Zasto volimo da izmisljamo toplu vodu?

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
Od 46 zemalja u evropi 44 zemlje su svoje stare diplomske studije izjednacile sa novom vrstom studija-MASTEROM.
Jos je jedino ostalo Srbiji da tu oblast uredi.Iako poslednji to radimo i imamo iskustva 44 zemlje koje su to pre nas uradile (a svi su uradili na isti nacin tako sto su stare diplomske studije izjednacili sa novim masterom) mi se vec mesec dana se svadjamo,raspravljamo i vecamo “sta bi trebalo uraditi”.
Da li je moguce da smo debili do te mere???Dokle tako?
Ova tema jeste za politiku jer nema samo veze sa obazovanjem zato sto je za nas karakteristicno da sve radimo na taj nacin.
 
Joj, Milanče, druže, gde opet me preseče s tim! :) Nit mi fakultet vraća pare da čizme makar kupim, nit znam šta sam po obrazovanju! :lol:

Znaš šta, ja kontam da nam spremaju 'đenje!!!! Bićemo, ustvari, svi doktori! :lol:

A da i je moguće da samo mi rastežemo- moguće, moguće.
 
_Milanche_:
Od 46 zemalja u evropi 44 zemlje su svoje stare diplomske studije izjednacile sa novom vrstom studija-MASTEROM.
Jos je jedino ostalo Srbiji da tu oblast uredi.Iako poslednji to radimo i imamo iskustva 44 zemlje koje su to pre nas uradile (a svi su uradili na isti nacin tako sto su stare diplomske studije izjednacili sa novim masterom) mi se vec mesec dana se svadjamo,raspravljamo i vecamo “sta bi trebalo uraditi”.
Da li je moguce da smo debili do te mere???Dokle tako?
Ova tema jeste za politiku jer nema samo veze sa obazovanjem zato sto je za nas karakteristicno da sve radimo na taj nacin.
Још да сведу цене студирања као у ЕУ,па да одредба у Уставу где пише да сви имају право на школовање буде комплетно испоштована.И наравно,изједначена са европским образовним системом.
 
jedite_kod_Joa:
Још да сведу цене студирања као у ЕУ,па да одредба у Уставу где пише да сви имају право на школовање буде комплетно испоштована.И наравно,изједначена са европским образовним системом.

uhuhuuh
a ko tebi brani da se skolujes ?
sojke batice, sojke, nije tako jeftino studiranje u EU.....
 
S_K_V_O:
e milanche, zanima me izvor te informacije o 44/46 drzava, gde si to procitao? link?
SKVO nisu 44 zemlje ja sam to malo preterao da bi docarao situaciju.
Ali su otprilike oko 40-ak zemalja(sto ne menja bitno stvar) jer sem nas to jos nisu uradili Makedonija,Bosna,Andora i jos mozda neko.
Cak pre konferencije u Bergenu koja je bila prosle godine kad smo dobili ocenu 2.2 (treci od pozadi) bili smo medju 7ili 8 zemalja koje jos nisu uradile evkivalenciju diploma...tacan broj onih koji su to do sada uradili ne znam ali je negde oko 40...ne znam link ali se mogli cuti ovih dana po tv emisijama.
 
SURbel:
Dakle, to je ipak "novotarija" sto se tice vremenskog razdoblja, zar ne?
Hocu da kazem da nije lose malo i sacekati i videti koliko to zaista vredi - ne moramo odmah sve usvajati naslepo jer "Evropa to tako radi"... :)
ne razumes izgleda o cemu se tu radi ...ako taj sistem ne implementiramo nase diplome nece nigde vaziti sem Srbije jer je svih 46 evropskih zemalja prihvatilo...i ne radi se ovde da li cemo mi to implementirati hocemo vec je pocelo nego se radi o priznavanju prava za one koji su diplomirali po starom sistemu....
 
SURbel:
Mozda, a mozda i ne... :)
Znas kako se kaze: "Oprez je majka mudrosti". ;)
Dakle, to je ipak "novotarija" sto se tice vremenskog razdoblja, zar ne?


To ne da nije novotarija, nego smo već poslednji po pitanju brzine primene bolonjske deklaracije. Drugo, ovdese ne radi o "ugledanju u to šta Evropa radi" nego o vrlo konkretnom, zvaničnom i dugo primenom sistemu transformacije visokog školstva u Srbiji. Niko nije bio prisiljen to da uradi- Srbija se samovoljno uključila u taj proces iz vrlo prostog razloga- kako bi naši studenti imali izjednačene obrazovne nivoe sa ostatkom zemalja koje poštuju bolonjsku deklaraciju, mogućnost odlaska na inostrane univerzitete tokom školovanja, nastavak ili doškolovanje na nekom od njih itd. U ovom trenutku naši studenti imaju umanjena prava i privilegije u odnosu na ostale ex Yu republike i, kao što smo već pominjali u Obrazovanju, zahvaljujući sporazumu po kom studenti iz bivših jugoslovenskih republika poslediplomske studije upisuju po jednakoj ceni kao domaći studenti- srpsi diplomci imaju pravo upisa na doktorske studije u Hrvatskoj, recimo, ali ne i u Srbiji.



A što s eopreza tiče- oprezno bi bilo ne raspisivati konkurs za Master studije 7 dana pre sednice za koju su svi fakulteti znali kao što su znali i za odluku koja će se na njoj donositi. Filološki fakultet, pod pretpostavkom da je imao samo onoliko kandidata koliko je upisnih mesta na Master studije (a sigurno ih je više!) trenutno "u džepu" drži cca 3000eur od prijava na konkurs! Toliko o našem oprezu!
 

Back
Top