napajanje

moze,bez problema(ako to nije "kung fu"napajanje)
ja imam 3000+,k8nsli,6600gt,dvd,cd-rw,maxtor80gb,wd 250gb,1gb rama,4ventilatora.....i sve to je prikljuceno na chieftec 350w 8)
 
Chieftec od 350 W = kosooki od 500 W
tako da je to relativna stvar. Saberi sve što imaš u kompu, kako je to već rekao bazuka, pomnoži s 2 ako je u pitanju kinez i to je to. Ako je neki brand, dodaj zbiru 50 i kupi sledeće veće.
 
Bilo kakvo ispravno napajanje od 350W je otprilike duplo više nego što tvoj kompjuter zaista troši, naravno osim ako nemaš neku zver od grafike i pet hard diskova unutra. Računaj da takva mašina u proseku vuče 180-200 W u realnom radu, dakle 350W je sasvim dovoljno čak i ako napajanje ne daje 100% deklarisane snage.
 
To kolko kinez ima W ili Cithec...to nema nikakve veze. Najbitnije kod napajanja je AMPERAZA!!!! U ovome mnogi ljudi greshe....
Koliku jacinu struje napajanje moze da pruzi.Dzaba ti pishe 500W ako imas na primer samo 2A, pa kada prikopcash sve i svashta, spalish komponente.
Novija kvalitetna napajanja imaju 12 A (Enermax,TT, Zalman itd.) a neka i do 18A.
Kao sto Sizif kaze...trazi napajanje ono koje ce zadovoljiti potrebe portroshaca tj uredjaja u tvom kucistu.
Ali mogu te savetovati da izbegavash Kineska i Chiftec napajanja jer u danashnje vreme samo se lepe nalepnice i prodaje kao nesto kvalitretnije.
Sakupi 70-80 e i kupi kao covek neki dobar Thermal take ili Zalman i miran si jaaako dugo.
Ja licno ne priznajem nista ispod Enermaxa Liberty Modular 400W.Jos samo da sakupim pare za njega i gotovo (90-95e) :)
 
El Muerte:
To kolko kinez ima W ili Cithec...to nema nikakve veze. Najbitnije kod napajanja je AMPERAZA!!!! U ovome mnogi ljudi greshe....
Koliku jacinu struje napajanje moze da pruzi.Dzaba ti pishe 500W ako imas na primer samo 2A, pa kada prikopcash sve i svashta, spalish komponente.
Novija kvalitetna napajanja imaju 12 A (Enermax,TT, Zalman itd.) a neka i do 18A.
Kao sto Sizif kaze...trazi napajanje ono koje ce zadovoljiti potrebe portroshaca tj uredjaja u tvom kucistu.
Ali mogu te savetovati da izbegavash Kineska i Chiftec napajanja jer u danashnje vreme samo se lepe nalepnice i prodaje kao nesto kvalitretnije.
Sakupi 70-80 e i kupi kao covek neki dobar Thermal take ili Zalman i miran si jaaako dugo.
Ja licno ne priznajem nista ispod Enermaxa Liberty Modular 400W.Jos samo da sakupim pare za njega i gotovo (90-95e) :)
kako moze napajanje od 500w(iako je kinesko) da na 12v grani ima max jacinu struje od 2A?????
ako nisi znao snaga se racuna kao proizvod napona i jacine struje(P=U*I)
zasto da izbegavano chieftec napajanja?ako se neko imalo razume u napajanja znace da je bolje ono napajanje koje je teze,ima u sebi dosta el.komponenti i velike hladnjake(uzmi u ruke kineza i chieftec pa ces videti razliku).....
 
Ja jos nisam vidio napajanje od 500 V sa 2A snagom, a niti cuo da thermeltake pravi bolja napajanja od CHIEFTECa.
A i Enermax je napajanje za servere...
 
okram:
kako moze napajanje od 500w(iako je kinesko) da na 12v grani ima jacinu struje od 2A?????
ako nisi znao snaga se racuna kao proizvod napona i jacine struje(P=U*I)
zasto da izbegavano chieftec napajanja?ako se neko imalo razume u napajanja znace da je bolje ono napajanje koje je teze,ima u sebi dosta el.komponenti i velike hladnjake(uzmi u ruke kineza i chieftec pa ces videti razliku).....

Molim te popstedi me jednacina.....zavrshio sam elekto oooodavno...
2 AMPERA koje sam dao kao primer je jacina struje!
NE ZANCI DA CE NA 12 V DAVATI 2 A !!!!!!! Zavisi od POTROSHACA!
A sada se lepo sagni kada si toliki strucnjak i pogledaj dole na napajanju amperaze na nalepnici.
Videces mnogo vece amperaze...e to govori koliko MAXIMALNU JACINU STRUJE NA ODREDJENOJ SNAZI.....koje napajanje daje pri nekoj grani......u mom slucaju je 10A na 12v sto zanci da max snaga potroshaca na grani moze iznositi max 120W.

Otvori osnove elektrotehnike iz srednje skole i nauci nesto...

Prema tome da ponovimo gradivo:
Ako imas potroshac od 35W na primer...znamo da je napon na grani 12V.....kolika je onda jacina struje?
I =P/W odnosno I =35w/12v I =2.916A

Da te cujem sada?
Ti rece da ne moze iznostiti 2A ?

Enermax Liberty Modular - pogledaj u google-u jer si i ovde lupio....ovo je klasicno napajanje za desktop racunare.

@BAZUKA - Chiftec i Thermaltake proizvodi jedna te ista kompanija!
I da - TT je bolji od Chifteca....zavisi koji model trazis. Imas veoma dobre modele...samo pogledaj u kalsi 350-400w. + sto se TT napajanje jos uvek ne kopira jer nije tolika potraznja kao za Chiftecom.
Ekipa koja nejma pojma kao blesava trchi za tim Chiftecom......jer su "culi" da je dobro.......
Pitaj bilo koji servis danas.......imaju 50% reklamacija na Chiftec....
Ranije je Chiftec bio dobar....vise ne....
i jos nesto ljudi ...manite se TEZINE napajanje...cista glupost......
To sto stave hladnjak od 2 kg ne znaci nista......bitni su KONDENZATORI I TRANZISTORI....ustvari bitne su sve komponente ali ove dve najcheshce riknjavaju kod losijih napajanja....
 
El Muerte:
Molim te popstedi me jednacina.....zavrshio sam elekto oooodavno...
2 AMPERA koje sam dao kao primer je jacina struje!
NE ZANCI DA CE NA 12 V DAVATI 2 A !!!!!!! Zavisi od POTROSHACA!
A sada se lepo sagni kada si toliki strucnjak i pogledaj dole na napajanju amperaze na nalepnici.
Videces mnogo vece amperaze...e to govori koliko MAXIMALNU JACINU STRUJE NA ODREDJENOJ SNAZI.....koje napajanje daje pri nekoj grani......u mom slucaju je 10A na 12v sto zanci da max snaga potroshaca na grani moze iznositi max 120W.

Otvori osnove elektrotehnike iz srednje skole i nauci nesto...

Prema tome da ponovimo gradivo:
Ako imas potroshac od 35W na primer...znamo da je napon na grani 12V.....kolika je onda jacina struje?
I =P/W odnosno I =35w/12v I =2.916A

Da te cujem sada?
Ti rece da ne moze iznostiti 2A ?

Enermax Liberty Modular - pogledaj u google-u jer si i ovde lupio....ovo je klasicno napajanje za desktop racunare.

@BAZUKA - Chiftec i Thermaltake proizvodi jedna te ista kompanija!
I da - TT je bolji od Chifteca....zavisi koji model trazis. Imas veoma dobre modele...samo pogledaj u kalsi 350-400w. + sto se TT napajanje jos uvek ne kopira jer nije tolika potraznja kao za Chiftecom.
ucio sam ja osnove elektrotehnike.........mislis li ti da si jedini na ovom forumu sa elektro skolom/fakultetom?
dobro jutro da su na etiketi navedene max jacine struje(na 12v,3,3v.....)
nisam rekao da jacina struje ne moze iznositi 2A,mislio sam na max jacinu struje na 12v-grani,pre dobro procitaj pa onda odgovori
 
Svađate se oko šugavog napajanja?Nekad su postojala šugava JNC napajanja koja su spaljivala sve živo.Svi ovi kinezi što se prodaju uglavnom rade i ne spaljuju ništa.Svađa je potpuno OUT.
 
okram:
kako moze napajanje od 500w(iako je kinesko) da na 12v grani ima max jacinu struje od 2A?????

Evo sta si rekao.....

1.ja sam dao PRIMER
2.Na grani od 12V na svakom ozbiljnom ATX napajanju imas najmanje 8A (kod mene je 10A)

A jacina struje zavisi od potroshaca kao sto sam rekao.A ne moze iznostiti ni 41 A na napajanju od 500W jer bi u tom slucaju sve moralo biti na jednoj jedinoj grani od 12V. Sto svakako nema logike.
Ako je potroshac 24W jacina struje u tom trenutku ce iznositi 2A.......
A maximalna jacina struje zavisi od samog NAPAJANJA I O TOME SVE VREME PRICAM DA NIJE SVE U WATIMA JER SE SVAKAKO GADJAJU SA BROJEVIMA!
A ova 2A sam dao KAO PRIMER Da ljudi imaju bolji uvid u napajanja da ne gledaju samo snagu nego jacinu struje po svakoj grani!!
Procitaj sta sam gore napisao!

@misoni
Ne svadjamo se samo ne volim kada mi neko soli pamet sa formulama...
Evo prestacemo.
Anyway rekao sam sve o Chiftecu rekao sta imam.....vi ga uzimajte pa neka vam Bog pomogne.
To vishe nije ONAJ Chiftec napajanje kao pre....
 
okram:
@bazuka:ja imam chieftec vec skoro 2 godine(350w,32evra) i radi ko zmaj 8)
@misoni:ne svadjamo se nego raspravljamo 8)

I ja imam chieftec 360W vec 2 godine i sasvim je dovoljno za moje potrebe.
Samo hocu da kazem da ne treba kupovat Enermax(cak ni dekstop verziju) na Sampron ili ti Celeron procesor koju ima 75% korisnika na ovim prostorima.
Odlicno napajanje se stavlja na masine koje zahtjevaju stalni i stabilni rad tokom cijelog dana malo ko od nas ima takve potrebe.
Nekima i kinez odlicno radi...
 
I ja imam Chieftec 360 W na kojem besprekorno rade: Maxtor 80 GB, DVD Pioneer 108, Asus CD Rom i rezac, Athlon 2500, graficka i 6 dodatih ventilatora + dial - up modem za svaki slucaj. Sa Kinezom nije bilo sanse da ovo radi a problemi su nestali sa Chieftec-om.
 
El Muerte:
Evo sta si rekao.....

1.ja sam dao PRIMER
2.Na grani od 12V na svakom ozbiljnom ATX napajanju imas najmanje 8A (kod mene je 10A)

A jacina struje zavisi od potroshaca kao sto sam rekao.A ne moze iznostiti ni 41 A na napajanju od 500W jer bi u tom slucaju sve moralo biti na jednoj jedinoj grani od 12V. Sto svakako nema logike.
Ako je potroshac 24W jacina struje u tom trenutku ce iznositi 2A.......
A maximalna jacina struje zavisi od samog NAPAJANJA I O TOME SVE VREME PRICAM DA NIJE SVE U WATIMA JER SE SVAKAKO GADJAJU SA BROJEVIMA!
A ova 2A sam dao KAO PRIMER Da ljudi imaju bolji uvid u napajanja da ne gledaju samo snagu nego jacinu struje po svakoj grani!!
Procitaj sta sam gore napisao!

@misoni
Ne svadjamo se samo ne volim kada mi neko soli pamet sa formulama...
Evo prestacemo.
Anyway rekao sam sve o Chiftecu rekao sta imam.....vi ga uzimajte pa neka vam Bog pomogne.
To vishe nije ONAJ Chiftec napajanje kao pre....
postedi me svojih primera,kad se kupuje napajanje najvise treba obratiti paznju na MAX jacinu struje na 12v granama,ako je jacina 10A,normalno da moze biti manja(ako je manji potrosac),ali ne moze biti veca,normalno da se konacna snaga svih grana sabira i po ukupnoj snazi tih grana se izracuna snaga napajanja.........jos jednom dobro procitaj moje prethodne postove pa onda pisi.......
 
King 7:
I ja imam Chieftec 360 W na kojem besprekorno rade: Maxtor 80 GB, DVD Pioneer 108, Asus CD Rom i rezac, Athlon 2500, graficka i 6 dodatih ventilatora + dial - up modem za svaki slucaj. Sa Kinezom nije bilo sanse da ovo radi a problemi su nestali sa Chieftec-om.
Ljudi preteruju kad procenjuju potrebnu snagu napajanja. Evo ja sam jutros slikao šta sve radi kod mene:

http://www.milovanovic.com/pix/radnisto.jpg

Dakle, kao što vidite, dva devetnaestoinčna monitora, ceo kompjuter, switch, zvučnici

ovo je kompjuter izbliza:

http://www.milovanovic.com/pix/komp.jpg

Dva harda od 320GB, dual core CPU, grafika 7600 (stavio zbog pasivnog kulera da mi ne zvrči bez veze ventilator), 2GB RAMA.

I kolika je snaga SVEGA TOGA zajedno?

Vidi sliku:

http://www.milovanovic.com/pix/potrosnja.jpg

Dakle, sve komplet preko produžnog u zid, mereno Voltrcraftom 3000 - 196W u normalnom režimu. Kada pustim CPU Burn, 100% iskorišćenje procesora, snaga celog sistema skoči na 230W.

E sad od toga oduzmite dva monitora i gigabitni osmoportni svič, i dobićete koliku snagu struje vuče sam komp.

P.S. Ovo je moje luče koje koristim za testiranje, kad nisam siguran dal' napajanje radi kako treba ja ga izvadim i stavim ovo, ono me još nije zahebalo: U pozadini na monitoru vidi se Forum :-)

http://www.milovanovic.com/pix/deda-560.jpg

Naravno, napajanje ne mora da bude Chieftec, ima fanatično dobrih kineza kao što je LC Power Gold 600W, to koristim po kući a i ovde na poslu imam nekoliko, nikada me ni jedan nije izdao. Danas su i kinezi bolji nego pre par godina, čini mi se.

Hoću reći, mnogo je bitnije da je napajanje pouzdano nego kolika mu je snaga, jer sam kopjuter ne vuče toliko koliko ljudi misle, što sam nadam se pokazao ovim fotkama.

Uzdravlje.
 

Back
Top