Teen knjige

Ja sam kao tinejdzer citala Bukovskog, Henrija Milera i Hemingveja. I sve ostalo, u stvari. Roditelji su me odmah usmerili ka klasici - uostalom to i jeste vreme kada se najvise cita - dakle i Kafku, i Markesa, Sekspira, Ljermontova... ma sve ;)
 
I ja sam čitala klasičnu literaturu alu ništa ne može da se poredi sa tinejdžerskim knjigama (koje čitaš kad si tinejdžer)! :) Kao da upadaš u neki potpuno novi tajni svet gde likovi ne nose krinoline i ženske nisu najbolje ribe u gradu nego glavni lik ima bubuljice kao ti ili se usudio da naglas kaže (napiše! :) ) ono što ti ne bi ni u ludilu a baš te kopka! :lol: Zato sam ostala veliki fan te književnosti. Ona ima već psihoterapeutsku ulogu za zbunjene klince od 15-ak godina. ;) I mislim da tu nema puno veze neka "prosvećenost" jer klinci danas mnogo znaju ali "olakšanje" postoji. A neke su knjige i vrhunska dela književnosti.
Moj omiljeni teen roman je bio "Gimnazijalka", autor je Anton Ingolič. Jaoooo, kako sam bila oduševljena tom knjigom!!!! Bila je i cela jedna serija divnih teen romana francuskih autora, izašli su u istoj kući ali sada se ne sećam ni jednog naziva! Pa "Iza zatvorenih vrata" po kojoj je snimana serija! "Ana Frank"! Adrian Mole.....!
 
heh... Tad sam čitala šta mi dođe pod ruku, podjednako mi je bila zabavna i klasična literatura i najgori treš. Ma čitala sam i kuvare i etikete sa kozmetike kad nije bilo ničeg drugog. Ali se sećam da me doooobro šokirala baš jedna knjiga napisana iz ugla tinejdžera, tj tinekdžerke i to "Svinje s krilima"
 
E, da pitanje: ja bih omladincu preporučila da pročita Lovac u žitu, nešto mi to tad bilo lepo. I Daglasa Koplanda, ne znam šta je kod nas prevedeno, ali se lako čita i na engleskom.
I nešto ne bih trovala tinejdžerke kupoholičarkama i sličnim stvarima (za to imaju Lunu Lu i ostale pinkuše)
 
parka:
heh... Tad sam čitala šta mi dođe pod ruku, podjednako mi je bila zabavna i klasična literatura i najgori treš. Ma čitala sam i kuvare i etikete sa kozmetike kad nije bilo ničeg drugog. Ali se sećam da me doooobro šokirala baš jedna knjiga napisana iz ugla tinejdžera, tj tinekdžerke i to "Svinje s krilima"

Jao, secam se te knjige! To su neki Italijani, jel'da? Nesto se kao kroz izmaglicu secam...
 
Eeee, ovo je prava tema za moj problem- ne znam sta bih dala da zainteresujem moju tinejdzerku za knjige :(...ljudi, ovo je strasno- generacije i generacije su odbijene od knjige, usled racunara i TV-a, a narocito Pinka:((...ja sam, vec ocajna, jer je moja cera,sada u 6. razredu, procitala samo 2 knjige u zivotu...to je jedino gde sam podbacila , kao roditelj, i ne mogu da se pomirim sa tim...da stvar bude gora- ne nzam sta sam sve radila da je zainteresujem- citala joj svasta- od bajki do zanimljivih delova u klasicima, koje bi mogla da je zaintereduju, kupovala joj nesto od knjiga za koje je izrazila zelju, vodala je po biblioteci i prodajnim izlozbama knjiga, nutkala je i latino-serijama u knjizevnom obliku, i nista nije pomoglo...a, da stvar bude jos gora- dete ima sklonost ka pisanju, jer radi najlepse pismene zadatke u razredu, bez ikakve pripreme, svojevremno je islo i na glumu, sto joj je islo odlicno, i radilo je neke intervjue za skolske novine, i svasta jos nesto takvo...uh, ocajna sam, i nikako da se pomirim sa tim- nada umire poslednja...a i najbrze se reciklira :((((...uzecu joj i tu "kupoholicarku"- davljenik se i za slamku hvata :)...izvinjavam se za skretanje sa teme- prosto sam morala da se iskukam negde...
 
Jao, sad se setih- ljudi, ona nije ni "Orlovi rano lete procitala do kraja "...:(((...izgleda da i jeste problem u toj nedoslednosti- cesto sam i uspevala da je zainteresujem za neku knjigu, i ona krene da cita, i stane negde u pola knjige, pa cak i na kraju...ne mogu da razumem kako je ne vuce makar radoznalost da procita sve...ja sam, kao mala , provodila sate u biblioteci, i ceo svoj svet sam izgradila od onoga sto sam nasla po razno-raznim knjigama...jednom sam sanjala da su me zakljucali u biblioteci, posle zavrsetka radnog vremena, i da mi je bilo fenomenalno cele noci tamo....i danas nekad mastam o tome...ovoj deci je previse toga pruzeno u gotovom obliku za konzumiranje, "bez muke", instant resenja svuda oko nas...
 
Cupavka:
Eeee, ovo je prava tema za moj problem- ne znam sta bih dala da zainteresujem moju tinejdzerku za knjige :(...ljudi, ovo je strasno- generacije i generacije su odbijene od knjige, usled racunara i TV-a, a narocito Pinka:((...ja sam, vec ocajna, jer je moja cera,sada u 6. razredu, procitala samo 2 knjige u zivotu...to je jedino gde sam podbacila , kao roditelj, i ne mogu da se pomirim sa tim...da stvar bude gora- ne nzam sta sam sve radila da je zainteresujem- citala joj svasta- od bajki do zanimljivih delova u klasicima, koje bi mogla da je zaintereduju, kupovala joj nesto od knjiga za koje je izrazila zelju, vodala je po biblioteci i prodajnim izlozbama knjiga, nutkala je i latino-serijama u knjizevnom obliku, i nista nije pomoglo...a, da stvar bude jos gora- dete ima sklonost ka pisanju, jer radi najlepse pismene zadatke u razredu, bez ikakve pripreme, svojevremno je islo i na glumu, sto joj je islo odlicno, i radilo je neke intervjue za skolske novine, i svasta jos nesto takvo...uh, ocajna sam, i nikako da se pomirim sa tim- nada umire poslednja...a i najbrze se reciklira :((((...uzecu joj i tu "kupoholicarku"- davljenik se i za slamku hvata :)...izvinjavam se za skretanje sa teme- prosto sam morala da se iskukam negde...


E ovo je moja najgora noćna mora. Već par godina razmišljam šta ako moje dete ne bude volelo da čita (kad jednom dobijem dete, naravno). Nekako mislim da nisi ti podbacila, jednostavno su okolnosti takve. Mene nisu forsirali, sama sam se zainteresovala za knjige, jednog dana uhvatila mamu za ruku i odvela je u biblioteku da me učlani. Oni sad imaju razne druge sadržaje koji im ispunjavaju vreme i ne osećaju prazninu. Kad tako pogledaš na stvari onda i nije strašno.
Neka me neko ispravi, ali čini mi se da u kupoholičarki ima elemenata potpuno neprilagođenih devojčici od 12 godina. Ipak je (ako se neko već odluči za to) za malo starije tinejdžere.
Pokušaj sa bilo kojim izdanjem iz serije Plava ptica. Meni su bile super u tom uzrastu a super su mi i sad kad sam velika; još uvek ponekad pročitam po neku.
A jel deca sad imaju lektiru u školi?
 
Ma, imaju al to retko ko cita celo- da ne verujes...Mislim da je i problem u tome sto je i prosveta pukla, te retko ko se trudi da decu zainteresuje za knjigu. To je islo i dotle da , kad je moje dete bilo u prvom razredu, prekinuta je tradicija vodjenja celog odeljenja u biblioteku u grupnog uclanjivanja, sa sve adekvatnom pricom i grickalicama i slicim stvarima.
Moje dete se nikad ne razgovara sa drustvom o knjigama, jer je to neka, kao, taboo tema...i, da- ne osacaju prazninu, ni malo, sto zaista jeste po malo utesno...Ja se bojim, zapravo, da joj ne naidje nekad period u zivotu, kad ne bi mogla da se osloni ni na koga i na na sta drugo, sem na knjigu, a da joj, pri tom, spas u tom pravcu ne bi ni trazila jer joj ne bi ni pao na pamet. Mozda malo i preterujem, sta znam- moje detinjstvo i njeno su nebo i zemlja, po masi stvari...
 
Cupavka:
E, dabogda te ta Jelena mlatila- isto tako :):):)

Smiley-msn-com-3D-2020.gif
Smiley-msn-com-3D-2041.gif


ludo dete:
jao, to je lepa knjiga...

Ahaaaaam! ;)
 
evo, ja sam sam tinejdzer :roll: (nikako mi ne sjeda taj izraz) i ne volim nesto pretjerano da citam kupoholicarke, tange, ljubljenja s vatanjem i slicne stvari... radije cu procitati hari potera, koji bar ima neki smisao u odnosu na prve... ne znam, to je neko moje misljenje... inace, volim da citam svasta... od malog princa kog citam jednom u svaka 3-4 mjeseca(dobro je za dusu:)) preko trejsi sevalije do sofijinog sveta... stvarno puno citam, i citam sve sto mi dodje pod ruku, bar se trudim... meni kad sam bila malo mladje su super bile knjige gradimira stojkovica. stvarno te natjera da ga procitas u jednom dahu. i to je bas namijenjeni toj djeci do nekih 12 godina, kakvo ljubljenje s vatanjem i slicne gluposti... mislim, nemam ja nista protiv toga, al djeca danas i onako prerano saznaju neke stvari, a kamoli jos da im das da citaju to. pa sta ce djeca misliti o ovom nasem i onako oskrnavljenom svijetu?? opet se vracamo na staru temu, ali ko je sve ove silne danasnje curice naucio na se sve sto je musko lijepi za dopicnjak, a ti treba das odgovorih samo u slucaju da ti se obrati iz vip separia ili iza zamagljenog stakla nekog bijesnog audija... pretjerah, ali to je, nazalost, ono sto se desava oko nas..
 
E pa ovo je super - tinejdžeri (izvini nina) za tinejdžere. Oooooodličan izbor. Sa Malim Princom je nemoguće omanuti:D
Eto, sad moram da vidim ko je Gradimir Stojković.
 
zoranpetrovic84:
Pazi...kreni da je mlatis...ali nekom DOBROM knjigom...(obrati paznju na taj detalj) :D
Kanda ti se ne sviđa Ćopić? :evil:
Nemoj limunada ovo da pročita :lol:

A bolje da je mlati Koeljom, jer kad dete spopadne nečitajući napad, draga čupava mamaN mož' da svrati u svaku kuću, bilo đe da se zatekne s ćerom, da je leči — istom terapijom ;-)
 
Cupavka:
Jao... jednom sam sanjala da su me zakljucali u biblioteci, posle zavrsetka radnog vremena, i da mi je bilo fenomenalno cele noci tamo....i danas nekad mastam o tome...

Pa kako ne bi bilo fenomenalno, kad sam ja progutao ključeve. I priznaj forumašima da nijesi bila sama :P 8-) :lol:
 
Pa ko bi bio tako pametan, ako ne moja Nina???? Svaka cast to cemo reci na emisiji, slazes se, ipak je to dobra tema za raspravljanje i zovnucemo neke od tih ‚‚riba" da nam kazu neke stvari iz iskustva....:-)
 
Ja sam na nekom prelazu...Ipak sa 12 godina sam svakodnevno citao Bibliju,mnoge delove sam ucio i napamet...Hm,i danas tu knjigu smatram najboljom...Ipak,nema sta nisam citao,od nasih pisaca,dakle Andrica i Kisa,koje inace obozavam,preko Crnjanskog,Tolstoja,Dostojevskog,Kafke,Balzaka,Voltera,Nikolaja Velimirovica,Justina Popovica,Kolelja,Gordera...Klasicna radoznalost...Sa decom koja ne citaju mnogo stvar je kompleksna,moj rodjeni brat nikad nista nije procitao u zivotu,a ima 16 godina...On je odlican djak,ali ga to ne interesuje,vec racunari,sve zivo,samo ne knjiga...Ali toj ,,deci'' treb objasniti kakav je gubitak ne citati velike pisce-ostaju uskraceni za citav jedan svet,nove misli,lise sebe srece i tuge...

,,Citajuci velike pisce pred nama se desavaju cuda...Povezani smo sa mnogim ljudima mnogostrukim i tajnim vezama koje i ne slutimo,a koje nam ,,nas pisac'' otkriva.To je spasonosno.''
Ivo Andric
 

Back
Top