prodaja nekretnina...

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Svojevremeno t.j pre pet sest god bavila sam se prodajom nekretnina u Bgd i mogu reci vise iz cistog hobija nego zbog para kojih je manje vise i bilo ponekad...Imala sam neke konkretne ideje kako da se sve to poboljsa i da se napravi neki red u svemu, posto je inace to mogao da radi svako ko je hteo, ali bez nekog uspeha...Kad se posle muka i raznoraznih gluposti nesto i prodalo, stavljala se neka sica u dzep pa je raspolozenje bilo dobro do sledeceg puta i tako...da ne pricam sad o tome koliko je "lako" biti kod nas agent za nekretnine...Zaista treba biti talentovan i izboriti se sa mentalitetom naseg coveka koji nikako da shvati zasto mora da plati proviziju tamo nekoj agenciji kad ja samo eto mogu da budem dobrog srca i duse i upoznam ga sa vlasnikom stana pa da oni uz pice pruze ruku jedan drugom i zavrse posao...Elem odem ti ja preko nekih svojih veza u Bec veliki grad u odnosu na moj Bgd da malo gledam kako oni to rade...Kuca na prodaju, dosli ljudi gledaju...Vlasnik trazi 235 000 eura a ponuda je 195 000... samo deset minuta traju pregovori izmedju vlasnika agenta i kupca i kuca se prodaje za 200 000 eura... Potpis ugovora u kome se doticni kupac obavezuje da ce platiti 3% provizije agenciji i vlasnika koji je to vec ranije potpisao...Posto kupac nema kes dobija odmah mogucnost kredita uz zirante zenu i brata i tu agencija opet od banke dobija procenat sto je dovela coveka za kredit...E kad se to lepo sracuna vidi se da je agencija uzela oko 15 000 eura..."kukavnom" agentu ide samo 60% od toga to0 jest 9000 eura i posao je zavrsen...I vuci siti i ovce na broju...Eto velim tako malo da napisem kako to ide kod njih...Cene kuca i stanova kod nas se takodje ne razlikuju od njihovih ali eto gde se razlikujemo...Ne kazem da se vlasniku i kupcu treba koza sa ledja zguliti ali ne treba obezvrediti to sto se radi...Posao agenta je ma koliko interesantan veoma tezak i pare ne padaju tako lako kao u navedenom primeru kod nas ali bar da se zakon postuje sve bi bilo mnogo bolje...
 
e kad mi kaže neko da 6 godina radi sa nekretninama i to iz najčisitje ljubavi ka istima :lol:

1.500 € je minimalna tarifa kod nas, odnosno 3 % plaća kupac - prodavac ne, jer ih tako vabe da se obrati agenciji.
Kupac jadan kod nas plaća sve, pa i prenos apsloutnih prava tj. porez na promet koji je btw. dužan da plati prodavac po zakonu...ali ne, ovom kupcu jadničku stave muda u procep pa kažu - ili plati, ili nećeš moći da prevedeš nekretninu na svoje ime. Što je najbolje, on i kad plaća - plaća NA IME KUPCA, a ne na svoje...


Ariela, koliki porez plaća onaj ko kupi stan u Beču, procentualno?
 
ariela ne vode se svi pregovori tako. retko ko se odlucuje nakon deset minuta da potpise predugovor o kupovni, a i kad ga potpises imas nedelju dana da se predomislis. samo to nije ugovor, ugovor se potpisuje na daj kupovine dobra, tj prelaska u vlasnistvo kupca. treba i banka da da odobrenje za kredit, za sta isto treba oko mesec i po dana. pre kupovine beleznik mora da proveri sve papire, da li si ti zaista vlasnik, da li postoje prava nekog drugog na deo imovine ili koriscenje prolaza recimo na tvom zemljistu... drugo, nemaju agenti takve poslove svakog meseca. imam troje prijatelja koji rade u agencijama u francuskoj i to u jakim, pa se desi da nemaju ni jednu prodaju u recimo decembru.
porez zavisi od cene dobra u francuskoj, do 100 000, stan, izgradjen pre 30 godina - oko 10 %, preko 100 000 kuca sa bastom, ili stan svejedno 5 - 7 %, preko 250 000 3 - 5%, placa kupac, u izgradnji - 20 % ali placa prodavac. prilikom prodaje ako je kuca dobila na vrednosti, recimo kupljena za 60 000 pre godinu dana a ti si je prodao za 160 000, ti placas 20 % od 100 000 drzavi + kupac placa svoje dazbine...ima puno toga sto treba da se zna. nije sve bas tako jednostavno kako izgleda na prvi pogled.
 
mojra:
ariela ne vode se svi pregovori tako. retko ko se odlucuje nakon deset minuta da potpise predugovor o kupovni, a i kad ga potpises imas nedelju dana da se predomislis. samo to nije ugovor, ugovor se potpisuje na daj kupovine dobra, tj prelaska u vlasnistvo kupca. treba i banka da da odobrenje za kredit, za sta isto treba oko mesec i po dana. pre kupovine beleznik mora da proveri sve papire, da li si ti zaista vlasnik, da li postoje prava nekog drugog na deo imovine ili koriscenje prolaza recimo na tvom zemljistu... drugo, nemaju agenti takve poslove svakog meseca. imam troje prijatelja koji rade u agencijama u francuskoj i to u jakim, pa se desi da nemaju ni jednu prodaju u recimo decembru.
porez zavisi od cene dobra u francuskoj, do 100 000, stan, izgradjen pre 30 godina - oko 10 %, preko 100 000 kuca sa bastom, ili stan svejedno 5 - 7 %, preko 250 000 3 - 5%, placa kupac, u izgradnji - 20 % ali placa prodavac. prilikom prodaje ako je kuca dobila na vrednosti, recimo kupljena za 60 000 pre godinu dana a ti si je prodao za 160 000, ti placas 20 % od 100 000 drzavi + kupac placa svoje dazbine...ima puno toga sto treba da se zna. nije sve bas tako jednostavno kako izgleda na prvi pogled.
Naravno, potpuno se slazem sa tobom, ja sam navela jedan stvarno prost primer gde je sve islo glatko ali smatram da za novac koji se dobija sve to vredi truda...zao mi je eto samo sto kod nas sve ide komplikovano jer ne valja da je prosto...to mi je inace bio cilj da dokazem kad sam pisala pismo...inace bi o tome sigurno moglo mnogo bolje i jasnije da se pise ali eto uvek se negde zurim pa sam malo prebrzo predstavila kako stvari stoje...
 
kod nas je trziste nekretnina potpuno divlje...
ceste ljudi kupe nekretninu a da im se pri tome ne da i potpuna dokumentacija...
betty. svi koji kupuju nekretninu moraju da znaju da ne moze da se uknjiz bez placenog poreza na prenos apsolutnih prava, pa nek shodno tome i formiraju cenu i medjusobne obaveze...
 
Pare u svakom slucaju doaze od kupca, pa nije bitno kako se kasnije dele.
Ono sto je bitno jeste da se kod nas niko od agencija nije dosetio da sa prodavcem potpise ugovor kojim se on obavezuje da plati agencijsku proviziju.
Kada bi to bio slucaj desilo bi se sledece.
Posto agencija ima ugovor sa prodavcem da u slucaju prodaje nekretnine dobija proviziju ona bi bez problema informaciju o nekretnini podelila sa ostalim agencijama. (ako neka druga agencija proda tu nekretninu onda dele proviziju). Kupcu bi bilo svejedno, jer ionako on daje sve pare, a prodavac bi bio zadovoljan jer umesto da samo jedna agencija nudi njegovu nekretninu to bi radilo mnogo njih.
To je poznat model u inostranstvu i na osnovu njega su i uspeli da trziste nekretnina i potragu za nekretninama presele na internet.
Zasto se to i kod nas tako ne radi nikako mi nije jasno?
 

Back
Top