"Latinica srpska koliko i ćirilica"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Eraserhead

Ističe se
Poruka
2.374
30. oktobar 2006. | 14:54 | Izvor: B92
Beograd -- Lingvista Ivan Klajn kaže da je ćirilica kulturno dobro koje treba očuvati, ali nikako ne možemo postati "ćirilička" zemlja.

Već duže vreme vodi se rasprava da li ćirilica odumire i da li je treba posebno zaštititi i ograničiti upotrebu latinice. U emisiji Uvećanje Radija B92 o tome je govorio i lingvista, profesor Ivan Klajn. Član 10 novog ustava glasi: "U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."

Profesor Ivan Klajn autor je brojnih lingvističkih knjiga i studija, pisac slavnog "Rečnika jezičkih nedoumica“, kao i mnogih drugih dela.

Kaže da mu je žao ćirilice jer je kulturno dobro koje treba očuvati, ali isto tako ističe i da nema nikakvih iluzija da mi možemo postati isključivo ćirilička zemlja.

"Latinica je daleko jača, i uvek će biti takva, jer je to evropsko i međunarodno pismo, i uvek sam pominjao fiziku, hemiju, matematiku i razne druge slučajeve, automobilske registracije i sve gde je upotrebljiva jedino latinica, a ne ćirilica", kaže on.

Profesor Klajn iznosi mišljenje da će latinica biti jača dokle god imamo dvoazbučnost. "Ako bismo po svaku cenu hteli da uvedemo samo jedno pismo, to bi isključivo mogla da bude latinica“, naglašava Ivan Klajn.

On ističe da se on i njegove kolege lingvisti ne slažu s tvrdnjom da je latinica hrvatsko pismo. "Ona je isto tako srpsko, kao i hrvatsko, samo što nije srpsko tradicionalno, nego je srpsko mlađe pismo, ali mi nismo morali da od Hrvata učimo latinicu, jer postoji najmanje od 1918. do danas jedna velika tradicija u upotrebi latinice u Srbiji", kaže on.

Profesor Klajn govorio je, između ostalog, i o još jednoj aktuelnoj temi kod nas, a to je upotreba ženskih oblika za zanimanja, poput "predsednica“, "ministarka“, "prevoditeljka“ i slično.

On smatra da se ne mogu baš za sva zanimanja uvesti ženski oblici i kao najubeljiviji primer ističe imenicu "kupac“. "Jezik je, ipak, tradicionalan i patrijarhalan, ali gde god postoji mogućnost, mi smo svakako za to da se upotrebi ženski oblik“, navodi profesor Klajn.
 
Eraserhead:
30. oktobar 2006. | 14:54 | Izvor: B92


On smatra da se ne mogu baš za sva zanimanja uvesti ženski oblici i kao najubeljiviji primer ističe imenicu "kupac“. "Jezik je, ipak, tradicionalan i patrijarhalan, ali gde god postoji mogućnost, mi smo svakako za to da se upotrebi ženski oblik“, navodi profesor Klajn.

Ахахахаааа... шта је било, чивутин се изнервир'о - није му прошла његова подметаљка и његово претварање. Годинама је стављао у први план ЋИРИЛИЦУ, да би (по њиховом обичају) преко ноћи "окренуо ћурак наопако"...

п.с. Једино што недостаје у овој изјави то је ШТО НИЈЕ ОБЈАСНИО КОЈИ СУ ТО "МИ" ??????????? У чије он то име говори????????? 8-)

п.п.с. НИСАМ У НАВЕДЕНОМ ТЕКСТУ НИГДЕ ПРИМЕТИО ДА ЈЕ ИЗГОВОРИО ТО ШТО
СИ СТАВИО У НАСЛОВ ТЕМЕ ??? Али то је ваш обичај...
 
Eraserhead:
Da li je moguće da je moderator obrisao ono što sam eremiti napisao za vređanje Jevreja?!

Umesto da banujete fašistu vi brišete napad na njega. Sram vas bilo!

Е па ако ћеш ти са фрустрираном "бебом" Поповић и Чедомиром да ми причаш
о ФАШИЗМУ - е ондаК је све отишло у пееерррррршун.......... :roll:

Не видим да сам направио неку увреду коју ти карактеришеш као "фашизам" ???
 
Eraserhead:
30. oktobar 2006. | 14:54 | Izvor: B92
Beograd -- Lingvista Ivan Klajn kaže da je ćirilica kulturno dobro koje treba očuvati, ali nikako ne možemo postati "ćirilička" zemlja.

Već duže vreme vodi se rasprava da li ćirilica odumire i da li je treba posebno zaštititi i ograničiti upotrebu latinice. U emisiji Uvećanje Radija B92 o tome je govorio i lingvista, profesor Ivan Klajn. Član 10 novog ustava glasi: "U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."

Profesor Ivan Klajn autor je brojnih lingvističkih knjiga i studija, pisac slavnog "Rečnika jezičkih nedoumica“, kao i mnogih drugih dela.

Kaže da mu je žao ćirilice jer je kulturno dobro koje treba očuvati, ali isto tako ističe i da nema nikakvih iluzija da mi možemo postati isključivo ćirilička zemlja.

"Latinica je daleko jača, i uvek će biti takva, jer je to evropsko i međunarodno pismo, i uvek sam pominjao fiziku, hemiju, matematiku i razne druge slučajeve, automobilske registracije i sve gde je upotrebljiva jedino latinica, a ne ćirilica", kaže on.

Profesor Klajn iznosi mišljenje da će latinica biti jača dokle god imamo dvoazbučnost. "Ako bismo po svaku cenu hteli da uvedemo samo jedno pismo, to bi isključivo mogla da bude latinica“, naglašava Ivan Klajn.

On ističe da se on i njegove kolege lingvisti ne slažu s tvrdnjom da je latinica hrvatsko pismo. "Ona je isto tako srpsko, kao i hrvatsko, samo što nije srpsko tradicionalno, nego je srpsko mlađe pismo, ali mi nismo morali da od Hrvata učimo latinicu, jer postoji najmanje od 1918. do danas jedna velika tradicija u upotrebi latinice u Srbiji", kaže on.

Profesor Klajn govorio je, između ostalog, i o još jednoj aktuelnoj temi kod nas, a to je upotreba ženskih oblika za zanimanja, poput "predsednica“, "ministarka“, "prevoditeljka“ i slično.

On smatra da se ne mogu baš za sva zanimanja uvesti ženski oblici i kao najubeljiviji primer ističe imenicu "kupac“. "Jezik je, ipak, tradicionalan i patrijarhalan, ali gde god postoji mogućnost, mi smo svakako za to da se upotrebi ženski oblik“, navodi profesor Klajn.
Slazem se.
 
Je li neko obavestio profesora Klajna da latinica NIJE UKINUTA?
I, da li profesor zna da je cirilica drugo srpsko pismo (posto je prvo bila glagoljica)?
Da je, posto je glagoljica bila preteska i posto je pretrpela promene..........itd.itd dobijena je cirilica.
Da je, trece (uslovno receno trece) pismo- latinica?
Znaci,osim glagoljice, u upotrebi su oba pisma, samo sto ce cirilica biti sluzbeno pismo u Srbiji:)
 
Cirilica je jedino srbsko pismo, kako kaze ustav, ko ne veruje, neka procita. Napokon i mi da docekamo da se ne pise vise latinica po srbiji. to ustasko pismo pod hitno da se ukine, i zaboravi, Evo , ja cu sutra , posto je prosao referendum, da bacimo sestri ovu njenu tastaturu, i da kupim jednu sebi na cirilici. Svi koji su izasli na referendum treba da urade isto, da latinima vratimo njihovo smrdljivo pismo .
 
inagadadavida:
Cirilica je jedino srbsko pismo, kako kaze ustav, ko ne veruje, neka procita. Napokon i mi da docekamo da se ne pise vise latinica po srbiji. to ustasko pismo pod hitno da se ukine, i zaboravi, Evo , ja cu sutra , posto je prosao referendum, da bacimo sestri ovu njenu tastaturu, i da kupim jednu sebi na cirilici. Svi koji su izasli na referendum treba da urade isto, da latinima vratimo njihovo smrdljivo pismo .
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Cirilica je jedino srpsko pismo! To sto antisrbima smeta to je znak da je ona dobra!

Ivan Klajn jevrejin govori nama Srbima koje bi trebalo biti nase pismo? Dal sam ja rekao Jevrejima mozda da se odreknu hebrejske azbuke i prihvate latinicu? Nisam!

E pa stoga ni nama Jevrejin Ivan Klajn nema sta govoriti. Nase pismo je cirilica.
 
eremita:
Па зар не капираш да би неки ВЕЋ ДА МЕЊАЈУ ЈУЧЕ ДОНЕТИ НОВИ УСТАВ ? :razz:
Aaaaa... u tom grmu lezi zec - rece zecica i podize oklagiju...

A jos da mi neko pametan objasni kakve veze ima novi Ustav sa pitanjem navodnog zapostavljanja latinice??? Ja sam mislio da smo to pitanje ovde raspravili, kada ono - neko nece da shvati pa to ti je.
 
inagadadavida:
Cirilica je jedino srbsko pismo, kako kaze ustav, ko ne veruje, neka procita. Napokon i mi da docekamo da se ne pise vise latinica po srbiji. to ustasko pismo pod hitno da se ukine, i zaboravi, Evo , ja cu sutra , posto je prosao referendum, da bacimo sestri ovu njenu tastaturu, i da kupim jednu sebi na cirilici. Svi koji su izasli na referendum treba da urade isto, da latinima vratimo njihovo smrdljivo pismo .
Napisa čovek latinicom, pa još bez naših slova, pa još bez velikih i malih slova...
Е, пријатељу, ал' си ти застранио. А можда си и неки велики провокатор.
У сваком случају, инсталирај прво српску ћирилицу и српску латиницу на свој рачунар (једноставно је веруј ми) па се тек онда јављај на оваквим темама. 8)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top