Novell i Microsoft dali je to moguće??

snejks

Elita
Poruka
17.871
Prvo izvod iz vesti :
MAJKROSOFT I NOVEL NAJAVILI TESNU SARADNJU
Majkrosoft i Novel najavili su širok set poslovnih i tehničkih ugovora o saradnji koji će im omogućiti da kreiraju rešenja koja će bolje raditi zajedno, i tako značajno povećaju interoperabilnost između dve najznačajnije platforme današnjice - Windowsa i Linuxa. Ove dve kompanije su najavile da će potpisati ugovore koji će omogućavati uvid u patente partnera, i da će oni biti na snazi bar do 2012. godine.
"Rekli su da to nije moguće. Ovo je novi model i prava evolucija naše saradnje i mislimo da će korisnici brzo shvatiti sve njene prednosti. U pitanju je praktična vrednost koja je nastala zbližavanjem dve najznačajnije platforme" rekao je Stiv Balmer, CEO Majkrosofta. Saradnja će se odvijati na više nivoa, a jedan od njih je i saradnja na povećanju kompatibilnosti formata dokumenata između dve platforme, uz pomoć OPENXML i OPENDOCUMENT standarda. "Kao rezultat ove saradnje, korisnici će moći da koriste virtualizovani Linux na Windowsu, i obratno" rekao je Džef Džejf, izvršni potpredsednik i CTO Novela. Saradnja ide toliko daleko da će Majkrosoft svojim korisnicima koji su zainteresovani za Linux nuditi SUSE Enterprise, zajedno sa kuponima za održavanje i podršku ovog servera. "
List "Danas" web izdanje

Pitam li se dali je to došao kraj sveta? Ova vest je objavljena u skoro svim svetskim medijima u ponedeljak i odjeknula je kao prava bomba. Novell koji proizvodi SUSE Linux i Microsoft koji proizvodi Windows zajedno ? Isti onaj Microsoft koji je Linux smatrao rak ranom i svom snagom se trudio da ga potre iz korena? Dali je sve ovo marketinška kampanja dva velika proizvođača različitih operavinih sistema pošto skoro u isto vreme treba da budu izdate i konačna verzija Viste i SUSE Linux-a 10.2 . Dali to možda Novell pokušava da sruši "Red Hat" najjaču konkurentsku firmu u proizvodnji linuxa uz pomoć Microsofta , veliko je pitanje šta ko dobija ovim . Novell kodove radi kompatibilnosti njihovih programa sa Microsoftovima, Microsoft otkazivanje par tužbi koje bi na kraju morao da plati i ujedno priliku da uništi Novell kao i mnoge partnere u ranijim poslovima???
Velika su nagađanja šta se dešava i šta će se tek desiti , možda se desi čudo pa nastane prvi windows na open source bazi ili naprave besplatnu verziju windowsa? Voleo bih čuti i vaše mišljenje o ovome ? ŠOK za sve!!!!
 
Tzar:
Oni su i do sada lepo saradjivali.
Da kao pas i mačka....
Malo treba poznavati i istorijate dve firme. Nekada je Novell još u vreme vladavina DOS sistema imao program koji se zvao "Netware" i on je u to vreme bio pružao lakoću i komociju za rad , nastankom prvih Windowsa i njihovom jednostavnom okruženju i relativno jednostavim radom unutar windowsa i sve većim brojem aplikacija koji su pisani za windows, Nowell je imao sve većih problema i njena trka i pokušaj prilagođavanja aplikacija samom windows okruženju je bila neuspešan i oni su dospeli na niske grane i tada su rešili da kupe SUSE i da pređu na sopstveno linux okruženje i to ih je izvuklo iz nevolja u kojima su bili. Od tada se Novell razvija velikom brzinom , imaju sada jak sopstveni linux koji je raširen na serverskim mašinama u svetu , izuzetno razvijene programe za rad koji su delimično kompatibilni sa Windows aplikacijama. Imaju i izuzetno jako grafičko okruženje a očigledan primer 3d desktopa koji se na Novell SUSE linuxu vrti još od 2004-e godine.Takođe je indikativan i podatak da je Novell prošle godine jednostavno preoteo ugovore u vrednosti od 500 miliona dolara za postavljanje serverskih platformi za neke velike kompanije u Americi. Glasine koje kolaju da Novell ima par novih i velikih IT rešenja za čije korištenje bi Microsoft morao da izdvoji ogromne sume za licence , takođe da bi ta IT rešenja mogla da bace ceo Microsoft na kolena . No sve u svemu sada su sve oči uprte u njih i sada imaju dobru marketinšku podršku , jer ne zaboravimo konačne verzije Novell "SUSE Linux 10.2" i Windows "Wista" izlaze u isto vreme uz pompu , našminkane novim i hardverski zahtevnim okruženju , sa uvrnutim i izvrnutim prozorima i alatima koji prosečnim korisnicima ništa neće veliko značiti Izgleda da je i Novell, isto kao i Microsoft poodavno , zaboravio da operativni sistemi treba da zauzimaju što manje resursa za rad programa koji se vrte na njima ili izgleda dda to pravilo više uopšte ne važi.
 
snejks:
...Izgleda da je i Novell, isto kao i Microsoft poodavno , zaboravio da operativni sistemi treba da zauzimaju što manje resursa za rad programa koji se vrte na njima ili izgleda dda to pravilo više uopšte ne važi.

Da to sto sdi sad napisao, je nesto o cemu vec duze vreme razmisljam.
Uopste mi nije jasno nastojanje M$ da napravi OS koji ce sto vise da "sljasti". Cemu to sluzi, stvarno mi nije jasno, osim sto zestoko jede resurse.
Sta ikome treba da se kod otvaranja nekog direktorija, pojavi prozor koji ce iz maleckog rasti u veliki, pro tome se okrecuci i roritarajuci u svim pravcima a na kraju zalelujati levo-desno i zasvira se himna donje malezije....?
I gomila takvih nepotrebnih "efekata" kojima niko ziv ne vidi namenu.,
Onom malom krugu korisnika, kojima je vazno da sljasti, sija i da ima dve plave diode napred, je to vazno ali tu se njihovo znanje i interesovcanje o IT i zavrsava - posle ce ionako da zviznu post na Krstarici pod nazivom "Zasto..."

Sto se tice Novell i M$, taj brak mi ne izgleda bas nesto sto cve ikoga obradovati. Novell je debelo zasao u svoj razvoj, a M$ ne vidium razloga da se posebno vezuje sa Novellom. Tu mi nista nije jasno, smrducka mi na neki zayeb, koji cemo najverovatnije mi korisnici platiti a cika Bili ce da kupi jos nekoliko ostrva na pacifiku... i najnoviji Audi Q7 (dusa me boli za njime, da mi je, pa da ne vozim vise posle godinu dana u njemu)
 
Uradili su oni za Vistu i stvari ispod haube, ali im je glavna reklama i feature "dve plave diode". A ne da zahteva resurse, nego to nije normalno. Da bi to radilo u rangu XP trebaće ne Dual, nego Quad core procesor, sa bar 4GB RAM-a. O haosu koji su naravili sa DRM-om da nepričam. Sve u svemu, biće jedino koristan da se proveri da li aplikacija radi, a za radno okruženje ostaje 2000 i XP.
 
Ma mene brine sto ludi Ameri, cim je nesto novo pa jos iz M$ - to je za njih zakon :(
Samo cekam da mi se pojavi klijent koji ce poceti kukati kako mu printer od pre dve godine ne stampa, kako nesto ne funkcionise vise i kako mu se sasuo sistem pa ja da mu pomagam... Na pitanje sta je menjao - ispostavice se OS i to na Vistu naravno - prvi da bude, majke mu ga imperijalisticku, kapitilasticku.... !!!
Ala cu ih drati na racun Viste, ima usi da im otpadaju....
Problem je sto i ja moram instalisati tu glupost i pratiti kako se ponasa da bih bio u stanju da se prilagodim. Srecom, na beta verziji sve aplikacije koje sam radio - rade i dalje ali mi se vec desavalo da neki samo malo stariji hardver vise ne radi (stampaci pogotovo ali i skeneri, faxevi itd...) I to ne mnogo stari, vec od dve godijne se desava da nema drajvera koji Vista moze terati...
 
codemaker:
Srecom, na beta verziji sve aplikacije koje sam radio - rade i dalje ali mi se vec desavalo da neki samo malo stariji hardver vise ne radi (stampaci pogotovo ali i skeneri, faxevi itd...) I to ne mnogo stari, vec od dve godijne se desava da nema drajvera koji Vista moze terati...
Ovo će biti izuzetno ozbiljan problem , zar stvarno nemogu da se podmetnu neki drajveri za te uređaje od XP-a ili 2000 -ke?
 
Nisam isprobao Vistu, ali mi na osnovu tuđih iskustava ne izgleda da je u pitanju ultra-napredak, koji bi veliki broj poslovnih korisnika brzo povukao ka ovom OS-u. Em košta, em traži bolji hardver (a poslovni korisnici bi da im se stari dobraano isplati), em nije dovoljno podržan drajverima, em toliko kasne sa izlaskom (uz izostanak hyperrevolucionarnih tehnologija)...
 
snejks:
Ovo će biti izuzetno ozbiljan problem , zar stvarno nemogu da se podmetnu neki drajveri za te uređaje od XP-a ili 2000 -ke?
Prilikom testiranja na Visti, gomila hardvera nam nije radila jer nije bilo odgovarajuceg drajvera. Stanje je toliko vise zabrinjavajuce sto nam na primer nisu radiliu ni uredjaji ne stariji od dve godine. A ovamo je Vista kao najavila da maltene na planeti nece biti drajvera koji nece sadrzati ili umeti da iskopa i upotrebi... Malo sutra... Ne rade nam stampaci, skeneri, faksovi, modemi... Posto testiramo u kancelarijama, normalno je da se vremenom nakupi kojekakvog hardvera, koji i nije tako star, ali...
Da ne pominjemo gomilu softvera koji jednostavno ne radi...
 
maksvel:
Nisam isprobao Vistu, ali mi na osnovu tuđih iskustava ne izgleda da je u pitanju ultra-napredak, koji bi veliki broj poslovnih korisnika brzo povukao ka ovom OS-u. Em košta, em traži bolji hardver (a poslovni korisnici bi da im se stari dobraano isplati), em nije dovoljno podržan drajverima, em toliko kasne sa izlaskom (uz izostanak hyperrevolucionarnih tehnologija)...
Sve je ovo tačno, ali s druge strane proizvođač može da te natera vrlo lako da pređeš na Vistu. Samo objavi da prestaje da podržava XP, pa je onda na administratorima i ostalim odgovornim licima u firmi da se odluče kom će se carstvu prikloniti. Može i dalje da koristi XP, ali nema SP-a i HF-a ili da pređe na Vistu gde toga ima, ali zajedno sa svim problemima koje si naveo.

Za razliku od servera, gde je to ipak nešto lakša odluka, kod klijentskih operativnih sistema je to znatno teže, jer će novije verzije programa recimo zahtevati Vistu. Doneti odluku u tom slučaju nije ni malo lako.
 
codemaker:
Ma mene brine sto ludi Ameri, cim je nesto novo pa jos iz M$ - to je za njih zakon :(
Samo cekam da mi se pojavi klijent koji ce poceti kukati kako mu printer od pre dve godine ne stampa, kako nesto ne funkcionise vise i kako mu se sasuo sistem pa ja da mu pomagam... Na pitanje sta je menjao - ispostavice se OS i to na Vistu naravno - prvi da bude, majke mu ga imperijalisticku, kapitilasticku.... !!!
Ala cu ih drati na racun Viste, ima usi da im otpadaju....
Problem je sto i ja moram instalisati tu glupost i pratiti kako se ponasa da bih bio u stanju da se prilagodim. Srecom, na beta verziji sve aplikacije koje sam radio - rade i dalje ali mi se vec desavalo da neki samo malo stariji hardver vise ne radi (stampaci pogotovo ali i skeneri, faxevi itd...) I to ne mnogo stari, vec od dve godijne se desava da nema drajvera koji Vista moze terati...
Svaki ugovor o održavanju koji se potpiše jasno treba da ima i koji se preduslovi da bi aplikacija/sistem radio, a verzija OS spada u to. Ako hoće da promene OS niko im to ne brani, ali će onda to i da ih košta. Sem toga, zbog nedostatka osnovnih elemenata OS kao što su driveri, možeš da kažeš da to ne može da se uradi ili da će mnogo da košta, pa angažuješ nekoga da napiše nedostajuće dirvere.
 
bojan p:
Sve je ovo tačno, ali s druge strane proizvođač može da te natera vrlo lako da pređeš na Vistu. Samo objavi da prestaje da podržava XP, pa je onda na administratorima i ostalim odgovornim licima u firmi da se odluče kom će se carstvu prikloniti. Može i dalje da koristi XP, ali nema SP-a i HF-a ili da pređe na Vistu gde toga ima, ali zajedno sa svim problemima koje si naveo.

Izgleda da će MS davati "izbor" -> ako nešto ne radi na Visti, pravac virtual SuSE, možda tamo radi (a i obratno) :)
 

Back
Top