"Понудити нешто Србима да се не приклоне Русима"

untouchable

Ističe se
Banovan
Poruka
2.748
Берлин ВОА 31/10/2006

Франкфуктер Рундшау:
Србима понудити нешто да не падну у руке Путина

Западне дипломате олако потцењују заоштравање до којег је дошло са референдумом о новом српском уставу, којим се „отвара међународно-правни спор који би могао да буде материјал за нови хладни рат”, пише данас у опширном коментару поводом референдума у Србији дневник „Франкфуртер рундшау”.

Тај дневник наводи и да Запад, ако не жели да „Срби падну у руке руском председнику Владимиру Путину, мора да им нешто понуди”. Лист примећује да „као што ни Немци после Другог светског рата нису хтели да прихвате губитак Шлезије, Помераније и Источне Пруске, тако ни Срби данас не желе да прихвате губитак Косова”.

„Као својевремено Немци, и Срби сада покушавају да се политички и међународноправно забарикадирају, између осталог новим уставом. Деценијама се ниједна српска влада неће усудити да службено допусти да Косово буде независно. Опозиција у Београду је већ захтевала да Београд прекине дипломатске односе са свим земљама које признају независно Косово”, пише „Рундшау”.

Лист подсећа да „ова идеја потиче директно из Бона из времена раних шездесетих” и да је у историју ушла као Халштајнова доктрина. Тада је наиме, Савезна Република Немачка обуставила дипломатске односе са земљама које су међународно признале социјалистичку Немачку Демократску Републику.
„Западна дипломатија опуштено реагује на заоштравање у Србији, али то је погрешно. Оно што чини да се Косово уздигне изнад регионалног значаја, јесте чињеница да Русија и западне силе имају различите одговоре. Службено још важи формула по којој Срби и Албанци треба да се сагласе о компромисном решењу. Али, од недеље је јасно да тако неће бити”, сматра немачки лист.

У коментару се подсећа да су САД наговестиле да ће признати Косово, чак и ако Руси у Савету безбедности Уједињених нација буду против тога. Наводи се да ће „најкасније у том тренутку УН, када је о балканском питању реч, бити под истом блокадом под каквом су биле у послератно време када је било речи о политици према Немачкој”.

„Између Москве и Запада сада је питање како ће се поделити сфере утицаја, као у време Хладног рата. За Косово заиста нема другог решења изузев независности. Србија је покрајину на дуге стазе изгубила. Ма како била фино урађена, конструкција која треба да обезбеди правни кров над Србијом и Косовом неће функционисати, као што заговорници отцепљења с правом и истичу”, указује „Рундшау”.
У коментару се оцењује да ни Москва, чак ни Београд немају смислену алтернативу независности. Наводи се да је „проблем у томе што Москви алтернатива за Косово заправо и није потребна”, јер је „нејасна, провизорна ситуација коју би произвело руско 'не' у тренутку, управо оно што одговара руским интересима”.

„Отворено косовско питање остаје залог за евентуалне сукобе са Вашингтоном. Русија би се тиме етаблирала као сила заштитница Србије. Београд више не би могао да се упушта у односе са ЕУ, а да не пита Москву. Брисел би пак морао да се конфронтира са Москвом, ако би једног дана у ЕУ хтео да прими Косово”, оцењује лист.

Наводи се да би Американци могли да „буду равнодушни према том сукобу, јер ће на Косову ионако бити војно присутни, а у Србији немају никакве интересе”, али Европска унија „мора да има јасне односе на Балкану”. Притоме би „са блокадом у УН, и Београдом који зависи од Москве, стратегија ширења ЕУ на исток била окончана”.

„Србија би пак, као у време Слободана Милошевића, била брана за све европске амбиције на југоистоку. Ова опасна суитуација може да се разреши само у самом региону. Србији место у сфери утицаја Москве треба много мање него чланство у Европској унији. Ако не жели да Срби падну у Путинове руке, ЕУ мора нешто да им понуди”, закључује „Рундшау”.

ru.gif
ru).gif
ru_skoz.gif
 
joj nedodirljivi juce sam o tome pricao sa drugarom...:) svaka cast za tekst... ali polako sad od nove godine slovenci prelaze na euro pa vise nema uvoza u srbiju onoliko robe kao do sad no samo 20 posto... pa ce da se janezi cesu, sta ce da rade sa tom robom i kome ce da uvale :), pa ce da bude konkurencija, pa ce morati da nam ukinu vize jer smo drzava sa ustavom i zakonima, evo vec pristaju ali nevoljno da priznaju da je general umro, smanjuje se pritisak iz haga... i dok dlanom o dlan srbija ima da bude faktor u pregovorima...bice smejurije...

izvini za slovence ali setih se sad...:)
 
Sve se odvija kako sam ja rekao. Amerika se povlaci sa balkana a posebno je zanimljiva ova recenica:

Наводи се да би Американци могли да „буду равнодушни према том сукобу, јер ће на Косову ионако бити војно присутни, а у Србији немају никакве интересе”

Sta ce nasi amerikanoljupci, ostadose sirak tuzni bez idje ikoga :cry:
 
Pa cim je dosao Putin na vlast on je odmh povukao svoje trupe iz Bosne i Kosova (iste one koje smo mi rasirenih ruku docekali ko 44.) time je jasno stavio do znanja da ga Balka ne interesuje previse a Srbija im sluzi samo za potkusurivanje i trgovinu sa zapadom po pitanju Kosova .Ruski prioriteti su njihove spoljne granice tj. bivse Sovjetske republike kao i pogadjanje oko sto vece cene gasa a ulaskom Rumunije i Bugarske u NATO Balkan im vise nista ne znaci .Ni Amerikancima Srbija nije na listi prioriteta i jedino sto ih zanima je da se ne ponove ratni sukobi iz devedesetih i da se Srbija i BiH kao i Makedonbija i Albanija sto pre prilkljuce Evroatlanskim strukturama kakobi se sprecio neki dalji sukob u buducnosti .
 
Rusiji se vrlo "je-be" za Balkan cim preko njega gradi gasovod. Naravno americke "demokratske" ulizice ne mogu to da shvate zasto se njihove gazde Amerikanci povlace za Balkana,a Rusi nadiru investirajuci i kupujuci po Bugarskoj, Srbiji, Crnoj Gori... :D

Putin je povukao trupe iz svih drzava zato sto ne zeli da pravi "stare greske". Vojno prisustvo strane vojske u nekoj zemlji neumitno dovodi do mrznje lokalnog stanovnistva prema toj vojsci(sem u bas retkim slucajevima) a ne donosi konkretno nista sem novcanog troska. .

Rusija je izabrala novu taktiku . Ne pravi vise greske iz vremena SSSR-a kada je komunisticka vlast pokusavala vojnom silom da ostvari uticaj u nekoj zemlji vec to sada pre svega radi preko ekonomije :D

Recimo u Crnoj Gori Rusija je vlasnik 70% CG privrede? Mislite li da je to slucajno? Da Rusi ne osvajaju planski Balkan putem ekonomije?

E sad ne ocekujem da "demokratski teletabisi" ovo shvate :D
 
Jerry Ropero:
Rusiji se vrlo "je-be" za Balkan cim preko njega gradi gasovod. Naravno americke "demokratske" ulizice ne mogu to da shvate zasto se njihove gazde Amerikanci povlace za Balkana,a Rusi nadiru investirajuci i kupujuci po Bugarskoj, Srbiji, Crnoj Gori... :D

Putin je povukao trupe iz svih drzava zato sto ne zeli da pravi "stare greske". Vojno prisustvo strane vojske u nekoj zemlji neumitno dovodi do mrznje lokalnog stanovnistva prema toj vojsci(sem u bas retkim slucajevima) a ne donosi konkretno nista sem novcanog troska. .

Rusija je izabrala novu taktiku . Ne pravi vise greske iz vremena SSSR-a kada je komunisticka vlast pokusavala vojnom silom da ostvari uticaj u nekoj zemlji vec to sada pre svega radi preko ekonomije :D

Recimo u Crnoj Gori Rusija je vlasnik 70% CG privrede? Mislite li da je to slucajno? Da Rusi ne osvajaju planski Balkan putem ekonomije?

E sad ne ocekujem da "demokratski teletabisi" ovo shvate :D
Pa gradi gasovod koji ce ici do Jadrana pa ondak dalje za Italiju kako bi sto vise gasa prodali, meni je sve jedno dal ce kompanija biti Ruska,Americka ili Japanska dokle god omogucava ljudima zaposlenje i dostojnu zaradu .A ti pogledaj ondos Americkih i Ruskih investicija u Srbiju pa onda prdi o nekom ekonomskom osvajanju trzista .
 
marlon:
joj nedodirljivi juce sam o tome pricao sa drugarom...:) svaka cast za tekst... ali polako sad od nove godine slovenci prelaze na euro pa vise nema uvoza u srbiju onoliko robe kao do sad no samo 20 posto... pa ce da se janezi cesu, sta ce da rade sa tom robom i kome ce da uvale :), pa ce da bude konkurencija, pa ce morati da nam ukinu vize jer smo drzava sa ustavom i zakonima, evo vec pristaju ali nevoljno da priznaju da je general umro, smanjuje se pritisak iz haga... i dok dlanom o dlan srbija ima da bude faktor u pregovorima...bice smejurije...

izvini za slovence ali setih se sad...:)

Дај Боже да је тако као што си написао, а што се Јанеза тиче, њих толико не могу очима да видим овде да ћу, ако заиста буде тако као што пишеш, тај дан када
добију ногу одавде ПРОСЛАВИТИ. Њих и Усташе не желим да видим у Србији,
и све бих учинио да их онемогућим да харају овде са својим шићарџијским и гребаторским менталитетом.
 
al bundy:
Pa gradi gasovod koji ce ici do Jadrana pa ondak dalje za Italiju kako bi sto vise gasa prodali, meni je sve jedno dal ce kompanija biti Ruska,Americka ili Japanska dokle god omogucava ljudima zaposlenje i dostojnu zaradu .A ti pogledaj ondos Americkih i Ruskih investicija u Srbiju pa onda prdi o nekom ekonomskom osvajanju trzista .

Ш'а је Албанди, Лаки је нешто нервозан....:razz::razz::razz:

п.с. неко прди - а неко ПУВА.......уф, ала смрди.....
 
al bundy:
Pa gradi gasovod koji ce ici do Jadrana pa ondak dalje za Italiju kako bi sto vise gasa prodali, meni je sve jedno dal ce kompanija biti Ruska,Americka ili Japanska dokle god omogucava ljudima zaposlenje i dostojnu zaradu .A ti pogledaj ondos Americkih i Ruskih investicija u Srbiju pa onda prdi o nekom ekonomskom osvajanju trzista .

Pa daleko je veci nivo ruskih investicija od americkih? Ajde da cujem sta je Amerika investirala u Srbiji? Kupila je Filip Moris za 387 Miliona eura , BAT kupio DIV za 30 miliona , Zelezaru u Smederevu su dobili za par miliona eura i sta dalje? Znaci ukupna vrednost americkih investicija u Srbiji ne vredi vise od 500 miliona eura.

Istovremeno Rusija je kupila Beopetrol, investira u gasnu elektranu kod Novog Sada milijardu eura, investirace u gasovod 2 milijarde eura i zeli takodje za par milijardi eura da kupi NIS. Kao sto mzoemo videti ruske investicije u Srbiju daleko prevazilaze americke :D
 
eremita:
Ш'а је Албанди, Лаки је нешто нервозан....:razz::razz::razz:

п.с. неко прди - а неко ПУВА.......уф, ала смрди.....
Vec sam ti rekao da m je svejedno ko ce biti gazda preduzec ako je radnicima dobro tako da mi nije frka uopste a ako pogledamo odnos Americkih i Ruskih investicija na Balkanu videcemo da se Rusi bas nisu nesto pretrgli.Jednina ozbiljna Ruska investicija u Srbiji je kupovina Beopetrola od strane Lukoila koji se ubrzo pokajao zbog toga pa je veliki deo svojih pumpi posle dve godine prodao Austrijskom OMVu sto se da videti ako se malo prokrstari po zemlji Srbiji..
 
Koje je to pumpe prodao Lukoil OMV-u? Dosta sam proputovao Srbijom i sem uz auto put Beograd-Nis ne secam se da sam igde video OMV pumpe. Sto se tice Lukoila imas u svakom gradu Srbije minimum 2 pumpe u vlasnistvu ove firme.

Ja na OMV ne bi sipao nikad sem kad ne bih imao izbora :D

Nisam lud da kupujem gorivo od austrijanaca koji ga kupe od Rusa pa ga zatim prodaju nama ;)
 
Jerry Ropero:
Pa daleko je veci nivo ruskih investicija od americkih? Ajde da cujem sta je Amerika investirala u Srbiji? Kupila je Filip Moris za 387 Miliona eura , BAT kupio DIV za 30 miliona , Zelezaru u Smederevu su dobili za par miliona eura i sta dalje? Znaci ukupna vrednost americkih investicija u Srbiji ne vredi vise od 500 miliona eura.

Istovremeno Rusija je kupila Beopetrol, investira u gasnu elektranu kod Novog Sada milijardu eura, investirace u gasovod 2 milijarde eura i zeli takodje za par milijardi eura da kupi NIS. Kao sto mzoemo videti ruske investicije u Srbiju daleko prevazilaze americke :D
Pa od te fantomske toplane za sada nazalost nema nista iako sam se kao stanovnik Novog Sada obradovao tolikoj investiciji u moj grad ,za Beopetrol sam napisao gore .Meni su draze Ruske firme od americkih iako su one u jevrejeskim rukama pa je pitanje oliko su stvarno ruske ali narod mora da shvati d ce i ako kupi Rus i Amer ili domaci lopov kao Miskovic ili Peconi da ce oni gledati svoj ekonomski interes pre svega i da niko ne ulaze u Srbiju jer smo mu mi dragi i sto nas jako voli kao ni drugde u svetu vec ulaze tamo gde moze da povrati zaradu i u ekonomiji nema mesta emocijama i pricam ovi su braca ovi su neprijatelji .
 
Jerry Ropero:
Koje je to pumpe prodao Lukoil OMV-u? Dosta sam proputovao Srbijom i sem uz auto put Beograd-Nis ne secam se da sam igde video OMV pumpe. Sto se tice Lukoila imas u svakom gradu Srbije minimum 2 pumpe u vlasnistvu ove firme.

Ja na OMV ne bi sipao nikad sem kad ne bih imao izbora :D

Nisam lud da kupujem gorivo od austrijanaca koji ga kupe od Rusa pa ga zatim prodaju nama ;)
pa ako ides od Beograda do Novog Sada uglavnom su sve OMV pumpe kao i dole ka Leskovcu al vidis nije mi jasn kako onda je ista cena goriva i kod Rusa koji ga vadi iz zemlje i kod Austrijanca koji preprodaje? mislim da bas pre Batocine na autoputu imas obe pumpe biliu jedna drugoj pa se da uporediti.
 
Pa jasno je meni da svi ulazu novac pre svega da zarade a ne sto nas vole. Al ti zaboravljas jedan bitan faktor. Velika sila koja ima velike investicije u nekoj zemlji automatski postaje zastitnik te zemlje jer ugrozavanje interesa te manje zemlje automatski dovodi do ugrozavanaj interesa velike sile koja ima ulozen kapital u toj maloj zemlji.

To znaci da je neverovatno bitno za Srbiju ovo sto Rusija gradi gasovod preko nje, jer ce ubuduce svako ugrozavanje srpskih interesa znaciti ugrozavanje ruskih, jer je od tog trenutka u najvecem interesu Rusije da Srbija bude jaka i stabilna drzava jer ruski gasovod prolazi preko njene teritorije.

Druge drzave nemaju nikakve strateske interese vezane za Srbiju te stoga ne mogu ni biti nasi zastitnici u medjunarodnim odnosima.

Sustina svega je naravno interes, a ne ljubav.
 
al bundy:
pa ako ides od Beograda do Novog Sada uglavnom su sve OMV pumpe kao i dole ka Leskovcu al vidis nije mi jasn kako onda je ista cena goriva i kod Rusa koji ga vadi iz zemlje i kod Austrijanca koji preprodaje? mislim da bas pre Batocine na autoputu imas obe pumpe biliu jedna drugoj pa se da uporediti.

Ista je cena goriva jer drzava ima monopol na trzistu energenata i propisuje uredbom koja ce biti cena goriva. Da je trziste energenata liberalizovano i da se moze slobodno uvoziti nafta imao bi razlicitu cenu na svakoj pumpi. Ovako to sto je cena ista je krivica nase drzave a ne firmi koje prodaju gorivo u nasoj zemlji.
 
al bundy:
Vec sam ti rekao da m je svejedno ko ce biti gazda preduzec ako je radnicima dobro tako da mi nije frka uopste a ako pogledamo odnos Americkih i Ruskih investicija na Balkanu videcemo da se Rusi bas nisu nesto pretrgli.Jednina ozbiljna Ruska investicija u Srbiji je kupovina Beopetrola od strane Lukoila koji se ubrzo pokajao zbog toga pa je veliki deo svojih pumpi posle dve godine prodao Austrijskom OMVu sto se da videti ako se malo prokrstari po zemlji Srbiji..

khm,....


Gazprom and Austrian companies extend contracts for Russian natural gas supply to Austria till 2027

s.gif
Yesterday, in Vienna, Alexander Medvedev, Deputy Chairman of the OAO Gazprom Management Committee, Dr. Wolfgang Ruttenstorfer, Chief Executive Officer and Chairman of the Executive Board of OMV AG, Dr. Werner Auli, Chief Executive Officer of OMV Gas GmbH, Michael Peisser, Managing Director of EconGas GmbH, Dr. Christoph Hiller, Managing Director of GWH GmbH and John F. Skinner, Chief Executive Officer of Centrex Europe Energy & Gas AG entered into the long-term Contracts for natural gas supply to Austria.

In view of the Austrian gas market liberalization and OMV natural gas trading activity restructuring, the parties agreed that a 50 per cent owned subsidiary of EconGas would be the purchaser of Russian gas instead of OMV Gas International, with GWH and Centrex Europe Energy & Gas obtaining the opportunity to directly sell gas to Austrian consumers including in Karnten (Carinthia), Steiermark and Salzburg.

In pursuance of the Contracts signed, Gazprom will be annually supplying Austria with some 7 bcm of gas till 2027 (the earlier inked Contracts for the Russian gas supply to Austria expire in late 2012).

“The new Contracts with the Austrian counterparts is another example Gazprom’s success while implementing its strategy to access the end user market in European countries and enhance the efficiency of Russian gas export,” noted Alexander Medvedev.
 
Jerry Ropero:
Pa daleko je veci nivo ruskih investicija od americkih? Ajde da cujem sta je Amerika investirala u Srbiji? Kupila je Filip Moris za 387 Miliona eura , BAT kupio DIV za 30 miliona , Zelezaru u Smederevu su dobili za par miliona eura i sta dalje? Znaci ukupna vrednost americkih investicija u Srbiji ne vredi vise od 500 miliona eura.

Istovremeno Rusija je kupila Beopetrol, investira u gasnu elektranu kod Novog Sada milijardu eura, investirace u gasovod 2 milijarde eura i zeli takodje za par milijardi eura da kupi NIS. Kao sto mzoemo videti ruske investicije u Srbiju daleko prevazilaze americke :D
u Sartid je dosta ulozeno novca u modernizaciju,tacno je Filip Moris,BAT i jos ponesto dovodi SAD su medju nekoliko najvecih investitora u Srbiju.Naravno najvise su investirali Austrijanci i Slovenci.
Sa druge strane do sada ruske kompanije su samo kupile Beopetrol...sve ostalo sto ti kazes to je "mozda".Gasovod nije investicija koja ide samo u Srbiju nego je Srbija samo tacna na tom putu.
 
Jerry Ropero:
Ista je cena goriva jer drzava ima monopol na trzistu energenata i propisuje uredbom koja ce biti cena goriva. Da je trziste energenata liberalizovano i da se moze slobodno uvoziti nafta imao bi razlicitu cenu na svakoj pumpi. Ovako to sto je cena ista je krivica nase drzave a ne firmi koje prodaju gorivo u nasoj zemlji.
Jerry i kad se liberalizuje uvoz ista ce cena biti na svim pumpama jer je odredjuje vlada kao delatnost od javnog interesa...tako ce biti i sa strujom i sa grejanjem i sa jos nekim stvarima...
 
To sto su Filip Moris i US Steel investirali u sosptvene fabrike nije isto kao kad taj novac ide u budzet Srbije. U slucaju privatizacije novac se sliva u budzet Srbije a u slucaju koji si ti naveo drzava od toga nema nista jer te firme ulazu u sopstveno vlasnistvo.

Sto se tice Gasovoda naravno da on nije investicija samo u Srbiju ali Rusija planira da od Srbije stvori regionalnog snabdevaca energijom jer ima pre s vega izvrstan geostrateski polozaj(direktno se granici sa dosta drzava) . Amerika nam nije dala nista sem sankcija, bombi, ponizenja i uvreda.

Ruske investicije b i bile do sada daleko vece da nemamo antisrpski rusomrzacki DOS-manlijski rezim na vlasti koji sprecava investiranje Rusije u nasu zemlju. To je naveo cak i ruski ambasador u nasoj zemlji da se u Srbiji za vreme DOS-manlija nije dozvoljavalo plasirati ruski kapital. Stvari su se donekle promenile na bolje dolaskom Kostunice na vlast i smenom marioneta i kvislinga iz DS-a i njihovih satelita.
 
Jerry ni kad ulozis novac u neku greenfid investiciju(koje su najbolja vrsta investicija za neku drzavu u koju se ulaze) novac ne ide u budzet.
Kad se ulozi novac u novu opremu ili u nove kapacitete to vrlo cesto dovede do povecanog izvoza ili do otvaranja novih radnih mesta.
Nisu Jerry mnogo vece sem jedne fabrike radije u Koceljevi i Beopetrola skoro da niceg vise nema.
 

Back
Top