Opus Dei
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 56

Tema: Opus Dei

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Opus Dei

Red, čije je sedište u Rimu, Opus dei broji oko 85.000 članova širom sveta.Opus dei je osnovan 1928. godine kada je njen osnivač Hozemarija Eskriva ''tokom meditacije doživeo božansku viziju koja je od njega tražila da osnuje prelaturu čije bi delovanje trebalo usmeriti ka posvećivanju, svakodnevnom radu i ispunjavanju hrišćanske dužnosti“.Papa Jovan Pavle II progalsio je 1982. Opus dei svojom ličnom prelaturom a deset godina kasnije otac Eskriva je proglašen blaženim, da bi 2002. na trgu Svetog Petra u Rimu bio proglašen za sveca. Jedna od osnovnih karakteristika prelature je da su njeni članovi ugalvnom (80 odsto) laici, koji su u braku ili su izabrali da žive u celibatu.Sveštenici čine samo 20 odsto članova ovog reda.Osnivač reda Opus dei bio je i njegov prvi prelat. Nakon njegove smrti 1975. nasledio ga je monsinjor Alvaro del Portiljo. Monsinjor Havijer Ečevarija, sadašnji prelat Opus dei došao je na to mesto 1994. nakon smrti Portilja.Da bi se postalo član reda Opus dei potrebno je napisati molbu, ali istovremeno „osetiti božansku vokaciju za pristup prelaturi“. Molba se razmatra šest meseci i ukoliko su kandidatove moralne i religiozne vrednosti potvrdjene pristupa se njegovoj pripremi za ulazak u red...

Hm...dakle,šta mislite o njima...mogu li se nazvati 'sektom' u okviru Hrišćanstva...?

Domaćin angel 021 (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano Re: Opus Dei

U nedoumici sam..kako da se učlanim? Nisam u braku, a celibat...nešto baš i ne bih.. ;-)

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm...

Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Pa,dobro..napisaću molbu...a za šest meseci provere, biće šta mora da bude...nešto me, ipak, Himalaji više vuku...i Tibet ( ne mora sedam godina)..i južna Indija...i ašrami hata joge..Sve manje liči na prevaru od Opusa, a militantno sigurno nije..

Veoma poznat livija (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2006.
    When deep space exploration ramps up, it will be corporations that name everything. The IBM Stellar
    Reputaciona moć
    166

[font=Comic Sans MS]hrishcjanstvo je jedna velika sekta.... religija je samo shminkerski naziv[/font]

Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio livija
    [font=Comic Sans MS]hrishcjanstvo je jedna velika sekta.... religija je samo shminkerski naziv[/font]
    Kad naučiš da pišeš, možda i pročitam.
    A do tada, vozdra

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio livija

Hm...Hrišćanstvo je u samom svom postanku i bilo sekta...kao takvo je i trajalo...dugo...članstvo se množilo...religija širila...
    Slažem se u principu sa tobom...jedan od dokaza je i sekta u sekti...
    Btw. ima dosta tema za svađu i prepucavanja...ovde...na ovoj temi...samo ozbiljne diskusije...vezane za temu i Hrišćanstvo...inače...imate mene u retrovizoru do daljnjeg...

Domaćin lily-sid (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    89

leeeleeeeee... :shock: ... jel to on ozbiljno...
    ...sad me stah, osvrnut se...
    ...dojde mu ga ki jednooki Jack... joste se u mrak skrio....brrrrrrr.... :shock: :?
    ...narode...cujte i pocujte... nesvrcite s temu, mlogo je bre opasan... opasno gleda iz...retrovizor...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm...jako sam ozbiljan!!!

Domaćin lily-sid (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    89

...leleee... :shock: ...narode, kudej smo stali s temu...
    ...ovi ce da nas pobije s mracan bre pogled...
    ..davajte predlog o sektu...iz oma... :shock:
    (sta mi mozes, sta mi smes...ak' s jaci nis brzi... )

Aktivan član klara_m (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    67

[QUOTE=Šakal]Red, čije je sedište u Rimu, Opus dei broji oko 85.000 članova širom sveta.Opus dei je osnovan 1928. godine kada je njen osnivač Hozemarija Eskriva ''tokom meditacije doživeo božansku viziju koja je od njega tražila da osnuje prelaturu čije bi delovanje trebalo usmeriti ka posvećivanju, svakodnevnom radu i ispunjavanju hrišćanske dužnosti“.Papa Jovan Pavle II progalsio je 1982. Opus dei svojom ličnom prelaturom a deset godina kasnije otac Eskriva je proglašen blaženim, da bi 2002. na trgu Svetog Petra u Rimu bio proglašen za sveca. Jedna od osnovnih karakteristika prelature je da su njeni članovi ugalvnom (80 odsto) laici, koji su u braku ili su izabrali da žive u celibatu.Sveštenici čine samo 20 odsto članova ovog reda.Osnivač reda Opus dei bio je i njegov prvi prelat. Nakon njegove smrti 1975. nasledio ga je monsinjor Alvaro del Portiljo. Monsinjor Havijer Ečevarija, sadašnji prelat Opus dei došao je na to mesto 1994. nakon smrti Portilja.Da bi se postalo član reda Opus dei potrebno je napisati molbu, ali istovremeno „osetiti božansku vokaciju za pristup prelaturi“. Molba se razmatra šest meseci i ukoliko su kandidatove moralne i religiozne vrednosti potvrdjene pristupa se njegovoj pripremi za ulazak u red...

Hm...dakle,šta mislite o njima...mogu li se nazvati 'sektom' u okviru Hrišćanstva...?
    Broj članova nije veliki, ali ako je finansijski moćan verovatno takve i biraju. Ja nešto ne verujem da će nekog primiti čisto iz religioznih i moralnih vrednosti, jedino u mixu sa finanskijskim vrednostima ...sekta, organizacija, klan, udruženje ... - možeš da ih zoveš kako hoćeš
    Imam vremena

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Braun je pokušao da ih potkači u DaVinčijevom kodu...mislim da je izazvao kontra efekat...samo ih je izreklamirao...

Aktivan član klara_m (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    67

[font=Verdana]O njima prvi put čitam u tvom postu, DaVinčijev kod nisam čitala ... nešto mi se ne daju pare za knjigu[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana][/font]
    Imam vremena

Zainteresovan član puella~~~ (avatar)
    Učlanjen
    15.10.2006.
    Reputaciona moć
    42

hrishcjanstvo je jedna velika sekta.... religija je samo shminkerski naziv
    to.
    Braun je pokušao da ih potkači u DaVinčijevom kodu...mislim da je izazvao kontra efekat...samo ih je izreklamirao
    kod mene je izazvao efekat 'odoh-na-net-da-vidim-sta-mogu-da-nadjem-o-tome '
    evo me sad na www.opusdei.org
    planiram i da opustosim biblioteku.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Ma svašta sam iskopao o njima...google je čudo...ali siguran sam da ima mnogo toga...što se baš i ne zna...zanimljivo je to...postoji karta...pokrili su ceo Balkan...pa i Srbiju...

Domaćin Goddess of the far east (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Posvećena im je čak jedna strana u Oksfordskoj istoriji hrišćanstva.Braun im je dao veći značaj nego što oni zaista imaju.

Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Znam da su u Hrvatskoj, zvanično. Ne znam da su već došli kod nas, ali, znam da se spremaju..Srbija i Bosna..kao, čekaju poziv, tako bar izjavi njihov zvaničnik Tanjugu.
    U čemu je razlika, ili, bolje rečeno, da li može da se napravi paralela između Opusa - Zilota i Fundamentalista?

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm...nipošto ih ne porediti sa Zelotima...možda samo po radikalnom karakteru...mislim da na to i misliš?

Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio Šakal
    Hm...nipošto ih ne porediti sa Zelotima...možda samo po radikalnom karakteru...mislim da na to i misliš?
    Da. Pa zar to nije suština svima, radikalnost i ortodoknost ( tvrdokornost + isključivost ) zarad postizanja cilja?

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Ja lično ne vidim neku razliku .Cilj samo sa različitim ishodima im je sličan,takođe i nastup.Sačuvati njihovu veru bez obzira na sredstva pa makar to bilo na agresivan način.Opus dei je možda bolje finansijski potkovan.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio angel 021
    Da. Pa zar to nije suština svima, radikalnost i ortodoknost ( tvrdokornost + isključivost ) zarad postizanja cilja?

Naravno da jeste ako mislimo na radikalne metode.

Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio Šakal
    Nisam mislila na Zelote, već na Zilote, snažan verski i politički pokret u Vizantiji, na tvrdo krilo pravoslavlja koje je u 14. veku čak dobilo socijalne dimenzije postavši predvodnik socijalne revolucije.
    Kad malo bolje razmislim, mogu i Zeloti..ali, beše davno, i ugasilo se..Jevrejski nacionalni pokret koji se borio protiv rimske okupacije.
    Svako je, po svaku cenu, hteo svoje.. na to sam mislila, mada, ima tu još dodirnih tačaka

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio Goddess of the far east
    Ja lično ne vidim neku razliku .Cilj samo sa različitim ishodima im je sličan,takođe i nastup.Sačuvati njihovu veru bez obzira na sredstva pa makar to bilo na agresivan način.Opus dei je možda bolje finansijski potkovan.

Približno.Razlika im je u cilju a metodi za postizanje...isti.
    Opus Dei je možda i najgori...
    Zelotima je bio cilj da se oslobode Rimljana i povrate državu...
    Fundamentalistima je cilj širenje religije...
    Opus Dei ima cilj koji i nije baš toliko jasan...pod paskom očuvanja Hrišćanstva...rade sve i svašta...njihov ''fond'' je njihov i Vatikan ga ne kontroliše...

Učlanjen
    30.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    72

Koliko sam upoznata ziloti se netolerantni prema sve i jednoj veri odnosno kontakt sa drugom verom je za njih najveći smrtni greh,a da li to važi za opus dei?

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Mislim da ne. Ovi su organizovani kao neka sekta...svako ima neki svoj zadatak...imaju i neke 'vojne' formacije...bave se špijunažom...trgovinom svega i svačega...

Slične teme

1. Opus Dei
    Autor Šakal u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 22.08.2011., 02:30
  2. Opus Gvozdena Radicevica
    Autor ohranovic u forumu Muzika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.02.2009., 22:22
  3. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.08.2007., 15:59

Pravila za slanje poruka