3D ART
Prikazujem rezultate 1 do 19 od 19

Tema: 3D ART

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2003.
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano 3D ART

Bilo je rechi i o ovome.. ali.. ko tje ga natji sad..

Zanima me koji program mi treba za 3d art i gde ga mogu nabaviti..

Crtac
    Guest

Podrazumevano 3D ART

stahoces da crtas?

Obećava
    Učlanjen
    27.12.2003.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Photoshop 7 ili CS
    Paint Shop Pro 8.1
    Microsoft Paint

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2003.
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano

Neshto poput ovoga - http://www.wwwcomcom.com/gallery.html

(naravno, sa malo manje bolesnim idejama )

crtac
    Guest

Podrazumevano 3D ART

http://kinglogo0.deviantart.com/

jel moze nesto ovako

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2003.
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano

Naravno..

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2003.
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano

I niko nije pomogao dami u nevolji..

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

a) Zavisi od tvog budzeta
    b) Zavisi sta ti podrazumevas pod 3d art, jer vrlo je malo kvalitetnih 'all-round' paketa (tj. paketa koji su sami po sebi dovoljni za modeliranje, teksturiranje, animaciju i rendering).
    c) Zavisi kako ti zelis da radis

Tako da je tesko definisati sta ti treba... Trenutno najbolji all-rounder je NewTek Lightwave 3D (poslednja verzija 7.5c, ali osmica izlazi za nekih mesec dana). Njegov renderer i modeler vec godinama dobijaju nagrade na SIGGRAPH-u... Mala mana mu je sto je malo slabiji na polju animacije (mada uz Project::Messiah plugin dobijes i to, i to daleko bolje nego u bilo kom all-rounder-u). A usput, nema programera koji ne voli LW, jer i njegov interni LScript, a i njegov SDK su 'blessing from the God'... Uz sve sto nudi, cena mu je zaista prava sitnica.

Drugi bi bio Alias|Wavefront Maya, koji je trenutno najbolji na polju animacije, renderer mu je manje vise dobar, ali u ostalim sferama dosta kaska za LW-om. Po meni, idealan 3d all-rounder bi bila simbioza LW-a i Maya-e... Malo je preskup za ono sto nudi, ali imaju ubedljivo najbolju tehnicku podrsku, i mozes dobiti razne popuste na skolarine u najvecim svetskim skolama ako ga posedujes (deal izmedju Alias|Wavefronta i tih skola je da ih ovi besplatno snabdevaju sa softverom, a da njih skole potenciraju i reklamiraju... Zato je Maya popularnija od LW-a).

Ostali all-rounderi su daleko ispod kvaliteta i mogucnosti ova dva paketa... Mada, Softimage XSI 'preti' da opet dodje na vrh all-roundera, jer vec pocinje da parira LW-u i Maya-i po mnogim parametrima... Inace, specijalni efekti za vecinu filmova, vecina crtanih filmova, grafika za igrice, koji su ti oduzimali dah kad si gledala, su radjeni us pomoc LW-a ili Maya-e, a cesto zajedno (recimo modeling & scene setup u LW-u, a onda animacija u Maya-i)...

Naravno, ni LW, a pogotovu ne Maya, nemaju u sebi naprednije nacine teksturiranja od UV Mappinga i proceduralnih tekstura, tako da ostalo teksturisanje moras raditi u nekom raster image editoru... Naravno, Photoshop je neprikosnoven na tom polju, ali imas i brdo jeftinijih a sasvim zadovoljavajucih programa poput GIMP-a (potpuno besplatan), Pixel32, Projectogwaffle, itd.

No, posto pominjes 3D art, pretpostavljam da bi te vise interesovao staticki 3D art, jer bi u suprotnom navela 3d animacija. Za tako nesto, i dosta mali i jeftini programi mogu da posluze... Recimo Bryce 3D je neprikosnoven za generisanje 3d pejsaza (za takvu dozu realisticnosti potreban ti je Ozone3D ili NatureFX u LW-u, ili slicni plugin-i za Maya-u), Rhino3D je odlican NURBS modeler... Ali ipak, nista bez dobrog all-roundera, i tu ti toplo preporucujem LW (postoje studentske licence koje su zaista povoljne, racunajuci kolike se pare mlate kasnije u zivotu)...

Naravno, trebace ti dosta vremena da naucis da radis u ovim programima, tj. da naucis da svoju ideju sprovedes u delo... Postoji i jedna laksa solucija... Nesto sto mi se cini da su umetnici (znaci ljudi koji ne poznaju previse racunare, koji nemaju zivaca da pored naucenog koriscenja cetkice uce 2-3 godine kako da koriste neki program)... To je program ZBrush... U njemu je modeliranje, teksturiranje i sve ostalo napravljeno u jedan interfejs... Dakle, crtas model (a ne vuces tackice), a zatim crtas teksturu na njemu... I sto je najbolje, sve to mozes da eksportujes u formate koje i LW i Maya mogu da ucitaju, pa tamo mozes da se poigras svetlima, kamerama, pa i animacijom...

Evo ti korisnih linkova:

Lightwave 3D:
    http://www.newtek.com/products/lightwave/

Maya:
    http://www.alias.com/eng/products-se...ya/index.shtml

ZBrush:
    http://www.pixologic.com

Globalni 3D community sajtovi:
    http://www.flay.com/
    http://www.3dtotal.com/
    http://www.3dlinks.com

itd.

Srecno.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Inco, opsiran kao i uvek i lepo objasnio devojci. Pohvala!

Samo jedan update oko Softimage-a :wink:
    Inco... koristim LW deset godina i obozavam ga!!! Ali najveci broj 3D efekata u filmova radjenih u poslednjih 14 godina je radjen Softimage-om.
    Industrial Light & Magic i Digital Domain kao dve najvece kuce za digitalne efekte u US koriste SI kao primarni softver za modeliranje/animaciju pored svojih in-house softvera. XSI kao naslednik popularnog paketa Softimage|3D je fenomenalan. Na prvi pogled je jako jako komplikovan ali je i zapravo vrlo logican. Mental Ray je odlican render, a animator mu je jednom recju savrsen.

U danasnje vreme se koriste zapravo svi softveri koje si nabrojao. Svaki od njih je usavrsen pa cak i 3DS Max koga nikad nisam podnosio i kojim je i uz pomoc "Brazil" ili "mental ray" rendera tesko napraviti bilo sta foto-realisticno jer je jednostavno njegov editor za materijale ocajan.

Tipkamo se
    :wink:

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Softimage je 'izgubio' tron pre par godina, kad je Maya dobila svoju drugu i trecu verziju, a LW napravio ogroman skok sa 5.6c na 6...

Softimage se i dalje koristi zato sto su animatori navikli na njega, ali ipak, u poslednjih par godina, najspektakularniji efekti u filmovima su radjeni u LW-u i Maya-i...

I ja sam long-time user LW-a, i svojevremeno je 3d design/animation/programming bila moja profesija, tako da zaista mogu da kazem da u ovom trenutku, LW jeste jaci od Softimage XSI 2.0 (njega sam kupio u ime stare slave... tj. kupila mi firma za koju sam zadnji put radio nesto sto ima veze sa 3D-om). Ne znam za novije verzije XSI-a, ali obzirom da XSI 2.0 obecava, a citao sam sta je sve menjano i dodavano u novijim verzijama, tako da ako je sve to istinito, poslednje verzije XSI-a mogu sasvim pravedno da se stave u vrh 'elite' sa LW-om i Maya-om...

3ds(ux) MAX (e nisam mogao da odolim da ga tako ne nazovem) se jeste dosta popravio (shvatili ljudi da time sto ce imati easy-to-use interfejs a nista od funkcija, mogu da privuku samo klince koji se bave piraterijom, a od toga nema 'leba), ali i dalje su mu renderer i modeler toliko ocajni da cak i low-budget paketi poput Strata3D, Cinema 4D, pa cak i besplatni Blender, mogu da mu pariraju. A cena mu je zaista napumpana obzirom na sta nudi. Daleko najgori odnos cena/performanse... Naravno, ima plugin-ova koji resavaju glavne nedostatke, ali ovde govorim o tome kako se koji program ponasa bez ijednog kupljenog plugin-a...

Kad bih racunao sa plugin-ovima, uzmes LW 7.5c, dodas Project::Messiah (bilo koji iznad 1.5.1 verzije), WorleyLabs Sasquatch 1.5+ (ipak je SasLite koji ide uz LW isuvise 'slab') & G2 1.5+, NatureFX 1.4+ i recimo RealFlow 2, i to te iskosta nesto vise od $2000, a dobijes paket koji ce pojesti bilo koji all-rounder i to u narednih par godina. Daleko isplativije nego Maya 5... Kosta manje, a u gotovo svim oblastima ga sisa vise nego duplo... Da ne pominjem da za sada jedino Newtek nudi potpuno besplatni mrezni renderer koji radi na *nix sistemima, sto je opasno korisno za filmsku industriju... rendering farm od 200 jacih kompova na recimo Linux-u i sa besplatnim rendererom kosta daleko manje nego kad bi platio za svaki neki winblows + mrezni renderer kod ostalih paketa...

U svakom slucaju, nisam siguran da bi sve to devojci trebalo . Zato bih toplo preporucio ZBrush, jer je to jednostavno paket napravljen za '3d art', a ne profesionalnu primenu 3D-a...

Poz.

Aktivan član
    Učlanjen
    08.09.2003.
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano

Inco je moj heroy..

Cmokitj Inco..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Citat Original postavio Incognito
    .....Kad bih racunao sa plugin-ovima, uzmes LW 7.5c, dodas Project::Messiah (bilo koji iznad 1.5.1 verzije), WorleyLabs Sasquatch 1.5+ (ipak je SasLite koji ide uz LW isuvise 'slab') & G2 1.5+, NatureFX 1.4+ i recimo RealFlow 2, i to te iskosta nesto vise od $2000... Da ne pominjem da za sada jedino Newtek nudi potpuno besplatni mrezni renderer....

U svakom slucaju, nisam siguran da bi sve to devojci trebalo . Zato bih toplo preporucio ZBrush, jer je to jednostavno paket napravljen za '3d art', a ne profesionalnu primenu 3D-a...

Poz.
    Pa sto mislis da sam kupio LW?? Ziveo ScreamerNET
    U svakom slucaju slazemo se uglavnom oko svega ovoga.
    No... ovo vec ide u private. Odox na ICQ

Zainteresovan član
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Samo jedna dopuna...Softimage XSI je u poslednjoj verziji 3.5 a Maya u verziji 5.
    Ono sto je jos jedna prednosta ta dva paketa u odnosu na LW je da postoje i Linux verzije koje se i koriste u filmskim studijima koji su se prebacili sa Silicon Graphicsa.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Citat Original postavio AxeZ
    Samo jedna dopuna...Softimage XSI je u poslednjoj verziji 3.5 a Maya u verziji 5.
    Ono sto je jos jedna prednosta ta dva paketa u odnosu na LW je da postoje i Linux verzije koje se i koriste u filmskim studijima koji su se prebacili sa Silicon Graphicsa.
    Da..... inace "filmski studiji" (kako ih ti nazivas) su jako zabrinuti na kojem OS-u ce da im rade radne stanice.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, kucaj po tom linuxu i tishina

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Vi i vaš linux!!!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Citat Original postavio Alexandro
    Da..... inace "filmski studiji" (kako ih ti nazivas) su jako zabrinuti na kojem OS-u ce da im rade radne stanice.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, kucaj po tom linuxu i tishina

Upravo tako, ne bi oni voleli da im se tokom renderinga jedne skupe scene ili modelovanja pojavi neki plavi ekrancic pa da sve ode u qratz.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, klikni na start i nadji restart pa restartuj taj windblows, radio je citav sat bez restarta.

...i tisina

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Eh... pa nece taj program da renderuje, vec ce sve ici preko ScreamerNET-a na Linux-ima, tako da jedino moze radna stanica prilikom rada da padne... Rendering nije ugrozen...

Ali jeste za pohvalu to sto su preveli svoje verzije za *nix sisteme... Mada, kad bi neko mene pitao, MacOS X workstation, Linux rendering farma... Uostalom, tako je danas i koncipirano vecina animatorskih setova...

Sve je dobro dok se Windows zaobilazi u profesionalnoj primeni...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Srecom imam preca posla nego da balavim o linuxima i windblowsima.

Uzgred... samo da pogledam...
    477h od poslednjeg restarta.

Not too bad.

breeder
    Guest

Podrazumevano

sto je 3ds max5 los software,tj sto su bolji maya i lightwave
    ja po slikama koje sam skidao izgledami da su 3ds max i 4d cinema najbolji
    AJ KO ZNA NEK MI ODGOVORI

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor