Egipat

Trebalo bi da idem za Egipat za nekih mesec dana..kod prijatelja koji zivi u Alexandriji..ali kad sam pozvala ambasadu rekli su mi da on ne moze da mi posalje pozivno pismo, kao to ne ide tako kod njih... Zanima me ako rezervisem let, i hotel (samo rezervacija zbog vize, jer ne bih odsela u hotelu, jer vec imam obezbedjen smestaj)..da li dobijanje vize nije tesko? Treba mi viza na dve nedelje... Mislila sam da vizu mogu da kupim sama na aerodromu, a onda su mi rekli da to samo vazi ukoliko idem u grupi (odnosno sa agencijom :-( )
 
Prosle godine sam sticajem okolnosti bila u Egiptu tri puta i svaki put sam stker za vizu kupovala na granici gde se nalazi i banka. Na aerodromu u Kairu stiker za vizu se kupuje u banci koja radi 24h.
Nisam putovala sa grupom i nisam imala apsolutno nikakvih problema u vezi vize.
Pozz
 
Poslednja izmena:
Jooj..to bi bilo super kad ne bih morala da se bakcem sa ambasadom... E sad..izvini ako mozda smaram..:) Jel si isla ovako ili zbog posla? Mozda to ima neke uticaje na dobijanje vize? Upravo sam napravila online rezervaciju...znaci jos da kupim kartu i to je to...pa bi bilo super kad bih mogla da kupim vizu na aerodromu...:D I jel su te pitali nesto na aerodromu? Tipa - gde ides? koliko ostajes? koliko para imas? bla, bla...jer znam da su me to pitali kad sam isla za svajcarsku.. Plasim se da me ne vrate ukoliko nemam vizu iz ambasade...ali ja bih imala kod sebe rezervaciju hotela...uuu koliko pitanja..nadam se da ces se snaci..:)) Hvala puno...pozz
 
Vratila sam se pre 5 dana iz Egipta...Bilo mi je fenomenalno... Boravila sam u Alexandriji i Sharmu..:D Savrseno... Sharm mi si se skroz svidja...more je prelepo i naravno preslano...:D Ribe su show...boje neverovatne... Put kroz pustinju... Odusevljena sam... Nijednu neprijatnost nisam imala...iako su mi svi pricali da sam luda sto idem sad, zbog celog haosa tamo...ali meni je bilo savrseno... Verovatno i na leto idem opet..:D:D
 
Afrika je kontinent mojih snova,pogotovo Egipat.
Egipćani su vjerovali u vječan život duše i tijela,tako da je staranje o životu bila osnovna briga i svrha umjetnosti.
Poznato je da su egipćani umrle pretvarali u mumije,umotavajući ih i mažuči raznim sredstvima.
Gradili su prve grobnice poznate kao mastabe.To su dugačke,ali relativno kratke građevine koje imaju oblik zarubljene piramide.
O načinu na koji je bila opremljena jedna faraonska grobnica zna se po grobnici poznatog faraona Tutankamona.Mislim da je to jedina grobnica koja nije opljačkana.
Najpoznatije građevine,kao što svi znamo su piramide.
Najstarija egipatska piramida je piramida faraona Zosera u Sakari kod Memfisa.
To je razdjeljena ili stepenasta piramida,koja se sastoji od 6 mastaba,poredanih tako što je svaka gornja manja od prethodne.
Najpoznatije 3 piramide se nalaze u Gizi kod Kaira.
To su piramide faraona Keopsa,Kefrena i Mikerina.Masivne su,monumentalne i stabilne,rezultat su umjetničke sinteze.
Grobnice su u perodu Srednjeg i Novog carstva bile usjecane u stijene.Čuvene su grobnice iz Doline kraljeva blizu Tebe na lijevoj obali Nila.Poznat je hram,izgrađen ispred grobnice boginje Hatšepsut.
Građeni su i hramovi,kao kuće bogova.Na desnoj obali Nila,u Karnaku,Luksoru i Edfu.
Uobičajen prilaz hramu sačinjavala su 2 reda sfingi ili 2 obeliska ispred samog ulaza u hram.
Sfinge su imale ulogu "čuvara" tj. da štite bogate grobnice od pljačkaša.
Slikarstvo i skulptura Egipta isključivo su bili namjenjeni hramovima i grobnicama,ali ne kao dekoracija,već da bi izrazili božansku prirodu faraona i da bi osigurali blagostanje njegovoj duši.
Ovo moje malo znanje o Egiptu nije ništa kad se usporedi sa stručnjacima koji se bave isključivo ovakvim poslavima.
Pored svega ja sam sa njim zadovoljna,a na tome jedino mogu da zahvalim mom profesoru likovnog obrazovanja koji me je sve ovo i naučio.
Nikad nisam posjetila Egipat i njegovo neprocjenjivo bogatstvo,ali se nadam da ću ga jednog dana posjetiti,jer mi je to životna želja.

Te Egipcane su pobili muslimani i dalje ih ubijaju.
 
Bila sama...niko me nije pinuo...bilo mi je super, toliko dobro da opet idem za 2 meseca... Svuda ima toga, pa i ovde...necu valjda zbog toga da sedim kuci..po toj liniji ne bih trebala ici nigde van granica..
 
jednom bio, proveo se kao bos po trnju, nista od bitnog u egiptu video nisam, nisam primetio gostoljubivost koju svi toliko hvale. za to delom mogu zahvaliti nasoj "najboljoj" turistickoj agenciji, ali o tome neki drugi put. ne verujem da bih se tamo vratio, a o nekom duzem boravku nema ni govora. sta reci na kraju, osim sto ljudi, sto cudi :)
 

Back
Top