BBC ni reci o "kradji" na referendumu

BG5

Veoma poznat
Poruka
11.580
Serbia backs draft constitution

Serbian voters have approved a new constitution asserting that Kosovo is an integral part of the country.
Preliminary results show 51.5% of the total electorate backed the constitution, passing the 50% threshold needed to validate the referendum.

However, ethnic Albanians in Kosovo, which has been under UN control since 1999, ignored the poll. UN-sponsored talks on Kosovo's status continue.

Elections are now expected in Serbia before the end of the year.

Once the result was clear, Prime Minister Vojislav Kostunica said: "This is a great moment for Serbia.

"By defending Kosovo, we are defending something more than our interests, more than the issue of stability in the region," he went on.

"We are defending international law."

BBC correspondent Nick Hawton said despite broad political consensus in support of the constitution, and a strong publicity campaign, there had been little enthusiasm among the public about the referendum.

The constitution is Serbia's first following the break-up of Yugoslavia.

"I expect new elections after this referendum," said President Boris Tadic.

"I expect after those elections to see a very strong democratic majority and a democratic government which is going to lead Serbia to the European Union."

'European standards'

Serbia became an independent country earlier this year when its union with neighbouring Montenegro was formally dissolved.

About 6.5 million people were entitled to vote in the national referendum. The referendum was held over two days in an effort to attract as many voters as possible.


Among the constitution's 200 articles are guarantees for minority and human rights and the granting of a form of self-rule for the province of Vojvodina.

It also calls for the end of the death penalty - and a ban on human cloning.

"It is a new beginning in the sense that in article one it states that Serbia is a state which is based on European standards and values," senior government adviser Vladeta Jankovic said.

"[This] is an expression of our commitment to the European Union and our hope to join it in the foreseeable future," he added.

Kosovo Albanians, who make up around 90% of the province's two million population, were not able to vote as they were not included on voters lists after boycotting Serbian elections since 1990.

"No-one in Kosovo is paying any attention to the referendum," ethnic Albanian lawyer Azem Vllasi told AFP news agency.

"Moreover, its outcome cannot in any way prejudice a solution to the final status of Kosovo," he said.

The new constitution pre-empts UN-backed talks on the status of Kosovo, which are meant to draft a settlement by the end of this year.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/6097344.stm
 
marlon:
Sramota bre... taj BBC... sad će njima liberali da objasne šta je bilo. Nego da li iko misli da je referendum u CG pokraden? Bilo je mućki neviđenih ali Milo zaveo teror pa ne sme da se priča o tome.

Оооооооооооо, помаже Бог, господине Марлон......дуго вас није било! :razz:

А ово, старно срамота за БиБиСи - нису питали балонџије у чему је проблем ...
 
MKG: Brojne nepravilnosti


Međunarodna krizna grupa saopštava da postoje snažni dokazi koji dovode u pitanje rezultat referenduma za novi ustav.

MKG navodi da je pratio referendum u Srbiji na osnovu prikupljenih materijala i razgovora sa očevicima i dodaje da se na osnovu toga može osnovano dovesti u pitanje validnost rezultata referenduma.

"Svedoci i video snimci ukazuju na to da su mnogim biračima bili dozvoljeni glasanje bez neophodnog indetifikacionog dokumenta s fotografijom i glasanje za druge osobe", navodi MKG.

Ukazuje se i na razliku između zvaničnih rezultata i onih koje su objavili nezavisni posmatrači. Odziv birača u nekim mestima bio je za četvrinu niži od onog koji su saopštili predstavnici vlast.

U nedelju, drugog dana referenduma, na nekim biračkim mestima nije korišćeno nevidljivo mastilo koje se prska na kažiprst i služi da bi se sprečilo da neko glasa više puta. Najozbiljnije nepravilnosti zabeležene su u nedelju posle 14 sati, kada je postalo jasno da će izaći nedovoljan broj ljudi, navodi MKG.

Prema brojnim svedočenjima koje je prikupila ta organizacija, mnogi članovi komisija dobili su instrukcije od svojih nadređenih da referendum ne sme da propadne. To je bio trenutak kada su vlasti pojačale medijsku kampanju kako bi izašao dovoljan broj ljudi.

MKG smatra da su u tim i brojnim drugim neregularnostima učestvovale osobe koje su sedele u referendumskim komisijama na biračkim mestima.

Strani posmatrači bili su prisutni u veoma malom broju, pa su mogli da nadgledaju manje od jedan odsto biračkih mesta, navodi se u saopštenju i dodaje da vlasti nisu ništa preduzele na obezbeđenju glasačke kutije u noći između 28. i 29. novembra.

U referendumskim komisijama bili prisutni samo predstavnici onih stranaka koje su se zalagale za donođenje ustava, navodi MKG.
 
Banshee:
meni u bilo kojem slucaju nece pasti tesko.
doduse za tebe sam se vec zabrinula.

tamna strana srbije?
pa nisam ja radikal.

a da ne izlanes,nisam ni ldp-ovac (znam da volis da ih spominjes).

i ko sto rekoh,nema potrebe da mi persiras,mlada sam. :)

Pa s obzirom na tvoje komentare i postove ne bih bas rekao.
A tamna strana nisu samo oni u odredjenim politickim partijama.
 
urospo:
Pa s obzirom na tvoje komentare i postove ne bih bas rekao.
A tamna strana nisu samo oni u odredjenim politickim partijama.
eto vidis kako nemas bas dobru moc procene.
i kako etiketiras,tj vezujes ljude za partije bez da pomislis da stavovi o nekom pitanju postoje nezavisno od partija ili da mogu se poklapaju delimicno sa jednima a delom sa drugima.

a ko su sve tamna strana? :shock:
prosvetli me molim te.

btw,koliko imas godina?
 
Banshee:
eto vidis kako nemas bas dobru moc procene.
i kako etiketiras,tj vezujes ljude za partije bez da pomislis da stavovi o nekom pitanju postoje nezavisno od partija ili da mogu se poklapaju delimicno sa jednima a delom sa drugima.

a ko su sve tamna strana? :shock:
prosvetli me molim te.

Ja sam vrlo dobro procenio da se tvoji stavovi najcesce slazu sa stavovima politicke partije koju sam naveo. Zar nije tako?

I nisam te vezivao, pa malo pre sam objasnio da tzv. tamna strana nisu samo oni u nekim strankama.




btw,koliko imas godina?

Oko toga sam preko pp. :mrgreen:
Slike nemam skenirane, odmah da ti kazem. :mrgreen:
Sala naravno....ali bilo je jace od mene, jer me nerviraju te fore oko pitanja za godine i sl.
 

Back
Top