Kako neakademci da se izbore za svoje mesto

  • Začetnik teme Tutankamon
  • Datum pokretanja
T

Tutankamon

Gost
Jedno vrlo znacajno pitanje danasnje likovne umetnosti je kako da neakademski slikari izbore svoje mesto pod suncem likovne kulture kada su u stalnom zapecku pocev od istoricara pa do galerista (ovde naravno mislim na slikare koji imaju znanja i talenta ali nemaju para da plate svoje izlozbe i one koji ce ih "gurati'...)?
 
geo:
petrasin:
pa lepo da ostanu u amaterskim udruzenjima
a u cemu je po tebi razlika izmedju amatera i profesionalaca ako onaj koji nije zavrsio akademiju zivi od prodaje slika?

Ja sam zavrsio akademiju ali osecam u petrasinovom odgovoru potcenjivanje i omalovazavanje za neakademce jer ako sam shvatio temu ovde se radi o neakademcima a ne o amaterima? To su dva pojma.Zasto?Iako sam zavrsio akademiju ne znam da li sam amater ili profesionalac kad ne zivim od slikarstva.Amater je definicija i pojam kada se covek bavi necim iz zadovoljstva i od toga ne zivi.
 
Opet ja...Tema je zanimljiva a po "petrasinu" trebalo bi silne slikare iz ULUSa koji nemaju akademiju izbaciti iz doticnog udruzenja...jer su neakademci.Od kada se to u umetnosti prave podele i oni koji ih prave ne nose u sebi duh kulture i umetnosti, to je sigurno i oni su najveci amateri...
 
neakademac, isto kao i akademac, neka se izbori za svoje mesto pod suncem radom radom i samo radom i razmisljanjem razmisljanjem i samo razmisljanjem .....

trebalo bi da bude tako, al dal je zaista tako ja zaista ne znam. vidim ovde neka "akademska" razmisljanja sto mi ne ulivaju bas optimizam po tom pitanju
 
rastamann:
Hvala bogu, pa je jako teshko....
Talenat nishta ne znachi bez obrazovanja.Dosta je perioda gde su mi posao preuzimali neki priucheni majstori.Zashto se on cimao po fakultetu? Da bi sponzorisali izlozbe ljudi koji samo znaju da slikaju?
Slazem se da talenat nista ne znaci bez obrazovanja, ali isto tako se obrazovanje i zanatsko iskustvo (koje je preko potrebno u slikarstvu)moze steci citanjem i radom...
 
I zaboravih reci koliko samo ima umetnika koji koji se bave jednim a trljali klupe uceci sasvim nesto deseto....Paulo Koeljo, Ivo Andric,pa sta je Moma Kapor, onda njega ne bi trebalo svrstavati u pisce i knjizevnike jer je zavrsio FLU, po nekima....sta cemo sa Micom Popovicem...? Izgleda da se neki akademci zadovoljavaju diplomom....rad, rad, rad....
 
margita:
Ako posedujete talenat, osecaj za umetnost, ako ste se pronasli u tome ali sticajem okolnosti niste akademski obrazovani,onda je sve ok..."Neakademcima" je mnogo teze da se dokazu ...Umetnost je spoj rada i talenta ostalo je sve blebetanje.
Za Margitu i sve ostale srecna Nova Godina...Slucajno svratih do ove diskusione grupe koja je vrlo zanimljiva i o kojoj ima sta da se prica jer je zaista neakademcima tesko da se dokazu...Margita, imas li jos nekakav predlog, osecam da imas zanimljiva razmisljanja po pitanju umetnosti jer me to interesuje...
 
Imas mnogo primera>
Tapi kao neakademski slikar prodavao je slike i bio poznat - po tom kriterijumu on bi bio veliki umetnik, ali.... zemljo Srbijo, ovde se status ne stice ni clanstvom izvikanog ULUSA. Iako sam clan doticnog udruzenja, nikakvih privilegija nemam. Status slobodnog umetnika stice se posebno, a on ceka usvajanje novog zakona u kulturi. Toliko o ULUSU.
A rad, koji neko spomenu, gospodo moja, jeste jedan od preduslova. Najvazniji faktor, danas je ipak, zaledjina MSU, Remonta i slicnih institucija. Voleo bih da me neko demantuje, ali ko ima uvid u ono o cemu pisem. Kao i u politici u umetnosti vladaju lobiji, na zalost akademaca i neakademaca. A i publike ....
 
djart:
Imas mnogo primera>
Tapi kao neakademski slikar prodavao je slike i bio poznat - po tom kriterijumu on bi bio veliki umetnik, ali.... zemljo Srbijo, ovde se status ne stice ni clanstvom izvikanog ULUSA. Iako sam clan doticnog udruzenja, nikakvih privilegija nemam. Status slobodnog umetnika stice se posebno, a on ceka usvajanje novog zakona u kulturi. Toliko o ULUSU.
A rad, koji neko spomenu, gospodo moja, jeste jedan od preduslova. Najvazniji faktor, danas je ipak, zaledjina MSU, Remonta i slicnih institucija. Voleo bih da me neko demantuje, ali ko ima uvid u ono o cemu pisem. Kao i u politici u umetnosti vladaju lobiji, na zalost akademaca i neakademaca. A i publike ....
istina...
 
djart:
Imas mnogo primera>
Tapi kao neakademski slikar prodavao je slike i bio poznat - po tom kriterijumu on bi bio veliki umetnik, ali.... zemljo Srbijo, ovde se status ne stice ni clanstvom izvikanog ULUSA. Iako sam clan doticnog udruzenja, nikakvih privilegija nemam. Status slobodnog umetnika stice se posebno, a on ceka usvajanje novog zakona u kulturi. Toliko o ULUSU.
A rad, koji neko spomenu, gospodo moja, jeste jedan od preduslova. Najvazniji faktor, danas je ipak, zaledjina MSU, Remonta i slicnih institucija. Voleo bih da me neko demantuje, ali ko ima uvid u ono o cemu pisem. Kao i u politici u umetnosti vladaju lobiji, na zalost akademaca i neakademaca. A i publike ....
Djart, molio bih te ako si upoznat ( a rekao bih da jesi ) da mi objasnis kakav ce to zakon biti o statusu slobodnog umetnika odn. sta ce biti potrebno da se dobije taj status, kako za akademce tako i neakademce? Jer je ocigledno da ULUS gubi tlo pod nogama od silnih lobija i drago mi je da ima jos clanova ULUSa koji to javno kazu...
 
Pa evo ovako>
Obzirom da svaka nova vlast sve manje brine o nasoj kulturi i umetnicima, (mogu zamisliti kako ce sa radikalima estrada cvetati, a svi ostali cekacemo iseljenicku vizu odavde) dluceno je da se i status umetnika koji to imaju revidira i po svoj prilici smanji. Kao i zakon o Univerzitetu, i ovaj zakon ce cekati do ko zna kada, a sa ovakvim sastavom vlade kakav se sprema, bolje bi bilo i da se ne usvaja.
Elem do sada je za ovaj status bilo potrebno clanstvo ULUSa i dokaz o umetnickoj aktivnosti, a za uzvrat ste imali placeno penziono i zdravstveno osiguranje. I jos nesto, zanimljivije. Ovaj status mogli su da ostvare samo zitelji Beograda jer se on definise na nivou Opstina. A u unutrasnjosti nikome ne pada na pamet da vam uplatcuje ove doprinose, pa ste prinudjeni da trazite bilo koju firmu iz istog razloga. Voleo bih da znam za promer neke opstine koja ove doprinose placa umetnicima, pa nek neko javi ako je cuo. Toliko od mene. Ziveli umetnici!!
 
djart:
Pa evo ovako>
Obzirom da svaka nova vlast sve manje brine o nasoj kulturi i umetnicima, (mogu zamisliti kako ce sa radikalima estrada cvetati, a svi ostali cekacemo iseljenicku vizu odavde) dluceno je da se i status umetnika koji to imaju revidira i po svoj prilici smanji. Kao i zakon o Univerzitetu, i ovaj zakon ce cekati do ko zna kada, a sa ovakvim sastavom vlade kakav se sprema, bolje bi bilo i da se ne usvaja.
Elem do sada je za ovaj status bilo potrebno clanstvo ULUSa i dokaz o umetnickoj aktivnosti, a za uzvrat ste imali placeno penziono i zdravstveno osiguranje. I jos nesto, zanimljivije. Ovaj status mogli su da ostvare samo zitelji Beograda jer se on definise na nivou Opstina. A u unutrasnjosti nikome ne pada na pamet da vam uplatcuje ove doprinose, pa ste prinudjeni da trazite bilo koju firmu iz istog razloga. Voleo bih da znam za promer neke opstine koja ove doprinose placa umetnicima, pa nek neko javi ako je cuo. Toliko od mene. Ziveli umetnici!!
ZIVELI UMETNICI- i ja kazem...djart a po tom novom zakonu da li ce biti obaveza da je umetnik clan "velikog " ULUSa ili vec kako ce se rangirati status slobodnog umetnika? I na kraju ziveli umetnici koji se osecaju da su to...
 
Goscica:
geo:
petrasin:
glupo je potpisivati se kao slikar samo zato sto ti je neko rekao da znas da slikas ili ti to mislis, to bi bilo kao da se ja potpisujem kao lekar zato sto sam komsiji rekao da popije analgin jer ga boli glava.
A sta je sa onima koji umeju da slikaju bez obzira da li im je to neko rekao ili ne/?
Nek slikaju i dalje! :wink:
A sta je sa onima kojima je neko rekao da umeju da slikaju i dao im diplome zbog lobija ili bogatih roditelja koji zele da im deca budu kreativni, a u stvari ne umeju da povuku dve prave linije....????
 
teolopis:
Goscica:
geo:
petrasin:
glupo je potpisivati se kao slikar samo zato sto ti je neko rekao da znas da slikas ili ti to mislis, to bi bilo kao da se ja potpisujem kao lekar zato sto sam komsiji rekao da popije analgin jer ga boli glava.
A sta je sa onima koji umeju da slikaju bez obzira da li im je to neko rekao ili ne/?
Nek slikaju i dalje! :wink:
A sta je sa onima kojima je neko rekao da umeju da slikaju i dao im diplome zbog lobija ili bogatih roditelja koji zele da im deca budu kreativni, a u stvari ne umeju da povuku dve prave linije....????
Nista, oni ce vuci 2 krive linije! :D
 
pa mogu da stave i tacku posle te dve linije izgledace malo likovnije :wink:


Goscica:
teolopis:
Goscica:
geo:
petrasin:
glupo je potpisivati se kao slikar samo zato sto ti je neko rekao da znas da slikas ili ti to mislis, to bi bilo kao da se ja potpisujem kao lekar zato sto sam komsiji rekao da popije analgin jer ga boli glava.
A sta je sa onima koji umeju da slikaju bez obzira da li im je to neko rekao ili ne/?
Nek slikaju i dalje! :wink:
A sta je sa onima kojima je neko rekao da umeju da slikaju i dao im diplome zbog lobija ili bogatih roditelja koji zele da im deca budu kreativni, a u stvari ne umeju da povuku dve prave linije....????
Nista, oni ce vuci 2 krive linije! :D
 
petrasin:
geo:
petrasin:
glupo je potpisivati se kao slikar samo zato sto ti je neko rekao da znas da slikas ili ti to mislis, to bi bilo kao da se ja potpisujem kao lekar zato sto sam komsiji rekao da popije analgin jer ga boli glava.
A sta je sa onima koji umeju da slikaju bez obzira
da li im je to neko rekao ili ne/?
a kako znaju da znaju?
ZNAJU, zasto ne bi znali? A kako znas ti, samo zato sto je neko rekao tamo nekom da zna i dao mu formata A4 napisano da zna...Ne znam kako i ko je trebao Peleu da kaze da zna da igra fudbal?
 

Back
Top