Том Вејтс

Norma Kampl

Iskusan
Poruka
5.920
Том Вејтс

Колико сам видела, до сад нико није поставио тему.

За мене је он генијалац. Један од нај интересантнијих аутора, и у сваком случају, интригантан, провокативан...
Писао и музику за многе филмове.
Као сваки велик, неодредив и несврстљив у жанрове.

А ево и неког мог «литерарнијег утиска»: (можда ће ући у мој следећи роман):

Господин Промукли који као да је издимио прашуме томпуса и испио мора вискија. Глас храпав као кора столетног дрвета. И малко врскаво пуцкетаво као ватра у камину„с“. На прву лопту одбојан, можда. Али кад се мало дуже слуша, укапираш баш је ко та кора и некако племенит, нежан изнутра. И онда се све више свиђа што се више слуша. Како би рекли, тај глас "can crack, weep and whisper at the same time". Немам појма зашто ми док га слушам пред очи излази неки стари вук с индијанских цртежа. Аљаска. «Бели очњак» и «Зов дивљине». И једино ми пада на памет још сличан такав «брат Руја» – Висоцки. Дира некако негде у најдубље. Органски, из коштане сржи. Каткад, изненађује, одузима дах ко ударац у плексус. Сам од себе тера сузе на очи. Не од туге него неке разнежености. О текстовима да не говорим.

Интересује ме шта мислите ви.
А онима који га нису чули, свесрдно препоручујем

А и одлични сајт:

http://www.keeslau.com/TomWaitsSupplement
 
Ja sam postavila temu o Tomu Waitsu :mrgreen:
Imam filmove neke u kojima se pojavljuje, i snimke s koncerata, to ja i moj stari obozavamo, samo skidamo s neta ko ludi :D... Mnogo mi se dopada njegov glas...Mada sigurno je kompjuterski obradjen u "Clap Hands" :shock:..... Sta bi rekla, ima stvarno dobre textove, muzika mu je diiiivna, i mnogo mi se dopao zvuk harmonike u "Cold Cold Ground"....uuuuh... Pesme koje mi se trenutno najvise svidjaju su "Rain Dogs" i "Goin' Out West", mada, priznajem, trebam jos dosta tog da preslusam od Toma Waitsa....

Sta ti najvise volis od njega? Da li si isla na onu projekciju koncerta u SKCu pre, ne znam, mesec dana?
 
Sweet_Jane:
Ja sam postavila temu o Tomu Waitsu :mrgreen:
Imam filmove neke u kojima se pojavljuje, i snimke s koncerata, to ja i moj stari obozavamo, samo skidamo s neta ko ludi :D... Mnogo mi se dopada njegov glas...Mada sigurno je kompjuterski obradjen u "Clap Hands" :shock:..... Sta bi rekla, ima stvarno dobre textove, muzika mu je diiiivna, i mnogo mi se dopao zvuk harmonike u "Cold Cold Ground"....uuuuh... Pesme koje mi se trenutno najvise svidjaju su "Rain Dogs" i "Goin' Out West", mada, priznajem, trebam jos dosta tog da preslusam od Toma Waitsa....

Sta ti najvise volis od njega? Da li si isla na onu projekciju koncerta u SKCu pre, ne znam, mesec dana?

Извињавам се ако нисам приметила да си постављала. Мада, нечег доброг никад превише.

Кад ме неко пита шта највише волим, често сам као Буриданово магаре. Тешко се одлучити. Можда и немогуће. Толико је тога доброг, а зависи и од тренутног расположења.

Али некако се, можда, ипак издвајају (без неког реда, него како ми се свиђају):
Rain Dogs (мислим да је најзрелији, мада, и то је релативно)
Real Gone
Nighthawks At The Diner
Mule Variations
Beautiful Maladies
Closing Time
Swordfishtrombones
The Black Rider
Alice...

У сваком случају, је осећај на крају исти....остајеш потпуно растављен, али затим и поново састављен, на нов начин. Бољи си.

А и неке већ раније слушане ствари, у новим преслушавањима налазе нова значења. Волим сваки пут да га откривам изнова. Увек на неки начин изненађује.
А што се тиче текстова, на овом поменутом сајту има много тога занимљивог и за све оне које занима комплетније тумачење Вејтсових текстова.

На жалост, у СКЦ нисам ишла, иако сам желела и врло ми је жао. Али, шта да се ради, што кажу, виша сила.
 

Back
Top