Versko pitanje...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
>>
goxy:
zato su mnogi srbi katolici iz dubrovnika npr postali hrvati.......Jer su ih srpska drzava i narod odbacili......../QUOTE] <<

Малко поједностављено, али у суштини, на жалост, тачно.

Ако је до обнављања српске државности у деветнаестом веку, а нарочито после стварања Краљевине СХС и било неког, да кажем, "објективног оправдања" да Срби из она преостала два (заправо три, и Мојсијев)) "закона" (како је то звао и В. Караџић), буду изгубљени за српски национални корпус, свакако да након ових периода за то нема никаквог оправдања. Добар део одговорности за то сноси српска елита.
 
Mae:
:lol:


Samo, ja sam rođena u Srbiji ali moj brat ne. Moji roditelji su rođeni na teritoriji Republike Srpske. Srbi! I znaš na osnovu čega je stekao državljanstvo? Dovoljnog broja godina provedenih na teritoriji Srbije! Toliko o etničkoj pripadnosti roditelja! U mom komšiluku je devojka, Makedonska, dete vojnog lica Makedonca, rođena za vreme njegove prekomande u Beogradu, sledeći put Beograd videla sa 16 god.- ima državljantsvo od rođenja!
Ja sam rodjen u Hrvatskoj i imam njihovo drzavljanstvo, a Srpsko sam dobio tek pre dve godine...
 
generalno mislim da je najbolja logika krstiti se kad chovek vec postane svestan i moze da razmishlja o tome da li hoce veru i koju.
to sto mi danas stancujemo vernike na papiru, krstene josh kao bebe je prazna formalnost.
nesto kao slava koja se pretvori u pijanku i svinjokolj...ili demonstrativno farbanje jaja za uskrs, gde postane glavna stvar ko je koliko ofarbao, koliko pojeo, skrcao, u koje boje je fabrano...
znaci...sa negde 18 godina da se bira vera, ko je zainteresovan.
i naravno da nema previshe veze sa nacionalnoscu
 
S_K_V_O:
pa sta? ja i nisam napisala da je to jedini nacin nego da je osnovni-ne bez razloga...

Скво, не можемо ми овде САМО ПРИЛЕПИТИ НА НАС оно што је неко видео тамо негде па макар то било и у САД - јер то би нама стајало "к'о пилету сисе"... мораш правити разлику између припадности нацији и држављанства јер разлика је драстична.
 
pa pravim je, samo sam ga uzgredno pomenula, a na kraju ispade da identifikujem drzavljanstvo sa etnickom pripadnoscu, ne znam samo na osnovu cega? uocavam vezu kao sto i vi uostalom uocavate vezu izmedju pripadnosti naciji i veroispovesti...jer se drzavljanstvo ne daje bas svakom, odnosno daje samo pod odredjenim uslovima, i to iz razloga koji imaju i svoju nacionalnu pozadinu. i reagujem na netacne informacije.
a sto se usa tice, smatram da bi prihvatanje i asimilovanje koji oni primenjuju bilo korisno pre svega za nas...
 
S_K_V_O:
pa pravim je, samo sam ga uzgredno pomenula, a na kraju ispade da identifikujem drzavljanstvo sa etnickom pripadnoscu, ne znam samo na osnovu cega? uocavam vezu kao sto i vi uostalom uocavate vezu izmedju pripadnosti naciji i veroispovesti...i reagujem na netacne informacije.
a sto se usa tice, smatram da bi prihvatanje i asimilovanje koji oni primenjuju bilo korisno pre svega za nas...

Овде неки људи у више наврата наравно нападају Србе у фазону, ето да смо ми прихватили да постоје Срби муслимани, Срби католици - е онда би било супер. То је од њих веома подло и покварено јер би и сами морали знати да је управо такав став неких бивших власти довео до тога да ти "народи" или "вероисповести" ТВРДЕ ДА ЈЕ СРБИЈА ХЕГЕМОНИСТИЧКА, чак је и она лопата Карла кренула да нас у то убеђује уносећи у оптужницу ни мање ни више него Цара Душана.

Лично не желим и противим се било каквом асимиловању. Нека свако буде шта хоће, нека верује у шта хоће - ЈЕДИНО ТРАЖИМ ДА И НАС И НАШУ ВЕРУ И КУЛТУРУ, ЈЕЗИК, ПИСМО, ОСТАВЕ НА МИРУ И ЗАОБИЂУ НАС СА СВОЈИМ "ГЕНИЈАЛНИМ " ИДЕЈАМА, јер у исто време не желим ни да ми будемо асимиловани од неких тамо... 8-)

п.с. Извини, ово све није директно одговор теби, него уопште у вези теме.
 
~Petar~:
generalno mislim da je najbolja logika krstiti se kad chovek vec postane svestan i moze da razmishlja o tome da li hoce veru i koju.
to sto mi danas stancujemo vernike na papiru, krstene josh kao bebe je prazna formalnost.
nesto kao slava koja se pretvori u pijanku i svinjokolj...ili demonstrativno farbanje jaja za uskrs, gde postane glavna stvar ko je koliko ofarbao, koliko pojeo, skrcao, u koje boje je fabrano...
znaci...sa negde 18 godina da se bira vera, ko je zainteresovan.
i naravno da nema previshe veze sa nacionalnoscu


Petre, nekad si baždaren tačno na moju frekvenciju! Pazi, kad reč ne bih promenila! ;) 8-)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top