Коме смета Митровдански устав?

untouchable

Ističe se
Banovan
Poruka
2.748
Verski praznici, crveno slovo i horoskop

Dilema o datumu sednice na kojoj bi bio proglašen ustav, prerasla je u međuvremenu polemiku o verskim praznicima, crvenom slovu i horoskopu. Datum proglašenja ustava, odnosno sednice na kojoj će biti proglašen najviši pravni akt države, vodeći političari u Srbiji vezuju za verski praznik Mitrovdan. Radikal Tomislav Nikolić kaže da bi bilo bolje ustav usvojiti, a ne na sednici u nedelju, kako je predložio predsednik Parlamenta.

"Ako vama to ništa ne znači, meni znači. Mislim da svakom Srbinu znači, a pošto je ovo država srpskog naroda i ostalih građana koji u njoj žive, srpski narod bi voleo da to bude na Mitrovdan i da se taj ustav zove Mitrovdanski ustav. Ne znam za šta da vežemo ako je u nedelju, Nedeljni ustav?", kaže Nikolić.

Novinar NIN-a Dragan Bujošević rekao je u Kažiprstu B92 da ne razume zašto se donošenje važnih odluka u Srbiji povezuje s verskim praznicima i time mistifikuje. "To je toliko iracionalno da ja sad mogu da se zafrkavam, pa da kažem da više verujem Markoviću, predsedniku Skupštine, pošto se čovek bavi zvezdama, pa je ulazio u Skupštinu, u tri ujutro da bi Srbija bila rođena u tom i tom znaku. Verovatno je on sad konsultovao neke astrologe zašto je hteo da to bude 5. novembra. Osmog novembra je Mitrovdan, znači hajdučki rastanak u srpskom narodu. Šta sad? Sad će ovi hajduci da nam donesu ustav, pa svaki na svoju stranu da se razbeži. Time se stvarno treba zafrkavati, ismevati te ljude koji nas ismevaju na taj način", kaže on.

Proglašanje ustava 8. novembra omogućilo bi dodatna tri dana za međustranačke pregovore o Ustavnom zakonu i raspisivanje izbora. Docent na Fakultetu političkih nauka Slaviša Orlović kaže da se zbog neophodne podrške radikala i socijalista u Parlamentu vode netransparentni pregovori, kalkulantski i ucenjivački, jer svako traži neke ustupke.

"Kako sada stvari stoje, parlamentarni izbori su u decembru realni i verovatni, ali ako se dogovore o izborima na svim nivoima, ili bar zajedničkim predsedničkim i parlamentarnim, moguće je da to bude u januaru. Pošto mi je bila simpatična retorika da je obrazloženje za 8. novembar bio Mitrovdanski ustav, da se malo našalimo, možda su izbori za svetog Savu, a nova Vlada tek za Đurđevdan", kaže on.
 
untouchable:
V


Novinar NIN-a Dragan Bujošević rekao je u Kažiprstu B92 da ne razume zašto se donošenje važnih odluka u Srbiji povezuje s verskim praznicima i time mistifikuje. "To je toliko iracionalno da ja sad mogu da se zafrkavam, pa da kažem da više verujem Markoviću, predsedniku Skupštine, pošto se čovek bavi zvezdama, pa je ulazio u Skupštinu, u tri ujutro da bi Srbija bila rođena u tom i tom znaku. Verovatno je on sad konsultovao neke astrologe zašto je hteo da to bude 5. novembra. Osmog novembra je Mitrovdan, znači hajdučki rastanak u srpskom narodu. Šta sad? Sad će ovi hajduci da nam donesu ustav, pa svaki na svoju stranu da se razbeži. Time se stvarno treba zafrkavati, ismevati te ljude koji nas ismevaju na taj način", kaže on.
.
Bujosevic je u potpunosti to glupavljenje i davanje nekog mitoloskog i verskog znacaja proglasenju ustava je samo podilazenje maloumnim glasacima koje nece nista bitno uticati na njegovo sprovodjenje nit ce nam od toga biti bolje.A te bajke o nekoj tradiciji je jos jedna glupost za neobrazovanu marvu kojoj je Nikolic uzor i koja nema veze sa Srpskom istorijom jer je od desetak Srpskih ustava samo su dva doneta na neku slavu i zvala se po njoj prvi je bio Sretenjski koji je donet 2. fabruara 1835 koji zbog protivjenja kako Porte i Evropskih sila a najvise knjaza Milosa nikada nije primenjivan u praksi a drugi put da je ustav donet 28. 6. 1921. i to nije bio samo Srpski ustav nego i Hrvatski i Slovenacki a takode taj ustav nije nista dobra doneo narodu tadasnje kraljevine i zbog njegovi centralistickih resenja stalno je bilo problema u funkcionisanju drzave koje je kulminiralo atentatom u skupstini i uvodjenjem sestojanuarske diktature kralja Aleksandra kada taj ustav neslavno odlaz u istoriju.Naravno posto je vecina radikalskih glasaca nepismena i neobrazovana sada njima Toma prodaje bajke o nekoj slavnoj tradiciji srpskih ustava na crveno slovo isto ko kad je pricao pre mesecdva kako ja Marko Kraljevic stvarno orao drumove i ganjao vile.
 
Што се мене тиче, ја сам рекла само да ми је то симпатично. И никакве везе нема с тим што је то рекао и Т. Н.
Никад у животу нисам била ни гласач ни присталица, СРС, ни СПС, и било кога сличног. Напротив. Ни близу томе. Једноставно, не видим ништа лоше у томе, самом по себи, да се устав, "зове", ето, Митровдански. И то схватам уосталом крајње симболично.
Али неком и то смета. Но, то је његов проблем. И далеко шири од овога. Што у свему и свакоме ко с не слаже с њим види одмах радикале, спс-овце и сличне.
 
Norma Kampl:
Што се мене тиче, ја сам рекла само да ми је то симпатично. И никакве везе нема с тим што је то рекао и Т. Н.
Никад у животу нисам била ни гласач ни присталица, СРС, ни СПС, и било кога сличног. Напротив. Ни близу томе. Једноставно, не видим ништа лоше у томе, самом по себи, да се устав, "зове", ето, Митровдански. И то схватам уосталом крајње симболично.
Али неком и то смета. Но, то је његов проблем. И далеко шири од овога. Што у свему и свакоме ко с не слаже с њим види одмах радикале, спс-овце и сличне.
ma meni ne smeta mogu da ga proglase i 29. novembra ako oce(ionako su ga komunjare pravile) sve mi je jedno nego su smesne i jadne te mistifikacije i podmetanje istoriskih falsifikata o svetloj tradiciji i slicna sranja koja nemaju veze istinom.
 
Мене живо интересује а који је к....линац тај Бујошевић е да би себи умислио ДА СЕ ОН ПИТА када ће шта бити. О томе треба да одлуче водеће странке.
Он се последњих дана мЛого распрдео. Уопште ми није јасан.

Уосталом о православним празницима и везивањем "догађаја" за исте много више воде рачуна НАШИ НЕПРИЈАТЕЉИ него ми. Рецимо бомбардовања на велике верске празнике или предаја хашком казамату СМ.......има тога пуно у нашој историји - такође злочини према Србима у БиХ............итд.итд.
 
al bundy:
.Naravno posto je vecina radikalskih glasaca nepismena i neobrazovana sada njima Toma prodaje bajke o nekoj slavnoj tradiciji srpskih ustava na crveno slovo isto ko kad je pricao pre mesecdva kako ja Marko Kraljevic stvarno orao drumove i ganjao vile.

Ма немој, ти ћеш да ми кажеш, живиш од предрасуда па можеш рационално да размишљаш... Како да не...
 
al bundy:
ma meni ne smeta mogu da ga proglase i 29. novembra ako oce(ionako su ga komunjare pravile) sve mi je jedno nego su smesne i jadne te mistifikacije i podmetanje istoriskih falsifikata o svetloj tradiciji i slicna sranja koja nemaju veze istinom.

Али ти си потпуно заслепљен неком мени необјашњивом мржњом. Каква, бре, "мистификација и подметање историјских фалсификата", човече, у питању је Митровдан, тј. једна од многобројних српских слава Свети великомученик Димитрије... и увек је добро да се неки свечани чин обави на црвено слово.

п.с. Гледај ти боље своју традицију и замисли се колико је "светла"!
 
eremita:
Мене живо интересује а који је к....линац тај Бујошевић е да би себи умислио ДА СЕ ОН ПИТА када ће шта бити.

Био је релативно ОК новинар, само на погрешној телевизији.
Е кад је пао Богољуб, изгубио и он приходе, лично је погођен па је мало фрустриран.
Зато у свуда где се појави шири негативну енергију. Млађа му је непријатељ бр1, Воја непријатељ бр2.
 
eremita:
Али ти си потпуно заслепљен неком мени необјашњивом мржњом. Каква, бре, "мистификација и подметање историјских фалсификата", човече, у питању је Митровдан, тј. једна од многобројних српских слава Свети великомученик Димитрије... и увек је добро да се неки свечани чин обави на црвено слово.

п.с. Гледај ти боље своју традицију и замисли се колико је "светла"!
Kakva crna mrznja o cemu ti pricas nemam ja nista protiv mitrovdana ni protiv slava nego su smesne te bajke o nasim ustavima na crveno slovo i to se kao predstavlja kao neka tradicija sto je jednostavno netacno jer su samo dva od desetak ustava proglasena na slavu i to su upamceni kao neupsesni pokusaji kojima nista nisu pomogli ni vidovdan ni sretenje jer nikad nisu uspesno sprovodjeni al je narodu milo da im politicari pricaju stw oni vole da cuju iako sa istorijom veze nama.
 

Back
Top