta tiče, ali je represivna komponenta bila mnogo jače izražena, pa onda s ove tačke gledišta izgleda kao da je bilo bolje. Pa mi smo iz škole izlazili kao mali nadrndani komunisti... strahota jedna.
 
jedite_kod_Joa:
Овде у НС,постоји далеко "бољи" медиј по том питању.То је радио "021".Просто је невероватно како се отворено боре против једне политичке партије.Не могу да верујем да је то дозвољено од стране власти и РРА.А БК су због истих ствари потпуно растурили.У ту причу се све више увлаче и новопечена Радиотелевизија Војводине,радио Нови Сад и неки штампани медији.
Једноставно,производи се систем у којем нећеш имати шансе да скренеш с "правог" пута.

To je to. B92 i taj radio vec sad mnogima ispiraju mozak, a zamisli da njih slusaju i gledaju deca-ovce.
 
Eraserhead:
Upravo tako, fleksibilnost u obrazovanju daje deci priliku i da se razviju kao osobe i da nauče mnogo više i sebi kreiraju program prema svojim interesovanjima.

B92 upravo u Srbiji donosi jedan kulturni model uglavnom pozitivnih verdnosti, što je u brdu Pinkova, Kurira i sličnih jako dobra stvar.
Nemoj sad i ti da preteruješ. Nisam ja u postu branio B-92, ja sam samo iznosio moja lična iskustva u tome šta takvi (a većina ih je) mladi ljudi gledaju, i kako razmišljaju. Ne ispadnu mnogo pametniji ni kada gledaju B-92. Ta televizija je etalon jednostrane i pristrasne televizije, ali, doduše sve su ovde takve.
 
RESTRUCTURING EDUCATION AS A TOOL OF INDOCTRINATION
Another area of discussion was Education. And one of the things in connection with education that I remember connecting with what he said about religion, was – in addition to changing the Bible – he said that the classics in Literature would be changed. I seem to recall Mark Twain's writings was given as one example. But he said, the casual reader reading a revised version of a classic would never even suspect that there was any change. And, somebody would have to go through word by word to even recognize that any change was made in these classics; the changes would be so subtle. But the changes would be such as to promote the acceptability of the new system.


MORE TIME IN SCHOOLS, BUT THEY "WOULDN'T LEARN ANYTHING."
As regards education, he indicated that kids would spend more time in schools, but in many schools they wouldn't learn anything. They'll learn some things, but not as much as formerly. Better schools in better areas with better people – their kids will learn more. In the better schools, learning would be accelerated. And this is another time where he said, "We think we can push evolution."

By pushing kids to learn more, he seemed to be suggesting that their brains would evolve, that their offspring would evolve – sort of pushing evolution – where kids would learn and be more intelligent at a younger age. As if this pushing would alter their physiology. Overall, schooling would be prolonged. This meant prolonged through the school year. I'm not sure what he said about a long school day, I do remember he said that school was planned to go all summer, that the summer school vacation would become a thing of the past. Not only for schools, but for other reasons. People would begin to think of vacation times year round, not just in the summer.

For most people, it would take longer to complete their education. To get what originally had been in a bachelor's program would now require advanced degrees and more schooling. So that a lot of school time would be just wasted time. Good schools would become more competitive. I inferred when he said that, that he was including all schools – elementary up through college – but I don't recall whether he said that.

Students would have to decide at a younger age what they would want to study and get onto their track early, if they would qualify. It would be harder to change to another field of study once you get started. Studies would be concentrated in much greater depth, but narrowed. You wouldn't have access to material in other fields, outside your own area of study, without approval. This seem to be more... where he talked about limited access to other fields... I seem to recall that as being more at the college level, high school and college level, perhaps. People would be very specialized in their own area of expertise. But they won't be able to get a broad education and won't be able to understand what is going on overall.


CONTROLLING WHO HAS ACCESS TO INFORMATION
He was already talking about computers in education, and at that time he said anybody who wanted computer access, or access to books that were not directly related to their field of study would have to have a very good reason for so doing. Otherwise, access would be denied.

SCHOOLS AS THE HUB OF THE COMMUNITY
Another angle was that the schools would become more important in people's overall life. Kids in addition to their academics, would have to get into school activities unless they wanted to feel completely out of it. But spontaneous activities among kids – the thing that came to my mind when I heard this was sandlot football and sandlot baseball teams that we worked up as kids growing up. I said the kids wanting any activities outside of school would be almost forced to get them through the school. There would be few opportunities outside.

Now the pressures of the accelerated academic program, the accelerated demands, where kids would feel they had to be part of something – one or another athletic club or some school activity – these pressures he recognized would cause some students to burn out. He said, "the smartest ones will learn how to cope with pressures and to survive. There will be some help available to students in handling stress, but the unfit won't be able to make it. They will then move on to other things."

In this connection, and later on in the connection with drug abuse and alcohol abuse, he indicated that psychiatric services to help would be increased dramatically. In all the pushing for achievement, it was recognized that many people would need help, and the people worth keeping around would be able to accept and benefit from that help, and still be super-achievers. Those who could not would fall by the wayside and therefore were sort of dispensable – "expendable" – I guess is the word I want.

Education would be lifelong. Adults would be going to school. There'll always be new information that adults must have to keep up. When you can't keep up anymore, you're too old. This was another way of letting older people know that the time had come for them to move on and take the demise pill. If you get too tired to keep up with your education, or you got too old to learn new information, then this was a signal – you begin to prepare to get ready to step aside.


SOME BOOKS WOULD JUST DISAPPEAR FROM THE LIBRARIES
In addition to revising the classics, which I alluded to awhile ago - with revising the Bible, he said, "some books would just disappear from the libraries."

This was in the vein that some books contain information or contain ideas that should not be kept around. And therefore, those books would disappear. I don't remember exactly if he said how this was to be accomplished. But I seem to recall carrying away this idea that this would include thefts. That certain people would be designated to go to certain libraries and pick up certain books and just get rid of them. Not necessarily as a matter of policy – just simply steal it. Further down the line, not everybody will be allowed to own books. And some books NOBODY will be allowed to own.
 
jedite_kod_Joa:
Овде у НС,постоји далеко "бољи" медиј по том питању.То је радио "021".Просто је невероватно како се отворено боре против једне политичке партије.Не могу да верујем да је то дозвољено од стране власти и РРА.А БК су због истих ствари потпуно растурили.У ту причу се све више увлаче и новопечена Радиотелевизија Војводине,радио Нови Сад и неки штампани медији.
Једноставно,производи се систем у којем нећеш имати шансе да скренеш с "правог" пута.
pa ti gledaj Apolo i bajke sa laku noc sa fasistom-dezerterom rahmetli cika Dragosem Kalajicem a i Tata Brada se vratio na TV Palmu sa svojom cuvenom olovkom i urokljivim pogledom raskrinkava medju planetarne zavere protiv nebeskog naroda. 8)
 
Eraserhead:
Znam, ja govorim o dve stvari.

1. Obrazovanje
2. Kulturni model

Obrazovanje mora da bude fleklsibilno.

Kulturni model mora da bude ispravan. B92 nije savršen ali posle Pinka i Palme dođe kao melem.
O kulturnom aspektu pričam, a to što su pristrasni mi ne smeta. I treba da budu.
Objasni mi molim Te, zašto? (ovo veliko!)
 
Eraserhead:
Znam, ja govorim o dve stvari.

1. Obrazovanje
2. Kulturni model

Obrazovanje mora da bude fleklsibilno.

Kulturni model mora da bude ispravan. B92 nije savršen ali posle Pinka i Palme dođe kao melem.
O kulturnom aspektu pričam, a to što su pristrasni mi ne smeta. I treba da budu.


Ne radi se o kulturi i obrazovanju, pink i palma su po tome neprevazidjeni, vec o njihovim politickim emisijama i stavovima.

Dete-ovca prvo sto ce da nauci na B92 je Srebrenica je isto sto i Ausvic, a onda redom...
 
Ne radi se o kulturi i obrazovanju, pink i palma su po tome neprevazidjeni, vec o njihovim politickim emisijama i stavovima.

Dete-ovca prvo sto ce da nauci na B92 je Srebrenica je isto sto i Ausvic, a onda redom...
Njihovi politički stavovi su dobri i pozitivni.
Dete će kod njih naučiti o Srebrenici, ali će naučiti i o onom Srbinu koji je živeo na Kosovu zabarikadiran jer su ekstremisti pokušavali da mu provale unutra.

To što ti ne znaš da ptrihvatiš obe te stvari kao činjenicu nije moj problem.
Vi ste legende. Dve krajnosti "plus i minus beskonačno". Dete - ovca, to biće, nalik borg-u, može da gleda šta hoće, ali shvatiti ništa neće. Njemu mozak služi samo za održavanje vitalnih životnih funkcija, "sad udahni, sad izdahni". Ne može on da uporedi Srebrenicu sa Aušvicom, jer nije iz istorije naučio šta je to Aušvic. Taj majmun će sebe nazivati neonacistom, a da pri tom apsolutno nema pojma šta je to. Taj majmun će takođe da viče na utakmici "nož, žica, Srebrenica" a da pri tome niti zna šta se tamo dogodilo, niti uopšte zna gde se nalazi ta Srebrenica, pa čak ni da li je Srebrenica naseljeno mesto ili vrsta rakije. Isti takav majmun će gledajući B-92 reći za sebe da je demokrata i Evropljanin, a da pri tome blage veze nema šta je to demokratija, gde je ta Evropa, i da li se sve to maže na 'lebac. ljudi pa vi ovde mlatite praznu slamu. Uvodni tekst ove teme govori o tome da su ljudi koji su zaduženi za to u nekim evropskim zemljama, shvatili problem u kome se našla prosveta i obrazovanje. Još će vode proteći Dunavom dok naše prosvetne vlasti ne učine nešto slično.
 
Eraserhead:
Njihovi politički stavovi su dobri i pozitivni.
Dete će kod njih naučiti o Srebrenici, ali će naučiti i o onom Srbinu koji je živeo na Kosovu zabarikadiran jer su ekstremisti pokušavali da mu provale unutra.

To što ti ne znaš da ptrihvatiš obe te stvari kao činjenicu nije moj problem.

Njihovi stavovi su tendenciozni i dvolicni.
Deca ce od njih nauciti da je Srebrenica isto sto i Ausvic, da su Srbi gori od nacista i fasista, da smo jedini odgovorni za sve ratove i zlocine i sl, da su nas ameri bombardovali za nase dobro i sl. A naravno za Bratunac nikad nece cuti.

Sacuvao sam jedan dobar komentar o B92.

Ima b92 super emisije.Zabavni i muzicki program...
Ali sto kaze inkvizitor (bar u necemu da se slazemo) kad krenu da kenjaju o politici,dovode one klimaktericne zenetine u program koje pljuju po Srbima.Onda recimo nikad necu zaboraviti kada su na godisnjicu zlocinackih akcija Bljesa i Oluja pustili fim o Srebrenici,mislim to su strasne stvari....
a jesam demokratske orijentacije... ali mislim da treba momentalno baciti bombu u redakciju medija koji dopusta slobodno lajanje ustasa kao sto je ona Biserko a za Kandicku da ne pricam... I to ne da ih pustaju vec ih i forsiraju... Dakle nemam bas pozitivno misljenje o B92. Ne gledam ih uopste... Mozda neki film ... I bolje da gledam HRT 1 posto imaju bolje misljenje o Srbima od B92... biggrin.gif
 
Eraserhead:
Bolje je da majmun priča da je demokrata i evropljanin nego da je neonacista.
U tome je poenta. Ne može majmuna neštati, važno je samo da se ne nalože na opsne ideologije.
Buzdovan je buzdovan. U njegovim rukama i demokratija je opasna ideologija. On će da ubija u ime tolerancije i ljudskih prava. On će da bije ako treba samo da ideja slobodnog i otvorenog društva zaživi.
 

Back
Top