Vratimo knjigu deci

radovan

Početnik
Poruka
2
Moj sin je upravo zavrsio prvi razred. I mnoga druga nasa deca su zavrsila svoje prve, druge,...razrede.
Svi oni su ucili da rade i da uce. To nije bilo ni malo lako, danas, u vremenu interneta, video igrica, ratova, politickih svadja, i td.
Nasa deca u skoli za uspesan kraj skolske godine NE DOBIJAJU CAK NI KNJIGU kao nagradu i podsticaj za svoj rad.
Voleo bih kada bi nasli nacina da vratimo lepi obicaj darivanja knjiga najboljim djacima, jer lepa knjiga oplemenjuje dusu.!!!
 
Da slazem se, ali pod uslovom da se dodeljuju LEPE knjige, one koje sam ja nekada dobijala bile su ciste gluposti (obicno zbirka nekih pesama-koje dete interesuju pesme u prvom Osnove kada je tek naucilo da cita?)
hehe, jedino "vredno" sto sam dobila bio je "carobnjak iz Oza" :)))))))

Vozdra!
 
zzzz:
Moja cera ima cetiri godine i kada podje na spavanje ponese slikovnicu i cita je dok ne zaspi. Pruzimo deci priliku da nauce od nekog nesto.

Mislim da ako trebamo (a trebamo) djeci dati nagradu za ono sto su radili godinu dana u skoli,onda to nebi osmislila kao knjigu djacima koji su pokazali dobar uspjeh. Mnoga djeca,u ove teske dane dolaze iz porodica sa jako losim primanjima,svadjama,problemaima ove i one vrste sto bitno utjece na njihov uspjeh u skoli.
Ja bi radije,kao nagradu za dobar uspjeh,postavila djecu u fokus,taj zadnji,skolski dan. Mi roditelji i nastavnici trebali bi pripremiti kolace i ostalo,napraviti im uzitak.Jednostvano,dopustiti im da se osjete specijalnim. Mnoga djeca sa nesto losijim uspjehom,mozda bas to trebaju,a ona sa dobrim uspjehom to zasluzuju.
Pozdrav od mene:)
 
Moj mali brat je zavrsio prvi razred i dobio Djeciju Bibliju na poklon od ucitelja i mislim da je to jedan dobar primjer.Slazem se sasvim da bi djeca danas trebala da se okrenu nekim lijepim i korisnim knjigama jer iz njih se JOS uvijek moze dosta toga nauciti!
 
I danas imam knjige koje sam dobila u osnovnoj skoli za odlican uspeh. Kada sam ih dobijala bile su lepa nagrada za uspeh, a sada su draga uspomena. Kolaci se pojedu, oblizu se usne i - nema vise! Knjiga traje, podseca na lep trenutak zivota, a ono sto je unutra, u knjizi, nagrada je samo po sebi. Strasno je ako svoju decu ne naucimo da citaju, toliko ce im svet biti siromasniji. Mozda u skolama mogu tokom skolske godine da mesecno prikupljaju sumice novca, ma sumicice, da bi se nakupilo dovoljno da se za vrednu decu kupe lepe knjige za kraj skolske godine.
 
Apsolutno se slazem da se deca trebaju pohvaliti za svaki uspesno zavrsen posao pogotovo jedan tako tezak kao sto je skolska godina. Jedan malisa mi je juce kao odgovor na pitanje o uspehu rekao da je zavrsio razred sa vrlodobrim uspehom i da mu je otac obecao SONY-PLAYSTEISEN i zatim je tako zadivljeno pricao o tim masinama da sam se ja iznenadio kolkio detalja decko zna. Zato mislim da bi deciju zelju za nagradom trebalo isforsirati i probuditi im ljubav za knjigom jer je to jedina stvar koja traje ceo zivot. Svidja mi se ta ideja da jedan dan u godini kada se dele knjizice svi skolarci budu u centru paznje a da se pokloni dele mozda malo skrivenije zbog onih sa losijim uspehom. U svakom slucaju priredba treba da bude poklon svim djacima.
 
Moja mam je koristila knjigu kao stimulans za ne baš mnoge, ali značajne stvari. Ako ne dobiju od škole knjigu, kupite im vi!
Ja sam svojevremeno, za svaku neoplakanu injekciju dobijala po knjigu. A za zaštitnu - i najdeblju i najskuplju, koju hoću!!!!
Danas sam novinar (ozbiljnih novina) i apsolvent književnosti, kome su u jednom momentu ponudlili da ostane kao asistent na fakultetu.
Dakle, KNJIGE, ali dobre, maštovite, prave!!!!
(I, debele, rekla bih. Da nauče da uživaju u čitanju, nije poenta imati knjigu nego je i čitati, i voleti, i ponovo čitati...i danas kad kupujem poklone, najbolji poklon za OGROMNU većinu mojih prijatelja baš knjiga!)
 
kreativni centar je tehnicki SUPER uradio "autobiografiju" od nushica... na marginama se vide slike iz tog perioda da bi kasniji citaoci imali koliko toliko predstavu kako je sve to izgledalo...
slazem se sa betty, knjige treba da budu sto mastovitije. opet, pojavio se jedan interesantan talas medju klincima tog uzrasta citanje naucno fantasticne literature /gospodar prstenova, hari poter,.../, sto je dobar korak ka citanju knjiga. moj bivsi decko je bio strastan ljubitelj knjiga a ljubav prema knjigama mu se probudila citajuci stripove i kroz decje biblioteke...

mozete da upisete dete u neku decju biblioteku, tamo ce uzivati u knjigama i casopisima za decu. ja se secam kad sam bila mala koliko mi je bilo zabavno u biblioteci. nije nuzno samo da se knjige kupuju, moze da bude sasvim lepo citati neku decju knjizicu u biblioteci za onim slatkim stocicem... :wink: :wink:
 
Anonymous:
slazem se sa betty, knjige treba da budu sto mastovitije. opet, pojavio se jedan interesantan talas medju klincima tog uzrasta citanje naucno fantasticne literature /gospodar prstenova, hari poter,.../, sto je dobar korak ka citanju knjiga. moj bivsi decko je bio strastan ljubitelj knjiga a ljubav prema knjigama mu se probudila citajuci stripove i kroz decje biblioteke...[/quote

da li danas deca citaju neke starije knjige tipa pipi i alisa ili je hari p sve pojeo
 
ja se slazem da decu treba podsticati na citanje ali nije tacno da je ranije bilo mnogo drugacije.uvek je bilo onih koji vole i koji ne vole citanje.upis u biblioteku je dobra ideja.a sta fali hari poteru?on je junak njihovog vremena a mi smo imali alisu,toma sojera,a opet nasi roditelji su imali orlove koji rano lete...
 
Немам ништа против Харија Потера ( и сама сам прочитала све делове ), али је ипак чињеница да данас деца НИШТА НЕ ЧИТАЈУ! Чак се ретки ухвате и за Толкина или Роулингову, сви ће пре одгледати филм. Увек је било оних који воле књигу и оних који не воле, само се последњих година проценат ових првих драстично смањио.
Пре петнаестак година сам се смејала кад сам чула да у Америци читају скраћено издање ''Ане Карењине'' , или ''Рат и мир'' на 150 страна!
Сад ми је јасно зашто. Колико год се ја интимно бунила против тога, време читалаца је неумитно прошло. Живи се тако брзо у свету пуном информација да нове генерације могу да функционишу у форми СМС поруке, а да је читање књига за њих губљење времена.
Ја и лично и по професији припадам оним људима који сматрају да ''бити човек значи бити читалац'', али сам свесна тога да изумиремо и да нас је све мање иако ми то сазнање јако тешко пада.
Једна лепа ствар је то што су се ових дана моја деца учланила у библиотеку и што су јако поносна и срећна због тога. Надам се само да ће се тај почетни ентузијазам одржати, и да неће бити исмејане у друштву због тога.
 
Hellen:
Немам ништа против Харија Потера ( и сама сам прочитала све делове ), али је ипак чињеница да данас деца НИШТА НЕ ЧИТАЈУ! Чак се ретки ухвате и за Толкина или Роулингову, сви ће пре одгледати филм. Увек је било оних који воле књигу и оних који не воле, само се последњих година проценат ових првих драстично смањио.
Пре петнаестак година сам се смејала кад сам чула да у Америци читају скраћено издање ''Ане Карењине'' , или ''Рат и мир'' на 150 страна!
Сад ми је јасно зашто. Колико год се ја интимно бунила против тога, време читалаца је неумитно прошло. Живи се тако брзо у свету пуном информација да нове генерације могу да функционишу у форми СМС поруке, а да је читање књига за њих губљење времена.
Ја и лично и по професији припадам оним људима који сматрају да ''бити човек значи бити читалац'', али сам свесна тога да изумиремо и да нас је све мање иако ми то сазнање јако тешко пада.
Једна лепа ствар је то што су се ових дана моја деца учланила у библиотеку и што су јако поносна и срећна због тога. Надам се само да ће се тај почетни ентузијазам одржати, и да неће бити исмејане у друштву због тога.

Tesko je uciti decu icemu danas...Moj stariji sin nije do osnovne skole otisao u krevet a da nismo citali knjigu! Znao je sve napamet, i obozavao je knjige.Medjutim , kad je krenuo u skolu, i kad je racunar usao u kucu, knjige su zaboravljene...Sad je peti razred, i jedva procita lektiru...Ja sam zbog toga ocajna, jer sam do osmog razreda procitala i Tolstoja i Balzaka i SVE sto je bilo u gradskoj biblioteci.(drugo je pitanje koliko sam razumela, posle sam obnavljala gradivo :wink: ) Sad moj mali sin svugde nosi svog Miska Piska(divna mala knjiga), ali pitam se koliko ce to trajati?Devojcice i boze pomozi, ali decaci i knjige? :? tuga...
 
E sad,mozda sam ja nesto mladji,ali iznecu svoje misljenje.Naravno da je dobra stvar decu nagraditi za odredjeni uspeh,ali mi se cini da roditelji grese kad misle da ce samo knjige pruziti deci vrhunsko opste obrazovanje,dobro vaspitanje i mogucnost da se bude dobar covek.To mora da bude neka mesavina knjiga,televizije,filmova,novina,stripova,video-igrica,muzike,kompljutera itd.

Znam na svom primeru.Kad sam bio klinac,odgovore na mnoga pitanja sam dobio kroz stripove npr,ili su mi video-igre pomogle da bolje dozivim tu razliku izmedju dobra i zla,a sada citam Hegela sa ogromnom dozom razumevanja.I zaista,na svetu postoje mnoga prostranstva koje knjige nisu u stanju da dohvate.Istina je da deca danas mnogo manje citaju,ali je takodje i istina da danas postoje mnogo vise sfera koje treba spoznati.Mnogo vise sfera nego sto knjiga moze to da pokrije.


Ali moderna skola bi u svom programu morala da ukljuci takve stripove kao sto je "Maus" ili takve filmove kao sto je "Amarkord". Pa cak i poneke bajkolike video-igrice.Sve je to sarenolikost ljudskog bica,i steta je da se deca ogranicavaju samo na pisanu rec...


Naravno,uz svest da knjiga ipak treba da bude osnova...
 
Niko ne kaze da treba da postoji samo knjiga, naravno da je danas za obrazovanje i celovitu licnost potrebno mnogo vise od knjige, ali ona ipak mora biti osnova.
Nazalost ljudi, pa tako i deca sve manje citaju. Decu ipak neko treba da nauci koliko je knjiga vredna, ali to ne treba da se zavrsi na recima treba im pokazati na primeru. Moramo ih nauciti da zavole knjigu.
Moj klinac obozava knjige. Jos uvek ne zna da cita ali sam lista knjige i stalno trazi da mu citamo. Iako imamo kompjuter i voli da gleda crtane filmove to nije prepreka za citanje. On ima jako puno knjigica i stalno ima neku aktuelnu koju najvise trazi da citamo.
Nazalost knjige su za nas standard jako skupe, tako da ih mi kupujemo uglavnom na sajmu kada su cene snizene, pa onda cekamo sledeci sajam.
 
ma od 7 kom harija potera niko ne chita lepe stare knjige...ok mozda ni iz pere kvrzhice ali...ima hari i svoje drazi :? .. ali
evo nekih knjiga mozda ce vam biti glupe ili ih znate ali ja sam ih volela kao dete, pa mozda se jos neko pronadje/podseti, mislim da su mozda i zaboravljene...ali ako neko voli biblioteke itd..
mato lovrak (vlak u snijegu, pera kvrzhica,...)
erih kastner (emil i detektivi, bliznakinje... ima filmova ali je simpa)
hajdi
vini pu!!! (ne diznijev, i mogu i odrasli, 2 knjige)
ivan kushan (lazes melita, koko i duhovi...) - hrvatski pisac, sjajno je.tema je nekad ali je naglasak na deci a ne na ratu, avanturisticki malo i strasno duhovito..deca uzrasa 5-7 razred..jedino sto je sad jekavica egzotika, a verovatno toga i nema
alisa, ali ima 2 alise (s one strane ogledala je sjajna, ne samo u zemlji cuda)
razne strane bajke (mene su zadesile indonezanske, malo jesu surove)
...?
neka ceska knjiga "karik i valja", kada se deca smanje i krecu kroz svet buba :I heheh
bila je jedna knjiga "polucarolija", nista previse poznato...ali fino
od stripova sam citala mikija, dva debela toma, izvadjeno iz starog zabavnika
eto ako deca nece da citaju mogu roditelji i ne zezam se
haha mozete i od mene da pozajmite ali uz depozit
 
Ja se sjecam jedne lijepe knjige iz djetinjstva...zvala se "Manueline sanke"...ali sam zaboravila ko je bio pisac... :? Jagodice,zaboravila si jos "Kroz pustinju i prasumu","Modro blago","Djeca kapetana Granta",...ma ima bas finih djecijih knjiga...
 
uh jagodice bas si me podsetila na detinjstvo,vecinu tih knjiga sam procitala.ja sam volela hajduka(u beogradu,protiv vetrenjaca i ostalo),toma sojera,pipi dugu carapu,dobar vetar plava ptico, aod lektire sam taaaako mrzela "price o titu" kad kuvao masne corbe pa deci bilo lose mon dieu!!!
 
da li ce te mi verovati ako kazem, da ja cuvam knjige kao sto su: orlovi rano lete, druzina sinjeg galeba itd. I volela bi da ih moj sin procita. Jos jednu meni omiljenu knjigu iz perioda 3-4 razred, Jan Bibijan na mjesecu.
 
Ja jos uvek nemam svoje dete ali imam klinku iz komsiluka ima 3 godine i citamo zajedno. Ma ljudi to je haos dete, prepametna je , ali kad odvali nesto onako pravo decije , e ma za naslov knjige orlovi rano lete, pitala me sta je to , ja objasnjavam da je to knjiga bla bla i piita sta tu pise ja joj procitam naslov a ona sva ozbiljna, onako se zamislilo dete pa kaze , > a sto rano lete , zar im se ne spava? Umrla sam od smeha. :lol:

Treba definitivno vratiti deci knjigu ali smo mi matori pomalo krivi sto je to tako, jer deca koja ne vidjaju svoje roditelje sa knjigom u ruci cesto ni sam nece posegnuti za njom.

Neko je dao dobru ideju da se ponovo daju deci knjige na kraju godine .
Ja bih samo dodala - bez obzira na uspeh, a ne kako je neko drugi rekao da se mozda to radi krisom-to mi je tako jadno. Ko je bio vredan i vredno ucio ima lepe ocene , ko nije nema. Treba ih sve zajedno stimulisati .Sto vise razlicitih knjiga vise znanja.
 
BOLESNIK NA TRI SPRATA

Nasheg starog doktora Jana
telefon zove s Kalemegdana
"Doktore dragi, hitno je vrlo,
imamo gosta, boli ga grlo"

Imate gosta,
da nije stranac?

"Pravo ste rekli,
jest' Afrikanac"

Doci cu brzo za 1 sat.
Kazite samo na koji sprat?

"Na kome spratu?
Teshko je retji, bole ga chitav
drugi i tretji!"

Cudom se cudi nash doktor Jan.
Kakav bolesnik? Je l' trospratan?

"Doktore, jeste, to nije varka,
zovem, znate iz zooparka.
Zirafu jednu boli nam vrat
a to je drugi i tretji sprat."

B Ć
 

Back
Top