Naši pisci u Americi

Hehhe, pa da, ne bi bila raspevana brojka ni u obrnutom pravcu! Ali, opet, ogroman je procenat amerikanaca koji ne znaju ni gdje je Balkan, znaju samo da je na bliskom istoku i da tamo ljudi jedu s poda! ali zato bi rado letovali negde u Grčkoj ili nekoj drugoj od tih zemalja blizu Gibraltara! :lol:
Uostalom, budite sigurni da mnogi slabo znaju i Tenesi Vilijamsa!
Nisu smao naši pisci- mi smo im strani. Veliki deo sveta im je stran! (U američkim filmovima kartu sveta vidiš samo ako se radnja dešava u špijunskoj organizaciji! Da se snađu!) :lol:
 
E sad me baš zanima koji su to naši pisci koje vi smatrate toliko važnima da trebaju da ih proučavaju studenti književnosti bilo gdje u svijetu. Ja osim Andrića i Kiša ne znam ni za jednog. Eventualno Vasko Popa, od pjesnika.
 
Za Dučića mislim da je najprecijenjeniji pjesnik kod nas, valjda zato što ga se dugo nije smjelo spominjati, a ni Šantić nije Bog zna šta. Od naših pjesnika dobar je bio i Momčilo Nastasijević, mada teško da zaslužuje pažnju studenata opšte književnosti u svijetu. Nušić je bio izuzetno duhovit pisac ali teško da može biti interesantan nekome izvan balkanskog konteksta. U književnoj teoriji vani se dosta spominje Zenitizam, kad se govori o nadrealizmu. I inače, Beograd je bio važno mjesto u nadrealizmu nekih dvadesetih, tridesetih godina prošlog vijeka (zahvaljujući Marku Ristiću, uglavnom).
 
A Bulatovic? Desnica? I,naravno, Pekic!
Zato Srbljanovicku svi znaju :)
Ne vidim u cemu je problem - dosta nasih pisaca je prevodjeno na engleski, koga zanima moze da nadje i da procita... Mali jezik - daleka kultura - zasto bi pa morali da je znaju? A oni koje Balkan i Srbija zanimaju - vec su naucili srpski pa citaju u originalu - stvarno znam i takve...
(ps: ja bih mogla iz topa da nabrojim pedeset americkih pisaca ;) )
 
:lol: Ladno zaboravismo Crnjanskog!!!!! Pa Desanka...

Mada, nije to problem samo sa srpskom književnošću- strana im je književnost ovog govofnog područja uopšte da ne kažem "srpsko-hrvatskog jezika" (joj, da sam u osnovnoj ovo napisala pod navodnicima neko iz porodice bi bio izbačen iz Partije! :lol: ). Šteta je i što im nieu dostupni Selimović, Vesna Parun (wohooo, kakav pesnik!), Ranko Marinković (ubeđena sam da je u milimetar po američkom ukusu!)....
 
Ja mislim da je taj podatak krajnje nepouzdan...

(a sto se tice knjizevne veceri - ni slucajno! izbegavam ih kao vampir beli luk :) ne zna se sta je gore: pisci koji ne vole javne skupove ili oni kojima gode, a u publici je UVEK neko ko postavlja pitanja o nacinu na koji doticni stvara... brrr)
 
Tacno podatak je nepouzdan i zasniva se na nevelikom broju ispitanika!

A knjizevno vece sa Charlosom Simicem je bilo izuzetak(cita:znam na sta mislis)Covek je citao svoje pesme koje su odlicne by the way i to je bilo to! Dkc je bila puna 50 ljudi je stajalo a atmosfera je bila bas dobra!
Toliko!
 

Back
Top