Egipat

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Hm...Egipat...Mitologija...Amon-Ra...piramide...pesak...Afrika...Nil...Sfinga...Tutankamon...mumije...Amenti...
Šta znamo i od čega početi...koliko znamo i koliko nam treba to što znamo...!?
Turizam po Egiptu...bio neko...impresije...mišljenja...ybg. valjda neko i napiše nešto...;)
Btw. tema je za ''ovde''...ne za 'istoriju'...ni slučajno 'svaštaru'...dakle ostaje ovde!
 
Bio,
uzduz i popreko,
zemlja kontrasta, bede i bogatstva, prljavstine i luksuza.
dobro za turizam do 10 dana maksimum ako pazis sta i gde jedes.
Piramide: CUDO ZA SEBE. kad stanes pored njih tek onda shvatis kolike su....
Najbolja star: nacionalni muzej, tri dana nije dovoljno da ga obidjes...
 
Trenutno sam nasao samo dve slike u kompjuteru koje mogu da vam posaljem, slika broj 1 je pored Hefrenove piramide koja nije najveca. ali je takodje impozantna, svaka kamecina je par metara sa par metara velicne. Prosto neshvatljivo kako je to doneseno i poredjano. Unutrasnjost je takodje impresivna ulaz je nekih 30 metara dalje od piramide. spusta se duboko pod zemlju pa se onda prolaz penje i dolazi se u srediste piramide. prolaz je otprilike metar sa metar. Ko pati od klaustrofobije bolje da se ne priblizava.
Nazalost ostatak slika necu biti u stanju da posaljem pre kraja novembra. Ako tema bude otvorena dobicete ih. Imam ih nekoliko stotina ali 10-15 su vrlo interesante. Iz doline kraljeva, doline kraljica, Luksora, Gize, pustinje, Abu-Simbela, sa crvenog mora... i naravno iz nacionalnog muzeja.
Zalazak sunca u Sahari je nesto nezaboravno. Crveni pesak, crveno sunce...

Tutankamonova grobnica je nista narocito, rupa u steni, kuriozitet je da je njegova mumija jos uvek tamo jer zbog prirodnih uslova je najbolje da tamo i ostane. Sve ostalo iz grobnice je u muzuju. Maska je fenomenalna, nema blage veze sa onim sto se vidi na slikama. Treba je doziveti u prirodnom blesku.

Mene je najvise ipresionirala Giza - piramide i sfinga, na drugom mestu je Karnak hram kod Luksora.
ali pored te tri velike piramide u Gizi ima jos stotine i stotine manjih od kojih su neke takodje preko 100 metara visine, ali nisu toliko popularne zbog lokacije.

Na sve strane se prodaju "original" skarabeje i ostale stvari "izvadjene iz piramida i ostalih grobnica". Sta u stvari rade, kako nam je objasnio vodic, naprave od metala ili kamena - obicno oniksa kojeg u Egiptu ima dosta, skarabeju ili neki drugi amulet i onda nateraju guske da ih nekoliko puta progutaju, dok prolaze kroz njihov stomak dobiju neku patinu i od reakcija sa kiselinama dobiju izgled kao da su stare 3000 godina.

Shopping - sve i svasta, kvalitet minus 35, cene visoke ali je cenkanje obavezno, ako traze 100 funti (egipatskih) odmah im ponudis 20, i na kraju platis 25 i opet si platio previse. Ako se ne cenkas onda nisi dobar kupac. to je deo tradicije.

Za odmor: crveno more: Hurgada - mogu preporuciti jer sam bio tamo. I glavna stvar pice ISKLJUCIVO FLASIRANO, HRANA ISKLJUCIVO U HOTELIMA.

Kad postavim ostale slike napisacu jos nesto, u medjuvremenu pitajte sta vas zanima.

i pakujte se, idemo ponovo......







http://i134.photobucket.com/albums/q106/miki_r/9.jpg
http://i134.photobucket.com/albums/q106/miki_r/1.jpg
 
Nisam bio na tom ostrvu, nisam cak ni cuo za njega, mozda ga tamo drugacije zovu.
Nisam isao tursticki, isao sam poslovno, pa sam ga tako i obisao dosta dobro, i od turistickih mesta jedino bio u Hurgadi 4-5 dana.

Ono sto sam zaboravio da spomenem je Suecki kanal. neverovatna gradjevina u sred pustinje. Taj kanal je dao zivot pustinji. Vozis se pustinjom i odjednom ogroma brod plovi kroz pescane dine. Tek kad pridjes vidis da je tu kanal, ali je prizor fantastican.

Kairo ima oko 18 miliona stanovnka - zvanicno, nezvanicno preko 25 miliona. Jedan grad 3-4 Srbije.
Grad zivi 24 sata i u centru skoro da nema razlike da li je 3 posle podne ili 3 ujutru. U tri ujutru ima malo manje ljudi i malo manje vozila nego u 3 popodne.

Ljudi zive na svakom mogucem i nemogucem mestu. Jedan kraj Kaira, i tu obavzno provedu sve turiste je poznat po tome sto preko milion ljudi zivi u nekadasnjim podzemnim grobnicama. Iselili ljudi mrtvake i zauzeli im kuce. a ispred tih grobnica nije retka slika da je parkiran najnoviji mercedes ili tako neko luksuzno vozilo.

Aleksandrija je takodje ogromna ali malo kultivisanija od Kaira. Valjda zato sto je na obali mora ima veliku luku pa je i izlozenija uticaju ostalih kultura. Nekada kulturno sediste severne Afrike. Cuvena po ogromnoj biblioteci koja je na zalost izgorela u pozaru.

Obisao sam i ziveo na dosta delova ove nase kugle, i kada pricam o nekoj zemlji obicno prokomentarisem da li bih se tamo ponovo vratio. U Egipat definitivno da, ali opet u nekom privatnom aranzmanu, a ne samo turisticki.
 
Zemlja čudnih verovanja..najpre, u nastanku, verovali su u divlje životinje..sa razvojem stočarstva u ono što im je bilo životno važno, u kravu ( svetu ) Hatir i bika Apisa..dalje, sa razvijanjem poljoprivrede, u Boga sunca Amon-Ra, Boginju Meseca Izidu..i, konačno, u Boga plodnosti Ozirisa pred kojim se dolazilo posle smrti da presudi gde će duša, gore ili dole..a da bi se reinkarnirali, morali su da usavrše tehniku čuvanja tela..balzamovati, i nastaviti život..jer telo ne sme da propadne..i, uspeli su, još tada..
To su bili sami počeci..a, onda, osvajanja..islamizacija..Aleksandar Veliki..
Koja evropska zemlja može da se pohvali tako dugom istorijom, naukom i kulturom? Ne znam..ali, po pravilu, sve što je nastalo i nešto stvorilo, moralo je i da propadne...I sve iz početka..i u krug..
Danas, zemlja sirotinje, teških mirisa, a i velikih kontrasta..prevara..i najlepših ljudi..i fundamentalizma..kad zanjače sa minareta, šire se kartoni, šta bilo..i molitva..
Zemlja koja magijski privlači, ali, uliva strah, ili najmanje - neugodnost..Jedina zemlja gde ne bih da idem sama, šteta..
 
lily-sid:
Sjajno..samo nastavi...
Reci mi da li si bio na ostrvu Djerbi? Kazu da je prelepo...

Poluostrvo Đerba je u Tunisu.Rimljani su, u plitkom moru nasuli kamenje i napravili put i vezu sa kopnom.Tim putem se ide kada su veliki talasi i kada feriboti ne plove. To je relativno malo ostrvo, oko 28 km u prečniku, četvrtastog oblika.Zemlja od peska i soli, voda veliki problem.
Na poluostrvu žive tri zajednice: Berberi, poznati po keramici i grnčariji, Arapi- po medini i trgovini i Jevreji - po zlatu i srebru. Kulture se prožimaju i dopunjuju.
Đerbu zovu Ostrvom snova, a ranije, Lotosovim ostrvom. Po predanju, Odisej je tu iskrcao svoje vojnike koji su probali lotosov cvet ( afrodizijak i narkotik ) i izgubili su pamćenje..i poželeli da večno tu i ostanu.
Simbol poluostrva je sirena ( kičerica ).. Znaš šta je ona u opatiji za ovu? Renesansna umetnost.
More, kao i u celom Tunisu, toplo, plitko i puno meduza..pesak, ni nalik pesku..pustinjski prah, koji kada se pokvasi postaje blato..
Tunis, za mene, teški promašaj..ubio ih socijalizam..još uvek prisutna naša nekadašnja ikonografija..posteri predsednika kako prima cveće iz dečijih ruku..ljudi, ne baš preterano ljubazni..skloni svemu..pa, tek se uče turizmu..
A Đerba mu, pored Sidi bu Saida, dođe kao visoki turizam.
 
lily-sid:
Uhhhh... :shock: .. malko sam skrenula s puta... sorry...
...u Africi, pa da zalutam...ccccc....:?
..al ipak svi koji su bili kazu da je prelepo... ;)

De gustibus...meni se nije dopalo, u poređenju sa ostalim mestima gde sam bila..Htela sam da vidim Kartaginu...odnos meštana prema ostacima Kartagine je, odprilike, kao odnos Egipćana prema piramidama...doselili se, do samih piramida, žive u grobnicama jer im je to profitabilno, zbog turista...a neće u nove stanove..vlast muku muči, a ništa ne preduzima da zaštiti istoriju..svuda isto..
U Tunis treba ići isključivo u hotel sa 5 zvezdica, zbog...- što reče Agata Kristi.
I u pravu je, veruj.
Ali, to nije Tunis.
Meštani, i to svi, govore francuski i po malo engleski. Na recepciji ti vrlo diskretno skrenu pažnju da se uveče ne šetaš po medini ( svuda, u celoj Africi su istorijske tvrđave pretvorili u medine - šoping centre)..na pitanje: Zašto?..opet, diskretno kažu: Vazduh nije dobar..zagušljivo je, loša higijena..i na kraju, policija nije sigurna...ljudi takođe...lično, nisam imala loše iskustvo, sem, kada sam, samovoljno ušla u medresu ( versku školu ), da vidim, iz nutra..uh, za malo da ne izađem, ne volim ni da se setim..
U celom Tunisu vlada jedna usporenost, niko ne radi od ručka do 16 časova..deviza je - pa, niko nije umro, sve će se stići...Muzeji ( e, to je čarobno ) imaju takođe, vrlo čudno radno vreme, pa, ako baš jako želiš, onda, po najvećem suncu, kad uprži..ali, isplati se, to sigurno..
Svi uveče, na svakom mestu puše nargile i love turistkinje...e, to je zabavno...gledaš mladog, prelepog momka i matoru Nemicu..nigde Amora, s svi upareni..
E, tu uma jedna zanimljivost..Kad Tunižanin hoće da se oženi, mora da plati mladu, i to velike pare..a sirotinja, uglavnom...zato ima mnogo mešovitih brakova, sa strankinjama. U medini sam upoznala neke naše ljude iz Bosne, rat ih rasejao čak tamo..trguju i po prestanku sezone putuju, raznose robu ( tepihe i kožu ) po Evropi. Najzanimljivije od svega mi je bio susret sa jednim Tunižaninom koji živi u Švajcarskoj i oženjen je Švajcarkinjom. Govori nemački, i sve što me je zanimalo, saznala sam iz prve ruke, ne frizirano..a ujedno vežbala nemački..uživancija..
 
Znate li da je Nefertiti, ( ime joj znači -dolazi lepa žena Atonova, ili Atonova najlepša ), majka tri kćeri i pomajka faraona Tutankamona,predhodnica svih pankera?
Pouzdano se zna da je nosila, pored svoje čuvene kape, i po dve minđuše u svakom uhu.
 
Takođe, postoji verovanje da Tutankamon nije ni postojao...već da je faraon lepog izduženog lica i zaobljenih bokova bila prerušena Nefertiti...ah, mi, žene...ko će nam verovati... ;-)
 
Šakal:
Hm...Egipat...Mitologija...Amon-Ra...piramide...pesak...Afrika...Nil...Sfinga...Tutankamon...mumije...Amenti...
Šta znamo i od čega početi...koliko znamo i koliko nam treba to što znamo...!?
Turizam po Egiptu...bio neko...impresije...mišljenja...ybg. valjda neko i napiše nešto...;)
Btw. tema je za ''ovde''...ne za 'istoriju'...ni slučajno 'svaštaru'...dakle ostaje ovde!
...Maloo sam se balsamovo veceras...jel` ima sansi d` upadnem u temu...a i sve vise lichim na mumiju...
 

Back
Top