Uvek pametan ili uvek pošten

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Pade mi na pamet podela ljudi na one koji će do kraja težiti da ostanu uvek pošteni , i na one koji će do kraja uvek težiti da ostanu u utisku da su pametni....

Za ove druge sam imao mnogo prilika da vidim , kako čine ogromne pakosti i zla , a sve u cilju da ispadnu pametni kad se povuče crta...Smradovi , a iza se krije izgleda jedan kompleksaš koji pokušava prećutno da pokaže svetu da ipak on nije glup....

E sad , stare prevarante već ne možeš ovako svrstati, jer im je prevara uzbudjenje (ali možda je poreklo tog uzbudjenja gore navedeno).
Retko sam video da je samo lična korist razlog za prevare i pakosti.
Jer i veliki igrači imaju potrebe (to sam jednom rekao ovde) da imaju nekog ko o njima ima lepo mišljenje , tzv prijatelj, mada ne insistiraju na tom prijatelj već samo lepo mišljenje(kutak za bajku u njihovom svetu).
 
Tuzni_patak:
Pade mi na pamet podela ljudi na one koji će do kraja težiti da ostanu uvek pošteni , i na one koji će do kraja uvek težiti da ostanu u utisku da su pametni....
Za ove druge sam imao mnogo prilika da vidim , kako čine ogromne pakosti i zla , a sve u cilju da ispadnu pametni kad se povuče crta...Smradovi , a iza se krije izgleda jedan kompleksaš koji pokušava prećutno da pokaže svetu da ipak on nije glup....E sad , stare prevarante već ne možeš ovako svrstati, jer im je prevara uzbudjenje (ali možda je poreklo tog uzbudjenja gore navedeno).
Retko sam video da je samo lična korist razlog za prevare i pakosti.
Jer i veliki igrači imaju potrebe (to sam jednom rekao ovde) da imaju nekog ko o njima ima lepo mišljenje , tzv prijatelj, mada ne insistiraju na tom prijatelj već samo lepo mišljenje(kutak za bajku u njihovom svetu).
Da kloniram Beckovicev epitaf: Ubi me preteska rec!
Ako nijesi osjetio, bas na ovim forumima, da se i oni sa ovako testim kvalifikacijama promijene (na bolje) kad im se kaze prejaka rec onda kod tebe ne postoji emocija (humanost je emocija). Svima nama prijaju bajke. Istina je topla. Hladan covjek je gord.
 
ma nisi upravu tužni patku. da bi zaista bio pošten, potrebno da pređeš preko nekih pravila. nekoga ćeš ugroziti i sam si onda smrad.
ja se recimo uvek se trudim da budem poštena, a onda mi prebace da se pravim pametna. a ja ni ne mislim da sam previše pametna, pa im to ponekad i kažem.
 
Tuzni_patak:
Pade mi na pamet podela ljudi na one koji će do kraja težiti da ostanu uvek pošteni , i na one koji će do kraja uvek težiti da ostanu u utisku da su pametni....

Za ove druge sam imao mnogo prilika da vidim , kako čine ogromne pakosti i zla , a sve u cilju da ispadnu pametni kad se povuče crta...Smradovi , a iza se krije izgleda jedan kompleksaš koji pokušava prećutno da pokaže svetu da ipak on nije glup....

E sad , stare prevarante već ne možeš ovako svrstati, jer im je prevara uzbudjenje (ali možda je poreklo tog uzbudjenja gore navedeno).
Retko sam video da je samo lična korist razlog za prevare i pakosti.
Jer i veliki igrači imaju potrebe (to sam jednom rekao ovde) da imaju nekog ko o njima ima lepo mišljenje , tzv prijatelj, mada ne insistiraju na tom prijatelj već samo lepo mišljenje(kutak za bajku u njihovom svetu).

nisam sreo do sada uvek postene ili uvek pametne -
misljenja sam da covek moze imati za osnovu postenje ili pamet ali da je uvek takav ili uvek ispadne takav kad se crta povuce - ne biva...
gro naseg okruzenja ima zelju za pokazivanjem postenja ili pameti zbog klasicne tracarske fore "sta ce reci svet" te zbog toga ih ocenjuje taj isti svet i titulira ih kao postene,pametne,smradove...
i ma koliko oni bili posteni ili pametni uvek ce se naci neko medju tim svetom koji ce im to osporavati...
 
E niste me očigledno razumeli....
Tačno je da je sve naizgled izmedju....
Ali gledam ljude i primećujem da kad sve dodje u suprotnost i konflikt mogućnosti , želja i interesa , neki od njih se iz petnih žila trude i "žrtvuju" da sačuvaju "poslednje".
E to "poslednje" je kod jednih poštenje, a kod drugih pametni potez.
Ovo poštenje nema veze sa stavovima okoline prema tom aktu, već samog tog pojedinca.
Znači ovde ne pričam o društvenoj policiji i tome "uhvaćen si" već o tome da čovek sam ne želi da izneveri svoje kriterijume poštenja i poštenog ophodjenja....
 
Tuzni_patak:
E niste me očigledno razumeli....
Tačno je da je sve naizgled izmedju....
Ali gledam ljude i primećujem da kad sve dodje u suprotnost i konflikt mogućnosti , želja i interesa , neki od njih se iz petnih žila trude i "žrtvuju" da sačuvaju "poslednje".
E to "poslednje" je kod jednih poštenje, a kod drugih pametni potez.
Ovo poštenje nema veze sa stavovima okoline prema tom aktu, već samog tog pojedinca.
Znači ovde ne pričam o društvenoj policiji i tome "uhvaćen si" već o tome da čovek sam ne želi da izneveri svoje kriterijume poštenja i poštenog ophodjenja....


Naravno. To je valjda ono što se zove - moral ?
 
ja ne kapiram ljude koji se trude da uvek ispadnu pametni...to je po meni neki nedostatak paznje,ljubavi,cega vec...
sa druge strane ima ljudi koji se trude da ispadnu dobri i posteni da ih ne bi posle grizla savest .drugim recima,rade to ipak zbog sebe najvise. to je po nekim psihoterapeutima najgori vid egoizma.
mislim da je najvece dostignuce da ustvari neko bude svestan onoga sto radi i razloga zbog koga to radi. svi ti oblici ponasanja se biraju da bi se na ovaj ili onaj nacin doslo do nekog unutrasnjeg pomirenja.
 
Tuzni_patak:
E niste me očigledno razumeli....
Tačno je da je sve naizgled izmedju....
Ali gledam ljude i primećujem da kad sve dodje u suprotnost i konflikt mogućnosti , želja i interesa , neki od njih se iz petnih žila trude i "žrtvuju" da sačuvaju "poslednje".
E to "poslednje" je kod jednih poštenje, a kod drugih pametni potez.
Ovo poštenje nema veze sa stavovima okoline prema tom aktu, već samog tog pojedinca.
Znači ovde ne pričam o društvenoj policiji i tome "uhvaćen si" već o tome da čovek sam ne želi da izneveri svoje kriterijume poštenja i poštenog ophodjenja....

jedni misle da im je postenje pametan potez upravo zbog misli da nece biti osporavani jer ako nista bar su posteni...
dok ovi drugi znaju da ce biti izlozeni kritici ali povlace poteze koji im donose rezultat koji mnogi nece osporiti - mozda ce osporavati nacin na koji su dosli do rezultata ali ne i sam rezultat...
 
Tuzni patku, svaki je covek onakav kakav je i tesko ga je promeniti, no da bi smo istrajali moramo ponekad i odglumiti da smo drugaciji a kako ljudi vole i obozavaju jake,okrutne i mocne a takvi su samo pametni valja u poslu biti takav a u privatnom zivotu biti ono sto jesi i biti dobar prema bliznjima
 
Шта значи ''бити поштен''?
Да ли бити поштен значи бити добар човек?

Имала сам прилике да видим да је наглашено поштење у ствари један врста болесне сујете, и да те особе често односе са другим људима подређују својој наглашеној потреби за моралном исправношћу и ''поштењем''.
 
Poštenje sam upotrebio u smislu iskren prema svojim načelima ponašanja, zahtevanja ponašanja, pristupa, socio odnosa, emocija, a ne nikako društvenog morala i etike....Recimo umesto poštenja bi moglo da stoji individualno poštenje, čisto da ga ne bi mešali sa istom reči koja ima društveno generalizovano značenje.

I midi-um je to sa konformne tačke gledišta objasnio kako nastaje u pojedincu , tako da se iz tog ugla može govoriti o 1-1 analizi , što će reći , ako si individualno pošten i ovakva ti je reakcija onda ti je verovatno psihološki profil ovakav. Možda je geneza i nastanak tih osobina upravo baš takav, sa vaspitanjem , a kod nekog i sa slabošću suprostavljanja okolini.

Iako je to bitno, meni je interesantno ono što je trenutno, kad ljudi "okore" . Negde posle 30te . Onda se već iskreno može videti gde će kruška pasti...bez obzira koliko vetar duva....
Vidjao sam čak i lopove tipa robin hud, jeste da će neko reći da su to možda projekcije, ali oni stvarno uvode kodekse u svoje ponašanje ne zbog svoje lične savesti i olakšanja od onoga što rade, već principijelno vrše selekciju, valjda poistovećujući se sa potencijalno oštećenim.....

Recimo znam dosta ljudi , ali karakterističan je baš jedan, koji je dobričina kakve nema, i uvek bi ti pomogao i možeš da budeš siguran da neće ništa da ti uzme iz kuće....Ali misao mu je sasvim drugačija (nemaština velika) kad pomeneš firmu.....Znači biznis, i odmah može da se desi da potpadne pod šanere.....lopove.Dom mu je svetinja, a biznis avetinja.....On je recimo pošten , svojim stavovima , dosledan, principijelan iako će robijati i robijao je....

P.S. Bio sam u poseti u zatvoru i videh tamo puno običnog sveta, koji uopšte nije kriminalne psihologije, većina zbog tuče u pijanstvu, a neki i zbog kioska....Nešto mi se čini da su zatvori postali selekcija za ove dosledne svojim principima i da uglavnom tamo završavaju ovi što gledaju "pravično je".
 
Tuzni_patak:
Pade mi na pamet podela ljudi na one koji će do kraja težiti da ostanu uvek pošteni , i na one koji će...
Da, stara zamka deljenja ljudi u dve grupe. (Podseti me na onaj vic o tome da "postoje dve vrste ljudi - oni koji dele ljude u dve vrste i oni koji to ne čine")

Privid je, dakle, da postoje dve grupe. Kod raznih socijalnih preseka uglavnom preovlađuje Gausova raspodela, što će reći - jako je malo ekstrema, svi smo mi uglavnom negde u sredini... a to mesto gde se nalazi naša "tačkica" uglavnom je blizu mesta na kome povlačimo imaginarnu liniju podele na "leve i desne".
 
Sizif:
Da, stara zamka deljenja ljudi u dve grupe. (Podseti me na onaj vic o tome da "postoje dve vrste ljudi - oni koji dele ljude u dve vrste i oni koji to ne čine")

Privid je, dakle, da postoje dve grupe. Kod raznih socijalnih preseka uglavnom preovlađuje Gausova raspodela, što će reći - jako je malo ekstrema, svi smo mi uglavnom negde u sredini... a to mesto gde se nalazi naša "tačkica" uglavnom je blizu mesta na kome povlačimo imaginarnu liniju podele na "leve i desne".

Pade mi na pamet podela na dve grupe....Jedni su živi , a drugi mrtvi.....Ove sa gausove raspodele ne znam gde bih ubrojio....
 
Zanimljivo.Formulacija teme mi se bas i ne svidja, ali kako god.

Poenta je u tome sto "uvek pametan" u pravom smislu (tumacim je na svoj nacin) te reci ne moze biti neposten, dok posten covek ne mora biti pametan.
Ali sve od osobe do osobe, jer odgovor na ovo pitanje umnogome zavisi od individualnog shvatanja pojmova "pametan" i "posten".
 
Tuzni_patak:
Recimo znam dosta ljudi , ali karakterističan je baš jedan, koji je dobričina kakve nema, i uvek bi ti pomogao i možeš da budeš siguran da neće ništa da ti uzme iz kuće....Ali misao mu je sasvim drugačija (nemaština velika) kad pomeneš firmu.....Znači biznis, i odmah može da se desi da potpadne pod šanere.....lopove.Dom mu je svetinja, a biznis avetinja.....On je recimo pošten , svojim stavovima , dosledan, principijelan iako će robijati i robijao je....
Nedostatak covjeku ovoga tipa (dvojni moral) je duhovna nadgradnja. Ona bi mogla da otkloni konfuziju njegove licnisti. Duhovnost donosi znanje. Sa pravim znanjem covjeku je jasno koje moralne vrijednosti treba da posjeduje i kojima ce teziti. (Ovdje mislim na znanja o zivotu uopste: sta je zivot, kakav je njegov cilj i smisao, kako zadovoljno da se zivi ... i sl.). Osoba izgradjene duhovnosti tesko da ce biti krimogena. Ako bi i robijala zatvor bi prihvatala kao normalan zivot. Inace, pijanstvo nije, bas, bezazleno. To je porok a svaki porok, neminovno, vodi u zlo pa ce, jednom, i u kriminal. Uostalom, pijanica unistava porodicu a to je kriminal.
 

Back
Top