Ima li koga iz Ceske?

Ej bas vam hvala sto ste se javili. Ja znam ovde par nasih ljudi ali jako malo i ne vidim ih cesto... meni je drustvo internacionalno ali mi ponekad bas fali da pricam srpski i uopste nacin komunikacije. Koliko ste dugo u Ceskoj, ja sam jos malo pa cetiri godine..? Pozdrav svima :D :D :D
 
Ja sam ovde već 15 god.Po majci imam češko državljanstvo,udata sam za Jugoslovena,tu smo se upoznali.Oboje kukamo za bivšom Jugom ali nežalim se.Društvo raznoliko.Dosta Jugovića se vratilo za Jugu ali ima i onih koji su se opet vratili natrag.Mi u Jugu svratimo usput kad idemo na more.
Kad sam došla ovamo bilo mi je strašno teško a to sam bila u prednosti nad ostalima,znala sam odlično jezik i imala češko državljanstvo.U Jugu nemam nameru da se vrati,čini mi se da je tamo sve gore.I brat mi je došao ovamo,oženio se Čehinjom.Tamo su ostali samo roditelji i drugovi a i tih je svake godine sve manje,otudjujemo se.
Sad se nežalim,imam sve što mi treba,to u Jugi nebih ostvarila u tim uslovima.
 
Slazem se sa tobom. Ni ja nemam nameru ni razloge zbog kojih bih se vracala. Takodje sam znala ovde neke nase ljude koji su se vratili opet u Prag...
I ja znam jezik, imam eu drzavljanstvo a konacno imam i normalan posao... jedino sto ne znam bas puno ljudi ovde, ustvari znam iz vidjenja ali bas ono bliske ljude gotovo da i nemam. Da bar imam nekog decka bilo bi mi lakse ;) ... bice da je to pravi razlog mog nezadovoljstva :lol: :lol:
Ma neee, nije tako strasno ko sto izgleda, jedino sto jos uvek nisam sebi uspela da stvorim onaj osecaj kao kod kuce...
 
Treba ti prijatelj da ti pomogne i u dobru i u zlu.Ja sam se osećala strašno opušteno u početku.Upoznala sam mog sadašnjeg muža i samo smo se družili 6 meseci,ljubav je došla kasnije.Ne znam zašto ali češka narav i stil života u porodici mi mnogo ne leži.Zato sam se verovatno i udala za čoveka iz naših kraja.Rodjena sam u Zemunu i navikla sam na veliki grad,Prag je za mene idealan grad za život i rad.Sve je na dohvat ruke.Kad se zaželim Juge sednem u auto i eto nas tamo za 10sati.Aviona se bojim.Tamo izdržim maksimalno 7 dana i opet kukam za Pragom.Samo kad bi vreme ovde bilo malo bolje,mada ovih dana je idealno.
 
Ma znas, meni je sad prilicno tesko, tek nedavno sam se razisla sa deckom koji mi je bio najblizi covek ovde... Ni meni bas ceska narav ne lezi, sto ne znaci da ne mogu da se druzim sa njima ali ne mogu da zamislim da bih se mogla u nekog od njih da zaljubim ili da osnivam porodicu. Sve moje veze su bile sa strancima (ne cesima) ali iz nekog razloga nisu uspele...
I ti se bojis aviona? :D Ja sam se strasno plasila ranije, ali sam morala da letim nekoliko puta, pa mi se cak i svidelo. Ali u Srbiju ne, to mi ne izgleda toliko daleko a posto nisam iz Beograda ni vremenski mi se ne isplati... cekas na aerodromu, pa let, pa jos dok bih uhvatila vezu za dalje... A i ne snalazim se tamo vise kao nekad...
 
Ja sam rodjena Zemunka,Beograd je preko reke.Zemun jeste Beogradska opština ali Zemunac nikad neće reći da je Beogradjanin.Muž mi je rodom iz Leskovca.Upoznali smo se ovde u Pragu.Ja sam radila kao med.sestra na Motolu a njegov otac je bio gradj.inženjer na gradilištu današnje nove Motolske bolnice.Došli smo oboje iz Juge kad je počelo ono sranje,ja zbog brata kojeg nismo hteli da pustimo u vojsku a sadašnji muž je kod oca lečio rane sa ratišta.Našli se i ostali zajedno.Kad idemo na godišnji odmor pauzu pravimo u Zemunu kod mojih,obidjem društvo pa pravac Leskovac na par dana.Odgovara mi što putujemo kolima,muka me hvata što moram da ih čuvam pred lopovima u Jugi,ali bolje to nego avion,neumem da letim.
Iz kojeg kraja Češke si?Ja sam poreklom po majci iz Orlickych hor ali sam se po dolasku odmah preselila u Prag.
 
Hej ljudi caos!
Upravo sam htela da postavim ovu temu, ali kasno sam se setila.
Muz i ja smo resili da probamo da odemo za Prag (da radimo i zivimo). Oboje imamo po 28 godina. On je jazz muzicar, a ja diplomirani andragog. Zelimo da nadjemo za pocetak bilo kakav pristojni posao dok ne savladamo jezik i sl, ali nam je ocigledno dobrodosla svaka pomoc jer ne poznajemo tamo bas nikoga.
Unapred zahvalni.... 8-)
 
Ja sam u Pragu vec 15 godina ali ne mogu reci isto sto i vi!! Ja jedva cekma da se vatrim u BG!!Ovde sam dosta dugo,da bi skapirala da kod kuce je nejbolje!!Znam..nije nasa Srbija idealna i nece biti jos dugo,ali ljudi koji su tamo,atmosfera i miris Bg mi nemoze zameniti ovaj Prag!
Ovde ima dosta nasih ljudi,ne druze se oni nesto preterano kao nasi negde drugde u Inostranstvu,sto je jako lose,da ima ovde neki nas klub ili neko mesto gde bi se nasi okupljali,mozda bi nam to malo olaksalo ovu situaciju boravka u inostransvu!
Indi,tebi je sigurno lakse ovde jer si i udata za naseg coveka pa ti stvarno vise nista ovde i ne treba....mozda bi i ja drugacije razmiljala da imam naseg momka,coveka naseg mentaliteta...jer ovde stvarno mozes da imas sve,dovoljno je da se potrudis,ali ponekad profesionalni zivot i nije onaj najbitni...
Jednostano ja sam za BG:))
Veliki pozdrav "Prazankama":))
 
Kad sam pročitala poruku od Olive ko da čujem svog muža.Svako put kad udjemo u Jugu on kaže kako tu vazduh ima drugi miris.
Što se tiče druženja naših ljudi i tu je delimično u pravu,nema našeg kluba da se Jugovići druže.Ja sam u kontaktu sa dosta naših ljudi,mnogima sam i pomogla da se uklope i snadju kad su došli.Trudimo se da provodimo vreme zajedno vikendom,jer preko nedelje nema vremena za to.Kad sam u Jugi svraćam kod onih koji su se vratili,dosta njih se pokajalo što se vratilo,istina ne odmah.Zato razmisli malo sa tim povratkom.Znam dosta naših ljudi koji su sami ali to je bolest današnjice,znam dosta Pražaka koji su usamljeni.
A ni Juga nije više ono što je bila,što kaže moj brat pre nego što se oženio Čehinjom:Nisu više ni Jugoslovenke ono što su bile.
Volim Jugu i Zemun ali to je za mene prošlost,ko zna gde ću završiti.Počela sam dosta da putujem po svetu i nigde nije isto a ko zna gde će mi deca završiti.
 
Ima li nekog iz Praga ko hoce da pomogne il posavetuje ....
Zelela bih sa muzem da se prijavim za program legalnih migracija, al imamo problem sa prevodjenjem oglasa na srpski, kao i nalazenjem oglasa i slicno. Znamo sta nam sve treba od papirologije, kupimo poprilican broj poena na bodovnom sistemu, al ******* kad nam ne ide da pronadjemo poslodavca.
Zato i pokusavamo da kontaktiramo ljude voljnu da nam malo pomognu, jer nikoga ne poznajemo tamo.

Hvala! :roll:
 
:) pa naravno miris nase otadzbine je stvarno poseban....:))
U pravu si u mnogim stvarima,ali ja jednostavno jos uvek imam nade...tj...dosta sam realna i svesna sam toga da ako budem duze vreme zivela u Bg da ci poceti da mi nedostaje nacin zivota na koji sam navikla ovde,tj da postoji neka disciplina...kod nas toga nazalost nema..ali morala bi da provedem neko vreme tamo da bi se mozda ubedila da i ta moja poslednja nada je pogresna,ali opet....gde kod da zivela sutra UVEK cu se vracati i Jugu!!
Sto se tice nasih devojka,naravno da nisu iste,ali ima i velike razlike izmedju nasih devojaka u inostranstvu i nasih u domovini.To sto su nase iz Juge preivljavale svo vreme mi odavde smo bile postedjene toga zato se i nismo toliko iskvarile koliko se iskvarla vecina nasih devojaka rtamo...velika retkost je u danasnje vreme naci normalnu devojku,bas kao i normalnog momka....
ali opet sa druge strane nama odgovara nas mentalite,zato i trezmo nase jer se tesko kapira covek sa drugim mentalitetom,cesi su u pravu kad kazu :jiny kraj,jiny mrav:))
pozdrav:)
 
Eeeej cao prazanke, kako ste? Da bitno je imati nekog sa istim mentalitetom, jer postoje stvari koje ne mozes da podelis ni sa kim sem sa ljudima s kojima si provela dobar deo zivota u istom vremenu i prostoru. Mislim da detinjstvo tu igra glavnu ulogu... Jako je bitno da imas nekog bliskog na taj nacin, to je mislim ono glavno da se ne bi osecala vecitom strankinjom. Bez mirisa otadzbine bismo vec nekako preziveli ;-) . Inace i meni se uvek cinilo da je miris drugaciji kad god sam presla granicu, ali sam to pripisivala nekoj svojoj nostalgiji mozda.
Indi, meni je mama slovakinja pa sam ja preko Slovacke dosla u Prag. Zato nemam bas mnogo kontakta sa nasima ovde...
Barbarela, ne znam kakav savet bih mogla da ti dam, nemam bas iskustva, ja sam vec znala jezik kad sam dosla ovde pa mi je bilo lakse, niti znam nekog poslodavca. Ako bih cula za neke mogucnosti javljam, mada ne znam, stvarno... :sad:
POZDRAV SVIMA!!!
 
Sobzirom da sam saznao da Ceska republika nudi mogucnost zaposljavanja stranaca i dobijanja stalnu dozvolu i boravak posle 2,5 god.molim vas da mi pomognete tj.raspitajte se u vezi toga direktno kod vasih nadleznih sluzbi.Unapred zahvalan i nadam se da cete mi pomoci.
 
Boze ljudi odkud sad i vas tri da se pojavite iz PRag..

ja kad sam iso turisticki u PRag niko s enije javio a gle sad 3 !!

trebao sam da dodjem za Novu godinu u PRAg ali nema smetaja ( u rezonablim cenama ) pa cu da ostavim to zadovoljstvo za Katolicki Uskrs ..

imao asm zelju da vidim PRag pod Sneg i Karlov Most obeljen ali nije to zasad moguce..

ja dok sam bio 1 vikend u PRAg upoznao sam nasi jugovici dosta pogotovu u one suvenirski butici u onu malu pesacku ulicu , u produzetku Karlovog mosta, ali ne u MAlu Stranu de je nasa ambasada, .. vec preko Vltlave..

pa onda i pred polazak busom, preko put glavne avtobuske stanice u FLORENCu, ima jedna kao pizzeria..
tu radio jedan sarajlija ili vec iz Bosne covek..

ma ima nasi ljudi.. ali nemale nase devojke.. !((

bio sam smesten u UJEZD - prakticno 700 m od Karlovog mosta pa cu izgleda tamo opet da idem u smestaj kad budem dolazio u Prag.. ponovo

ostavite msn ako iamte da se cujemo i ostanemo u kontakt njime..;

Pozdrav iz France..
 
Jel ima neka devojka da je raspolozena da mi pomogne tako sto ce mi poslati pozivno pismo?Htela bih da dodjem u Prag na prolece,nekih 7 dana,kod ljudi sa hospitality club-a,al mi bedak od stranaca da trazim da mi salju poziv...tako da ako neko hoce eto bila bih presrecna!!!!:-)) jer drugacije nema sanse da dobijem vizu, pozz
 
bor:
Sobzirom da sam saznao da Ceska republika nudi mogucnost zaposljavanja stranaca i dobijanja stalnu dozvolu i boravak posle 2,5 god.molim vas da mi pomognete tj.raspitajte se u vezi toga direktno kod vasih nadleznih sluzbi.Unapred zahvalan i nadam se da cete mi pomoci.

http://www.imigrace.cz/
Ovo je stranica na kojoj imas detaljne informacije vezane za projekat. Ti prakticno treba da pronadjes posao preko Interneta ili preko nekog koga poznajes tamo, da dobijes papire kojim te firma u kojoj ces raditi poziva i da na osnovu njih dobijes radnu dozvolu.
I ja sam zainteresovana za ovaj pilot projekat i za zivot i rad u Ceskoj, ali ne znam da li imam dovoljan broj bodova za kvalifikaciju, posto ne znam koliko se bodova dobija za obrazovanje (zavrsila sam visu skolu). U slucaju da ne zadovoljim kriterije za bodovanje, razmisljam da prvo odem na intenzivni kurs jezika gde cu usavrsiti ceski ( oni koji govore jezik dobijaju +6 bodova, a to bi mi pomoglo da se kvalifikujem). Molim sve koji znaju nesto vise o projektu i o kursevima ceskog jezika u Ceskoj da mi jave. Zanima me jos, nakon koliko godina boravka u Ceskoj se moze dobiti drzavljanstvo? Unapred hvala.
 

Back
Top