Kako uspavati dete koje ne voli da spava??

gudajoka

Primećen član
Poruka
583
Ne znam da li je vec bila slicna tema, ali totalno sam ocajna i treba mi pomoc.
Imam cerkicu od 2.5 godine koja nikada nije volela da spava, pogotovo po danu. Do nekih 1.5 god je uvece bilo lako, samo bi je stavili u krevetac, ugasili svetlo i izasli iz sobe. Malo bi se igrala rucicama i sama zaspala. Ali cim je postala svesna sebe postalo je jaaaako tesko. Dnevno spavanje je oduvek bilo problem i takodje postaje sve gore i gore :cry:
Sve smo isprobali od pevanja, pricica, ceskanja, ljuljkanja, na kraju i deranja, pretnji i svadje. Znam da je najgore i najruznije uspavati dete u suzama, ali u tim momentima toliko me izludi da se izvicem na nju i moram da izadjem iz sobe se smirim. Sluzi se svim mogucim trikovima da izbegne spavanje, gladna je , zedna je, piski joj se, kaki joj se, i sve ja to ispostujem i ispunim, a onda joj ponestane ideja pa pocne da skace po krevetu, da me suta, da peva, da place, da histerise. Kad izadjem iz sobe, place i doziva me i obecava da ce spavati. Onda se ja vratim a ona mi se smeje i nastavlja po starom. To zna da potraje i po 1.5 - 2 sata. Sad mi je vec muka od svega, totalno mi propada dan. Po 3-4 sata dnevno mi odlazi na uspavljivanje, zivce da ne spominjem :evil:
Probala sam da je stavljam kasnije uvece na spavanje kad se izmori, da joj ne dam da spava preko dana, da je budim ujutru ranije, nista ne vredi. Sto je umornija, tim je histericnija i jos teza za uspavati. Razmisljala sam da joj ukinem dnevno spavanje, ali spava po 2-3 sata sto znaci da joj je san potreban.
Verovatno je osnova problema u tome sto je jako zivo dete i nikako ne moze da smiri ni u krevetu. Vidim po njoj da je mrtva umorna ali joj i noge i ruke rade kao da je ukljucena u struju, cim uspe da se smiri na par minuta, zaspi. Problem je upravo u tome da je smirim na tih par minuta da bi je uhvatio san ... ali jako tesko
Sta ciniti? Ima li neko takvo dete i kako ste resili problem?
 
neznam iskreno,bas je nezgodna situacija.bas zivahno dete a da je upises na neki sport, ili da je vodis na plivanje, ili u parkic sat dva da se istrci sa drugom decom ili malo da je das u obdaniste pa kad vidi drugu decu mozda se i ona navikne da spava popodne bar jednom ili ce mozda traziti da legne ranije.
 
ma moja cerka je ista. I ako zaspi preko dana, to je sa tatom, bakom ili u kolima kada idemo negde. Nema sanse, koliko ima energije, da zaspi. Sada je sve manje stavljamo preko dana da spava, i uvece zaspi oko 9. A napunila je u junu 2 godine, znaci tu smo negde. Da ih upoznamo, pa da se druze :)
 
Eeeeeeeeeee moja cerka je bila ista , ali ista.
I uradili mso sledece.
1) Ukinuli smo dnevno spavanje
2) Imala je krize oko 17 ,18 h ali smo je u to vreme ivodili napolje da se iskulira.
3) Onda spavnje ranije.
4) Ako nece da spava , ne mora al da lezi u krevetu i da se ne cuje.

To je trajalo.I dug je proces....Prvo je bilo tesko izdrzati histeriju izmedju 5 i 7 uvece kad se njoj spava a jos nije vreme.Onda je imala foru da nece da spava ni u 10 uvece ni u 11 a Boga mi ni u 12.Najveci fazon je bio sto se sama razbudjivala tako sto je trcala kroz hodnik koji je dug levo desno ko nenormalana i tako satima. Prvo smo se nervirali, pa smo je grdili , pa smo je prisiljavali i na kraju smo je iskulirali maksimalno. Nismo obracali na nju paznju - bukvalno smo je kulirali. Bili smo joj toliko dosadni da je samoinicijativno odlazila da spava.
Onda je poceo da je stize umor pa je polako pocela da ulazi u ritam.Jedno vreme je uredno odlazila na spavanje u 21 h ali onda je doslo leto a u 21 nije jos noc pa je to opet poremetilo. Sad leze oko 22 i ima isto snage kao kad ustane.Lezi i peva , cita , glumata ,
sve radi samo da ne spava . Al mi pored nje spavamo . Na kraju se uspava sama.
Kad je jako umorna sad ode i sama da spava. Nesto je ipak shvatila.Kad ti spava - spavas!

Zaboravila sam da kazem...To je pocelo sa dve godine i zavrsilo se sa tri. U medjuvremenu smo je upisali u vrtic u kome po programu nema spavanja. Dodje iz vrtica oko 2 i luduje po kuci. I ustane rano i legne kasno i opet ima snage da ne spava ...

Ne znaci da je hiperaktivna , to nek te ne brine , znaci da je dete. a dete ko dete nece da sedi skrstenih ruku. Koristi dan maximalno, da ne kazem zivi punim plucima.

Stisni zube majko, i to ce se vec srediti !
Vazno je samo da joj ne nameces nista.To budi bunt u njoj pa stvar postej jos gora. Pusti je da se smara. Budi joj dosadna najdosadnija. I tako dok ne uhvatis ritam
Posle ce sve ici ko po loju.
 
nije to ništa što jedne dobre batine ne bi izlečile;)
(uzrečica mog muža..koji nikada ali nikada neposeže za tom metodom)
dakle:
doslednost.
imam dva takva primerka.
spavanje je uvek u isto vreme. i cela procedura.
traje 2-3nedelje, ali jednom kada se završi...evo još uvek traje;)
nek plače, nek se dere, ti samo poljubiš, i kažeš laku noć.
sledeće. pošto đipa po krevetu, zapretiš, kažeš laku noć i odeš...
sledeće, ako se ne smiri(znam da se nije smirila) zvekneš je po boolji da se zaprepasti, obećaš još gore batine ako se ne smiri...kažeš laku noć i izađeš.
eee ako se nije smirila...podariš joj par zveketa po guzi...ako je dete koje ne dobija batine...ovo će je zaist aopasuljiti.
opet, kažeš laku noć i odeš.
nema ljubljenja, razvlačenja, mackanja, priča....
nema.dok ne nauči red.
a onda dobija nagradu, priču za laku noć....
i tako.
heee ja sam sina nosila u rukama da ga uspavam do 2,5 godine, a bila sam 9 mesec!
sa ćerkicom...sam jednostavno-postupila po pravilniku;)
hvala svim savetima koje saqm ikada dobilana tu temu.
a glavno je doslednost!
izdrži.vredi.nagrada je ogrooomna.
moja deca već spavaju;)
a pročitali smo i maju:p ovog puta na jedrenju.
 
:lol: Pa ja se ne slazem sa Pmacom u tome da ce batina da pomogne jer na mom deteu nije nikad urodila plodom.I ja sam posezala za tim metodom , ali kako vreme odmice sve manje i sve redje primenjujem taj metod a sve se vise okrecem direktnom uticaju na njen zdrav razum.
Da pojasnim , sve vise se sa njom razgovara i sve manje se primenjuju represivne mere. Kad sam prvi put na moju pricu od petnest minuta dobila pozitivan odgovr, tj shvatila da ona razume sta joj govorim i sta je poruka prestala sam da se koristim silom da bi joj nesto utuvila u glavu. Trudim se da nadem kaznu koja ce manjeda je frustrira i koja je u skladu tj razmeri sa prekrsajem. :? Glupo zvuci! Al shvatate me valjda sta htedoh reci.

Desi se kad bas pretera do zla boga da je spicim po guzici al retko....Uglavnom se desava kad sam u pms pa nemam volje da se sa njom objasnjavam , ali to je dakle samo do mene .

Svo to silno razgovaranje i pregovaranje mnogo je teze nego da je istuces , treba energije i zivaca al sam sve sigurnija da je ovako ispravnije .

Dok sam je tukla nista nisam postizala, apelovanjem da ukljuci vijuge - postizem. :lol:
 
Tvoje dete je posednuto, odvedi ga kod one žene u
Boljevcima da mu gasi olovo.

A kad prođe mesec dana od gašenja, povedi ga u crkvu.

Ako je zloduh još u njemu, na vratima crkve će da se upiša
i počeće da vrišti i da ti se otima.

Tu njegov krsni kum mora da ga bocne iglom koja je pre toga mesec dana
bila vezana za krst onoga iz familije ko je poslednji umro.
 
More_bre:
Tvoje dete je posednuto, odvedi ga kod one žene u
Boljevcima da mu gasi olovo.

A kad prođe mesec dana od gašenja, povedi ga u crkvu.

Ako je zloduh još u njemu, na vratima crkve će da se upiša
i počeće da vrišti i da ti se otima.

Tu njegov krsni kum mora da ga bocne iglom koja je pre toga mesec dana
bila vezana za krst onoga iz familije ko je poslednji umro.

:lol: :lol: :lol: Ovo je najbolji savet koji sam ikad dobila
Jos da znas da je interno zovemo ANTIHRIST. Muz je predlagao da je jos jednom krstimo, jednom ocigledno nije bilo dosta
 
More_bre:
Tvoje dete je posednuto, odvedi ga kod one žene u
Boljevcima da mu gasi olovo.

A kad prođe mesec dana od gašenja, povedi ga u crkvu.

Ako je zloduh još u njemu, na vratima crkve će da se upiša
i počeće da vrišti i da ti se otima.

Tu njegov krsni kum mora da ga bocne iglom koja je pre toga mesec dana
bila vezana za krst onoga iz familije ko je poslednji umro.

More bre ti treba da udes da se lecis ...Do sad si mi bio simpatican ali posle ovoga menjam misljenje i brinem se za tvoje mentalno zdravlje!

Rizikovacu da budem banovana , mada znam da necu jer i Zena sa greskom je majka pa bi ti verovatno i sama ovo rekla, ali covece ti si jedna BUDALETINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Mirka nemoj da se sekiras, mislim da se covek salio. Bar sam ja to tako shvatila. Ako nije, e onda je problem.

Ti i p-maca ste mi najvise bile od koristi. Pokusacu da je stavim u krevet i nek se dere dokle god hoce, valjda ce na kraju zaspati od umora. Istina probala sam to vec par puta pa je potrajalo i 2-3 sata, ali sad je starija mozda ce skontati sama da joj je lakse zaspati nego urlati do besvesti. Jedino sto ja ne izdrzim da je dugo ignorisem jer se cica sluzi trikovima: "jaoooo mamaaaa, jaoooo mamaaa, samaaa saaaam. ostavilaaaa si meeee" Bukvalno tim recima.
Elem juce sam je uspavala na novi trik, dala sam joj jaknu i cipele i rekla da ide napolje da zivi s kucama i spava s njima kad nece u kuci. Nisam bas sigurna da bi se psiholozi slozili s ovom tehnikom, ali to je bio potez ocajnika i upalilo je.
 
U ma nije to nista mi smo komsinicu svako vece angazovali da kuca na vrata , kao ide vestica u proveru ko ne spava nosi ga sa sobom... Al i to je kratko trajalo.

To je normalna faza u odrastanju, samo je do nas roditelja kako se sa tim nosimo i kako cemo stvar prihvatiti.Ako dopustimo da nas nervira - pobedile su.
Ako ih iskuliramo kao da je to sasvim normalno - mi smo pobedile! :wink:

Ova moja ima foru : joj boli me glava , joj boli me noga , joj ne umem da hodam. Sta sve nisam cula u cilju nespavanja. Pa nista. Iskuliram je. Sad sam joj objasnila. Ako te boli glava moramo kod dr , a ako idemo kod dr , moramo to da platimo. Zar nije bolje da od tih para kupimo Barbiku?

Vise ne kuka da je boli nesto!!!! .
 
zena mog druga je tu *nestasnu* fazu u odrastanju, kod svog sina resavala batinicama.
ne velikim, ali batinicama.
tek toliko da mali zaspi sa suzama.

vremenom su stvari pocele da se komplikuju.
sada je cela porodica na terapiji kod psihologa zato sto je malisa (trenutno ima 5 god) zakucao na vrata mazohizma!
psiholog je mazo-stanje u kome se klinja nalazi roditeljima plasticno opisao:"ako njegovo stanje uporedim sa klasom motora..pa roditelji dragi morate da znate da vase dete odavno jase kawasaki!!"

malenom je svaka druga recenica *A OCES DA ME SADA BIJES?*

moje dete je bilo isto jako živahno u tom periodu. potpuno te razumem kako se osecas: neispavana,nervozna,razdrazljiva..par puta sam je varjacom po guzi i to preko pelena - i danas mi to prebacuje. mislim da to ne zaboravljaju!
a resenje?
pa nema ga!
mogu samo da te utesim da deca brzo rastu..uzivaj u njoj dok je mala, nece to dugo da traje!
 
paaaa to definitivno nisu bile batinice...
pogotovu ako dete pita za sve..jel ćeš da me biješ
mama i tata...kod čika doktora...ma jok, drito u socijalno!
dakle..nije samo zbog spavanja.
nadam se da će im doći glave takvo maltretiranje deteta.

inače...ima rešenja.
doslednost;)
 
Mozda pomogne i moj primer... imam dva sina, od devet i pet godina i kod obojice je upalila ista prica, posto smo imali slican problem. Spavanje? To je kod moje dece izazivalo takav nalet energije i emocija da (narocito kod prvog) nisam znala sta da radim?! Prosla sam kroz slicnu pricu kao i Gudajoka i mnoge druge mame koje imaju takvu decu a onda sam jedan dan sela, napisala jednu pricu o mesecu i decaku koji nije hteo da spava i ispricala je Urosu jedno vece pred spavanje koji je tada ima dve godine i tri meseca... Da vam ne bi prepricavala celu pricu (ali vam je mogu proslediti u originalu ako budete zainteresovane) sustina se svodi na to da je mesec svako vece u isto vreme pred spavanje obilazio decu u komsiluku da proveri da li su u krevetu. Onima koji su tog dana bili nevaljali, ili pred spavanje pravili probleme i nisu zeleli da odu u krevet, tokom noci bi im nestajale najdraze igracke, tako da su jednog dana ostali bez omiljene knjige, lutke, auta, luka i strele, pa cak i bicikla... Deca su to pocela da primecuju, pa su da bi vratila svoje igracke morala svako vece da odlaze na spavanje cista i umivena, da spavaju, naravno, a ujutro bi ih cekala igracka. Ako bi se ponovilo da nisu dobri pred spavanje, opet bi stvari nestajale...
Ja sam bila toliko dosledna da sam mu zaista sklanjala igracke, knjige, slagalice, sve ono sto obozava, sa objasnjenjem da je prica o mesecu istinita i da mu jeto mesec uzeo jer nije hteo da spava, a svako vece kada bi otisao na spavanje i zaspao bez problema stavljala sam mu neku cokoladu ili omiljeni slatkis ispod jastuka. Ujutro kada bi ih nasao govorila sam mu da je to uradio Mesec... i tako se prica ponavljala nekoliko nedelja, sto je na kraju urodilo plodom. Malo zahteva strpljenja ali uspeva. Potvrdilo se i na primeru mog drugog sina Djordja sa kojim sam isto imala takvih problema, pribegla prici, skrivanju igracaka i "podmicivanju" ispod jastuka i posle izvesnoag vremena nije bilo problema sa spavanjem...
 
zorana s.:
Mozda pomogne i moj primer... imam dva sina, od devet i pet godina i kod obojice je upalila ista prica, posto smo imali slican problem. Spavanje? To je kod moje dece izazivalo takav nalet energije i emocija da (narocito kod prvog) nisam znala sta da radim?! Prosla sam kroz slicnu pricu kao i Gudajoka i mnoge druge mame koje imaju takvu decu a onda sam jedan dan sela, napisala jednu pricu o mesecu i decaku koji nije hteo da spava i ispricala je Urosu jedno vece pred spavanje koji je tada ima dve godine i tri meseca... Da vam ne bi prepricavala celu pricu (ali vam je mogu proslediti u originalu ako budete zainteresovane) sustina se svodi na to da je mesec svako vece u isto vreme pred spavanje obilazio decu u komsiluku da proveri da li su u krevetu. Onima koji su tog dana bili nevaljali, ili pred spavanje pravili probleme i nisu zeleli da odu u krevet, tokom noci bi im nestajale najdraze igracke, tako da su jednog dana ostali bez omiljene knjige, lutke, auta, luka i strele, pa cak i bicikla... Deca su to pocela da primecuju, pa su da bi vratila svoje igracke morala svako vece da odlaze na spavanje cista i umivena, da spavaju, naravno, a ujutro bi ih cekala igracka. Ako bi se ponovilo da nisu dobri pred spavanje, opet bi stvari nestajale...
Ja sam bila toliko dosledna da sam mu zaista sklanjala igracke, knjige, slagalice, sve ono sto obozava, sa objasnjenjem da je prica o mesecu istinita i da mu jeto mesec uzeo jer nije hteo da spava, a svako vece kada bi otisao na spavanje i zaspao bez problema stavljala sam mu neku cokoladu ili omiljeni slatkis ispod jastuka. Ujutro kada bi ih nasao govorila sam mu da je to uradio Mesec... i tako se prica ponavljala nekoliko nedelja, sto je na kraju urodilo plodom. Malo zahteva strpljenja ali uspeva. Potvrdilo se i na primeru mog drugog sina Djordja sa kojim sam isto imala takvih problema, pribegla prici, skrivanju igracaka i "podmicivanju" ispod jastuka i posle izvesnoag vremena nije bilo problema sa spavanjem...

Овај систем ми се баш допада! Сигурно је боље него батине.
 
zorana s.:
Mozda pomogne i moj primer... imam dva sina, od devet i pet godina i kod obojice je upalila ista prica, posto smo imali slican problem. Spavanje? To je kod moje dece izazivalo takav nalet energije i emocija da (narocito kod prvog) nisam znala sta da radim?! Prosla sam kroz slicnu pricu kao i Gudajoka i mnoge druge mame koje imaju takvu decu a onda sam jedan dan sela, napisala jednu pricu o mesecu i decaku koji nije hteo da spava i ispricala je Urosu jedno vece pred spavanje koji je tada ima dve godine i tri meseca... Da vam ne bi prepricavala celu pricu (ali vam je mogu proslediti u originalu ako budete zainteresovane) sustina se svodi na to da je mesec svako vece u isto vreme pred spavanje obilazio decu u komsiluku da proveri da li su u krevetu. Onima koji su tog dana bili nevaljali, ili pred spavanje pravili probleme i nisu zeleli da odu u krevet, tokom noci bi im nestajale najdraze igracke, tako da su jednog dana ostali bez omiljene knjige, lutke, auta, luka i strele, pa cak i bicikla... Deca su to pocela da primecuju, pa su da bi vratila svoje igracke morala svako vece da odlaze na spavanje cista i umivena, da spavaju, naravno, a ujutro bi ih cekala igracka. Ako bi se ponovilo da nisu dobri pred spavanje, opet bi stvari nestajale...
Ja sam bila toliko dosledna da sam mu zaista sklanjala igracke, knjige, slagalice, sve ono sto obozava, sa objasnjenjem da je prica o mesecu istinita i da mu jeto mesec uzeo jer nije hteo da spava, a svako vece kada bi otisao na spavanje i zaspao bez problema stavljala sam mu neku cokoladu ili omiljeni slatkis ispod jastuka. Ujutro kada bi ih nasao govorila sam mu da je to uradio Mesec... i tako se prica ponavljala nekoliko nedelja, sto je na kraju urodilo plodom. Malo zahteva strpljenja ali uspeva. Potvrdilo se i na primeru mog drugog sina Djordja sa kojim sam isto imala takvih problema, pribegla prici, skrivanju igracaka i "podmicivanju" ispod jastuka i posle izvesnoag vremena nije bilo problema sa spavanjem...
Zeno ti si GENIJE . Zelim tu pricu!
 

Back
Top