Odbrana

mogway

Zainteresovan član
Poruka
318
Zamislite ovu situaciju ( koja je vrlo cesta ):

Vi ste trener jedne ekipe i imate utakmicu protiv protivnika koji ima jednog izrazitog strelca u ekipi. Igra na poziciji 2/3. Znaci ima sut, ima prodor. Izraziti strelac. OStali igraci su prosjek.

Vi u svojoj ekipi imate jednog vrhunskog odbrambenog igraca koji igra na toj poziciji i ostale prosjek igrace u odbrani.

Odbrana je covjek na covjeka.

Pitanje je sledece.Da li biste postavili tog svog najboljeg odbrambenog igraca da igra zestoku odbranu na tom najboljem protivnickom i time riskirali da brzo udje u problem sa penalima i da ga brzo izgubite za citavu utakmicu, ili biste popustili u odbrani na njemu, dozvolili mu da se razmase i ubaci nesto vise od svog prosjeka a zatvorili ostale igrace da padnu ispod svog prosjeka ????
 
Пуситити тог једног нек буде на свом просеку, а остале затворити. Типичан пример је Партизан у прошлој сезони Евролиге, где је једино Милојевић био на нивоу и МВП а Партизан губио...
 
mogway:
Zamislite ovu situaciju ( koja je vrlo cesta ):

Vi ste trener jedne ekipe i imate utakmicu protiv protivnika koji ima jednog izrazitog strelca u ekipi. Igra na poziciji 2/3. Znaci ima sut, ima prodor. Izraziti strelac. OStali igraci su prosjek.

Vi u svojoj ekipi imate jednog vrhunskog odbrambenog igraca koji igra na toj poziciji i ostale prosjek igrace u odbrani.

Odbrana je covjek na covjeka.

Pitanje je sledece.Da li biste postavili tog svog najboljeg odbrambenog igraca da igra zestoku odbranu na tom najboljem protivnickom i time riskirali da brzo udje u problem sa penalima i da ga brzo izgubite za citavu utakmicu, ili biste popustili u odbrani na njemu, dozvolili mu da se razmase i ubaci nesto vise od svog prosjeka a zatvorili ostale igrace da padnu ispod svog prosjeka ????
Ako je u pitanju vrhunski dobar odbrambeni igrac,onda bi on znao da dobro sacuva igraca a da ne iznudi faul. :-?
 
Koliko god da si dobar odbrambeni igrac, napadac ima nekoliko prednosti. Kao prvo sam bira polazak u driblin i stranu polaska sto odbrambeni ne zna, pa samim tim kasni mali dio sekunde. A kada kasnis, pokusavas se ispraviti. Nekada ti uspije nekada ne.

Kao drugo, napadac ima prednost i kod sudije jer se po pravilu svaki kontakt rukum na vanjskim pozicijama u odbrani kaznjava faulom. Teoretki, odbrana se igra nogama i donekle tijelom.

Znaci to ne prednost napadaca broj 2.

Mislim da sam ti bambi_girl naveo razloge zasto i najbolji odb.igrac upada u probleme sa faulovima bez obizira koliko je dobar.

P.s. po meni najbojli odbrambeni igraci danas u evropi su grci Dijamantidis i Papalukas. Dokazani protiv Amera
 
Vrhunski odbrambeni igrac ume da iznudi faul u napadu,a dobar napadacki igrac mora da ima agresivan i eksplozivan dribling i prodor,koji odbrambeni igrac moze da iskoristi i da isfolira faul. Pitanje je da li je prvi igrac dobar u napadu isto koliko i ovaj drugi u odbrani.
 
Ne pratis pricu Grunt. A i nije fazon ubacivati bez smisla, nego je poenta da se nadje rjesenje nekog ajd da kazem imaginarnog problema.
Na svim mogucim diskusijama svi samo lupetaju o bilo kosarci, bilo fudbalu, pa sam pokusao predstaviti jedan stvaran problem. Kada kazem stvaran, mislim na onog ko igra ili je igrao kosarku, pa poznaje tu problematiku. A ne gleda na to laicki i navijacki.
I da, jos jedan cilj je da malo vidim ko stvarno poznaje kosarku a ko prica gluposti.
Nikoga ne vrijedjam, ne omalovazavam i sa svacijim odgovorom sam zadovoljan.Naravno, ako je odgovor na postavljeno pitanje.
A ako si ikada igrao kosarku, znas da u svakoj ekipi, bez obzira na rang ima po neki igrac koji se izdvaja kvalitetom. Naravno, nije to vrhunski kvalitet, ali je obicno s razmjeran rangu u kojemu se igra. A naravno i kvalitet odbrane je u s razmjeri.

Poenta je da se ovakva situacija moze desiti bilo kojoj ekipi, u bilo kojem rangu takmicenja.

Ajd pozdrav svima
 
Ja bih mu dozvolila da se razmase,ipak su to 4 cetvrtine od po 10 minuta,morao bi u jednom momentu da ga savlada umor. Ne moze jedan igrac da iznese celu utakmicu,tj. moze ponekad,ali ako ostali padnu ispod proseka tesko. Ne kaze se dzabe da je kosarka timska igra.
 
FLUID:
Ja bih rotirao 2-3 igrača na njemu. I tako bi držao visok tempo koji i da je vanzemaljac ne bi mogao da izdrži.
Da dopunim sebe.

Pored ovoga što sam napisao, žrtvovao bih i dva igrača da naprave po 5 ličnih. Time bih sveo njegovu igru na slobodna bacanja, što bi ujedno sprečilo da se raspuca iz igre što ume da bude vema važno npr. za finiš utakmice kada se odlučuje. Još ako je dobar šuter za 3 poena utoliko više.

Ovo se veoma dobro pokazalo na mnogim utakmicama gde zakaže najbolji šuter iako je na utakmici najbolji strelac jer je poene uglavnom postizao sa linije slobodnih bacanja.
 

Back
Top