Vantelesna oplodnja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zdravo drustvoooooooooooo!!!!!!!!!!!! Evo napokon i nas,nismo se javljali bas dugo nesto nas je komp zezao ali evo na vreme da se javimo.Pa da pocnemo malo cemo biti dosadni ali to vam je.
Pocetkom septembra smo bili na kontrolu i bebe su bile po 2,2kg jedna i 2,1kg druga beba sto je super za blizance dr. je prezadovoljan. One su idalje hiperaktivne sto znaci da ne spavamo nocu, tesko disemo jer su karlicno i mnogo visoko cak se i dr. cudi koliko su visoko,usporeno se krecemo i tako jedva cekam da se porodim,inace trenutno smo u 35 nedelji a u ponedeljak idemo u bolnicu i sledece nedelje cemo raditi carski jupi jedva cekamo da vidimo jednu devojcicu a dr. neznamo sta je ili nisu hteli da nam kazu mada to mi uopste nije vazno posle ovoliko godina cekanja, ja se salim da nije bitno kakvog su pola bice biveni bili muski ili zenski.Sto se tice lekova i dalje pijemo metildopu zbog pritiska i ubacili nam gvozdje posto su bebe uzele malo vise ali dobro sve u svemu je ok najvaznije da su bebe dobro i da se ja dobro osecam.Kako se blizi ponedeljak euforija u kuci raste tata se sprema za slavlje cak nam je najavio da cemo da ga vidimo tek kada dodjemo kuci ali zapretili smo mu i tesko njemu ako se ne pojavi tj ako preskoci jedan dan da ne dodje u bolnicu.Drustvo toliko za sada idemo na spavanje valjda cemo da zaspemo, cujemo se sutra.

jaooooooooooooooooooooooooooj jedva cekam slikice:heart::heart::heart:,mogu misliti kada sam ja ovako srecna ,kako je tek tebi i tati:cmok2::cmok2:
konacno ces moci da vidis svoje andjelcice da ih izljubis pomirises zagrlis............jaoj meni jos ovoliko,do februara kao da ima jos 5 godina:roll:
nemoj da nas zaboravis
 
pozdrav za sve, drage moje!
Nije me dugo bilo, jer sam bila u fazi prikupljanja rezultata za komisiju za VTO o trosku fonda.

Ovako stoje stvari: kad sam prikupila svu dokumentaciju, otisla sam u DZ, uzela neophodne upute, zatim od fonda za socijalno dobila ocenu da su saglasni da se radi VTO i otisla u Front na komisiju.

Mislila sam da ce u Komisiji biti vise doktora, kad ono samo jedna doktorka. Pre toga su meni uradili UZ a mm uzeli uzorak za spermogram.

Da ne duzim, nisam prosla komisiju, barem ne za sada, i to zbog nivoa FSH. Sve drugo je u redu, ali mi je FSH 13,2 a referentna vrednost do 11.
Bez obzira na godine, bez obzira na to sto relativno dobro reagujem na stimulaciju, bez obzira na odluku konzilijuma NF da se hitno uputim na IVF /zbog onog karcionoma u polipu/........moram ponovo sledeceg meseca da uradim FSH i to iskljucivo kod njih, pa onda da dodjem na komisiju.

Ako bude dobar nalaz radiće mi, ako ne bude, nikom nista.To je da covek poludi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pri tom sam citala da se posle upotrebe kontraceptiva /a ja sam ih pila u periodu od poslednjih 5 meseci - 3 mesecna ciklusa/ mnogim zenama desava da nivo FSH skoci, ali da to nije realna slika ovarijalne rezerve i da taj poviseni nivo moze da traje mesecima.
Ali ajde ti sad to njima objasni....................i zar mi da im objasnjavamo njihovu struku? Mnogo puta mi se ucini da devojke sa foruma koje nazalost imaju ovaj problem vise znaju o njemu od samih doktora.

A sto se tice spermograma i njihovih nalaza..........tek tu ne znam zaista vise sta da mislim.
MM je radio poslednji spermogram pre 3 meseca. Rezultat nikad bolji......ko deckic od 25 god.
A juce u Frontu.....................rezultat katastrofa. Dijagnoza astenoteratozoospermia.........ako sam dobro zapamtila.
I sta sad covek da misli..................to je apsolutno nemoguce da u roku od 3 meseca broj pokretnih spermatozoida padne sa 75% na 5%.
Neko tu ne zna svoj posao!!!!!

jaoj ljubavi sta da ti kazem.................a da ides u postupak o svom trosku????
a sto se tice spermograma auuuuuuu:eek::eek::eek:,moj ti je savet da ga hitno ponovi,ali u drugoj lab:eek::eek:..........ljubim te punooooooooooooo i ne odustaj:cmok2::cmok2::cmok2::cmok2:
 
Evo i nas ,nismo vas zaboravili,nego smo u haosu kupujemo stvari ,treba da se selimo u novu kucu ,pa vlada kompletan haoooooooooooos:roll::roll::roll:

bili smo na tripl testu ,na promeru je sve bilo ok ,vratni nabor je ok,takodje i butna kost,sad jos cekamo krvne rezultate brrrrrrrrrrrrr

pol jos uvek ne znamo,na pretposlednjem UZ rekao je da je decak ,a sada da su noge previse skupljene i da ne vidi dobro ,ali da ima jako duge nozice sto je odlika uglavnom devojcica ,pa mi je dao nade :zper:.............u krajnem slucaju nije bitno,samo da je zdravo:worth::worth: 15.10 idemo na 3d UZ ,pa cemo znati sta je tacno da bi mama znala kako da okreci sobu:heart::heart::heart::heart:

sve vas ljubim i volim vas punoooo,pratimo vas stalno .samo da se preselimo i sredimo pa cemo biti aktivniji:cmok2::cmok2:
 
Zbog spermograma,moj muz je pio 6 meseci proxeed,revita..tj.maticni mlec,pronison,Trental,i 3 dana samo Tribulus.Nista.Uvek isti spermogram 5 000 000 i 35% pokretnih.E da i jednom ni jedan ,ali mislim da je to zato sto je on nosio bocicu u lab ispod pazuha a drugom vozio.Nije verovatno lepo transportovao.Pretpostavljam.
Zvezdice,puci cu!Takva sudbina i mene ceka.Koliko samo su me zezali i sad opet pucam pare za analize a vrlo verovatno da ce me vratiti.Ne znam!Zvezdi,znas i sama,ako mozes finansijski idi privatno,ne ostaje ti nista drugo.A spermogram uradi u drugom labu,jer nekad ni ne urade spermogram nego samo napisu nema spermatozoida ili stave da je normalan sa super vrednostima.To je nazalost nasa realnost.Ne mozes ni u sta da budes sigurna.Zvezdi,ja prezivim sve ono lose,tako sto kazem da je to cudesan udarac srece,ko zna zasto je to dobro.Nadala sam se da odbijaju mladje zene zbog onih koje su u frci sa vremenom,ali eto ,odbijaju ljude zato sto im se tako moze.Ja ne znam kako oni vrse selekciju na Komisiji.Kretencine jedne.Meni su sad se secam na kraju trazili da ponovim kod njih hormone a muz spermogram,tacno su hteli opet da me zeznu.I sad ce ponovo.Videces!Samo veza i lova,pa da!Stoka,ne otesana.Joj sto sam poludela.Ljubim te Zvezdi,sama ces videti sta dalje!:zag:Pozdrav svim trudnicama i ostalima!
 
E da izuzev Tribulusa,posle kog je bilo 120 000.
Mali pariz,sto se tice tih smokvi u maslinovom ulju,odakle zena zna,ja to prvi put cujem,a stvarno nisam sigurna kako oni primaju na vantelesnu ljude.Ma sigurna sam da je to prljavo do bola.Pa kako i ne bi,kad je lova u pitanju.Jaoj,glava me boli!Veliki pozdrav!Pisite,mozda nesto pametno smislimo!
 
E da izuzev Tribulusa,posle kog je bilo 120 000.
Mali pariz,sto se tice tih smokvi u maslinovom ulju,odakle zena zna,ja to prvi put cujem,a stvarno nisam sigurna kako oni primaju na vantelesnu ljude.Ma sigurna sam da je to prljavo do bola.Pa kako i ne bi,kad je lova u pitanju.Jaoj,glava me boli!Veliki pozdrav!Pisite,mozda nesto pametno smislimo!

upravo tako padar, prvi put cujem za smokve u maslinovom ulju. Sveze, suve........?
I gde se to uopste kupuje? Ili ih sama ubacim u ulje?:dontunderstand:
 
Ja sam radila VTO u Gak Novi Sad .Šemu napisala dr Irena Bujas,aspiraciju radila dr Vesna Kopitović a transfer dr Aleksandra Trininić Pjević.Stimulisana po dugoj šemi od 23 08.
Diphereline amp.0,1mg (39AMP.)
Gonal F 75ij (14amp)
Menopur (8amp)
Pregnyl 10000ij.
Aspiracija folikula uradjena 19.09.i dobijeno 10 jajni ćelija, 22.09 uradjen embriotransfer 3 osmoćelijska embriona.Terapija Crinone gel 8%.
Beta hcg treba da vadim 2.10.
 
Zlobnice,brrrr kakav nick:eek:neka je sa srećom NS ekipa!
kako se osećaš?
Padar,Zvezdice,izvinite,često polazim od toga da su svi kao ja...životna greška kad je poimanje ljudi u pitanju...ja kad znam za neki svoj problem,onda do besvesti tragam za rešenjem...
Zvezdice,verovatno ti nije nepoznato da imaš visok FSH...jedan od načina da se možda spusti,i kvalitet jajne ćelije pojača,jeste korišćenje suvih smokava u maslinovom ulju.
naime,u teglu poređaš 40 kom suvih smokvi-ne pretreno suvih,onih lepših,ima ih i na meru,ja ih u Tržnici kupuvola ranije,preko tih smokava naliješ maslinovog ulja da sve ogreznu u njemu.Sačekaj neki dan,da bi se malo napile,pa kreni dnevno,ujutru po jednu,a možeš i uveče po jednu smokvu sa malo masl. ulja u kašici.
Proveri posle korišćenja FSH,da vidiš da li ti je pomoglo.Ne može da škodi,jako je zdravo,a nekome i pomogne kod visokog FSH.
Srećno!
 
Ja sam radila VTO u Gak Novi Sad .Šemu napisala dr Irena Bujas,aspiraciju radila dr Vesna Kopitović a transfer dr Aleksandra Trininić Pjević.Stimulisana po dugoj šemi od 23 08.
Diphereline amp.0,1mg (39AMP.)
Gonal F 75ij (14amp)
Menopur (8amp)
Pregnyl 10000ij.
Aspiracija folikula uradjena 19.09.i dobijeno 10 jajni ćelija, 22.09 uradjen embriotransfer 3 osmoćelijska embriona.Terapija Crinone gel 8%.
Beta hcg treba da vadim 2.10.

fantasticna :heart:...porodila me pre dve nedelje :heart:
 
Veliki pozdrav svim ucesnicima ovog podforuma.

Prvenstveno bih zelela da se zahvalim svima vama koji ste nesebicno podelili vasa iskustva vezana za VTO. Odusevljena sam ovim forumom i beskrajno zahvalna na informacijama koje sam ovde dobila. Primetila sam da se s vremena na vreme pojavi neki novi clan koji odjednom saspe svoja pitanja bez da se uopste potrudi da koliko toliko prelista forum, jer je ovde koliko se meni bar cini svaki problem, pa i najmanja sitnica vezana za VTO "sazvakana" do detalja. Dakle, moj topli savet svima onima koji krecu u proces VTO, a dodju na ove stranice je da prelistaju ovaj forum od 1. strane. Ja sam tako uradila i cela procedura oko VTO mi je mnogo lakse pala jer sam znala tacno sta mogu da ocekujem.
Svoje iskustvo cu podeliti sa svima vama ( u nekoj od narenih poruka- cim mi moderator omoguci objavljivanje istih, da ne bih pisala u prazno) bas iz razloga sto pretpostavljam da ce ono nekome koristi.

Veliki pozdrav svim buducim mama i tatama, kao i onima koji to vec jesu.
 
Zlobnice,brrrr kakav nick:eek:neka je sa srećom NS ekipa!
kako se osećaš?
Padar,Zvezdice,izvinite,često polazim od toga da su svi kao ja...životna greška kad je poimanje ljudi u pitanju...ja kad znam za neki svoj problem,onda do besvesti tragam za rešenjem...
Zvezdice,verovatno ti nije nepoznato da imaš visok FSH...jedan od načina da se možda spusti,i kvalitet jajne ćelije pojača,jeste korišćenje suvih smokava u maslinovom ulju.
naime,u teglu poređaš 40 kom suvih smokvi-ne pretreno suvih,onih lepših,ima ih i na meru,ja ih u Tržnici kupuvola ranije,preko tih smokava naliješ maslinovog ulja da sve ogreznu u njemu.Sačekaj neki dan,da bi se malo napile,pa kreni dnevno,ujutru po jednu,a možeš i uveče po jednu smokvu sa malo masl. ulja u kašici.
Proveri posle korišćenja FSH,da vidiš da li ti je pomoglo.Ne može da škodi,jako je zdravo,a nekome i pomogne kod visokog FSH.
Srećno!


Da da nick je baš brrr. Dobro sam hvala, uglavnom ležim malo sedim, rekla mi dr da se primirim prvi dana malo pa onda mogu polako i napolje.
 
Dakle ovako, bicu malo detaljnija i opsirnija ali sve u cilju da bih mozda nekome od vas mogla pomoci.

Zivim u inostranstvu, imam 32 godine a suprug 34. Posto ni posle 6 meseci pokusaja da ostanem trudna nismo u tome uspeli, otisla sam kod ginekologa. Uradio je preglede i ustanovio da je kod mene sve u redu ( tada sam imala 30 godina ). Rekao je da je taj period od par meseci pokusavanja ne mora da znaci nista, da pokusavamo jos nekih par meseci i ako se nista ne dogodi da dodjem sa suprugom na razgovor. Eleme, posto nisam ostala u drugom stanju otisli smo ponovo kod istog doktora, dao je suprugu uput za spermogram kao i da ja uradim hormonske analize. Moji rezultati su bili odlicni, suprugovi katastrofalni – mali broj spermatozoida, nekih ako se dobro secam 8 miliona, a od tih 8 miliona 96% atipicni, a samo 4% normalni. Moj ginekolog nam odmah kaze da sa takvim rezultatima mozemo odmah da racunamo na VTO. Mi smo prilicno razumni ljudi i nismo to shvatili kao neku ne znam kakvu kaznu, smtarali smo ako treba da imamo decu imacemo ih, ako ne, pa Boze moj nije smak sveta. Prvom prilikom kada smo otisli kod naseg doktora opste prakse pozalimo mu se na nas problem i covek uputi mog supruga u drugu labaratoriju da ponovo uradi analize. Nalazi spermograma se nisu nista popravili. U medjuvremenu smo saznali da zemlja u kojoj zivim pokriva sve troskove za VTO parovima koji ne mogu prirodnim putem da imaju decu i to placaju 5 pokusaja ! U pokusaje se racunaju oni gde se ispuni cela procedura, znaci ako dodje do ET, a ako nesto krene po zlu ranije i ne dodje do embrio transfera – NE RACUNA SE. Sledeca jako bitna stvar je ta da ja nisam imala regulisan status, odnosno papire zemlje u kojoj zivim, procedura je bila u toku i imala sam socijalno osiguranje na koje imaju pravo ljudi koji nemaju papire ( zamislite to ?! ). To SO pokriva u principu sve troskove nekog da kazem osnovnog lecenja, znaci ako ste zaista nesto bolesni. Ipak, ovo se smatra kao neki « luksuz » i izuzetno skupa stvar pa se to SO ne prihvata. Medjutim, nas doktor nam kaze da ipak postoji drzavna bolnica koja prihvata to moje SO i koja je bas specijalizovana za VTO. I prihvatice me zato sto moj suprug ima regularne papire a samim tim i regularno Socijalno osiguranje. Izvinjavam se sto davim sa ovim detaljima, ali mozda ce citati ovo neko ko je u istoj situaciji kao ja ( bez papira ) i ove informacije mogu da budu od velikog znacaja. Da ovo nismo saznali mi bi jos cekali da se zavrsi moj proces oko legalizacije statusa ili bih morala da dolazim u Srbiju i sve placam a zauzvrat da trpim neljubazno i nadobudo osoblje.

Dakle ovako, pozovemo bolnicu i trazimo sastanak kod doticnog prof. Antoine-a. Nije mi se dopalo kod njega sto nas skoro nista nije ni saslusao- dao nam je upute da uradimo sve moguce analize i zakaze nam sastanak tek kroz neka 3 meseca. Uradimo mi te analize i ispostavi se da ja su mi jajovodi u losem stanju, jedan potpuno neprohodan a drugi delimicno prohodan. Snimci materice odlicni, nema cista, nema nekih devijacija, ali nadju nam HLAMIDIJU. Elem, pretpostavljamo da nam je hlamidija i napravila taj kurslus na reproduktivnim organima. Hlamidija nas je malo usporila jer smo dobili terapiju koju smo pili i suprug i ja. U pitanju je izvesni antibiotik Doxycycline 100mg koji smo ako se dobro secam pili po jedan ujutru i uvece 20 dana ( to je sve bilo u aprilu pa sam malo nesigurna oko duzine terapije ) . Desetak dana pauza pa sam ja ponovila analize na hlamidiju. Test je pokazao da je vise nema. Vidim da su se ovde mnogi ljudi mucili prilicno sa njom, ali eto mi smo je nekako lako otarasili. Javili su nam iz bolnice da nam je dosije kompletiran i da ocekujeo pismo u kome ce nam precizirati kada krecemo sa VTO, a u medjuvremenu su nas pozvali na predavanje o samom procesu vantelesne oplodnje. Sokirla sam se kada smo otisli i shvatili da je to bukvalno predavanje u amfiteatru gde je bilo nas na stotine. Predavanje jeste bilo odlicno, ali… Mi smo se nadali da cemo najzad porazgovarati sa doktorom face to face o konkretnim stvarima i problemima , ali nista… Ljubazno nam je predocio da ima puno parova sa istim ili slicnim prblemom i da oni nemaju vremena da svakome ponaosob objasnjavaju sta i kako. Kako god, sta je tu je, a i ne placa se pa resimo da pokusamo.

Bas negde u tom periodu ja sam nabasala na ovaj forum i iscitala ga u dahu. Bukvalno sam sedela 2-3 dana od jutra do mraka i citala. Meseci su prolazili a oni nikako da nas pozovu. Ja vec digla ruke i pocela da se raspitujem za posao, i kako to obicno biva bas kada sam ga nasla stize pismo u kome mi kazu da cim dobijem u avgustu da ih pozovem i da im javim kako bi pripremili program za mene. Zaboravila sam da spomenem da sam ja inace poslednjih godina imala redovne cikluse svaki 28 dan, ciklusi su mi uvek bili izuzetno bolni a poslednjih godina sam pred sam kraj mece imala i nesnosnu migrenu koja je trajala obicno jedan dan. ALI, od kada sam lecila hlamidiju, dal od onih antibiotika, dal’ zbog toga sto mi se organizam ocistio od iste, uglavnom odmah posle terapije pocela sam da dobijam 5 dana ranije. Tako se desilo da sam u julu dobila mecu od avgusta ( poranila je, umesto 3 avgusta stigla je 29 jula ). Ja ih nazovem i kazem im to, oni mi upisu taj datum i kazu da ce taj ciklus uzeti kao primarni i da ce mi stici pismo sa daljim uputstvima ). Tako i bude, u roku od dva dana eto meni pisma.

Terapija je sledeca: * folna kiselina 0.4mg 1 dnevno (poceti od dana pristizanja pisma)
*Decapeptyl 0.1mg potkozno pocela sa njim 18.08. Moj suprug je izigravao med.sestru i on mi ih je davao, a kako se to uopste radi saznali smo na you tube. Tamo imaju lepo snimci i doktorka sve lepo objasnjava :D
Tako sam ja primala decapeptyl i pila folnu kiselinu sve dok nisma dobila mecu. Ona je krenula nesto kilavo 24.08. ali uneli smo kao prvi dan 25. jer je tada bas bila prava . U pismu smo dobili uput gde nam se kaze da drugog ili treceg dana ciklusa uradimo analize krvi ( d’E2, LH, i Progesteron ) i da nikako ne prekidam sa decapeptylom i folnom.
* Znaci 26.08. uradila anallize, Isti dan sam dobila rezultate i odmah su faxirani u bolnicu. Sutradan me pozivaju iz bolnice da mi kazu da mi organizam odlicno reaguje na stimulaciju i da sada pocnem dakoristim i Puregon.
* Odmah sutradan krecem sa Puregonom 200ml dnevno, takodje izmedju 18 i 19h svakog dana. Znaci sada se bockam sa dve injekcije. U pocetku kada sam tek kretala sa bockanjem nije me ni malo bolelo, igle su prolazile kao kroz puter, ali Boga mi poslednjih dana decapeptyl me je boleo kao da ubrizgavam sam alkohol pod kozu. Ali dobro, prodje i to. U medjuvremenu sam imala sastanak sa anesteziologom gde sam potpisala odobrenje za operaciju i punu anesteziju.
* U medjuvremenu su me pozvali iz bolnice i rekli mi da dodjem na ekografiju i vadjenje krvi da bi videli kako mi organizam sada reaguje na sve te hormone. Znaci 2.09. prva ekografija u bolnici i vadjenje krvi. Sutradan me zovu i kazu da su rezultati odlicni da treba da budem srecna kako se odvija situacija. Tada mi kazu da cu sve do punkcije dolaziti svaki drugi dan na ekografiju i vadjenje kri, tako je i bilo. Sve sam to radila tri puta 2.,4., i 6. septembra. Tada mi kazu da jos taj dan, dakle 6.09. uzmem hormone i da sa njima zavrsavam, sutra udaram OVITRELLE 250 mg.
* Znaci, 7. 09. mm mi daje injekciju Ovitrella kako su oni precizirali tacno u 20.30h.
* 8.09. pauza od svega, znaci nema hormona, nicega, smao i dalje naravno pijem folmnu kiselinu.
* 9.09. punkcija, receno nam je da dodjemo do 7.30h ujutru. Bili smo prvi.
.
 
E sada, moram reci ono sto je za mene bilo od izuzetnog znacaja a to je osoblje. Ne znam da li cete mi poverovati ali moja rodjena sestra da je to sve radila ne znam da li bi bila ljubaznija od njih. Medicinske sestre, doktorke, bolnicari, svi od reda su bili toliko ljubazni da ja vama ne mogu to da opisem. Dok sam lezala na operacionom stolu i cekala da se sve pripremi za punkciju doktorke su razdragano cavrljale, svaka mi je prisla (a bilo ih je gomila ) i porazgovarala sa mnom ( ja ne govorim najbolje njihov jezik ali se snalazim ). Svo osoblje koje se nalazilo tada u operacionoj Sali a verujem da ih je bilo negde izmedju 6 i 8 bile su zene i to negde izmedju 30 i 45 godina. Sve su me tako nezno gledale, svaka koja je usla prisla je da mi kaze dobar dan, da me pomazi i da mi kaze da se nista ne plasim, da ce sve to veoma brzo da prodje. Ona sestra koja mi je ubola onu debelu iglu za infuziju je stajala pored mene i mazila mi ruku sve dok nisam zaspala. Znaci osoblje je FEOMENALNO. A mene je bas bio strah da ce biti neljubazno jer ipak je drzavna bolica, ja stranac, u pocetku kontakt samo preko poste… Ali eto prijatnog iznenadjenja.

Uglavnom, taj dan je bilo 4 zene na punkciji odnosno vadjenju jajnih celija. Od sve 4 nekako mi se ucinilo da sam ja sve to najbolje podnela, jednoj je bio veoma lose posle budjenja, sva je pozutela i vrtelo joj se u glavi. A ja , kao da sam bila tu puki posmatrac i to radoznali. Nekako sam i razmisljala, prvi mi je put, ne verujem da ce uspeti sada sam tu da vidim kako ceo taj proces ide pa ce sledeci put vec imati neke nade. Nisam se preterano zanosila iti nadala, jer sam i inace puki realista, a ako me zadesi sreca volim da se se obradujem, nego da se nadam pa da se razocaram. Ipak, osetila sam nesto u pogledima, recima i uopste u ponasanju one sestre koja se o nama starala nakon budjenja da sam ja nekako najbolje od svih nas prosla. Evo rezultata od punkcije.

Folikula 9, 8 jajnih celija, 7 oplodjeno . Jajne celije odlicnog kvaliteta. Mm je taj isti dan dao i spermu, naravno radjena je metoda ICSI

Moram da napravim malu digresiju, koliko sam primetila iz mnogih vasih komentara kod nas kdo analize sperme muskarci donose sa sobom istu u nekakvim bocicama drzeci ih ISPOD PAZUHA ?! Ovo ne smem nikome da pricam ovde jer bi ljudi umrli od smeha, ako je to istina. Ako nije molim vas ispravite me, ali tako sam razumela. Ovde se to naravno radi u labaratorijama i posebnim prostorijama namenjenim za tu svrhu.

Punkcija je zavrsena za nekih 15 minuta, kako su nas odvezli na krevetima jednu po jednu dole u operacionu salu, tako su nas i dovezli. Ja sam se lako probudila jos u operacionoj sali, operacija je vec bila zavrsena. Nista me nije bolelo. Odlezale smo i odremale u sobi u kojoj smo bile smestene. Dobile smo dorucak. Posle, kada sam odspavala jos jednu turu dosla je sestra koja me je odvela do toaleta, pomogla mi da sednem na toalet i cekala me ispred vrata ( toalet je inace samo za nasu sobu, nije zajednicki ). Sve vreme je razgovarala sa mnom jer se plase da nam ne pozli koji slucajem. Zatim me odvela do kreveta i opet nezno smestila u isti. U 12h sam izasla iz bolnice.

Embriotransfer mi je zakazan za dva dana, dakle 11.09. ujutru. Do tada sam striktno mirovala kuci jer su me jajnici boleli od punkcije, i to su me boleli celih 5 dana, ali svakim danom manjim intenzitetom.

Prvi dan nakon ET pozvali su nas iz bolnice dam saopste da su preostala 4 embriona uspesno prezivela 3 dan, odlicno se razvili i da su zamrznuti.
ET je prosao lagano u jednoj malenoj prostorijici, bez anestezije. Moj suprug je sedeo pored mene i drzao me za ruku. Vracena su mi DVA embriona a 4 smo zamrzli ( od 7 oplodjenih jajnih celija 6 se dobro primilo ). Moram priznati da sam se veoma razocarala kada mi je doktoraka vratila embrione bez da ceo proces nadgleda preko skenera. Sve je zvrseno veoma brzo, doktorka naravno izuzeto ljubazna. Odlezala sam tu 10 minuta i hop, polazak kuci. Narednih 4 dana sam prilicno bila mirna, pretezno sam bila u polusedecem polozaju u salonu. Gledala TV, citala vas forum... Nista nisam radila. Posle 5 dana pocela sma malo da setam po stanu, da prerem sudove i po nesto da skuvam... Usisavala nisam, to je suprug radio, cak sam izbegavala i kontakte sa jacim hemikalijama. Bez kontakta sa prijateljima pogodotovu malom decom. Dani su sporo prolazili, nisam se nesto opterecivala ishodom, isla sam na varijantu APP ( ako prodje – prodje ). Da ne zaboravim da naglasim da sam na dan ET popila izvesni lek protiv bolova koji se inace pije kada zene imaju bolni ciklus, dve tablete 2h pre ET i dve 2h posle ET. Takodje pila sma ih narednih 6 dana po jednu ujutru i jednu uvece. Svaki dan sam stavljala 3 x dnevno UTROGESTAN 200mg. U pocetku sam vodila racuna da ih stavljam na svakih 8h ali kasnije sam to batalila i stavljam ih otprilike uglavnom cim ustanem, pa nekih 6-8 sati posle, i pred spavanje.
Elem, drage moje, po nekim mojim proracunima, bar na osnovu poslednjih par meseci, moj ciklus je trebao doci 4-5 dana ranije od prethodnog. Znaci, ako sam poslednji put dobila 24-25, sada sam racunala da cu dobiti izmedju 19.09. i najkasnije 25.09. Dobro, nekim zenma koliko sma primetila desi se i da ne dobiju a ipak da nisu trudne… Ili neke cak i dobiju a BUDU trudne… Tih poslednjih dana su mi mnogo pomogli Pazarkinu postovi jer je do detalja opisivala njene simptome u tih 13-15 dana cekanja na Betu kod njenog poslendjeg pokusaja i ovom prilikom joj se zahvaljujem, ako uopste primeti svoje ime u mom ogromnom postu. Ma kako da sam ranije bila opsutena kada se priblizo taj dan D nije mi bilo svejedno. Blizi se vadjenje bete, a blizi se i dan uobicajenog ciklusa ( mece ). Nije bas svejedno... Grudi su me pocele boleti vec nakon par dana od ET i prilicno su se nadule, a mm kaze i porasle. Kako god, bile su cudne, nekako kao da su gumene. Ovde saznah da je to od hormona Utrogestana, pa sam taj simptom zanemarila. Negde 5-6 dan sam imala glavobolju, ne prejaku ali u vreme kada joj obicno vreme nije. Jedno vece mi je iznenada postalo nesto tesko, osetila sam jaku mucninu i samo sto nisam povratila, jedva sma se suzdrzala. Sutradan ujutru – nista. Ipak, uvece mi se vratila mucnina, ali nije bila previse jaka. Moglo je da bude i od ovih lekova protiv bolova koje sam pila, mada sam ih prestala uzimati dan dva ranije od druge mucnine. Dosao je i 19. - nista ( 18. su me malo bolela krsta – donji deo ledja kao kada cu da dobijem ), 20. sam provela u nelagodnoj strepnji koju nisam htela da pokazem pred mm. Ali, nikakvih simptoma ciklusa nije bilo… sve do uvece. Uvece je poceo malo da me boli doji deo stomaka i krsta. Momentalno sam se razocarala! Legla sma da spavam neobicno rano za mene. Probudila se u 3h nocu trcala u kupatilo da proverim ulozak – CIST. Isto se desilo i ujutru, ni traga od mece. Meni drago naravno. To je vec 21.09. i punih 9 dana od ET. I dalje stavljam utrogestan. Uvece primetim da je onaj iscedak od utrogestana malo promenio boju, nije vise snezno beo vec kremkast, odnsono kao da je malo obojen u braon. RAZOCARENJE! Krsta i stomak prilicno bole. E *** rekoh sebi, a jesam se bila malo ponadala nema sta, ali dobro... Kasnije na ulosku nista, stomak skoro i da ne boli. Poucena vasim iskustvima u vezi tog izcedka i bejbi testova, lepo mm i ja preresimo i on sutradan rano ujutru skokne po bejbi test. Kud puklo da puklo. Nemam sta da izgubim – mece jos nema, stomacic po malo boli, ako i bude negativan nadacemo se da nije dobro registrovao betu zbog puno hormona, pa cu cekati BETA test koji pada 24. u petak. Uradim ja test i gle – druga crtica je pokazala par seundi posle prve i tako brzo je postala jaka skoro iste debljine i jacine kao i ona prva koja oznacava da je test ispravan. Nekako sam znala, i ja i moj muz. Nismo se preterano radovali jer ipak dok ne uradimo betu ne smemo bas test da uzimamo zdravo za gotovo. To je bilo juce. Jutros sam ponovo uradila test i opet je pokazalo isto TRUDNOCU i to isto izuzetno brzo, gotovo sekundu posto se pojavila prva i vrlo brzo je potamnela! Dobila nisam a i stomak i krsta me vise ne bole. Znaci da je meca obelezila svoj ciklus sa tim bolovima koje sam imala i braonkastim izcedkom i da je nece ni biti.
Drage moje, ja sutra idem na beta test i iskreno se nadam da je sve u redu da ce mi beta biti visoka. Ako se potvrdi trudnoca tek 22. oktobra, dakle kroz mesec dana imam zakazanu ekografiju ( ultrazvuk ). Ne znam ko ce cekati do tada jer koliko sam shvatila postoje sanse cak i za vanmatericnu i ekografija je jako bitna da bi se potvrdila pravilna trudnoca.

Svima vama zelim od srca sve najbolje i da sto pre sve postanemo majke! Ja cu u svakom slucaju javiti kakvi su mi rezulatati bete sutra.

A ako nekoga zanima u kojoj sam zemlji radila VTO neka me pita na pp, takodje i oko svih ostalih detalja tu sam da pomognem.

Veliki poljubac za sve vas!
 
Yula, procitah sve u jednom dahu, lepo objasnjeno.
Da, sto se tice ljubaznosti, ja sam jako izmorena ovim nasim neljubaznim sestrama i svaki put se psihicki pripremam za njih, danas sam na primer promenula glas, nekako sam cvrkutala i smeskala se ko blesava samo da ne vicu na mene a morala da se vratim ponovo krv da vadim jer mi na proslom rezultatu pogresno ime napisali.
Iako sve radim o drzavnom trosku da ne bih placala, san pocetak VTO cu raditi privatno kod jednog doktora koji me je pridobio upravo svojom ljubaznoscu.
Poz:bye:
 
Zlobnice,brrrr kakav nick:eek:neka je sa srećom NS ekipa!
kako se osećaš?
Padar,Zvezdice,izvinite,često polazim od toga da su svi kao ja...životna greška kad je poimanje ljudi u pitanju...ja kad znam za neki svoj problem,onda do besvesti tragam za rešenjem...
Zvezdice,verovatno ti nije nepoznato da imaš visok FSH...jedan od načina da se možda spusti,i kvalitet jajne ćelije pojača,jeste korišćenje suvih smokava u maslinovom ulju.
naime,u teglu poređaš 40 kom suvih smokvi-ne pretreno suvih,onih lepših,ima ih i na meru,ja ih u Tržnici kupuvola ranije,preko tih smokava naliješ maslinovog ulja da sve ogreznu u njemu.Sačekaj neki dan,da bi se malo napile,pa kreni dnevno,ujutru po jednu,a možeš i uveče po jednu smokvu sa malo masl. ulja u kašici.
Proveri posle korišćenja FSH,da vidiš da li ti je pomoglo.Ne može da škodi,jako je zdravo,a nekome i pomogne kod visokog FSH.
Srećno!

hvala na receptu:heart:
A sto se tice nivoa FSH, upravo je obrnuta situacija: NEPOZNATO MI JE.
Nikad ranije nisam imala povisen FSH. Hormoni su bili sasvim OK za prvu VTO i prethodno za inseminaciju. Nije mi ni padalo na pamet da to proveravam.
A sada sam status uradila ponovo jer je trebao naravno svez nalaz za komisiju.
Problem je u tome sto sam pre histeroskopije pila 2 meseca mycroginon, pa posle eksplorativne kiretaze opet, jer je dr rekao da je to dobro zbog polipa koji su odstranjeni.
I neposredno posle kontraceptiva radila hormone. FSH bio skoro 17.
Onda sam preskocila mycroginon sledeci mesec i uradila ponovo FSH. Rezultat 13.
E sad, da li nivo pada ili ne, to je pitanje. Ili su jednostavno godine ucinile svoje /39/:besna:
Poslusacu Vase sugestije, uzecu smokvice, pa sta mi Bog da sledeceg meseca.:sad2:
 
Yula prilicno tj odlicno iskustvo sa vto,sva sreca pa to nisi radila kod nas:hahaha:Ja ti draga zelim veliku betu i da nas sutra iznenadis velikom betom u sta ne sumnjam jer ti su ti testovi prilicno pouzdani.A sto se pomoci Pazarke tice i njenih postova ja ne verujem da postoji zena sa ovog foruma kojoj ona nije pomogla,zena je zmaj:super:Sad se seli i ima prilicno puno obaveza pa nam ne pise tako cesto ali mislim da je ona omiljeni clan ovog klana:hahaha::hahaha::hahaha:Sam taj postupak je toliko stresan ali vidim da si ti imala srece pa si imala ljubazne sestre i doktore sto je jako vazno u postupku,znas i sama kakva je situacija kod nas:hahaha::hahaha:kada bi neka zena koja zivi preko radila ovde vto imala bi takvo iskustvo da bi njena drama koju bi snimila bila hit u svetu:hahaha::hahaha:Ja vas sve pozdravljam i :cmok2:.
 
Yula bas lep opsiran post i nepismen bi sve skontao kako ide sam postupak, cestitam na trudnoci, verovatno su ti s eoba embriona primila cim ti tako rano pokazuje drugu crtu tako intezivne boje. Javi betu kolika je.
 
Hvala @melania na lepim zeljama :) Betu sam vadila danas, a onaj ogromni post sam napisala sinoc, ali moguce da je prosla ponoc dok sam sve iskucala i objavila pa ispada da sam poruku pisala danas :D

@crna ovcice, ja nesto mislim da treba sa njima pokusati sto ljubaznije mozes, sa umiljatim osmehom na licu i mislim da ce to malo raskraviti to neljubazno i drsko osoblje.

@Milica83 draga, beta mi je 929 :D i ja se nadam da je blizanacka trudnoca! Danas je 13 dan od ET tako da imam nade da je tako. U svakom slucaju u ponedeljak ponovo radim betu a i u sredu, ako se bude dobro razvijala, odnosno duplirala bice super. Ultra zvuk je tek za mesec dana, 22.10. a tada cu znati definitivno. Nego, ako se dobro secam, cini mi se da se kod nas ranije radi UZ?
 
Poslednja izmena:
Zvezdice,nema na čemu,i sad kad se podsetim šta si sve radila...nije ni čudo za visok FSH.A koliki ti je AMH?On kažu govori o rezervi,a fsh o trenutnom ciklusu.
Yula**,iscrpan izveštaj:Dneka ti je školska trudnoća!Čestitam!
Obično ,kad pišemo o svojim iskustvima ,VTO,napišemo i gde smo radile,i na taj način razmenjujemo iskustva i vezana za kliniku i osoblje.Ovako nedefinisano,neimenovano-deluje bajkovito.
No,dobro,tvoj izbor.
Drugo,ne vidim razlog što ne napisa koji su lekovi u pitanju-za menstrualne bolove,koje si pila posle ET-a,i zašto si ih pila?Mene to ,npr interesuje,jer kod nas nije praxa da se daje nešto dr. sem progesteronske terapije,i izuzev ako neka devojka pije nešto zbog koagul.statusa,ili insul.rezistencije.
Nije kod nas praxa da se sprema nosi pod pazuhom,pogotovu kad je reč o VTO.Svaki muž to odradi na klinici ,kad se krene u postupak.To što je neka devojka navela da je njen muž,radi provere,u trku,odneo sam materijal,svakako je reč o neprof.same laboratorije gde je radio.On nije dužan da zna,ali kad se uđe u postupak,spermogram ne radi laborant,već reproduktivni embriolog,ili biolog.
Beta je fantastična za 13. dan.Ne razmišljaj o vanmateričnoj,jer kod nje,pisale su devojke kojima se to dešavalo,javljaju se baš jaki bolovi u predelu stomaka...tako da,do sutra...samo napred!:cool:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top