Austrija i Eurofighter

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Pošto vidim da veliki broj forumaša gleda na zapad kao na savršenstvo koje nikada nećemo dostći, ali kome uprkos tome trebamo težiti, evo jedne pričice koja bi trebala da razbije malo balončića i da nam pomogne da shvatimo da mi i nismo toliko loši i da naša politička previranja nisu samo 'srpski' fenomen.

Naime, Austrija želi da otkaže pošiljku aviona lovaca Eurofighter (ako vas o njima nešto zanima, imate wikipediu http://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter ). Ugovor je težak do dve milijarde evra, što ni za Austriju nije mala para.
Zašto je Austrija prvo naručila letelice (inače njih 18 ) pa ih sad otkazuje?
Promena vlasti. Za vreme kada je zaključen ugovor na vlasti je bila OEVP (Oesterreichische Volkspartai) ili Narodna stranka. Međutim nedavno su, kao što i sami znate, u Austriji bili izbori, na kojima pobeđuje (sa samo 2% prednosti) SPOE (Sozialdemokratische Partai Oesterreichs), Socijaldemokrati. Sada se SPOE udružio sa dvema manjim partijama ( desničarskim FPOE i Zelenim) u nastojanju da se ukine ugovor. Sve su prilike da će do toga i doći. Inače glavno objašnjenje za otkazivanje je taj da ti avioni Austriji zapravo nisu ni potrebni. Proizvođači su rekli da bi otkazivanje bilo nezamislivo.
Usput još da napomenem da je ovo pitanje jedna od najvećih prepreka ka stvaranju (kako to Švabe kažu Grosse Koalition) Velike Koalicije između upravo SPOE u OEVP. Interesovanja za takvu koaliciju koja bi donela stabilnost Austriji ima, ali ima pitanja, kao što su ova, koja vise u vazduhu.

Evo, ukratko vas uputih u ovaj problem koji trenutno deli Austriju.
Zamislite šta bi sve bilo kada bi taj problem bio kod nas. Bili bi nazivani neodgovornom i neozbiljnom zemljom u kojoj se politika menja kako dune vetar, a Austriji može proći (naravno, gde je Austrija, a gde smo mi). A šta bi bilo u skupštini i vladi kada bi nas ovo zadesilo... :? , pa upotrebite maštu.... :D
 
_Milanche_:
mislim da pogresno shvatas teznju ljudi ka EU i priblizavanju zapadu...
Ne, nisi ti mene shvatio. Naravno da trebamo da težimo boljitku, pa i Evropskoj Uniji.Ali to je već za drugu temu. Samo sam želeo da istaknem da se sranya dešavaju svuda. Ja se lično ne mogu načuditi tome šta se sad dešava u Austriji, jednostavno, mi bi bili linčovani.

Komentar o avganistanskoj civilizaciji neću komentarisati, uglavnom zbog toga što dotični verovatno ne zna o kakvoj se zapravo kulturi radi.
 

Back
Top