Referendumske pouke

Eraserhead

Ističe se
Poruka
2.374
Referendumske pouke
Žarko Korać 30.10.2006 18:16

Referendum o novom ustavu Srbije završio se onako kako je jedino mogao da se završi - grandioznom izbornom manipulacijom i uprkos toj manipulaciji, tesnom izbornom pobedom.

Od početka referendumske priče bilo je očigedno da je Koštuničina vlast referendum pretvorila u pitanje svog političkog kredibiliteta. Po prvi put u Srbiji je određeno da se glasa dva dana i da nema izborne ćutnje, već da je moguća referendumska propaganda i tokom samog glasanja. Ogromna propagandna mašinerija vlasti, kojoj su se priključile i sve takozvane komercijalne i nezavisne medijske kuće, svoju propagandu je zasnovala na tezi o "patriotskom glasu", kojim se brani Kosovo!

Ako je to u početku kampanje bilo manje naglašeno, pred kraj kampanje je postalo pitanje lojalnosti državi i njenom opstanku. Upotreba Crkve, preteće poruke i beskrupulozna manipulacija državnom televizijom, trebale su da bukvalno nateraju glasače da izađu na referendum. Međutim, drugog dana glasanja pokazalo se da to nije dovoljno. Ni prikazivanje na televiziji filma "Boj na Kosovu", ni dovođenje na glasanje pred kamere čoveka od preko devedeset godina, patrijarha srpskog, nije pomoglo. I onda je započeo sunovrat naše krhke parlamentarne tradicije.

Referendumske komisije, koje su bile sastavljene isključivo od članova i simpatizera referendumske koalicije, počele su da masovno krše zakon. Počele su da dozvoljavaju glasanje bez ikakvih dokumenata ili glasanje u ime drugih. Ljudi su u velikom broju pozivani telefonom da glasaju ili su im aktivisti stranaka dolazili na kućni prag sa zahtevom da glasaju. Mediji su objavili da u slučaju neuspeha referenduma, Agim Čeku u Prištini "sprema vatromet" jer Kosovo postaje nezavisno! Tomislav Nikolić, lider radikala je počeo da moli da se glasa, a Boris Tadić, predsednik Srbije je "još jednom" tražio da se izađe na referendum. U Srbiji je stvorena društvena atmosfera koja je ličila na sve, sem na ambijent za slobodno glasanje. Koordinirane pretnje referendumske koalicije do zatvaranja glasačkih mesta trebale su da osiguraju njihov politički opstanak.

Naime, upravo je praktično celokupna politička elita u Srbiji od ovog referenduma napravila pitanje svog opstanka. Prividno, bez ikakvog razloga, Radikalna i Demokratska stranka su rešile da pomognu Vojislavu Koštunici da politički preživi svoj pad sa vlasti. U strahu da bi Srbija mogla da se vrati konceptu snažnih, proevropskih reformi, koje je simbolizovao Zoran Đinđić, srpska politička elita se ujedinila. Sve njihove stvarne i navodne razlike izbledele su pred strahom da bi mogli da budu zamenjeni mlađim političarima koji istinski žele modernu Srbiju. Naravno da su im Crkva i druge društvene institucije u tome pomogle. Najkonzervativniji deo srpskog društva ujedinio se s takozvanim demokratskim blokom da bi sprečio dolazak moderne Srbije. Uostalom, lider te Srbije je i ubijen da ne bi bili ugroženi interesi naše upravljačke elite, koja je i dovela Miloševića, a posle njega Koštunicu na vlast.

Zato je referendum bio tako važan. "Saborna Srbija" je pokazala da ume da čuva svoju viziju "reformi bez reformi". I zato je bila spremna da plati svaku cenu da se očuva na vlasti. Ali, uprkos prividnoj pobedi, ona ipak ne može da bude zadovoljna. Polovina građana Srbije nije podlegla pretnjama i propagandi. Pokazala je da čuva najdragocenije, pravo na vlastito mišljenje. I zato poevropska Srbija ne sme da odustane - za nju je pasivno glasala većina građana, koja želi moderno društvo. Za tu većinu je ovaj takozvani referendumski poraz bio samo još jedna prilika da se uveri koliko je u pravu.
 
НАРАВОУЧЕНИЈЕ:
" он зна тајне смрада.....смрдео је некад...........а још би.......ако може"....................
Кораћ............Дрновшек.................Ћирилов..............која локомотива................
 
Koloega rajzer,vi sa izuzetnim uspehom i nesvakidasnjom lakocom prenosite misli uticajnog vam profesora.Znate,kolega autor teksta,koji ste poneli ovde, je zaista poseduje krdibilitet da se sprda sa zemljom u kojoj zivi...da je naziva saborskom Srbijom itd...nemam tvrd zeludac da citiram ostatak fenomenalne elaboracije.Nego ovako kolega,nevezano da vas upitam,da li vi ponekad procitate to sta ponesete sa sobom ili ste u fazonu copy/paste.
 
Eraserhead:
Nije baš tako iz dva razloga:

1. Nije postojala nužda pisanja ustava u ovom trenutku
2. DS i SRS su podjednako popularni a u skupštini je SRS znatno jača, da je ustav bio pisan nakon izbora bio bi bolji.

Vidiš i ja smatram da je Ustav mogao biti mnogo bolji. Lično smatram da je član 1. korak unazad čak i od Miloševićevog Ustava. Ima tu još nekih zamerki sa pravne strane, ali da ne davim više. Poenta je da radikali imaju 1000 000 birača i da bi Ustav bio donet, morali su participirati. Nemam problem oko tog jedinstva koji se postigao. Politika nema čistih poslova. Misliš da je radikalima bilo milo, nije, ali i oni su stegli zube. Ako smo zajedno doneli Ustav, ne znači da moram Vučića voditi kući.
 
Колега Марлон, па где сте ви до сада?
Овде се свашта издешавало, поставили смо темељ новој српској држави.
Како сте се провели на путешествију? Јесте ли открили шта је то труло у држави Данској?
 
Ustav nije nebitna stvar, on odražava sistem vrednosti u jednoj zemlji. Mi smo i dalje između miloševića i EU i pokušaj da se napravi kompromis rezultira u lošem ustavu kakav je ovaj. bolje je bilo sačekati izbore i nakon izbora pisati ustav ako može bez radikala ako ne može onda ili još sačekati ili praviti dogovor sa njima ali u odnosu snaga gde DS i SRS imaju jednak broj poslanika.

Ovaj ustav je donet samo da se Koštunica ne bi povukao sa vlasti poražen na svakom polju. Ne znam zašto mu je DS to dozvolila i to na tako važnoj temi kao što je Ustav.
 
Ma vidim da je mesto postalo ok , bilo svasta u pitanju. Da ne trolujem temu. Pouke iz referunduma. Ja koliko znam svi referendumi su do sada svuda uspevali, što bi u Srbiji bilo drugacije. Van pameti je i sumnjati u rezultat. Onda bi mogli da kažeo i u CG je bio namešten :)
 
Eraserhead:
Ustav nije nebitna stvar, on odražava sistem vrednosti u jednoj zemlji. Mi smo i dalje između miloševića i EU i pokušaj da se napravi kompromis rezultira u lošem ustavu kakav je ovaj. bolje je bilo sačekati izbore i nakon izbora pisati ustav ako može bez radikala ako ne može onda ili još sačekati ili praviti dogovor sa njima ali u odnosu snaga gde DS i SRS imaju jednak broj poslanika.

Ovaj ustav je donet samo da se Koštunica ne bi povukao sa vlasti poražen na svakom polju. Ne znam zašto mu je DS to dozvolila i to na tako važnoj temi kao što je Ustav.

Moja baba bi rekla: "Ja ga krstim, a on prdi.".

Pogledaj, molim te sta covek pise:

Vidiš i ja smatram da je Ustav mogao biti mnogo bolji. Lično smatram da je član 1. korak unazad čak i od Miloševićevog Ustava. Ima tu još nekih zamerki sa pravne strane, ali da ne davim više. Poenta je da radikali imaju 1000 000 birača i da bi Ustav bio donet, morali su participirati. Nemam problem oko tog jedinstva koji se postigao. Politika nema čistih poslova. Misliš da je radikalima bilo milo, nije, ali i oni su stegli zube. Ako smo zajedno doneli Ustav, ne znači da moram Vučića voditi kući.
 
Eraserhead:
Ustav nije nebitna stvar, on odražava sistem vrednosti u jednoj zemlji. Mi smo i dalje između miloševića i EU i pokušaj da se napravi kompromis rezultira u lošem ustavu kakav je ovaj. bolje je bilo sačekati izbore i nakon izbora pisati ustav ako može bez radikala ako ne može onda ili još sačekati ili praviti dogovor sa njima ali u odnosu snaga gde DS i SRS imaju jednak broj poslanika.

Ovaj ustav je donet samo da se Koštunica ne bi povukao sa vlasti poražen na svakom polju. Ne znam zašto mu je DS to dozvolila i to na tako važnoj temi kao što je Ustav.

Možda Srbija nije spremna za tako veliki korak? Zašto se Koštunici učinio ustupak, pa jasno da njegovi glsači ne odu radikalima. Treba DS partner za sledeću vladu, biće mlađa sestra DSS. Ima tu još stvari. Ustav je donet i zbog Kosova. Šta će sa njim postići, nisam siguran, bojim se ništa. Ako je istina da će u pregovorima biti lakše što je 53% građana Srbije glasalo za njega, neka smo ga doneli i glasao bih opet.
 
Eraserhead:
Ustav nije nebitna stvar, on odražava sistem vrednosti u jednoj zemlji. Mi smo i dalje između miloševića i EU i pokušaj da se napravi kompromis rezultira u lošem ustavu kakav je ovaj. bolje je bilo sačekati izbore i nakon izbora pisati ustav ako može bez radikala ako ne može onda ili još sačekati ili praviti dogovor sa njima ali u odnosu snaga gde DS i SRS imaju jednak broj poslanika.

Ovaj ustav je donet samo da se Koštunica ne bi povukao sa vlasti poražen na svakom polju. Ne znam zašto mu je DS to dozvolila i to na tako važnoj temi kao što je Ustav.
Kolega rajzer,vi drzite da se u ovoj zemlji vise nece odrzavati parlamentarni izbori.Zborite malo cudnovate konstatacije.Da li mozda posedujete informaciju toga tipa da je Ustav republike Srbije donet za ime i racun postojeceg Predsednika Vlade republike Srbije.
 
Eraserhead:
Ustav nije nebitna stvar, on odražava sistem vrednosti u jednoj zemlji.

Па што сте онда бојкотовали Устав у чијем првом члану стоји позивање на европске вредности?!?
Да нисте можда за неке азијатске вредности?
 
filatelista:
Možda Srbija nije spremna za tako veliki korak?

Onda je bolje sačekati sa tim korakom nego načiniti loš.

Zašto se Koštunici učinio ustupak, pa jasno da njegovi glsači ne odu radikalima. Treba DS partner za sledeću vladu, biće mlađa sestra DSS. Ima tu još stvari.

DS ne zna da li će DSS u sledećoj skupštini podršku dati radikalima.
DS nije trebalo da pomaže DSS jer kada je DS bio na vlasti DSS je kriminalizovala Đinđića i htela da uništi DS.

Ustav je donet i zbog Kosova. Šta će sa njim postići, nisam siguran, bojim se ništa.Ako je istina da će u pregovorima biti lakše što je 53% građana Srbije glasalo za njega, neka smo ga doneli i glasao bih opet.

Kako zbog Kosova kada neće doneti ništa.
Oni u ustavu mogu da napišu da je i kanzas deo Srbije ali od toga nema ništa.
To je samo laž za lakoverne.

Ustav je donet da bi se Koštunica časno povukao nakon što je sve druge bitke izgubio.
 
marlon:
@old

Ma ok, u svakom žitu ima kukolja. To me podseća na definiciju kilta. kažu to je kostim koji nose skoti u americi i ameri u skotskoj, tako da mu dođe sve na isto :)

Да колега, подсетисте ма на онај култни филм 51 State. Кад је црни хемичар решио да апдејтује свој застарели имиџ пциходелије шесдесетих. Па обукао килт.

Једино што сам ја мислио да је килт оно што се користи уместо гаћа. А и практичнији је за неке радње.
 

Back
Top