ZASTO

pobeda

Početnik
Poruka
28
Ako ste culi na zapadu se koriste samo pampersi od prvog dana, a kod nas prvo stave pampers,pa onda umotaju i pelene.Zna li neko zasto, i sta je bolje za bebu?(pita moja sestra)
 
Meni je (pre 12 god) bilo objasnjeno da taj polozaj nogu sprecava deformitet kukova i ja sam radila tako.

Mi smo bili umotavani kao kifle i niko nema deformitet.

Ko zna kako su radile nase babe, pa opet niko deformisan...
 
Glavni razlog je to sto su na zapadu skoro potpuno iskorenili deformitet kukova, dok podrucje Balkana i dalje spada u teritorije gde su deformiteti kukova cesti ...Zato su svetska zdravstvena organizacija i udruzenje pedijatara - potpuno izbacili iz upotrebe siroko povijanje u zemljama u kojima je procenat deformiteta mali ( npr U.S.A.) , a u zemljama kao sto je nasa gde je to ucestalo i dalje se preporucuje.

U zavisnosti od saveta pedijatra siroko povijanje se koristi 6 meseci nekad manje nekad vise . Treba snimati kukove ultrazvucno da bi se videlo stanje i onda u dogovoru sa pedijatrom skinuti ili nastaviti siroko povijanje. Nikako samoinicijativno!

Ako imate nedoumica bolje procaskajte sa pedijatrom ...Na forumu cete dobiti laicka misljenja iili misljenja nas majki a to ipak nije ono sto je najbolje za dete.

Pozdrav!
 
Moja deca nisu nosila sirok povoj. Nijedno. Mi smo, u dogovoru sa pedijatrom samo pampers stavljali. I svaki put kad smo isli na snimanje kukova, sve je bilo ok. naravno, tamo smo se pravili blesavi, stavljate siroki? Da, da, stavljamo...Ali su im radjene vezbice za kukove, od starta. Na zapadu se smeju nasem primitivizmu. Totalno nepotrebno, pogotovo za decake gde temperatura testisa ne bi trebali da bude povecana, a povoj upravo to i radi. Ja nisam streucan, odmah da se ogradim, to su reci pedijara moje dece.
 
Mirka šizika:
Glavni razlog je to sto su na zapadu skoro potpuno iskorenili deformitet kukova, dok podrucje Balkana i dalje spada u teritorije gde su deformiteti kukova cesti ...Zato su svetska zdravstvena organizacija i udruzenje pedijatara - potpuno izbacili iz upotrebe siroko povijanje u zemljama u kojima je procenat deformiteta mali ( npr U.S.A.) , a u zemljama kao sto je nasa gde je to ucestalo i dalje se preporucuje.

U zavisnosti od saveta pedijatra siroko povijanje se koristi 6 meseci nekad manje nekad vise . Treba snimati kukove ultrazvucno da bi se videlo stanje i onda u dogovoru sa pedijatrom skinuti ili nastaviti siroko povijanje. Nikako samoinicijativno!

Ako imate nedoumica bolje procaskajte sa pedijatrom ...Na forumu cete dobiti laicka misljenja iili misljenja nas majki a to ipak nije ono sto je najbolje za dete.

Pozdrav!

Све је ово лепо објашњено.
Још бих додала то да је мени, поред овог објашњења, речено и то да ми спадамо у групу земаља у којој деца имају лошу (у преводу: сиромашну) исхрану, и да због тога стављају широк повој. Моја деца су била широко повијана до 6. месеца, када следи ултразвук кукова и ако тада кажу да је све у реду, може да се скине пелена. Има и људи који су пре времена скидали те пелене, па су деца имала проблем са куковима. Треба се консултовати са педијатром, тј. ортопедом, хирургом, њихово мишљење је најмеродавније.
 
Osim sto smara i dodatno nervira mlade majke i oceve,siroko povijanje je najbolja preventivna mera u zastiti kukova od svih deformiteta!
Kada smo bili u Libiji uradili smo studiju kako vrsta sedenja utice na zglobne osnove.Pandam sirokom povijanju je sedenje u turskom sedu ,koje u Libiji praktikuju u svim drustvenim aktivnostima ,dok jedu,drze poslovne sastanke ili se odmaraju kod kuce.
Dakle na uzorku od 10 000 ljudi nismo nasli nijedan problem -sa kukovima
-sa ledjima (osim naravno povrede traumatskog porekla)
-niti problem tzv.kocenja kicme bilo vratne bilo lumbalne!

Na uzorku od 10 000 ljudi iz nase zemlje 29,05 %operisalo je kuk pre 50 .godine zivota,23% posle 50.godine zivota .Ostatak ispitanih ima bilo kakav problem sa ledjima ,a samo 11% nema nikakvih subjektivnih smetnji.


Mi kao podrucje generalno imamo problem kostano zglobnog sistema narocito kukova,pa eto razloga za siroko povijanje.
Sve veci broj mladih roditelja izbegava siroko povijanje oslanjajuci se na iskustva zapadnih zemalja.Ukoliko je na uz kukova nalaz uredan mozda(ali samo mozda)vase dete u kasnijem periodu nece imati problema ako ga ne povijate siroko.
Odluka je individualna i zavisi samo od roditelja,ali stvarno ne znam zasto je toliko tesko dodati tu jednu siroku pelenu koja nikako ne moze da steti,a svakako moze da koristi,makar da vam glava bude mirna sto niste ugrozili sopstveno dete.
Pozdrav...
 
Ja sam se rodila sa jednom nedovoljno razvijenom "casicom" To se naravno primetilo tek na snimanju kukova. Lekar je rekao mojoj mami da je sreca sto me je od prvog dana siroko povijala jer bi u suprotnom kost "izletela" i danas bih sepala. Morala sam da nosim i one kaiseve za ispravljanje do 10 meseci i sve... :( Danas je naravno sve u redu i zahvalana sam joj. :)
 
Ja sam pitala babice zasto umesto cetvrtaste pelene stavljaju pampers a ona mi kaze da je to zbog stednje,nemaju dovoljno cetvrtastih,pa stavljaju jedan pampers new baby koji obezbede majke,a onda preko njega jednu cetvrtastu(inace idu dve),jer cetvrtasta je potrebna zbog tzv. sirokog prepovijanja da bi se kukovi pravilno razvili.Eto tako su meni rekle starije koleginice.
 
Svakako je bolje staromodno siroko prepovojenje,dve cetvrtaste,trougla,svedska i dok je dete jos u bolnici ona jedna velika da se napravi tzv. suknjica da pokrije nogice.
 
Harmony:
Svaki treci ili cetvrti covek operisao kukove pre 50. :shock: ?
Nesto mi je ovo nelogicno... :confused:

Stvarno se izvinjavam ispitivanje je vrseno u vremenskom razdoblju od 10 godina u banji Selters u Mladenovcu,Koviljaci i Melencima,dakle na populaciji koja se tamo leci od pomenutih problema.pozz...i jos jednom izvinite na nepotpunim informacijama....
 
Mirka šizika:
Glavni razlog je to sto su na zapadu skoro potpuno iskorenili deformitet kukova, dok podrucje Balkana i dalje spada u teritorije gde su deformiteti kukova cesti ...Zato su svetska zdravstvena organizacija i udruzenje pedijatara - potpuno izbacili iz upotrebe siroko povijanje u zemljama u kojima je procenat deformiteta mali ( npr U.S.A.) , a u zemljama kao sto je nasa gde je to ucestalo i dalje se preporucuje.
Meni nije jasno kako može nešto što je poremećaj koji zavisi od konkretnih uslova okoline, tj. koji je čisto "uzročni" da se iskoreni, kao da je u pitanju tuberkuloza...
Mislim, stvarno mi nije jasno, ne kažem da tu sad nešto nije tačno...
 
chokolada:
Ja sam se rodila sa jednom nedovoljno razvijenom "casicom" To se naravno primetilo tek na snimanju kukova. Lekar je rekao mojoj mami da je sreca sto me je od prvog dana siroko povijala jer bi u suprotnom kost "izletela" i danas bih sepala. Morala sam da nosim i one kaiseve za ispravljanje do 10 meseci i sve... :( Danas je naravno sve u redu i zahvalana sam joj. :)

И моја ћерка исто. Нослила је ременчиће...повијали смо је врло широко, са по три обичне пелене (у то време нисмо могли да приуштимо памперс)....и сада је, Богу хвала, све ОК. :)
 
Žene, u turbo limaču imaju ''na čičak'' pelene kao za široko povijanje; ja videla u katalogu tek pre neki dan, mnogo praktično i dobro izgledaju:smile: Pretpostavljam da je neki sunđer unutra...

 
I ja kazem...MOra biti da kod nas postoji neki balkanski gen za deformitet kukova, koji zapadnjaci nemaju....MOzda zato sto u istorijskom nasledju Amera postoi jahanje (kauboja i indijanaca i tako to!) pa su doziveli neku genetsku alteraciju u vezi sa kukovima: odredjena ojacanja istih vec pri rodjenju se formiraju po uzoru na sedlo, sta li? I cudo jedno kako stotine hiljada srpske (balkanske!) dece rodjene na zapadu izgubi ovu 'genetsku predispoziciju' za deformitet kukova i rodi se sa 'sedlo' varijantom vec u prvoj generaciji (gen se prenosi 'po vidjenju'! :) ) te sasvim lepo reaguje na pampers bez sirokog povijanja?? Hhmmmm. Interesantno je sve to, sto kaze Lexa.

P.s. Terapeut: izvini stvarno, znas da veoma cenim tvoje misljenje, i nikako ne kazem da nisi u pravu - to je tvoja oblast vise nego moja, ali meni sve to zajedno 'ne pije' vodu i stvarno mi deluje kao prvoklasna budalastina!
 
WithdrawnWater:
I ja kazem...MOra biti da kod nas postoji neki balkanski gen za deformitet kukova, koji zapadnjaci nemaju....MOzda zato sto u istorijskom nasledju Amera postoi jahanje (kauboja i indijanaca i tako to!) pa su doziveli neku genetsku alteraciju u vezi sa kukovima: odredjena ojacanja istih vec pri rodjenju se formiraju po uzoru na sedlo, sta li? I cudo jedno kako stotine hiljada srpske (balkanske!) dece rodjene na zapadu izgubi ovu 'genetsku predispoziciju' za deformitet kukova i rodi se sa 'sedlo' varijantom vec u prvoj generaciji (gen se prenosi 'po vidjenju'! :) ) te sasvim lepo reaguje na pampers bez sirokog povijanja?? Hhmmmm. Interesantno je sve to, sto kaze Lexa.

P.s. Terapeut: izvini stvarno, znas da veoma cenim tvoje misljenje, i nikako ne kazem da nisi u pravu - to je tvoja oblast vise nego moja, ali meni sve to zajedno 'ne pije' vodu i stvarno mi deluje kao prvoklasna budalastina!

:):):)Izvinjenje nepotrebno,ja zastupam teoriju da svako ima pravo na svoj stav i misljenje!Ja sam samo prenela svoja iskustva i informacije.Verujte mi vrlo dobro znam kako je roditeljima tesko sugerisati neke stvari bilo u poslovnoj bilo u privatnoj varijanti,zato uvek i podvlacim da dete treba gajiti na sopstvenu odgovornost i u skladu sa instinktom i zdravim razumom.POzz svima;)
 

Back
Top