"Latinica srpska koliko i ćirilica"
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 149

Tema: "Latinica srpska koliko i ćirilica"

Ističe se Eraserhead (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano "Latinica srpska koliko i ćirilica"

30. oktobar 2006. | 14:54 | Izvor: B92
    Beograd -- Lingvista Ivan Klajn kaže da je ćirilica kulturno dobro koje treba očuvati, ali nikako ne možemo postati "ćirilička" zemlja.

Već duže vreme vodi se rasprava da li ćirilica odumire i da li je treba posebno zaštititi i ograničiti upotrebu latinice. U emisiji Uvećanje Radija B92 o tome je govorio i lingvista, profesor Ivan Klajn. Član 10 novog ustava glasi: "U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."

Profesor Ivan Klajn autor je brojnih lingvističkih knjiga i studija, pisac slavnog "Rečnika jezičkih nedoumica“, kao i mnogih drugih dela.

Kaže da mu je žao ćirilice jer je kulturno dobro koje treba očuvati, ali isto tako ističe i da nema nikakvih iluzija da mi možemo postati isključivo ćirilička zemlja.

"Latinica je daleko jača, i uvek će biti takva, jer je to evropsko i međunarodno pismo, i uvek sam pominjao fiziku, hemiju, matematiku i razne druge slučajeve, automobilske registracije i sve gde je upotrebljiva jedino latinica, a ne ćirilica", kaže on.

Profesor Klajn iznosi mišljenje da će latinica biti jača dokle god imamo dvoazbučnost. "Ako bismo po svaku cenu hteli da uvedemo samo jedno pismo, to bi isključivo mogla da bude latinica“, naglašava Ivan Klajn.

On ističe da se on i njegove kolege lingvisti ne slažu s tvrdnjom da je latinica hrvatsko pismo. "Ona je isto tako srpsko, kao i hrvatsko, samo što nije srpsko tradicionalno, nego je srpsko mlađe pismo, ali mi nismo morali da od Hrvata učimo latinicu, jer postoji najmanje od 1918. do danas jedna velika tradicija u upotrebi latinice u Srbiji", kaže on.

Profesor Klajn govorio je, između ostalog, i o još jednoj aktuelnoj temi kod nas, a to je upotreba ženskih oblika za zanimanja, poput "predsednica“, "ministarka“, "prevoditeljka“ i slično.

On smatra da se ne mogu baš za sva zanimanja uvesti ženski oblici i kao najubeljiviji primer ističe imenicu "kupac“. "Jezik je, ipak, tradicionalan i patrijarhalan, ali gde god postoji mogućnost, mi smo svakako za to da se upotrebi ženski oblik“, navodi profesor Klajn.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Podrazumevano Re: "Latinica srpska koliko i ćirilica"

Citat Original postavio Eraserhead

On smatra da se ne mogu baš za sva zanimanja uvesti ženski oblici i kao najubeljiviji primer ističe imenicu "kupac“. "Jezik je, ipak, tradicionalan i patrijarhalan, ali gde god postoji mogućnost, mi smo svakako za to da se upotrebi ženski oblik“, navodi profesor Klajn.
    Ахахахаааа... шта је било, чивутин се изнервир'о - није му прошла његова подметаљка и његово претварање. Годинама је стављао у први план ЋИРИЛИЦУ, да би (по њиховом обичају) преко ноћи "окренуо ћурак наопако"...

п.с. Једино што недостаје у овој изјави то је ШТО НИЈЕ ОБЈАСНИО КОЈИ СУ ТО "МИ" ??????????? У чије он то име говори????????? 8-)

п.п.с. НИСАМ У НАВЕДЕНОМ ТЕКСТУ НИГДЕ ПРИМЕТИО ДА ЈЕ ИЗГОВОРИО ТО ШТО
    СИ СТАВИО У НАСЛОВ ТЕМЕ ??? Али то је ваш обичај...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Ističe se Eraserhead (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Da li je moguće da je moderator obrisao ono što sam eremiti napisao za vređanje Jevreja?!

Umesto da banujete fašistu vi brišete napad na njega. Sram vas bilo!

чивутин се изнервир'о

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Da li je moguće da je moderator obrisao ono što sam eremiti napisao za vređanje Jevreja?!

Umesto da banujete fašistu vi brišete napad na njega. Sram vas bilo!
    Е па ако ћеш ти са фрустрираном "бебом" Поповић и Чедомиром да ми причаш
    о ФАШИЗМУ - е ондаК је све отишло у пееерррррршун..........

Не видим да сам направио неку увреду коју ти карактеришеш као "фашизам" ???
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Iskusan Silent Bob (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Beograd -- Lingvista Ivan Klajn kaže da je ćirilica kulturno dobro koje treba očuvati, ali nikako ne možemo postati "ćirilička" zemlja.

Već duže vreme vodi se rasprava da li ćirilica odumire i da li je treba posebno zaštititi i ograničiti upotrebu latinice. U emisiji Uvećanje Radija B92 o tome je govorio i lingvista, profesor Ivan Klajn. Član 10 novog ustava glasi: "U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."

Profesor Ivan Klajn autor je brojnih lingvističkih knjiga i studija, pisac slavnog "Rečnika jezičkih nedoumica“, kao i mnogih drugih dela.

Kaže da mu je žao ćirilice jer je kulturno dobro koje treba očuvati, ali isto tako ističe i da nema nikakvih iluzija da mi možemo postati isključivo ćirilička zemlja.

"Latinica je daleko jača, i uvek će biti takva, jer je to evropsko i međunarodno pismo, i uvek sam pominjao fiziku, hemiju, matematiku i razne druge slučajeve, automobilske registracije i sve gde je upotrebljiva jedino latinica, a ne ćirilica", kaže on.

Profesor Klajn iznosi mišljenje da će latinica biti jača dokle god imamo dvoazbučnost. "Ako bismo po svaku cenu hteli da uvedemo samo jedno pismo, to bi isključivo mogla da bude latinica“, naglašava Ivan Klajn.

On ističe da se on i njegove kolege lingvisti ne slažu s tvrdnjom da je latinica hrvatsko pismo. "Ona je isto tako srpsko, kao i hrvatsko, samo što nije srpsko tradicionalno, nego je srpsko mlađe pismo, ali mi nismo morali da od Hrvata učimo latinicu, jer postoji najmanje od 1918. do danas jedna velika tradicija u upotrebi latinice u Srbiji", kaže on.

Profesor Klajn govorio je, između ostalog, i o još jednoj aktuelnoj temi kod nas, a to je upotreba ženskih oblika za zanimanja, poput "predsednica“, "ministarka“, "prevoditeljka“ i slično.

Slazem se.

Veoma poznat Mitternachtsträumer (avatar)
    Učlanjen
    28.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    171

Citat Original postavio Silent Bob
    Slazem se.
    Ne baš u potpunosti, ali sa osnovnom idejom se i ja slažem. To što nam se jezik može pisati i jednim i drugim pismom je naše bogatstvo. U Srpskoj se više piše ćirilica. Ne trebamo biti kao Hrvati koji su se odrekli ćirilice jer su mislili da je srpska.

Aktivan član Mae (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio DeteSunca
    To što nam se jezik može pisati i jednim i drugim pismom je naše bogatstvo. .
    Dabome!

Buduća legenda *BILJA* (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    72
    Reputaciona moć
    1638

Je li neko obavestio profesora Klajna da latinica NIJE UKINUTA?
    I, da li profesor zna da je cirilica drugo srpsko pismo (posto je prvo bila glagoljica)?
    Da je, posto je glagoljica bila preteska i posto je pretrpela promene..........itd.itd dobijena je cirilica.
    Da je, trece (uslovno receno trece) pismo- latinica?
    Znaci,osim glagoljice, u upotrebi su oba pisma, samo sto ce cirilica biti sluzbeno pismo u Srbiji

Poznat inagadadavida (avatar)
    Učlanjen
    30.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Cirilica je jedino srbsko pismo, kako kaze ustav, ko ne veruje, neka procita. Napokon i mi da docekamo da se ne pise vise latinica po srbiji. to ustasko pismo pod hitno da se ukine, i zaboravi, Evo , ja cu sutra , posto je prosao referendum, da bacimo sestri ovu njenu tastaturu, i da kupim jednu sebi na cirilici. Svi koji su izasli na referendum treba da urade isto, da latinima vratimo njihovo smrdljivo pismo .

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio *BILJA*
    Je li neko obavestio profesora Klajna da latinica NIJE UKINUTA?
    Biljo, ako su po prethodnom Ustavu oba pisma bila izjednačena a po novom je službeno samo jedno od ta dva- mislim da se vidi razlika!

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Ingadadavida mnogo me podsećaš na jednog usera od ranije ali ne mogu imena da mu se setim! Udri kukom, motikom i ćirilicom!

Poznat Elvin (avatar)
    Učlanjen
    17.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    145

odličan tekst...

Citat Original postavio *BILJA*
    I, da li profesor zna da je cirilica drugo srpsko pismo (posto je prvo bila glagoljica)?
    Da je, posto je glagoljica bila preteska i posto je pretrpela promene..........itd.itd dobijena je cirilica.
    ne. profesor klajn čeka *bilju** sa foruma krstarice da mu otvori oči...

* formerly known as plava bilja

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Bilja malo zaboravi na bosančicu!

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio Mae
    Biljo, ako su po prethodnom Ustavu oba pisma bila izjednačena a po novom je službeno samo jedno od ta dva- mislim da se vidi razlika!
    Ово болдовано је НЕИСТИНА !

Legenda al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1358

Citat Original postavio inagadadavida
    Cirilica je jedino srbsko pismo, kako kaze ustav, ko ne veruje, neka procita. Napokon i mi da docekamo da se ne pise vise latinica po srbiji. to ustasko pismo pod hitno da se ukine, i zaboravi, Evo , ja cu sutra , posto je prosao referendum, da bacimo sestri ovu njenu tastaturu, i da kupim jednu sebi na cirilici. Svi koji su izasli na referendum treba da urade isto, da latinima vratimo njihovo smrdljivo pismo .

Učlanjen
    26.02.2006.
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio eremita
    Ово болдовано је НЕИСТИНА !
    Nemoj da vičeš, komšija!

U pravu si, razlika u konstrukciji tog člana Ustava je što s eu novom ne pominje latiničko pismo nego su objedinjana sva druga pisma!

Primećen član Chedo Kokardic (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2006.
    Reputaciona moć
    0

Cirilica je jedino srpsko pismo! To sto antisrbima smeta to je znak da je ona dobra!

Ivan Klajn jevrejin govori nama Srbima koje bi trebalo biti nase pismo? Dal sam ja rekao Jevrejima mozda da se odreknu hebrejske azbuke i prihvate latinicu? Nisam!

E pa stoga ni nama Jevrejin Ivan Klajn nema sta govoriti. Nase pismo je cirilica.

Iskusan Silent Bob (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Zaboravio si da promenis slova na tastaturi... samo pritisni LShift+Alt...

Zasto ljudi prave multinikove?

Elita rdeki (avatar)
    Učlanjen
    11.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

I???
    Latinica je srpska koliko i cirilica - pa sta?
    Zaista, cemu ova tema i sta se ovim ovde pokusava dokazati? Zar ne bi ovo trebalo da se raspravlja na nekom drugom forumu (recimo knjizevnost)?
    Hajdemo u planine...

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio rdeki
    I???
    Latinica je srpska koliko i cirilica - pa sta?
    Zaista, cemu ova tema i sta se ovim ovde pokusava dokazati? Zar ne bi ovo trebalo da se raspravlja na nekom drugom forumu (recimo knjizevnost)?
    Па зар не капираш да би неки ВЕЋ ДА МЕЊАЈУ ЈУЧЕ ДОНЕТИ НОВИ УСТАВ ? :razz:

Elita rdeki (avatar)
    Učlanjen
    11.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Citat Original postavio eremita
    Па зар не капираш да би неки ВЕЋ ДА МЕЊАЈУ ЈУЧЕ ДОНЕТИ НОВИ УСТАВ ? :razz:
    Aaaaa... u tom grmu lezi zec - rece zecica i podize oklagiju...

A jos da mi neko pametan objasni kakve veze ima novi Ustav sa pitanjem navodnog zapostavljanja latinice??? Ja sam mislio da smo to pitanje ovde raspravili, kada ono - neko nece da shvati pa to ti je.
    Hajdemo u planine...

Primećen član YOF13 (avatar)
    Učlanjen
    05.10.2006.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ae , cirilica !!!

Izgleda da ce naslovna strana krstarice biti na cirilici ... nisam siguran ...

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Више волим ћирилицу!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Iskusan DraGo70 (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    114

Citat Original postavio inagadadavida
    Napisa čovek latinicom, pa još bez naših slova, pa još bez velikih i malih slova...
    Е, пријатељу, ал' си ти застранио. А можда си и неки велики провокатор.
    У сваком случају, инсталирај прво српску ћирилицу и српску латиницу на свој рачунар (једноставно је веруј ми) па се тек онда јављај на оваквим темама. 8)
    Duhovit, zanimljiv, iskren, avanturistickog duha...

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. cirilica i latinica u flashu
    Autor peleplay u forumu Web dizajn
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 07.01.2005., 20:22
  2. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 07.09.2004., 15:43
  3. Latinica i ćirilica na računaru
    Autor JovanT u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 5