A. S. Puškin - Evgenije Onjegin
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 44

Tema: A. S. Puškin - Evgenije Onjegin

Obećava kave (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano A. S. Puškin - Evgenije Onjegin

Evo procitao sam gore navedeni <roman> i imam dva pitanja kaja glase :
    1.Da li smatrate da je ovaj roman autobiografsko delo i naravno zasto to smatrate?
    2.Da li mislite da je Tatjana materijalista ?

divlja
    Guest

Podrazumevano Re: A.S.Puskin-Evgenije Onjegin

Tacno je da je Puskin svog junaka postavio u sredinu u kojoj je i sam ziveo, dao mu svoja politicka ubedjenja sto jeste autobiografski element, ali se i ogradio nazvavsi ga svojim prijateljem i cak je istakao na par mesta razlike izmedju sebe i Onjegina. Druga komponenta ( umetnicki presudnija) u gradjenju Onjeginovog lika su osobine koje ga cine tipicnom pojavom, opstim likom ruskog mladica toga doba- sa tipicnom i tragicnom sudbinom- prezire besmislenost svoje sredine, napusta je, ali zbog predrasuda nije u stanju da zavoli Tatjanu. Prihvatanje besmislenog dvoboja je dokaz za ovo drugo. Treca komponenta ili element u gradjenju Onjeginovog lika je Bajron, odnosno Onjegin je bajronovski junak, sumorni, razocarani lutalica. To i Puskin naglasava na pocetku romana kad Onjegina poredi sa Cajld Haroldom, a takodje Onjeginu su omiljena lektira Bajronova dela.
    Tatjana nije materijalista, kako jednu takvu sanjalicu mozemo nazvati materijalistom? Ona cita Ricardsonove ljubavne romane, knjige gospodje DeStal, Rusoova dela ( ideje: vracanje prirodi i neizvestacene ljubavi), ona pise pismo Onjeginu sto je krsenje pravila pristojnosti njenog staleza. Ona se formira kroz knjige, cak je i opisana priroda kad se ona pojavljuje u funkciji njenog portretisanja, a ako se doda jos nacionalno osecanje ciji je ona nosilac- narodni obicaji, sujeverje, onda stvarno mozemo da se zapitamo odakle nekom uopste takva ideja??? :|

Obećava kave (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Divlja hvala ti na tvom odgovoru.Cenim svacije razmisljanje.

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio kave
    Divlja hvala ti na tvom odgovoru.Cenim svacije razmisljanje.
    Mnogo zaguljena lektira za II godinu srednje.. Šta imate još za čitanje?
    Ajd, recite nam raspored, pa da malo bistrimo i mi. A, ne samo brzo, pomagajte, pismeni sutra, kontrolni u sredu.. Ne zezam, zaista..

Aktivan član Mae (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio Bi2
    Mnogo zaguljena lektira za II godinu srednje.. Šta imate još za čitanje?
    Ajd, recite nam raspored, pa da malo bistrimo i mi. A, ne samo brzo, pomagajte, pismeni sutra, kontrolni u sredu.. Ne zezam, zaista..

Stvarno, ljudi, recite bar da imamo vremena da se spremimo kad sevnu ovakve teme!

Početnik
    Učlanjen
    18.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

I ja sam drugi srednje pa evo spiska nasih lektira
    "Tvrdica","Zivot i prikljucenija","Evgenije Onjegin","Putovanja CAjlda Harolda" i "Jadi mladog Vertera" smo prosli a ostaju nam jos "Faust","Gorski venac","Tuga i opomena","Smrt Smail-age Cengica","Anja Karenjina","Cica Gorio","Glava secera","Svabica","Revizor","Zona Zamfirova","Bakonja fra Brne","Anikina vremena","Put Alije Djerzeleza","Zena na kamenu","Kad su cvetale tikve" auuuu....
    hear now the words of the witches
    the secrets we hid in the night
    the oldest of gods are inwoked here
    the great work of magic is sought
    in this time and this hour we call upon the ancient power
    bring the powers to we sisters three
    we wanna power
    give us the power...

Ističe se Karamazov (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Citat Original postavio :Charmed:
    "Tvrdica","Zivot i prikljucenija","Evgenije Onjegin","Putovanja CAjlda Harolda" i "Jadi mladog Vertera" smo prosli a ostaju nam jos "Faust","Gorski venac","Tuga i opomena","Smrt Smail-age Cengica","Anja Karenjina","Cica Gorio","Glava secera","Svabica","Revizor","Zona Zamfirova","Bakonja fra Brne","Anikina vremena","Put Alije Djerzeleza","Zena na kamenu","Kad su cvetale tikve" auuuu....
    Samo polako,umrecete vi

Aktivan član Joliva (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Unhappy Re: A.S.Puskin-Evgenije Onjegin

Уххххххх.... Јбт, врло је опасно. '' Фауст'' , ''Ана Карењина'' , '' Аникина времена'' ....Ово је преозбиљно за другу годину, заиста!

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Dakle "Faust" i "Verther" sa 15 godina! :shock: Šta radite iz fizike, rasklapate nuklearni reaktor? :shock:
    Poslednji put ažurirao/la Mae : 01.11.2006. u 15:02

Početnik
    Učlanjen
    28.02.2006.
    Reputaciona moć
    0

Koliko ja znam, "Faust" i "Jadi mladog Vertera" se rade u četvrtoj godini gimnazije. Prošla sam drugu godinu i niko nam ovo nije ni spomenuo.
    A za Evgenija - pogledaj film sa Liv Tajler u ulozi Tatjane. Po mom mišljenju, mnogo je bolji od knjige, jer ima super simbola.
    Pozdrav

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio bioltan
    Koliko ja znam, "Faust" i "Jadi mladog Vertera" se rade u četvrtoj godini gimnazije. Prošla sam drugu godinu i niko nam ovo nije ni spomenuo.
    A za Evgenija - pogledaj film sa Liv Tajler u ulozi Tatjane. Po mom mišljenju, mnogo je bolji od knjige, jer ima super simbola.
    Pozdrav
    Svake godine menjaju raspored lektire.

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio jane_va
    Уххххххх.... Јбт, врло је опасно. '' Фауст'' , ''Ана Карењина'' , '' Аникина времена'' ....Ово је преозбиљно за другу годину, заиста!
    A, Jane ? Ne znam da li ovo dete zeza nas starije, ili je zaista tako.
    Pazi, oni su za nepuna dva meseca već prešli 5 dela pored svih ostalih predmeta ! Pa, to je zaista strašno. Greh prema samoj deci ali i delima, i piscima.
    Ništa nisu mogli da shvate šta su pročitali..

P.S. Od svih knjiga sa spiska imam samo dve: Bakonju i Čiča Goria. Spremam se za referat, na vreme..
    Poslednji put ažurirao/la Prisoner : 31.10.2006. u 19:48

Početnik
    Učlanjen
    28.02.2006.
    Reputaciona moć
    0

Svake godine menjaju raspored lektire.

Ne znam koliko je normalno da neku lektiru iz četvrte godine "prebace" u drugu. Uopšte nije logično. Slažem se da treba sadržaj osvežiti novim delima, ali nikako menjati godinu u kojoj se rade, zaboga! Generalno gledano, ne znam zašto bi baš menjali Getea, a godinama "Anu Karenjinu" rade u drugoj godini ( iako se zna da je teško razumljiva, bar na primeru moje generacije ).

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Slažem se s tobom. Zato klinci pročitaju malo od početka, malo od kraja, a sredinu odgledaju na filmu. I kažu da je "teška smaračina".

Početnik
    Učlanjen
    18.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Mae
    Dakle "Faust" i "Verther" sa 15 godina! :shock: Šta radite iz fizike, rasklapate nuklearni rekator? :shock:
    Ne jos ali vrlo moguce da hocemo kako smo krenuli

Nazalost dobili smo najgoru profu na skoli,svake sedmice nova lektira tako da jedva stignemo ostale predmete plus sto nam daje neka manja djela tipa "Cigani" kad ne radimo lektiru...Bas cemo da se nacitamo ove godine
    hear now the words of the witches
    the secrets we hid in the night
    the oldest of gods are inwoked here
    the great work of magic is sought
    in this time and this hour we call upon the ancient power
    bring the powers to we sisters three
    we wanna power
    give us the power...

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio Mae
    Dakle "Faust" i "Verther" sa 15 godina! Šta radite iz fizike, rasklapate nuklearni reaktorr?

Ne jos ali vrlo moguce da hocemo kako smo krenuli
    Samo ga posle lepo sastavite!

Zainteresovan član puella~~~ (avatar)
    Učlanjen
    15.10.2006.
    Reputaciona moć
    42

Ja sam druga godina... radili smo putovanje cajlda harolda, tvrdicu, jade mladog vertera, sad treba da radimo evgenija onjegina, posle cemo anu karenjinu....
    stvarno jeste previse jer nam NISTA nece ostati u glavi od toliko podataka.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.04.2006.
    Reputaciona moć
    46

Evo ja sam pre nedelju dana zavrsio skolu u Australiji. Ja sam procitao neka djela sto su gore napisana. Ali je prosto neverovatno da se djeca od 15 godina muce sa takvim djelima. Evo mogu vam reci da sam ja u mojoj finalnoj godini procitao samo dva djela za skolu i jedno od njih je bilo djelo od Dzona Stajnbeka.

Po mom misljenju te su godine za igru i zezanje a ne citanje "Anje Karenjine" i "Evgenija Onjegina".

Elita sofffy (avatar)
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    531

Slazem se s tobom.Mi sa 15,16 godina ne mozemo shvatiti "Anu Karenjinu","Vertera" i sl.
    the problem with me is that i don't give a f.u.c.k but i still kinda do

divlja
    Guest

Ako izuzmemo "Anu Karenjinu" i "Fausta", sva ostala dela se citaju za jedan dan. "Ana Karenjina" nije teska, samo je "obimna", a verovatno se cita samo prvi deo "Fausta". Kako moze da vas ne zanima tema opklade sa Mefistom u tim godinama?
    "Verter" je bas za mlade, romanticarska dela su tako bliska mladalackom senzibilitetu. Ko ce da razume Vertera, ako nece mladost ludost?
    A ako nas knjige ne zanimaju u mladosti, nece nikad, u to budite uvereni. Ljubav prema citanju se ne javlja naprasno u "ozbiljnim" godinama. :-P
    Za vecinu ljudi vazi pravilo da ono sto su procitali u srednjoj skoli, milom ili silom, to im je za ceo zivot. Citajte dok knjigama mozete da se posvetite u potpunosti i dok imate vremena. Igra i citanje ne iskljucuju jedno drugo.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    07.04.2006.
    Reputaciona moć
    46

Moja ljubav prema citanju i knjigama nije dosla silom. Sam sam ih uzeo u ruke i sam sam odlucio da ih citam. Bez ikakvog pritiska. Ovo je, po mom misljenju, najbolji nacin da se nesto nauci i zavoli.

Primećen član eldarion (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2006.
    Pol
    muški
    Man on the Silver Mountain, from place of snow and ice where rule good price
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio puella~~~
    Ja sam druga godina... radili smo putovanje cajlda harolda, tvrdicu, jade mladog vertera, sad treba da radimo evgenija onjegina, posle cemo anu karenjinu....
    stvarno jeste previse jer nam NISTA nece ostati u glavi od toliko podataka.
    Procitao sam sve osim "Jada malog vertera".

Cajld Harold me odusevio:

"Zbogom,zbogom rodni
    tonu mi u vode plave,
    dascu vetri ore vali,
    krik galeba pun je strave..."

Tvrdica, Molijer bese napisao, jel tako.
    Kir Janja je skoro sasvim isti.

Onjegin je remek delo ruske poezije.

Tolstoju svaka cast; on svaku saru na podu opise tako tanano i suptilno, bukvalno do savrsenstva, ali Ana Karenjina je obicna "sapunica".

Sve se to radilo nekad.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2006.
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio divlja
    Ako izuzmemo "Anu Karenjinu" i "Fausta", sva ostala dela se citaju za jedan dan. "Ana Karenjina" nije teska, samo je "obimna", a verovatno se cita samo prvi deo "Fausta". Kako moze da vas ne zanima tema opklade sa Mefistom u tim godinama?
    "Verter" je bas za mlade, romanticarska dela su tako bliska mladalackom senzibilitetu. Ko ce da razume Vertera, ako nece mladost ludost?
    A ako nas knjige ne zanimaju u mladosti, nece nikad, u to budite uvereni. Ljubav prema citanju se ne javlja naprasno u "ozbiljnim" godinama. :-P
    Za vecinu ljudi vazi pravilo da ono sto su procitali u srednjoj skoli, milom ili silom, to im je za ceo zivot. Citajte dok knjigama mozete da se posvetite u potpunosti i dok imate vremena. Igra i citanje ne iskljucuju jedno drugo.
    Apsolutno se slažem...A Fausta čitajte celog , to je ( po meni ) najlepše i najgenijalnije delo koje sam pročitala + trbaće vam ako ćete da studirate književnost...mnogi ga citiraju...
    A što se tiče neprimerenosti lektire godinama , mislim da je prva godina srednje svima bila najstrašnija...Dobro , Gilgameš i Antigona su tu lagana literatura , a šta su radila jadna deca kad dođu na red Ilijada i Pakao...i šta i danas rade ?... Ja sam se na ta dela vraćala još mnogo puta...
    Sećam se na prvoj godini književnosti da nam je profesor rekao - Tek kada po treći put pročitate Ilijadu , shvatićete je i zavoleti...

Domaćin giovaniI (avatar)
    Učlanjen
    24.10.2006.
    Reputaciona moć
    0

Divno dijelo,mada Puskina ne citam mnogo,ovo mu je ok.
    Da ti odgovorim:
    -sigurno ima autob.elemenata,
    -nije ona materijalista,..ona je duboko tragicna ,...

Početnik
    Učlanjen
    11.10.2007.
    Reputaciona moć
    0

Zdravo sta se radi?Jel mozda ima neko preprican roman Evgenije Onjegin,hitno mi treba!!!Ako ima neko neka posalje mi u poruci ili ovde svejedno,treba mi do ponedeljka.

Slične teme

1. Puškin
    Autor diretore u forumu Književnost
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 07.05.2005., 11:51

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •