Vasko Popa - potrebna pomoć

fastbusiness

Početnik
Poruka
10
Pozdrav,

Znam da je ovo moja prva poruka ovde ali bih bio neizmerno zahvalan ukoliko bi neko eventualno mogao da kaze par recenica na ovu temu ili da da neki dobar link.

Naime, dobio sam zadatak da proanaliziram sajt http://www.rastko.org.yu/rastko-hu/WebsajtStori/svemir.htm i da na osnovu toga dodjem do zakljucka sta zapravo treba da pisem i o cemu. Bice vam jasnije ako kazem da sam srednjoskolac i da je ovo neka vrsta domaceg. Problem je u tome sto sam tek danas 'provalio' sta treba i kako treba da se radi, pa mi zbog toga hitno potrebna pomoc strucnih lica. Rad treba da bude gotov za sutra.

Da skratim, radi se o postmoderni i egzistencijalizmu. Zadatak je da izaberem jednu pesmu Vaska Pope i da svaki njen deo linkujem (povezem) sa nekim autorom, njegovim delima ... simbolima, bajkama, mitologijom, filozofijom.... Dakle, nista nije slucajno u Popinim pesmama a ja bih trebao da povezem znacenja iz pesme, da prepoznam iz kog dela se sta javlja i da dam par kometara na to, da tu bude neki 'filozofski pristup'. Izabrao sam pesmu "Ponocno sunce":

PONOĆNO SUNCE

Iz golemog crnog jajeta
Izleglo nam se neko sunce

Sijalo nam je na rebrima
Otvorilo je nebo širom
U grudima našim sirotim

Zahodilo nije uopšte
Ali ni ishodilo nije

Pozlatilo je u nama sve
Ozelenilo nije ništa
Oko nas oko toga zlata

U nadgrobni nam se kamen
Na živom srcu pretvorilo

Pokusacu da reprodukujem na sta mi je profesorka skrenula paznju: Imamo golemo crno jaje. Zasto je jaje crno? U Bidermanovom recniku sam nasao simbol jajeta. Izleglo se sunce. Nasta to asocira? Smatra se da je iz jajeta nastao svet. Dakle nesto o tome. Nadam se da razumete.

Potrebno je motive, reci, sta god da prepoznate iz pesme linkujete sa nekim piscem (bilo zivim ili mrtvim) da se napravi neka vrsta veze. Recimo jaje u bajkama ima to znacenje, filozifija jaje definise tako i tako, kod nekog autora jaje se javlja kao to i to.

"Pozlatilo je u nama sve
Ozelenilo nije ništa"

Sta to znaci?... Gde se uklapa? S cim da linkujem?...

Ili ukoliko neko ima ideje za neke druge Popine pesme to bi bilo jos bolje. Ali zaista mi je ovo hitno. Bicu na forumu do sutra do jedan popodne kada bi trebalo da imam celu verziju texta. A onda u skolu. Shvatam da je ovo nekako na brzaka, ali se nadam da cemo nesto napraviti, jer zaista ne bih trazio pomoc preko foruma da mi nije toliko hitno.

Unapred zahvalan svim buducim kooautorima.
 
Ne bih da ti stajem na muku ali U KOJOJ SREDNJOJ ŠKOLI se rade ovakvi domaći zadaci? Mi smo bre imali "Gilgameš sjaji neprolaznim sjajem čovečnosti" i to nam je bilo mnogo.

Al ajde malo:
"Pozlatilo je u nama sve
Ozelenilo nije ništa"

Mene podseća na priču o kralju Midi - sve što bi dotakao pretvorilo bi se u zlato jer je on to u svojoj pohlepi poželeo od bogova (voda, hrana, čak i njegova rođena ćerka). Znači zlata koliko hoćeš, ali nema sreće, života (zelenila).
 
Hvala na odgovoru. U Ekonomskoj. Znam, da ne poverujes.

"I nekako imam utisak da se od tebe očekivalo da uzmeš nešto iz ciklusa o hromom vuku"

Cini mi se da je i to prof. pominjala, ali nisam siguran.

Slobodno mozete uzeti bilo koju Popinu pesmu, ovo je bio moj predlog. Moze recimo Kaktus, Konj, Maslacak. Ima toliko stvari koje mogu da se linkuju. Recimo u nekoj pesmi se javlja izraz "kamen mudrosti". Pa to linkujemo sa mnogim delima jer se to cesto javlja u svim vrstama knjizevnosti.
 
Manasija



Poslednji prsten vidika
Poslednja jabuka sunca

Zografe
Dokle tvoj pogled dopire

Cujes li konjicu noci
Alah il ilalah

Kicica tvoja ne drhti
Boje tvoje ne plase se

Blizi se konjica noci
Alah il ilalah

Zografe
Sta vidis na dnu noci

Zlatno i plavo
Poslednja zvezda u dusi
Poslednji beskraj u oku
 

Back
Top