Opus Dei

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Red, čije je sedište u Rimu, Opus dei broji oko 85.000 članova širom sveta.Opus dei je osnovan 1928. godine kada je njen osnivač Hozemarija Eskriva ''tokom meditacije doživeo božansku viziju koja je od njega tražila da osnuje prelaturu čije bi delovanje trebalo usmeriti ka posvećivanju, svakodnevnom radu i ispunjavanju hrišćanske dužnosti“.Papa Jovan Pavle II progalsio je 1982. Opus dei svojom ličnom prelaturom a deset godina kasnije otac Eskriva je proglašen blaženim, da bi 2002. na trgu Svetog Petra u Rimu bio proglašen za sveca. Jedna od osnovnih karakteristika prelature je da su njeni članovi ugalvnom (80 odsto) laici, koji su u braku ili su izabrali da žive u celibatu.Sveštenici čine samo 20 odsto članova ovog reda.Osnivač reda Opus dei bio je i njegov prvi prelat. Nakon njegove smrti 1975. nasledio ga je monsinjor Alvaro del Portiljo. Monsinjor Havijer Ečevarija, sadašnji prelat Opus dei došao je na to mesto 1994. nakon smrti Portilja.Da bi se postalo član reda Opus dei potrebno je napisati molbu, ali istovremeno „osetiti božansku vokaciju za pristup prelaturi“. Molba se razmatra šest meseci i ukoliko su kandidatove moralne i religiozne vrednosti potvrdjene pristupa se njegovoj pripremi za ulazak u red...

Hm...dakle,šta mislite o njima...mogu li se nazvati 'sektom' u okviru Hrišćanstva...?
 
Pa,dobro..napisaću molbu...a za šest meseci provere, biće šta mora da bude...nešto me, ipak, Himalaji više vuku...i Tibet ( ne mora sedam godina)..i južna Indija...i ašrami hata joge..Sve manje liči na prevaru od Opusa, a militantno sigurno nije..
 
livija:
hrishcjanstvo je jedna velika sekta.... religija je samo shminkerski naziv


Hm...Hrišćanstvo je u samom svom postanku i bilo sekta...kao takvo je i trajalo...dugo...članstvo se množilo...religija širila...
Slažem se u principu sa tobom...jedan od dokaza je i sekta u sekti...
Btw. ima dosta tema za svađu i prepucavanja...ovde...na ovoj temi...samo ozbiljne diskusije...vezane za temu i Hrišćanstvo...inače...imate mene u retrovizoru do daljnjeg...:twisted: :arrow: :twisted:
 
leeeleeeeee... :shock: ... jel to on ozbiljno...
...sad me stah, osvrnut se... :lol:
...dojde mu ga ki jednooki Jack... joste se u mrak skrio....brrrrrrr.... :shock: :arrow: :?
...narode...cujte i pocujte... nesvrcite s temu, mlogo je bre opasan... opasno gleda iz...retrovizor... :lol:
 
...leleee... :shock: ...narode, kudej smo stali s temu...
...ovi ce da nas pobije s mracan bre pogled...
..davajte predlog o sektu...iz oma... :shock: :arrow: :lol: :arrow: :twisted:
(sta mi mozes, sta mi smes...ak' s jaci nis brzi... :lol: )
 
Šakal:
Red, čije je sedište u Rimu, Opus dei broji oko 85.000 članova širom sveta.Opus dei je osnovan 1928. godine kada je njen osnivač Hozemarija Eskriva ''tokom meditacije doživeo božansku viziju koja je od njega tražila da osnuje prelaturu čije bi delovanje trebalo usmeriti ka posvećivanju, svakodnevnom radu i ispunjavanju hrišćanske dužnosti“.Papa Jovan Pavle II progalsio je 1982. Opus dei svojom ličnom prelaturom a deset godina kasnije otac Eskriva je proglašen blaženim, da bi 2002. na trgu Svetog Petra u Rimu bio proglašen za sveca. Jedna od osnovnih karakteristika prelature je da su njeni članovi ugalvnom (80 odsto) laici, koji su u braku ili su izabrali da žive u celibatu.Sveštenici čine samo 20 odsto članova ovog reda.Osnivač reda Opus dei bio je i njegov prvi prelat. Nakon njegove smrti 1975. nasledio ga je monsinjor Alvaro del Portiljo. Monsinjor Havijer Ečevarija, sadašnji prelat Opus dei došao je na to mesto 1994. nakon smrti Portilja.Da bi se postalo član reda Opus dei potrebno je napisati molbu, ali istovremeno „osetiti božansku vokaciju za pristup prelaturi“. Molba se razmatra šest meseci i ukoliko su kandidatove moralne i religiozne vrednosti potvrdjene pristupa se njegovoj pripremi za ulazak u red...

Hm...dakle,šta mislite o njima...mogu li se nazvati 'sektom' u okviru Hrišćanstva...?
Broj članova nije veliki, ali ako je finansijski moćan verovatno takve i biraju. Ja nešto ne verujem da će nekog primiti čisto iz religioznih i moralnih vrednosti, jedino u mixu sa finanskijskim vrednostima ...sekta, organizacija, klan, udruženje ... - možeš da ih zoveš kako hoćeš
 
Ma svašta sam iskopao o njima...google je čudo...ali siguran sam da ima mnogo toga...što se baš i ne zna...zanimljivo je to...postoji karta...pokrili su ceo Balkan...pa i Srbiju...
 
Znam da su u Hrvatskoj, zvanično. Ne znam da su već došli kod nas, ali, znam da se spremaju..Srbija i Bosna..kao, čekaju poziv, tako bar izjavi njihov zvaničnik Tanjugu.
U čemu je razlika, ili, bolje rečeno, da li može da se napravi paralela između Opusa - Zilota i Fundamentalista?
 
Ja lično ne vidim neku razliku .Cilj samo sa različitim ishodima im je sličan,takođe i nastup.Sačuvati njihovu veru bez obzira na sredstva pa makar to bilo na agresivan način.Opus dei je možda bolje finansijski potkovan.
 
Šakal:
Hm...nipošto ih ne porediti sa Zelotima...možda samo po radikalnom karakteru...mislim da na to i misliš?
Nisam mislila na Zelote, već na Zilote, snažan verski i politički pokret u Vizantiji, na tvrdo krilo pravoslavlja koje je u 14. veku čak dobilo socijalne dimenzije postavši predvodnik socijalne revolucije.
Kad malo bolje razmislim, mogu i Zeloti..ali, beše davno, i ugasilo se..Jevrejski nacionalni pokret koji se borio protiv rimske okupacije.
Svako je, po svaku cenu, hteo svoje.. na to sam mislila, mada, ima tu još dodirnih tačaka
 
Goddess of the far east:
Ja lično ne vidim neku razliku .Cilj samo sa različitim ishodima im je sličan,takođe i nastup.Sačuvati njihovu veru bez obzira na sredstva pa makar to bilo na agresivan način.Opus dei je možda bolje finansijski potkovan.


Približno.Razlika im je u cilju a metodi za postizanje...isti.
Opus Dei je možda i najgori...
Zelotima je bio cilj da se oslobode Rimljana i povrate državu...
Fundamentalistima je cilj širenje religije...
Opus Dei ima cilj koji i nije baš toliko jasan...pod paskom očuvanja Hrišćanstva...rade sve i svašta...njihov ''fond'' je njihov i Vatikan ga ne kontroliše...
 
Mislim da ne. Ovi su organizovani kao neka sekta...svako ima neki svoj zadatak...imaju i neke 'vojne' formacije...bave se špijunažom...trgovinom svega i svačega...
 

Back
Top