"Људска права" у Словенији ???
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 51

Tema: "Људска права" у Словенији ???

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

Podrazumevano "Људска права" у Словенији ???

Romi proterani iz sela u Sloveniji Nedelja, 29. oktobar 2006. 11:02

Žitelji mesta Ambrus, nedaleko od Ljubljane, proterali su Rome iz toga sela i zabranili im povratak u njihovo naselje.
    Incidenti su trajali oko nedelju dana, ali su slovenačke vlasti praktično reagovale tek u subotu, kada je Romima zaprećeno smrću.

Romi ni posle pet dana provedenih u šumi, nisu uspeli da se vrate u svoje naselje Dečje selo u Ambrusu, a od razjarenih meštana morali su da ih štite pripadnici specijalne policije.

Situacija je dostigla kulminaciju, kada su oko 35 Roma, uglavnom žena i dece, koji su pokušali da se vrate u naselje, meštani dočekali pretnjama smrću.

Romi su, iako pod zaštitom policije, proveli poslednju noć u svom naselju, a nisu mogli da se vrate ni u šumu na teritoriji susedne opštine Grosuplje. Stanovnici te opštine, čuvši za to u medijima, zahtevali su da Romi odmah odu i iz njihove okoline.

Rešenje situacije koje je ponudio slovenački ministar unutrašnjih poslova Dragutin Mate prihvatile su obe strane. Tako će zahtev žitelja sela Ambrus biti ispunjen, dok preplašeni Romi nisu ni imali izbora i danas će, dok se ne nadje druga lokacija za njihovo naselje, biti prebačeni u Centar za strance u Postojni.

U traženju rešenja pojavio se i predlog da Romi budu naseljeni u kočevskim šumama, koje su poznate po oštrim zimama i u kojima su nastanjeni medvedi.

Do prvih sukoba došlo je kada su se potukli, kako su tvrdili žitelji Ambrusa, jedan žitelj Ambrusa i jedan Rom. Meštani su zatim zapalili njegov automobil i jednu baraku u romskom naselju, a vatrogasci nisu gasili požar.

Ispostavilo se, medjutim, da u tuči nije učestvovao Rom, već Slovenac koji je privremeno boravio u romskom naselju. Zaplašeni Romi pobegli su u šumu, a meštani su nastavili proteste.

Ni jedan žitelj Abrusa nije priveden zbog nasilja od kojeg su Romi pobegli, niti je uhapšen zbog otvorenih pretnji smrću, iako je takva pretnja u Sloveniji krivično delo.

U Sloveniji u 90 romskih naselja živi oko 10.000 Roma.
    ************************************************** *********************************

Ето, како Јанези ЛЕПО СПРОВОДЕ ЈЕВРОПСКЕ СТАНДАРДЕ О ЉУДСКИМ ПРАВИМА ? Шта кажете на ову демо(н)кратију ???

Шта мислите какво би крештање пало да се којим случајем нешто слично
    догодило у Србији ???
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Podrazumevano Re: "Људска права" у Словенији ???

jes bas obicna tuca uzrok tome....
    pogledaj nasa romska 'naselja', pa ce ti biti jasno zasto neko hoce da ih protera...
    sem toga, i dogodilo se u beogradu kada su hteli da prave neko naselje u blokovima, pa se digla raja da to ne dozvoli...koliko znam, odustali su od toga...
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Poznat Elvin (avatar)
    Učlanjen
    17.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    145

to je za svaku osudu
    slično je i u češkoj...

u svakom slučaju, ni u srbiji nije mnogo bolje. bili su svojevremeno oni protesti u blokovima, tu se svašta moglo čuti...a i slučaj onog zlostavljanog romskog dečaka.

nešto ne videh da si otvarao teme o tome. zanimljivo...

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

pitanje je da li za osudu...
    da li bi ti voleo da u bloku imas 10 baraka ispred kojih ce oni da dovlace tone i tone djubreta?
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Poznat Elvin (avatar)
    Učlanjen
    17.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    145

nisam rekao da sam za to da ih nasele u blokovima, nego da se na tim protestima svašta čulo...

što je eremita verovatno osuđivao na sav glas...

Iskusan Silent Bob (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Ono ispod Gazele je ruglo!

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Citat Original postavio Elvin
    nisam rekao da sam za to da ih nasele u blokovima, nego da se na tim protestima svašta čulo...

što je eremita verovatno osuđivao na sav glas...

pa eto, narod je demokratski izasao, rekao sta misli, i nista od selidbe
    bolji smo od slovenije

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Неки овде имају кратко памћење,а други су сувише млади па се не сећају понашања словенаца из бивше Југославије:увек су једни уз друге и постоје две ствари које их вежу,а то су нација и економски интерес!Увек су користили свађе других политичара да ''упумпају'' што више инвестиција и кредита у Словенију,а да што мање припадне Србији и Хрватској.Најпаметније и без међусобних свађа су искористили транзицију и врло брзо схватили да не треба да будзашто поклањају фабрике и природна добра!И ту су где су!Нико им неће приговорити што су сви несловенци у Словенији грађани другог и осталих редова пошто су сложни и довољно економски јаки!

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ova tema je već bila...

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Pa,lupi ''katanac''!

Zaslužan član goxy (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Shta drukash slovence, jeremija......Nisu oni napravili srebrenicu vec ti koje ti podrzavsh.............

Aktivan član joca111 (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Citat Original postavio goxy
    Shta drukash slovence, jeremija......Nisu oni napravili srebrenicu vec ti koje ti podrzavsh.............
    Ja sigurno ne podrzavam Srebrenicu i sve ostale zlocine, ali ovako kako ti kazes je izvuceno iz kontexta, iz kontexta gradjanskog rata u kome su Srbi imali vise oruzja pa su vise Muslimana ubili nego oni njih, a sto se tice namera , svima su bile iste- ciscenje!
    I ja bih poubijao pola Bosne da se mojoj porodici desi nesto, a onda , ko je ubio tim ubicama muslimanima porodicu , neki Srbin ili Hrvat, dakle dolazi se do necega sto je slicno nuklearnoj fisiji, ili exponencionalnoj funkciji i tako se dodje do gradjanskog rata!
    Slovenci apsolutno nemaju nikakvog povoda da brane ljudima da se drugacije izjasnjavaju, a opet onda ,mozda je samo u pitanju njihov strah da nemaju toliko manjina kao mi u Srbiji i sa njima kasnije probleme, pa sve to seku u korenu!
    Zaista je zanimljivo da najgenocidniji narod u Evropi ima najvise manjina i najvise nacija od sih malih drzava, a najdemokratskiji Slovenci imaju koliko, po Encarti ne vise od 4 %!
    Zanimljivo!

Primećen član Chedo Kokardic (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Obersturmfuehrer
    jes bas obicna tuca uzrok tome....
    pogledaj nasa romska 'naselja', pa ce ti biti jasno zasto neko hoce da ih protera...
    sem toga, i dogodilo se u beogradu kada su hteli da prave neko naselje u blokovima, pa se digla raja da to ne dozvoli...koliko znam, odustali su od toga...
    Ja se stidim nacizma sovinizma i rasizma vas Beogradjana i podrzavam Rome u ostvarivanju njihovih ustavom zagarantovanih prava. Eto predlzem da se recimo Pionirski park preko puta Savezne Skupstine da Romima za njihovo naselje. Na taj nacin cemo pokazati nasu srpsku toleranciju, kosmopolitizam i postovanje evropskih standarda o ljudskim i nacionalnim pravima.

Iskusan DraGo70 (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    114

Citat Original postavio joca111
    Ja sigurno ne podrzavam Srebrenicu i sve ostale zlocine, ali ovako kako ti kazes je izvuceno iz kontexta, iz kontexta gradjanskog rata u kome su Srbi imali vise oruzja pa su vise Muslimana ubili nego oni njih, a sto se tice namera , svima su bile iste- ciscenje!
    I ja bih poubijao pola Bosne da se mojoj porodici desi nesto, a onda , ko je ubio tim ubicama muslimanima porodicu , neki Srbin ili Hrvat, dakle dolazi se do necega sto je slicno nuklearnoj fisiji, ili exponencionalnoj funkciji i tako se dodje do gradjanskog rata!
    Slovenci apsolutno nemaju nikakvog povoda da brane ljudima da se drugacije izjasnjavaju, a opet onda ,mozda je samo u pitanju njihov strah da nemaju toliko manjina kao mi u Srbiji i sa njima kasnije probleme, pa sve to seku u korenu!
    Zaista je zanimljivo da najgenocidniji narod u Evropi ima najvise manjina i najvise nacija od sih malih drzava, a najdemokratskiji Slovenci imaju koliko, po Encarti ne vise od 4 %!
    Zanimljivo!
    Dobar ti avatar
    Nego da se vratim na temu. Lepo si primetio kako je goxy izvukao jednu rečenicu iz celog teksta i odjednom u priču o Romima ubacio priču o Srebrenici.
    Namera je jasna.
    Ali, još jednom, da se vratim na temu. Zanimljivo jeste da u Sloveniji ima najmanje manjina, 4% kao što ti primeti, a još je zanimljivije da je najveća po brojnosti srpska manjina koja nema gotovo nikakva manjinska prava.
    Inače, Slovenija je uskratila državljanstvo mnogim svojim građanima koji se sada tuže sa državom u Strazburu. Oko 300.000 ljudi, uglavnom Srba, Bošnjaka i drugih naprosto su izbrisani iz spiska državljana.
    Kod nas se diže mnogo dreke ako dođe do nekog međunacionalnog incidenta, ali to izgleda ne važi za Sloveniju, a pomalo i za Hrvatsku.
    Pitanje je sada, da li su oni samo mudriji i veštiji, pa im to prolazi ili međunarodna zajednica jednostavno toleriše takve ispade.
    Kao u knjizi "Životinjska farma" gde su sve životinje bile ravnopravne, samo što su neke bile ravnopravnije od drugih
    Duhovit, zanimljiv, iskren, avanturistickog duha...

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Citat Original postavio Chedo Kokardic
    Ja se stidim nacizma sovinizma i rasizma vas Beogradjana i podrzavam Rome u ostvarivanju njihovih ustavom zagarantovanih prava. Eto predlzem da se recimo Pionirski park preko puta Savezne Skupstine da Romima za njihovo naselje. Na taj nacin cemo pokazati nasu srpsku toleranciju, kosmopolitizam i postovanje evropskih standarda o ljudskim i nacionalnim pravima.
    crni chedo, jel si ti nekad prosao kroz beograd i video kako oni zive i cime se bave?
    da li bi ti zeleo da pored tvoje kuce bude naselje u koje ce cigani dovlaciti kojekakvo djubre i otpad?

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2079

Citat Original postavio DraGo70
    Kod nas se diže mnogo dreke ako dođe do nekog međunacionalnog incidenta, ali to izgleda ne važi za Sloveniju, a pomalo i za Hrvatsku.
    Pitanje je sada, da li su oni samo mudriji i veštiji, pa im to prolazi ili međunarodna zajednica jednostavno toleriše takve ispade.
    Kao u knjizi "Životinjska farma" gde su sve životinje bile ravnopravne, samo što su neke bile ravnopravnije od drugih
    Па наравно да Међународна заједница не само да толерише испаде католика Хрвата и Словенаца - него, као што смо имали прилике да видимо И ОРГАНИЗУЈЕ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ у Хрватској и на Косову и Метохији. Изговори су разноразни и више тужни него засновани на међународном праву.
    А што се Србије тиче, стално инсистирање и тврдња "о геноцидности" или "о нетрпељивости према другим нац.мањинама", или "о почињеним злочинима" - САМО ЈЕ АЛАТКА ЗА ДАЉЕ РАСПАРЧАВАЊЕ СРБИЈЕ - све је једноставно и провидно.
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Veoma poznat filatelista, pa šta? (avatar)
    Učlanjen
    08.05.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    373

Jedini greh Slovenaca je što su se mediji o tome zainteresovali. Kod nas toga nema,ili iz razloga što medije to ne zanima, ili što se događa svakodnevno, pa je to postalo sasvim, normalno!

Primećen član Chedo Kokardic (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Obersturmfuehrer
    crni chedo, jel si ti nekad prosao kroz beograd i video kako oni zive i cime se bave?
    da li bi ti zeleo da pored tvoje kuce bude naselje u koje ce cigani dovlaciti kojekakvo djubre i otpad?

Svako ima pravo da se bavi svim vrstama posla kojima se ne krsi zakon tako i Romi. Vidi se da si lazni demokrata hteo bi da krsis pravo Roma da vode zivot onako kako oni zele! Dokazite vasu demokraticnost na delu!

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

pfff
    ja ni ne tvrdim da sam demokrata, to si ti rekao...

da, svako moze da vodi zivot onako kako god zeli, ali sve dok ne ugrozava druge,
    sem toga, to i jeste protiv zakona...

Primećen član Kira Neris (avatar)
    Učlanjen
    22.09.2006.
    Reputaciona moć
    48

Zanimljivo..kada sam ja načeo ovu temu pre neki dan,bila je zatvorena brzinom svetlosti.. A kada je postavi moderatorovo ljubimče-može! Neki ljudi baš znaju da se uvuku na pravo mesto..

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Kira Neris
    Zanimljivo..kada sam ja načeo ovu temu pre neki dan,bila je zatvorena brzinom svetlosti.. A kada je postavi moderatorovo ljubimče-može! Neki ljudi baš znaju da se uvuku na pravo mesto..
    Nemoj da te banuju bez veze!Btw Jomini je sinoć razmišljao da zatvori ovu temu.;-)

Veoma poznat
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio joca111
    Zanimljivo!
    U potpunosti se slazem sa napisanim.. ;-) To sto su uradili nije moralno, demokratski..itd..U svakom slucaju ipak su obavestili pristojne organe SE, pa ako slovenacka vlada i ostali ne rese problem...
    A inace su slovenci ksenofobi ( vecina ). Sada se osecaju superiorni prema ljudima iz bivse Juge ( Hrvatima, Srbima..) i prodaju price po Srbiji kako je zivot u Sloveniji bajan i ima se ( cula sam kad sam bila u Bg ) a Srbi isplazili se i blenu... Jaoooo al vas cimaju... A vi se ulizujete i istopite se pred njima bez trunke samopouzdanja. Ko, da su sisli sa meseca a vi ni sela niste videli..
    Srbi moraju prvo, da obezbede svoj narod pa tek onda drugi dolaze na red!!! To je greska koju stalno ponavljamo.Nikako, da naucimo! Prvo mi, pa onda svi drugi!!!!! U srbiji postoji demokarcija kakve nigde nema, u "pravom" smislu. Zato nam i jeste tako.

Ovo je bilo off topic... ops:

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Citat Original postavio alya
    U potpunosti se slazem sa napisanim.. ;-) To sto su uradili nije moralno, demokratski..itd..U svakom slucaju ipak su obavestili pristojne organe SE, pa ako slovenacka vlada i ostali ne rese problem...
    A inace su slovenci ksenofobi ( vecina ). Sada se osecaju superiorni prema ljudima iz bivse Juge ( Hrvatima, Srbima..) i prodaju price po Srbiji kako je zivot u Sloveniji bajan i ima se ( cula sam kad sam bila u Bg ) a Srbi isplazili se i blenu... Jaoooo al vas cimaju... A vi se ulizujete i istopite se pred njima bez trunke samopouzdanja. Ko, da su sisli sa meseca a vi ni sela niste videli..
    Srbi moraju prvo, da obezbede svoj narod pa tek onda drugi dolaze na red!!! To je greska koju stalno ponavljamo.Nikako, da naucimo! Prvo mi, pa onda svi drugi!!!!! U srbiji postoji demokarcija kakve nigde nema, u "pravom" smislu. Zato nam i jeste tako.

Ovo je bilo off topic... ops:
    ne samo offtopic nego i offmind...sta je tu lose sto neko prica da je kod njega bajno, i odakle ti to da srbi zinu kad oni to pricaju....

Domaćin serb_pagan (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio eremita
    Па наравно да Међународна заједница не само да толерише испаде католика Хрвата и Словенаца - него, као што смо имали прилике да видимо И ОРГАНИЗУЈЕ ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ у Хрватској и на Косову и Метохији. Изговори су разноразни и више тужни него засновани на међународном праву.
    А што се Србије тиче, стално инсистирање и тврдња "о геноцидности" или "о нетрпељивости према другим нац.мањинама", или "о почињеним злочинима" - САМО ЈЕ АЛАТКА ЗА ДАЉЕ РАСПАРЧАВАЊЕ СРБИЈЕ - све је једноставно и провидно.
    opet eremita trabunja davno prezvakane "struchne analize" sa dnevnika RTS-a iz 1993.godine...

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Lose je, koliko sam shvatio, to sto oni preuvelicavaju njihov standard i uslove zivota, a neki se kod nas na to primaju, pa nam jos navode Slovence kao najpozitivniji primer kuda treba da idemo i sta treba da uradimo da bi za kratko vreme stigli tu gde su oni kao sada.

Slične teme

1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.05.2011., 13:48
  2. Срби и људска права
    Autor Koschei.Besmertnii u forumu Politika
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 31.08.2007., 17:06
  3. Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 21.02.2005., 03:07
  4. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.02.2005., 18:57

Pravila za slanje poruka