IP adresa

Ja sam admin na nekom forumu. Vidim ip adresu nekome

npr. Moja adresa je 213.137.120.165 kliknem na potrazi adresu i izadje mi
bgas6-037.ptt.yu. ptt.yu to je provajder ali sta je ovo ostalo
 
Mislim, da me nisi bash najbolje razumeo, Ip adresu koju sam upisao je bila tvoja ip adresa koju si koristio dok si pisao svoj post na ovoj temi.

Sto se tiche DHCP-a:

Dynamic Host Configuration Protocol poznatiji skraceno kao (DHCP) - Internet protokol.
Ono sto je bitno kod njega da znash, jeste da je zaduzen za dodeljivanje dinamichkih ip adresa. Dakle, to su serveri odnosno mashine koje dodeljuju ip adrese onim rachunarima kojima je potrebna adresa za pristup nekoj mrezi. Isto tako ti kada zelish da se konektujesh na internet trazish zahtev od tvoga provajdera, odnosno servera za jednu od opsega ip adresa, ip adresu.


Primer: Konfigurishem server, odnosno konfigurishem ip range adresa koji ce korisnici koristiti prilikom pristupa u mrezi, recimo zadao sam 200 adresa. Od tih 200 adresa ti ces jednu zatraziti od servera i dobiti je, recimo da si dobio adresu (primer:213.137.121.165), kada restartujesh rachunar i prilikom ponovnog zahteva dobicesh drugu (slobodnu) ip adresu (primer: 213.137.120.155). Dakle njegov cilj je da ti dodeli ip adresu od zadatog opsega ip adresa onog, koji je Administrator konfigurisao, odnosno provajder. Mogao sam i (skolski) da ti napishem po pesu ali i onda nebi nishta razumeo. Jer se nebavish ovim stvarima.

Jel sad malo jasnije.
Ako ti nesto nebude bilo jasno, pitaj slobodno, ima nas ovde (dobrih) koji poznajemo ove oblasti malo (dublje). Nije sramota ne znati sramota je neznati a ne pitati.
 
citao sam teme na forumu vezane za IP ukljucujuci i ovu. nakon sto sam procitao vecinu tema dosao sam do odgovora na pitanje koje sam htio postaviti, ali me je zainteresovalo nesto drugo opet vezano za IP.
primjer: recimo tvoja IP adresa je 213.23.193.110 i da bih vidio da li si na netu jednostavno pingujem tu adresu. ako ping prodje ti si on-line. to bi bilo ok ako se radi o statickoj IP adresi, a sta je sa dinamickom. kada nadjem informacije za 213.23.193.110 dobijem ovo
npr. japan, 213.23.0.0 - 213.23.255.255. da li je to opseg IP adresa koje server dodjeljuje korisnicima? da li to znaci da sljedeci put kad se konektujes tvoja adresa nece biti 213.23.193.110 vec neka iz opsega? ta adresa moze opet biti aktivna ali ne mora znaciti da si ti vec je server dodijelio tu IP adresu korisniku koji ju je zatrazio?!
da li grijesim?
 
primjer: recimo tvoja IP adresa je 213.23.193.110 i da bih vidio da li si na netu jednostavno pingujem tu adresu. ako ping prodje ti si on-line.

Nemora da znachi, ukoliko je incoming echo request iskljuchen od strane bilo kog firewall-a (software-skog ili hardware-skog) odbice tvoj upit, odnosno zahtev. Host ce i dalje biti na internetu ili intranetu a da ti to ne znash.
 
Uglavnom se ping ne blokira, jer je to način kako proveriti da li je neka IP adresa zaista on-line i dostupna ili ne. To važi za javne servere i većinu adresa iz poola koje se koriste za dinamičko dodeljivanje IP adresa ne vezano da li je u pitanju dial-up, xDSL, wireless.
 
konfigurishem ip range adresa koji ce korisnici koristiti prilikom pristupa u mrezi, recimo zadao sam 200 adresa. Od tih 200 adresa ti ces jednu zatraziti od servera i dobiti je..
ok server odnosno DHCP dodjeljuje korisniku jednu IP iz opsega u mom slucaju opseg adresa je 213.23.0.0 - 213.23.255.255. gdje su tu MAC adrese? da li mozda server jednoj MAC adresi dodjeljuje odredjen broj IP adresa ili su sve IP adrese iz opsega u igri?
 
Sve u zavisnosti od toga zasta je server konfigurisan, a vezano za: neku od indentifikacija na internetu ka intranetu i obratno, a sama indentifikacija se proverava kroz MAC adresu, kako bi dobio slobodnu ip adresu racunar iz opsega odredjenog na tom i tom serveru. Ali konkretno to je to, kao sto je Bojan napisao.
 

Back
Top