ISTORIJA LEPOTE

senk@382

Početnik
Poruka
40
posto je senk@ zapoceo jednu tesku ,zamrsenu,i tesko odgonetivu temu na samom pocetku drzenja sa vama,zeli da se iskupi jednom vedrom,ali ne i naivnom temom:sta je to lepota,kako smo sigurni da je nesto stvarno lepo,i zasto ono sto je lepo za nas nije za nekog drugog?
 
Мислим да не постоји АПСОЛУТНА ЛЕПОТА, да је лепота индивидуални доживаљај који варира зависно од времеског периода, културе, народа, простора....
 
Kažu da je lepota doživljaj prirodnog, što je i logično, ako nam se, recimo, gade crvi, bolesti, krv... Instinkt koji nas štiti od opasnosti, može biti da smo onda, nekako zavarani osećajem lepote, da bismo na neki način zavarali sebe, ili da bismo sebi sugerisali čemu treba da težimo...
Jer, zašto nam cvet, uopšte, miriši lepo?
Kad je bio raširen po Srbiji neki specifičan grip, jedino što sam želela da jedem bile su mandarine :)
Inače mandarine nešto preterano ne volim, tj. uglavnom ih izbegavam...
Onda sam čula da su se ljudi pomamili za mandarinama, hehe...
Pečurke su mi, prvi put kada sam ih pomirisala, izazvale osećaj gađenja. Ubrzo sam otkrila da kako ih pojedem tako ih i... Pa vratim u istom stanju :shock:

E, sad, tako banalizovah ovu lepu temu, ali nešto sam sklona tome, u zadnje vreme...
Jer, ako je lepota nešto što nam je unapred sugerisano, onda priča o individualnom ne pije vodu. Pogrešno, ustvari.
Radi se o tome da, recimo, čovek može da prepozna svog "biološkog partnera", pa ga nalazi lepim. Ako mu odgovara za potomstvo? Sad zvučim kao Nasumični i ježim se od toga.

Ali ja pišem samo glupo nagađanje. Tome služi forum?
 
valjda sluzi...senk@ zeli da vidi shvatanje drugih, kako oni dozivljavaju lepotu...tema je smatram veoma zanimljiva...sta smatrate vaznijim kod ljudi materijalnu ili duhovnu lepotu? npr. Napoleon kaze lepa zena je raj za oci,dobra za dusu.prva je dragulj,druga riznica...
sto se tice partnera,senk@ misli da ga biramo na osnovu necega sto je na visem stupnju od fizicke lepote...postoji jedna prica vezana o srodnim dusama,ali to sad nije tema...mada ukoliko nekog bude zanimalo...
 
lepo za mene je ono sto mi u tom trenutku nedostaje ili ono u cemu vidim priliku za neko svoje usavrsavanje ili uzivanje.ponekad stanem da se divim nekom drvetu i opadanju lisca iako pored mene prolaze savrseno zgodne cice.dozivljaj lepog zavisi od licnog trenutnog raspolozenja,kao i sve drugo,uostalom.odgovor na pitanje "sta je lepo?"zavisi i od onog na sta licno vise bacas akcenat,na materijalni ili duhovi razvitak.
 
Dirk:
lepota...ono sto godi oku, celom bicu...sta je to apsolutno? i ima li lepota istoriju??
O,kako da ne...Lepota je trpela poimanje kroz celu istoriju...Npr. punije dame su se smatrle pozeljnim i lepim u ranijim vekovima,neko misli da su danasnje manekenke lepe,u kini se smatralo da je malo stopalo odraz lepote,u antici su lepotu povezivali sa Afroditom,Venerom..Ja sada naravno ne pominjem neki siri pojam lepote,ali ona definitivno ima svoju istoriju...
 
O,kako da ne...Lepota je trpela poimanje kroz celu istoriju...Npr. punije dame su se smatrle pozeljnim i lepim u ranijim vekovima,neko misli da su danasnje manekenke lepe,u kini se smatralo da je malo stopalo odraz lepote,u antici su lepotu povezivali sa Afroditom,Venerom..Ja sada naravno ne pominjem neki siri pojam lepote,ali ona definitivno ima svoju istoriju...

sta bi bilo lepo ako ne bismo brkali lepotu sa mnogim uslovljenostima?

punije dame lepe? Da u vreme kad je 90% naroda bilo gladno, tj bolesno mrsavo (sto svakako nije lepo). I naravno da je svako ko nije bio izgladneo, bio bar "punacak" i odatle se na selu i dalje govori "zdrav pa deb'o". Jednostavno, u to vreme ili si bio bolesno mrsav ili "popunjen" pa kako bolest ne moze biti lepa, ostaje da je "punije" lepo.

malo ko misli da su danasnje manekenke lepe. Isto kao sto malo ko misli da Britni Spirs lepo peva. Ako hoces lepo pevanje (da ne kazem bel canto ;) ) batali MTV. Ako hoces lepotu, batali Fashtion Channel. Jednom recju, batali medije kad o tome razmisljas.

A pazi ovo: kad god je covek mogao od svog tela da napravi sta je hteo - ispalo je jako slicno. Npr, Miloska Venera i bacach diska su isti kao i danasnje poimanje lepote. (A Grci su imali sport kao metod oblikovanja tela, kao i mi danas) U Indiji imas slicne skulpture...

Da ne budem pogresno shvacen: ne zelim da kazem da je lepota potpuno objektivna jer naravno da imamo ukuse, ali postoji nesto sto je... hm... osnova lepote i oko koje se vrti sve sto je zaista lepo (pod zaista lepo mislim da nema veze sa gorespomenutom gladju i mrsavoscu)
 
Svidja mi se ovo za zlatnim presekom.Voleo bih da mi se objasni taj termin...Ne mogu nigde da ga nadjem.Moooliiiiim teee.Jedva da znam da koristim komp,a ovde sam da bih ispao pametniji u ocima drugih...morao sam da se ispovedim,a sada kada sam rekao lepota u ovoj temi ,posto nisam bio jasan,mislim na lepotu u nematerijalnom obliku
 
Zlatni presek... Dakle, ukoliko podelis neku duz u odnosu zlatnog preseka, to znaci da je delis na takva dva dela da je odnos cele duzi ka vecem delu isti kao odnos veceg dela ka manjem. Konkretno, veci deo je oko 61.8%, manji je oko 38.2%. Odnos 100% (cela duz) prema 61.8% je kao 61.8% prema 38.2% (ponavljam da su u pitanju aproksimacije).

E sad, ovaj odnos se stalno javlja u (skoro) svemu sto je ljudskom oku lepo. Nalazi se i u covekovom telu (odnosi na licu, rukama...), covek ga (cesto nesvesno) koristi u umetnosti, nalazi se i u biljakama, zivotinjama... U biljnom i zivotinjskom svetu nema veze samo sa lepotom, vec se pokazuje i kao praktican, tj njime mnoge zivotinje postaju efikasnije: nautilus ima oklop koji sadrzi odnos zlatnog preseka, pa trpi ogroman vodeni pritisak, biljke imaju odnos zp u liscu da bi bolje hvatale svetlost ili skupljale vlagu i sl.

Da ja ne duzim dalje, klikni na donje linkove i procitaj nesto o zlatnom preseku:

http://milan.milanovic.org/math/srpski/zlatni/zlatni.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_ratio
 
Mislim da je istorija lepote nekako neprilagodjen termin.Lepota kao nesto sto covek dozivljava tesko moze imati istoriju.Mozda gledano nekim drugim ocima ali...Istorija umetnosti govori o lepoti ,mada, ko je postavio standarde lepote?Neki slikari i posmatraci uzivaju u slikama Salvadora Dalija,nekome su one grozne.Neko se divi Monalizi i njenom osmehu a nekom je ona obicna slika zene sa bezizraznim licem....e tu je zamka.Zasto je nesto lepo onda kada to kazu strucnjaci i umetnicki kriticari?Zar lepota podrazumeva njihovo pozitivno misljenje?
Dozivljaj individualne lepote je nesto sto prija svim tvojim culima a da pri tome nisi opterecen tudjim misljenjem,ako to ima istoriju onda o.k.
 
Tu se razilazimo u misljenju,sta bi rekao na to da je tvoja dusa ta koja spoznaje lepotu,da se ogranicavas svojim culnim opazajima,i tada padas lakse,sta vise nesvesno pod uticaj onoga sto je lepo i drugima ,tj stapas se sa njima...
 
Cela filozofija života počiva na lepoti: lepota tela, lepota duha, lepota reči, glasa, predela, boja...lepota izražavanja kroz umetnost...Sva ljudska čula trepere od lepote dodira..lepe uspomene...lepa smrt..
U jednoj jedinoj reči sažet je ceo ljudski život i istorija. I ako se kroz generacije i vekove pojam lepote menjao, uspešno je opstajao, donoseći nova merila, nove kvalitete...Čitave civilizacije su propadale, a nove su ih proučavale i pamtile po lepoti iskopina, ostataka..
Lepota je početak i kraj sega viđenog i doživljenog...i projektovanog i nedoživljenog....
Gledajući kroz vizuru jedne reči od šest slova, naš život postaje potpun i dobija smisao..
 
angel 021:
Cela filozofija života počiva na lepoti: lepota tela, lepota duha, lepota reči, glasa, predela, boja...lepota izražavanja kroz umetnost...Sva ljudska čula trepere od lepote dodira..lepe uspomene...lepa smrt..
U jednoj jedinoj reči sažet je ceo ljudski život i istorija. I ako se kroz generacije i vekove pojam lepote menjao, uspešno je opstajao, donoseći nova merila, nove kvalitete...Čitave civilizacije su propadale, a nove su ih proučavale i pamtile po lepoti iskopina, ostataka..
Lepota je početak i kraj sega viđenog i doživljenog...i projektovanog i nedoživljenog....
Gledajući kroz vizuru jedne reči od šest slova, naš život postaje potpun i dobija smisao...
Ovo samo podvlacim i pitam je li Andric?
 
Lepota je stvar chovechje produhovljenosti. Shto nam se vishe vidokrug shiri vishe nam je stvari lepshe. Ostanemo li u chetiri zida, sami, lepotu ne mozemo ni spoznati, kamoli je poznavati. Onos hto ispunjava choveka- to chesto nije lepota, vec samo jedan njen okvir, ali nema veze, dovoljno je da se radujemo...
 

Back
Top