A. S. Puškin - Evgenije Onjegin

Tacno je da je Puskin svog junaka postavio u sredinu u kojoj je i sam ziveo, dao mu svoja politicka ubedjenja sto jeste autobiografski element, ali se i ogradio nazvavsi ga svojim prijateljem i cak je istakao na par mesta razlike izmedju sebe i Onjegina. Druga komponenta ( umetnicki presudnija) u gradjenju Onjeginovog lika su osobine koje ga cine tipicnom pojavom, opstim likom ruskog mladica toga doba- sa tipicnom i tragicnom sudbinom- prezire besmislenost svoje sredine, napusta je, ali zbog predrasuda nije u stanju da zavoli Tatjanu. Prihvatanje besmislenog dvoboja je dokaz za ovo drugo. Treca komponenta ili element u gradjenju Onjeginovog lika je Bajron, odnosno Onjegin je bajronovski junak, sumorni, razocarani lutalica. To i Puskin naglasava na pocetku romana kad Onjegina poredi sa Cajld Haroldom, a takodje Onjeginu su omiljena lektira Bajronova dela.
Tatjana nije materijalista, kako jednu takvu sanjalicu mozemo nazvati materijalistom? Ona cita Ricardsonove ljubavne romane, knjige gospodje DeStal, Rusoova dela ( ideje: vracanje prirodi i neizvestacene ljubavi), ona pise pismo Onjeginu sto je krsenje pravila pristojnosti njenog staleza. Ona se formira kroz knjige, cak je i opisana priroda kad se ona pojavljuje u funkciji njenog portretisanja, a ako se doda jos nacionalno osecanje ciji je ona nosilac- narodni obicaji, sujeverje, onda stvarno mozemo da se zapitamo odakle nekom uopste takva ideja??? :|
 
I ja sam drugi srednje pa evo spiska nasih lektira:)
"Tvrdica","Zivot i prikljucenija","Evgenije Onjegin","Putovanja CAjlda Harolda" i "Jadi mladog Vertera" smo prosli a ostaju nam jos "Faust","Gorski venac","Tuga i opomena","Smrt Smail-age Cengica","Anja Karenjina","Cica Gorio","Glava secera","Svabica","Revizor","Zona Zamfirova","Bakonja fra Brne","Anikina vremena","Put Alije Djerzeleza","Zena na kamenu","Kad su cvetale tikve" auuuu....
 
:Charmed::
I ja sam drugi srednje pa evo spiska nasih lektira:)
"Tvrdica","Zivot i prikljucenija","Evgenije Onjegin","Putovanja CAjlda Harolda" i "Jadi mladog Vertera" smo prosli a ostaju nam jos "Faust","Gorski venac","Tuga i opomena","Smrt Smail-age Cengica","Anja Karenjina","Cica Gorio","Glava secera","Svabica","Revizor","Zona Zamfirova","Bakonja fra Brne","Anikina vremena","Put Alije Djerzeleza","Zena na kamenu","Kad su cvetale tikve" auuuu....
Samo polako,umrecete vi :twisted:
 
:Charmed::
I ja sam drugi srednje pa evo spiska nasih lektira:)
"Tvrdica","Zivot i prikljucenija","Evgenije Onjegin","Putovanja CAjlda Harolda" i "Jadi mladog Vertera" smo prosli a ostaju nam jos "Faust","Gorski venac","Tuga i opomena","Smrt Smail-age Cengica","Anja Karenjina","Cica Gorio","Glava secera","Svabica","Revizor","Zona Zamfirova","Bakonja fra Brne","Anikina vremena","Put Alije Djerzeleza","Zena na kamenu","Kad su cvetale tikve" auuuu....
Уххххххх.... Јбт, врло је опасно. '' Фауст'' , ''Ана Карењина'' , '' Аникина времена'' ....Ово је преозбиљно за другу годину, заиста!
 
Koliko ja znam, "Faust" i "Jadi mladog Vertera" se rade u četvrtoj godini gimnazije. Prošla sam drugu godinu i niko nam ovo nije ni spomenuo.
A za Evgenija - pogledaj film sa Liv Tajler u ulozi Tatjane. Po mom mišljenju, mnogo je bolji od knjige, jer ima super simbola.
Pozdrav
 
jane_va:
Уххххххх.... Јбт, врло је опасно. '' Фауст'' , ''Ана Карењина'' , '' Аникина времена'' ....Ово је преозбиљно за другу годину, заиста!

A, Jane ? Ne znam da li ovo dete zeza nas starije, ili je zaista tako.
Pazi, oni su za nepuna dva meseca već prešli 5 dela pored svih ostalih predmeta ! Pa, to je zaista strašno. Greh prema samoj deci ali i delima, i piscima.
Ništa nisu mogli da shvate šta su pročitali.. :cry:

P.S. Od svih knjiga sa spiska imam samo dve: Bakonju i Čiča Goria. Spremam se za referat, na vreme.. ;)
 
Svake godine menjaju raspored lektire.

Ne znam koliko je normalno da neku lektiru iz četvrte godine "prebace" u drugu. Uopšte nije logično. Slažem se da treba sadržaj osvežiti novim delima, ali nikako menjati godinu u kojoj se rade, zaboga! Generalno gledano, ne znam zašto bi baš menjali Getea, a godinama "Anu Karenjinu" rade u drugoj godini ( iako se zna da je teško razumljiva, bar na primeru moje generacije ).
 
Mae:
Dakle "Faust" i "Verther" sa 15 godina! :shock: Šta radite iz fizike, rasklapate nuklearni rekator? :shock: :)

Ne jos ali vrlo moguce da hocemo kako smo krenuli :D

Nazalost dobili smo najgoru profu na skoli,svake sedmice nova lektira tako da jedva stignemo ostale predmete plus sto nam daje neka manja djela tipa "Cigani" kad ne radimo lektiru...Bas cemo da se nacitamo ove godine :D
 
Evo ja sam pre nedelju dana zavrsio skolu u Australiji. Ja sam procitao neka djela sto su gore napisana. Ali je prosto neverovatno da se djeca od 15 godina muce sa takvim djelima. Evo mogu vam reci da sam ja u mojoj finalnoj godini procitao samo dva djela za skolu i jedno od njih je bilo djelo od Dzona Stajnbeka.

Po mom misljenju te su godine za igru i zezanje a ne citanje "Anje Karenjine" i "Evgenija Onjegina".
 
Ako izuzmemo "Anu Karenjinu" i "Fausta", sva ostala dela se citaju za jedan dan. "Ana Karenjina" nije teska, samo je "obimna", a verovatno se cita samo prvi deo "Fausta". Kako moze da vas ne zanima tema opklade sa Mefistom u tim godinama?
"Verter" je bas za mlade, romanticarska dela su tako bliska mladalackom senzibilitetu. Ko ce da razume Vertera, ako nece mladost ludost?
A ako nas knjige ne zanimaju u mladosti, nece nikad, u to budite uvereni. Ljubav prema citanju se ne javlja naprasno u "ozbiljnim" godinama. :-P
Za vecinu ljudi vazi pravilo da ono sto su procitali u srednjoj skoli, milom ili silom, to im je za ceo zivot. Citajte dok knjigama mozete da se posvetite u potpunosti i dok imate vremena. Igra i citanje ne iskljucuju jedno drugo.
 
puella~~~:
Ja sam druga godina... radili smo putovanje cajlda harolda, tvrdicu, jade mladog vertera, sad treba da radimo evgenija onjegina, posle cemo anu karenjinu....
stvarno jeste previse jer nam NISTA nece ostati u glavi od toliko podataka.

Procitao sam sve osim "Jada malog vertera".

Cajld Harold me odusevio:

"Zbogom,zbogom rodni
tonu mi u vode plave,
dascu vetri ore vali,
krik galeba pun je strave..."

Tvrdica, Molijer bese napisao, jel tako.
Kir Janja je skoro sasvim isti.

Onjegin je remek delo ruske poezije.

Tolstoju svaka cast; on svaku saru na podu opise tako tanano i suptilno, bukvalno do savrsenstva, ali Ana Karenjina je obicna "sapunica".

Sve se to radilo nekad.
 
divlja:
Ako izuzmemo "Anu Karenjinu" i "Fausta", sva ostala dela se citaju za jedan dan. "Ana Karenjina" nije teska, samo je "obimna", a verovatno se cita samo prvi deo "Fausta". Kako moze da vas ne zanima tema opklade sa Mefistom u tim godinama?
"Verter" je bas za mlade, romanticarska dela su tako bliska mladalackom senzibilitetu. Ko ce da razume Vertera, ako nece mladost ludost?
A ako nas knjige ne zanimaju u mladosti, nece nikad, u to budite uvereni. Ljubav prema citanju se ne javlja naprasno u "ozbiljnim" godinama. :-P
Za vecinu ljudi vazi pravilo da ono sto su procitali u srednjoj skoli, milom ili silom, to im je za ceo zivot. Citajte dok knjigama mozete da se posvetite u potpunosti i dok imate vremena. Igra i citanje ne iskljucuju jedno drugo.

Apsolutno se slažem...A Fausta čitajte celog , to je ( po meni ) najlepše i najgenijalnije delo koje sam pročitala + trbaće vam ako ćete da studirate književnost...mnogi ga citiraju...
A što se tiče neprimerenosti lektire godinama , mislim da je prva godina srednje svima bila najstrašnija...Dobro , Gilgameš i Antigona su tu lagana literatura , a šta su radila jadna deca kad dođu na red Ilijada i Pakao...i šta i danas rade ?... Ja sam se na ta dela vraćala još mnogo puta...
Sećam se na prvoj godini književnosti da nam je profesor rekao - Tek kada po treći put pročitate Ilijadu , shvatićete je i zavoleti...
 

Back
Top