Kutak za trudnice

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Duble i triple test nisu obavezni, sve zavisi od tvog ginekologa. Ja idem i privatno i u Domu Zdravlja zbog papira pa se nekako kombinujem da ne radim dva puta jedno isto. A tebe verovatno nisu slali zato što imaš samo 23 godine, pa je i rizik od nekih poremećaja manji.
 
tamara1:
Ni ja još uvek ne osećam svoju bebu i to me jako brine? Baš sam prava paničarka a nikad nisam bila takva. Da li je to zbog salceta na stomaku koje sam uvek imala iako nisam debela čak neko kaže mršava.


Ne znam sta da ti kazem, i ja vec imam sala na stomaku, ali od prvog puta kada sam osjetila bebu to se nastavilo i skoro svaki dan osjetim kako se malisa gura. Kad budes isla na sljedeci utrazvuk, vidjeces je li beba aktivna, valjda je to najvaznije, i mozda su udarci jos uvijek slabi, pa ih ne osjecas. U svakom slucaju, nemoj da brines, sigurno je sve u redu.
 
Rosarium, baš sam mislila na tebe kako te nema. Nema nam ni Baki već par dana.
A što se tiče bebe na prošlom UZ je bila baš živahna i nemirna da se tata iznenadio. Mora da je ipak u pitanju moje salce a i pravi sam debelokožac :lol: u pravom smislu te reči pa beba mora još da poraste i ojača da bi se osetili udarci.
 
tamara1:
Znaš kako sam u trenutku bila srećna jer sam pomislila da je beba i skočila od stola i isčekivala da ponovo osetim ali ništa.

Isto je i kod mene, osjetim da se beba pokrece i onda se sva umirim, ne bi li se bolje koncetrisala i onda nista naredna 3 sata. Evo sta pise u strucnoj knjizi, tokom dana kada se zena krece, njeni pokreti čine da se beba ljuljuška i tako se uspavljuje i tek kada se mama smiri i odmara/spava, beba postaje aktivnija.
 
Još uvek ne znam pol. Pre par nedelja nije mogla da mi kaže pol, kaže još uvek je rano a znam da nekima već mogu da vide. Mada ja sam ubeđena da je devojčica i o drugoj varijanti ni ne razmišljam. Mi je već zovemo Valentina pošto se možda rodi za Sv. Valentin. A ti, jel znaš šta je?
 
rosarium_7:
Inace, ja juce prelezala kod kuce, jer sam imala neke grdne simptome prehlade. Inace sam dobro i tako juce dok sam lezala, beba se stalno pokretala. Joooj, kako je to divan i neobican osjecaj :D

Jooj, jedva čekam da to osetim. Ne mogu da verujem koliko sam se promenila. Pre samo par meseci nisam ni mogla da zamislim da imam bebu jer sam se još uvek osećala kao dete a sada mi je samo beba važna.
Nadam se da si ozdravila i čuvaj se jer sada kreću virusi i grip.

A što se tiče klope ja samo jedem, stalno sam gladna ali primetim da mi smeta kad se najedem i mnogo mi više prija da jedem češće ali po malo.
 
Da vas pitam, jeste li citale knjigu Klub debelih zena? Super je za nasmijati se, a mozete ponesto i nauciti ili se pronaci u nekoj od (sada vec bivsih) trudnica....
 

Prilozi

  • KDZ.jpg
    KDZ.jpg
    10,2 KB · Pregleda: 14
ciao drustvo...evo upravo stigla od doktorice...rekla bih da sam jos vise zbunjena nego pre odlaska.
amnioce. ???? ne znam vise ni sama sta mi valja raditi.sutra idem da cujem misljenje moje stare doktorice. privatno. ona me najbolje u stvari zna pa ce me valjda posavetovati kako valja.
u svakom slucaju geneticar je taj koji odlucuje sve!
da odgovorim na pitanje TAMARE 1...preskocila sam neki test tkz.markeri koji su pokazatelji da li je bebce ok ili nije i sad mi se savetuje da idem na aminoc. posto je to sl.korak...
 
Molly, mogu ti reci da sam skroz sludjena. to sto sam procitala na bebac.com je strasno! ne mogu ni da zamislim da mi neko probada iglu u blizini bebe! ajde de, bol i to...to bi pregurala! ali da se neko zeza sa iglom oko bebice ne bih podnela. ne razumem zasto uopste ginekolozi traze od nas da se ovo radi. ako nije potrebno, a koliko sam procitala na bebac.com - nije uopste potrebno, zasto su mi uopste ubacili u glavu ovako nesto da razmisaljam vec dve nedelje ni o cemu drugom nego samo o amnio.???!!!!!
iako smo dugo zeleli bebicu, skroz sam ne spremna na sve ove analize, testove itd. nisam, a i dalje ne znam, sta sve treba a sta ne treba. Bas zato mi je i drago da postoji ovako jedan forum gde se mi trudnice mozemo posavetovati.
 
Jugogirl, amniocentezu treba da radiš radi svoje sigurnosti da je beba dobro, što važi za sve nas. Pokušaj da nađeš temu na Dom i porodica, mislim da se zove Daunov sindrom gde je devojka apelovala da treba raditi amneo iz razloga što se njoj desilo da iako su joj rezultati na double i triple testu bili dobri, kada je rodila bebu otkrili su da beba ima Daunov sindrom. Jako je bila razočarana što unapred to nije otkrila jer bi u tom slučaju abortirala iako su to neki osuđivali.
Sa druge strane znam priču gde je žena radila amneo zbog svojih godina i doktor joj je prilikom uboda iglom oštetio pupčanu vrpcu i zbog toga se beba rodila sa anomalijama. A pre toga beba je bila zdrava. Ne želim da te plašim samo hoću da ti ukažem na različite mogućnosti.
Našla sam ti još jedan sajt o amneo na http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/04_amnio.asp
 
hvala ti puno tamara1. mislim da nikad u zivotu nisam bila ovako sludjena. toliko razlicitih misljenja o amnio da nemam reci...ja sam se iskreno receno - prestrasila!!!!
ultrazvuk ok, krv ok, sve ok ali dr. su zaboravili da mi kazu da doubl test se radi odmah posle eksp. ultrazvuka tako da sam moram na amnio...osecam se uzasno
 
jugogirl:
dr. su zaboravili da mi kazu da doubl test se radi odmah posle eksp. ultrazvuka tako da sam moram na amnio...osecam se uzasno

Pa šta da ti kažem o doktorima kad su meni na triple testu umesto tri parametra odredili samo dva (ne znam ko je kriv Institut za majku i dete ili moj ginekolog u DZ) i kad sam rezultate odnela i kod svog privatnog ginekologa žena se frapirala. Kaže ne zove se džabe triple test - tri parametra, ali me nije slala na dodatne analize pošto su ova dva bila dobra. Doktori se ponašaju kao da za te analize oni treba da izvade pare iz džepa pa sve nešto škrtare (meni kaže pošto su mi dobri rezultati analize krvi oni onda praktikuju da se analize rade jednom u dva meseca umesto jednom mesečno) ili kao da mi treba same da znamo kad i šta treba da radimo od analiza, i šta da pijemo, jedemo. Zato ja idem i privatno.
 
Cekaj, opusti se, nema razloga za toliku nervozu. Ti si sad u kojoj, 23. nedelji? Kako bi bilo da opet odes na ultrazvuk? Sada. Obican ultrazvuk. Kod ozbiljnog doktora. Moja dr tvrdi da u tom stadijumu razvoja bebe moze sve da se vidi ili bar da nesto izgleda sumnjivo. Ostali testovi postoje da bi se ranije otkrilo...
Meni je jedna stvar sa amnio. moralno sumnjiva: rizik od pobacaja je 1:100 i to je, kao, mali rizik. A da su rezultati triple testa pokazali 1:100, to bi bio itekako razlog za paniku (nama su svima bili rezultati 1:nekoliko hiljada, zar ne?).
Zao mi je zbog one zene sto nije radila amnio. Citala sam tu temu. Jbg. desava se, desilo se, ali nece sad da se desava svaki cas.
Opusti se, razmisli i sama donesi odluku. Niko ne sme da vrsi pritisak na tebe da radis amniocentezu. Ako ti mislis da mozda ima razloga, ok, ali ostalima reci da smanje dozivljaj. I samo nemoj toliko da se nerviras, sve ce biti super sa tvojom bebom ;)
 
Triple je sl. kao duble, samo sto se odredjuju tri parametra, a ne 2. Radi se isto posle uz, ja radila u 16. nedelji, mislim da moze do 22. nedelje da se radi.
Ali i amniocenteza se radi izmedju 16.-18. nedelje! Sad ti je beba velika, ne znam koliko je pametno.
Uzmi lepo ova dva clanka (sa bebca i pol.Harni), odstampaj, ispodvlaci markerom i pokazi muzu, pa zajedno s tim kod doktora, da vam da argumente zasto bi bilo ipak pametno da to radis. Onda odlucite zajedno.
 
bas zato sam i zakazala kod moje stare doktorice(privatno)...u nju imam najvise poverenja i ona ce mi najbolje sve to reci. tripl je u principu vadjenje krvi jel' da? i sto mi to niko od dr. nije opet spomenuo ako se moze i tako? ahh.....da nisam na ovom forumu ne bi ni znala da postoji tripl test. ludilo! kako lekari mogu da preskoce tako neke informacije. ili sam totalno ne obrazovana sto se tice trudnoce i podrazumeva se da se ove stvari znaju ili su nasi lekari skroz sludjeni i bezobzirni.
ne znam...
 
Oni su jako bezobrazni. Meni je dr rekla: "ovo ti je prva trudnoca i imas pravo da ne znas nista, zato sam ja tu." Ako ti lekar nema takav stav, nemoj vise da ides kod njega uopste. Samo ti bezveze kvari uzivanje u trudnoci. Nema razloga za to, uopste.
 
Ma treba ih menjati narocito za prvu trudnocu. Ja sam menjala dva puta i treci doca mi je bio super predusretljiv i odgovarao mi na sva moja "glupa" pitanja i jos bio sladak:) Prvi je bio ok sem sto je bio previse zauzet i cekala sam ga rekordnih tri i po sata (u vreme najvecih mucnina):( Posle sam otisla u privatnu bolnicu i uvalili mi nekog cicicu hladnog kao zmija. Zna svoj posao ali je strasno hladan i mnogo me je nervirao. IMao je cudan nacin da objasni stvari (stalno je trazio da ga ne prekidam, da mu postavim pitanje kasnije i kada je trebalo da odgovori onda je bilo sturo i hladno) i sve se to zavrsilo zato sto je dosadio mom dragom i bio je bezobrazan sa njim:( Onda je dosao zgodni doca:lol: i sve je bilo ok. Menjajte ih zene. Trebate da se opustite kod doce i da izadjete nasmejane iz njegove ordinacije:)
 
no...mislim da sam vise dosadila i bogu i svetu sa mojom amnio....sve jedno imam jos par sati do vidjenja sa mojom dr. pa cemo videti sta zena kaze...
sad mi pada na pamet da odem da uradim taj tripl dok sam u 16-oj...nisam ni znala da se to radi...ne verovatno!
ej...nisam vas ni pitala ...odakle ste ?
 
Triple se radi između 16 i 18. nedelje. Mene je moja privatna doktorka zvala da podseti da uradim test jer mi ističe vreme za to a ja to već bila uradila preko Doma Zdravlja. I to me je oduševilo. Jeste da im daješ pare za preglede ali bar brinu o tebi kako treba. I prvo se radi UZ jer se uzimaju neki parametri sa kojima te šalje da vadiš krv za triple test u privatnoj laboratoriji ili u Institutu za majku i dete.
I da, ja sam iz Beograda. A vi? Gde planirate da se porodite?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top