Versko pitanje...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
eremita:
Гледао сам ту емисију, пао сам са столице кад Црнац проговори лалински, човече, али ипак се мора признати по његовом понашању да "крв није вода" и да се ипак види да је Србенда... :lol: :lol: :lol:

Наравно да ће њихово дете бити Србин !

Да, онако отеже, баш ко прави!

А штаћемо ако је црнац аутономаш? А? Хахахахахахаха
 
eremita:
Па ти бре ниси ништа разумео. Он би свакако био Православац - јер православне цркве постоје по целом свету - он би по важећем Закону ако се тако изјашњава свакако био Србин - али НЕ И ПО ОБИЧАЈНОМ ПРАВУ - јер ако ни он сам не зна КО му је отац како би било ко од оних који поштују обичајно право могао рећи за њега да је Србин а очигледно је ако му је мајка бела да његов отац није Србин. :roll:

И не лупетај око боје коже - него прочитај све постове ако хоћеш да реплицираш.
A sta ako mu je otac Srbin a on primi luteransku vreu nece ondak odjednom postati luteranac po naciji? A sta ako je nekome otac Srbn a keva Jevrejka ?aha sokole da te vidim sada
 
S_K_V_O:
srbinom se moze smatrati neko ko ima srpsko drzavljanstvo; ko potice od srba (tim pre sto se drzavljanstvo u srbiji stice na osnovu drzavljanstva roditelja); ...


Mae:
:?: :?: :?:

Prvo, stiče se i na osnovu rođenja što znači da ga može dobiti i Rumun rođen u Srbiji! a drugo- kak'a ti je to logika??? Roditelji Mađari, rođeni u Srbiji, pripadnici manjine, dobiju dete rođeno u Srbiji i tim pre im je i dete Srbin????
A dete rođeno u SAD, od roditelja Srba rođenih u SAD tako da i jedni i drugi imaju SAD državljanstvo se smatra pripadnikom srpske nacionalnosti!!

U Srbiji drzavi koja pociva na principima gradjanskog ustrojstva drzave drzavljanstvo i nacionalnost nemaju ama bas nikakve veze.Onaj ko ima drzavljanstvo Srbije moze ali ne mora biti Srbin.
SAD su nacionalna drzava i tamo je princip drzavljanstva i nacije jedno isto.Svako ko ima americko drzavjanstvo je pripadnik americke nacije.Takav slucaj od evropskih drzava imamo u Francuskoj.
 
al bundy:
A sta ako mu je otac Srbin a on primi luteransku vreu nece ondak odjednom postati luteranac po naciji? A sta ako je nekome otac Srbn a keva Jevrejka ?aha sokole da te vidim sada

Ау, бре, Албанди, ја излизах тастатуру описујући разлику између Закона и Обичајног права - а ти опет "к'о деда уз говеда" !!!

Ако му је отац Србин а он прими лутеранску веру - он ће по Закону бити Србин лутеранац (уколико се по сопственом избору тако изјасни и то му буде уписано у лична документа) али по Обичајном праву у народној традицији он више неће бити Србин и то по сопственом избору јер се одрекао вере прадедовске а по црквеном схватању он је апостата.

Ако је некоме отац Србин а мајка Јеврејка, ево сад ће сокоЛ да ти одговори:

1. по нашем Обичајном праву онај коме је отац Србин - он је Србин, а

2. по Обичајном праву Јевреја онај коме је мајка Јеврејка - он је Јеврејин, јер они
оца уопште "не констатују", битна је мајка.

Дакле, тај човек ће за једну родбину бити Србин а за другу Јеврејин по Обичајним правима а према Закону он ће бити оно како се сам определи и изјасни. 8-)
 
eremita:
2. по Обичајном праву Јевреја онај коме је мајка Јеврејка - он је Јеврејин, јер они
оца уопште "не констатују", битна је мајка.
Ima tu neke logike. Ipak je majka generalno gledano pouzdanija kategorija od oca, ako me razumeš...
 
zelebp:
Ima tu neke logike. Ipak je majka generalno gledano pouzdanija kategorija od oca, ako me razumeš...

Тачно тако, али то је могло да буде значајно до проналаска контроле идентитета путем Де-еН-Ка анализе - међутим, такво је Обичајно право код њих и они га
поштују. 8-)
 
eremita:
Тачно тако, али то је могло да буде значајно до проналаска контроле идентитета путем Де-еН-Ка анализе - међутим, такво је Обичајно право код њих и они га
поштују. 8-)
Naravno, moja opaska je bila više šaljiva.
 
sumnjivo lice:
Oni se nalaze u bivsem DDR-u.Mislim da imaju vise veze sa Cesima nego sa Srbima.U svakom slucaju su asimilovani.Verski taj deo Nemacke je mahom protestantski.
Pa nisi bas u pravu. To je prica o prvoj srpskoj podeli, kada je deo Srba presao Dunav i naselio Balkan, a deo se vratio u svoju postojbinu.

A verski, taj deo Nemacke jeste vecinom protestantski, tj. luteranski.

No, moramo da budemo svesni da je pojam narod nezavisan od vere, tako da pripadnici jednog naroda mogu biti vernici razlicitih religija.
 
Pa crnci su srbi.
Inace, ja sam Zoroastrijanac.
(pada na kolena)
-Neka je slavljen Ahura Mazda
300px-Bodleian_J2_fol_175_Y_28_1.jpg
 
Silent Bob:
Da li Srbin moze biti Luteranac? Eto, cisto me zanima misljenje forumasa, a pogotovo Jeremije...

MOZE da bude sta hoce. USTAV garantuje slobodu veroispovesti. Da je pre 100 godina prihvacena maksima "brat je mio, koje vere bio" sada bi i Bosnjaci i Dalmatinci bili Srbi, kao sto su bili i tada.
 
Banshee:
moze srbin da bude i luteranac i ateista,i taoista i budista sto se mene tice.

nego jel ovo opet duh dobio napad ili je to neko drugi? :shock:

Колегинице, привиђају вам се духови?
Иначе, слажем се са вама, мада питање религије није баш небитно.
Рецимо Лутер (поменути) кад је превео Библију на немачки, је de facto створио тај језик - стандардизовао га је. Такође, неки Енглез вам није неко "до јаја" протестант, али ако га питате да вам искрено каже шта би било да је Хенри VIII лепо ликвидирао ону своју жену као и остале, а не инсистирао да се разведе. што му папа није дао... другиом речима Енглез би вам искрено рекао да би они, Енглези да су остали католици, били сада мало глупљи - рецимо као Шпанци. Не кажем ја да су Шпанци стварно глупљи, него Енглези тако мисле...
У сваком случају питања идентитета су озбиљна и не ломе се преко колена.
 
Mae:
Ne da nije potreban širi pojam nego je važno razgranilčiti nacionalnu pripadnost od državljanstva!
Uostalom, evo, Milanče je već to napisao!

a jel tebi milance tata? :lol:
ja sam samo napisala sta je moguci odgovor na pitanje ko je srbin ("srbinom se moze smatrati...") a milance je to istrgao iz konteksta ne shvativsi da to nije moje misljenje jer bih u tom slucaju drugacije formulisala recenicu.
moja namera je da ukazem i da je drzavljanstvo i mogucnost sticanja istog argument vise ukoliko je poreklo iole srpsko bas iz razloga sto je kod nas drzavljanstvo upravo bazirano na etnickoj pripadnosti roditelja, a na cemu drugom... razlike sam naravno svesna...

btw, ja sam po nekim podacima sa majcine strane poreklom luzicka srpkinja... :lol:
 
S_K_V_O:
a jel tebi milance tata? :lol:
ja sam samo napisala sta je moguci odgovor na pitanje ko je srbin ("srbinom se moze smatrati...") a milance je to istrgao iz konteksta ne shvativsi da to nije moje misljenje jer bih u tom slucaju drugacije formulisala recenicu.
moja namera je da ukazem i da je drzavljanstvo i mogucnost sticanja istog argument vise ukoliko je poreklo iole srpsko bas iz razloga sto je kod nas drzavljanstvo upravo bazirano na etnickoj pripadnosti roditelja, a na cemu drugom... razlike sam naravno svesna...

btw, ja sam po nekim podacima sa majcine strane poreklom luzicka srpkinja... :lol:

:lol:


Samo, ja sam rođena u Srbiji ali moj brat ne. Moji roditelji su rođeni na teritoriji Republike Srpske. Srbi! I znaš na osnovu čega je stekao državljanstvo? Dovoljnog broja godina provedenih na teritoriji Srbije! Toliko o etničkoj pripadnosti roditelja! U mom komšiluku je devojka, Makedonska, dete vojnog lica Makedonca, rođena za vreme njegove prekomande u Beogradu, sledeći put Beograd videla sa 16 god.- ima državljantsvo od rođenja!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top