"Људска права" у Словенији ???

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Romi proterani iz sela u Sloveniji Nedelja, 29. oktobar 2006. 11:02

Žitelji mesta Ambrus, nedaleko od Ljubljane, proterali su Rome iz toga sela i zabranili im povratak u njihovo naselje.
Incidenti su trajali oko nedelju dana, ali su slovenačke vlasti praktično reagovale tek u subotu, kada je Romima zaprećeno smrću.

Romi ni posle pet dana provedenih u šumi, nisu uspeli da se vrate u svoje naselje Dečje selo u Ambrusu, a od razjarenih meštana morali su da ih štite pripadnici specijalne policije.

Situacija je dostigla kulminaciju, kada su oko 35 Roma, uglavnom žena i dece, koji su pokušali da se vrate u naselje, meštani dočekali pretnjama smrću.

Romi su, iako pod zaštitom policije, proveli poslednju noć u svom naselju, a nisu mogli da se vrate ni u šumu na teritoriji susedne opštine Grosuplje. Stanovnici te opštine, čuvši za to u medijima, zahtevali su da Romi odmah odu i iz njihove okoline.

Rešenje situacije koje je ponudio slovenački ministar unutrašnjih poslova Dragutin Mate prihvatile su obe strane. Tako će zahtev žitelja sela Ambrus biti ispunjen, dok preplašeni Romi nisu ni imali izbora i danas će, dok se ne nadje druga lokacija za njihovo naselje, biti prebačeni u Centar za strance u Postojni.

U traženju rešenja pojavio se i predlog da Romi budu naseljeni u kočevskim šumama, koje su poznate po oštrim zimama i u kojima su nastanjeni medvedi.

Do prvih sukoba došlo je kada su se potukli, kako su tvrdili žitelji Ambrusa, jedan žitelj Ambrusa i jedan Rom. Meštani su zatim zapalili njegov automobil i jednu baraku u romskom naselju, a vatrogasci nisu gasili požar.

Ispostavilo se, medjutim, da u tuči nije učestvovao Rom, već Slovenac koji je privremeno boravio u romskom naselju. Zaplašeni Romi pobegli su u šumu, a meštani su nastavili proteste.

Ni jedan žitelj Abrusa nije priveden zbog nasilja od kojeg su Romi pobegli, niti je uhapšen zbog otvorenih pretnji smrću, iako je takva pretnja u Sloveniji krivično delo.

U Sloveniji u 90 romskih naselja živi oko 10.000 Roma.
***********************************************************************************

Ето, како Јанези ЛЕПО СПРОВОДЕ ЈЕВРОПСКЕ СТАНДАРДЕ О ЉУДСКИМ ПРАВИМА ? Шта кажете на ову демо(н)кратију ???

Шта мислите какво би крештање пало да се којим случајем нешто слично
догодило у Србији ???
 
Неки овде имају кратко памћење,а други су сувише млади па се не сећају понашања словенаца из бивше Југославије:увек су једни уз друге и постоје две ствари које их вежу,а то су нација и економски интерес!Увек су користили свађе других политичара да ''упумпају'' што више инвестиција и кредита у Словенију,а да што мање припадне Србији и Хрватској.Најпаметније и без међусобних свађа су искористили транзицију и врло брзо схватили да не треба да будзашто поклањају фабрике и природна добра!И ту су где су!Нико им неће приговорити што су сви несловенци у Словенији грађани другог и осталих редова пошто су сложни и довољно економски јаки!:lol:
 
goxy:
Shta drukash slovence, jeremija......Nisu oni napravili srebrenicu vec ti koje ti podrzavsh.............
Ja sigurno ne podrzavam Srebrenicu i sve ostale zlocine, ali ovako kako ti kazes je izvuceno iz kontexta, iz kontexta gradjanskog rata u kome su Srbi imali vise oruzja pa su vise Muslimana ubili nego oni njih, a sto se tice namera , svima su bile iste- ciscenje!
I ja bih poubijao pola Bosne da se mojoj porodici desi nesto, a onda , ko je ubio tim ubicama muslimanima porodicu , neki Srbin ili Hrvat, dakle dolazi se do necega sto je slicno nuklearnoj fisiji, ili exponencionalnoj funkciji i tako se dodje do gradjanskog rata!
Slovenci apsolutno nemaju nikakvog povoda da brane ljudima da se drugacije izjasnjavaju, a opet onda ,mozda je samo u pitanju njihov strah da nemaju toliko manjina kao mi u Srbiji i sa njima kasnije probleme, pa sve to seku u korenu!
Zaista je zanimljivo da najgenocidniji narod u Evropi ima najvise manjina i najvise nacija od sih malih drzava, a najdemokratskiji Slovenci imaju koliko, po Encarti ne vise od 4 %!
Zanimljivo!
 
Obersturmfuehrer:
jes bas obicna tuca uzrok tome....
pogledaj nasa romska 'naselja', pa ce ti biti jasno zasto neko hoce da ih protera...
sem toga, i dogodilo se u beogradu kada su hteli da prave neko naselje u blokovima, pa se digla raja da to ne dozvoli...koliko znam, odustali su od toga...

Ja se stidim nacizma sovinizma i rasizma vas Beogradjana i podrzavam Rome u ostvarivanju njihovih ustavom zagarantovanih prava. Eto predlzem da se recimo Pionirski park preko puta Savezne Skupstine da Romima za njihovo naselje. Na taj nacin cemo pokazati nasu srpsku toleranciju, kosmopolitizam i postovanje evropskih standarda o ljudskim i nacionalnim pravima.
 
joca111:
Ja sigurno ne podrzavam Srebrenicu i sve ostale zlocine, ali ovako kako ti kazes je izvuceno iz kontexta, iz kontexta gradjanskog rata u kome su Srbi imali vise oruzja pa su vise Muslimana ubili nego oni njih, a sto se tice namera , svima su bile iste- ciscenje!
I ja bih poubijao pola Bosne da se mojoj porodici desi nesto, a onda , ko je ubio tim ubicama muslimanima porodicu , neki Srbin ili Hrvat, dakle dolazi se do necega sto je slicno nuklearnoj fisiji, ili exponencionalnoj funkciji i tako se dodje do gradjanskog rata!
Slovenci apsolutno nemaju nikakvog povoda da brane ljudima da se drugacije izjasnjavaju, a opet onda ,mozda je samo u pitanju njihov strah da nemaju toliko manjina kao mi u Srbiji i sa njima kasnije probleme, pa sve to seku u korenu!
Zaista je zanimljivo da najgenocidniji narod u Evropi ima najvise manjina i najvise nacija od sih malih drzava, a najdemokratskiji Slovenci imaju koliko, po Encarti ne vise od 4 %!
Zanimljivo!

Dobar ti avatar :)
Nego da se vratim na temu. Lepo si primetio kako je goxy izvukao jednu rečenicu iz celog teksta i odjednom u priču o Romima ubacio priču o Srebrenici.
Namera je jasna.
Ali, još jednom, da se vratim na temu. Zanimljivo jeste da u Sloveniji ima najmanje manjina, 4% kao što ti primeti, a još je zanimljivije da je najveća po brojnosti srpska manjina koja nema gotovo nikakva manjinska prava.
Inače, Slovenija je uskratila državljanstvo mnogim svojim građanima koji se sada tuže sa državom u Strazburu. Oko 300.000 ljudi, uglavnom Srba, Bošnjaka i drugih naprosto su izbrisani iz spiska državljana.
Kod nas se diže mnogo dreke ako dođe do nekog međunacionalnog incidenta, ali to izgleda ne važi za Sloveniju, a pomalo i za Hrvatsku.
Pitanje je sada, da li su oni samo mudriji i veštiji, pa im to prolazi ili međunarodna zajednica jednostavno toleriše takve ispade.
Kao u knjizi "Životinjska farma" gde su sve životinje bile ravnopravne, samo što su neke bile ravnopravnije od drugih :)
 
Chedo Kokardic:
Ja se stidim nacizma sovinizma i rasizma vas Beogradjana i podrzavam Rome u ostvarivanju njihovih ustavom zagarantovanih prava. Eto predlzem da se recimo Pionirski park preko puta Savezne Skupstine da Romima za njihovo naselje. Na taj nacin cemo pokazati nasu srpsku toleranciju, kosmopolitizam i postovanje evropskih standarda o ljudskim i nacionalnim pravima.

crni chedo, jel si ti nekad prosao kroz beograd i video kako oni zive i cime se bave?
da li bi ti zeleo da pored tvoje kuce bude naselje u koje ce cigani dovlaciti kojekakvo djubre i otpad?
 
DraGo70:
Kod nas se diže mnogo dreke ako dođe do nekog međunacionalnog incidenta, ali to izgleda ne važi za Sloveniju, a pomalo i za Hrvatsku.
Pitanje je sada, da li su oni samo mudriji i veštiji, pa im to prolazi ili međunarodna zajednica jednostavno toleriše takve ispade.
Kao u knjizi "Životinjska farma" gde su sve životinje bile ravnopravne, samo što su neke bile ravnopravnije od drugih :)

Па наравно да Међународна заједница не само да толерише испаде католика Хрвата и Словенаца - него, као што смо имали прилике да видимо И ОРГАНИЗУЈЕ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ у Хрватској и на Косову и Метохији. Изговори су разноразни и више тужни него засновани на међународном праву.
А што се Србије тиче, стално инсистирање и тврдња "о геноцидности" или "о нетрпељивости према другим нац.мањинама", или "о почињеним злочинима" - САМО ЈЕ АЛАТКА ЗА ДАЉЕ РАСПАРЧАВАЊЕ СРБИЈЕ - све је једноставно и провидно.
 
Obersturmfuehrer:
crni chedo, jel si ti nekad prosao kroz beograd i video kako oni zive i cime se bave?
da li bi ti zeleo da pored tvoje kuce bude naselje u koje ce cigani dovlaciti kojekakvo djubre i otpad?


Svako ima pravo da se bavi svim vrstama posla kojima se ne krsi zakon tako i Romi. Vidi se da si lazni demokrata hteo bi da krsis pravo Roma da vode zivot onako kako oni zele! Dokazite vasu demokraticnost na delu!
 
joca111:
Ja sigurno ne podrzavam Srebrenicu i sve ostale zlocine, ali ovako kako ti kazes je izvuceno iz kontexta, iz kontexta gradjanskog rata u kome su Srbi imali vise oruzja pa su vise Muslimana ubili nego oni njih, a sto se tice namera , svima su bile iste- ciscenje!
I ja bih poubijao pola Bosne da se mojoj porodici desi nesto, a onda , ko je ubio tim ubicama muslimanima porodicu , neki Srbin ili Hrvat, dakle dolazi se do necega sto je slicno nuklearnoj fisiji, ili exponencionalnoj funkciji i tako se dodje do gradjanskog rata!
Slovenci apsolutno nemaju nikakvog povoda da brane ljudima da se drugacije izjasnjavaju, a opet onda ,mozda je samo u pitanju njihov strah da nemaju toliko manjina kao mi u Srbiji i sa njima kasnije probleme, pa sve to seku u korenu!
Zaista je zanimljivo da najgenocidniji narod u Evropi ima najvise manjina i najvise nacija od sih malih drzava, a najdemokratskiji Slovenci imaju koliko, po Encarti ne vise od 4 %!
Zanimljivo!

U potpunosti se slazem sa napisanim.. ;-) To sto su uradili nije moralno, demokratski..itd..U svakom slucaju ipak su obavestili pristojne organe SE, pa ako slovenacka vlada i ostali ne rese problem...
A inace su slovenci ksenofobi ( vecina ). Sada se osecaju superiorni prema ljudima iz bivse Juge ( Hrvatima, Srbima..) i prodaju price po Srbiji kako je zivot u Sloveniji bajan i ima se ( cula sam kad sam bila u Bg ) a Srbi isplazili se i blenu... :roll: Jaoooo al vas cimaju... :lol: :lol: A vi se ulizujete i istopite se pred njima bez trunke samopouzdanja. Ko, da su sisli sa meseca a vi ni sela niste videli..
Srbi moraju prvo, da obezbede svoj narod pa tek onda drugi dolaze na red!!! To je greska koju stalno ponavljamo.Nikako, da naucimo! Prvo mi, pa onda svi drugi!!!!! U srbiji postoji demokarcija kakve nigde nema, u "pravom" smislu. Zato nam i jeste tako.

Ovo je bilo off topic... :oops:
 
alya:
U potpunosti se slazem sa napisanim.. ;-) To sto su uradili nije moralno, demokratski..itd..U svakom slucaju ipak su obavestili pristojne organe SE, pa ako slovenacka vlada i ostali ne rese problem...
A inace su slovenci ksenofobi ( vecina ). Sada se osecaju superiorni prema ljudima iz bivse Juge ( Hrvatima, Srbima..) i prodaju price po Srbiji kako je zivot u Sloveniji bajan i ima se ( cula sam kad sam bila u Bg ) a Srbi isplazili se i blenu... :roll: Jaoooo al vas cimaju... :lol: :lol: A vi se ulizujete i istopite se pred njima bez trunke samopouzdanja. Ko, da su sisli sa meseca a vi ni sela niste videli..
Srbi moraju prvo, da obezbede svoj narod pa tek onda drugi dolaze na red!!! To je greska koju stalno ponavljamo.Nikako, da naucimo! Prvo mi, pa onda svi drugi!!!!! U srbiji postoji demokarcija kakve nigde nema, u "pravom" smislu. Zato nam i jeste tako.

Ovo je bilo off topic... :oops:

ne samo offtopic nego i offmind...sta je tu lose sto neko prica da je kod njega bajno, i odakle ti to da srbi zinu kad oni to pricaju....
 
eremita:
Па наравно да Међународна заједница не само да толерише испаде католика Хрвата и Словенаца - него, као што смо имали прилике да видимо И ОРГАНИЗУЈЕ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ у Хрватској и на Косову и Метохији. Изговори су разноразни и више тужни него засновани на међународном праву.
А што се Србије тиче, стално инсистирање и тврдња "о геноцидности" или "о нетрпељивости према другим нац.мањинама", или "о почињеним злочинима" - САМО ЈЕ АЛАТКА ЗА ДАЉЕ РАСПАРЧАВАЊЕ СРБИЈЕ - све је једноставно и провидно.
opet eremita trabunja davno prezvakane "struchne analize" sa dnevnika RTS-a iz 1993.godine...
 

Back
Top