Sta mislite o casopisu REFOTO?

ljm

Obećava
Poruka
58
U ovom forumu (tema "Pocetnicka fotografija") sam procitao misljenje da je REFOTO odlican casopis. Ovo misljenje sam skoro cuo i od jednog prijatelja koji se profesionalno bavi fotografijom. Malo sam zbunjen. Ja o ovom casopisu imam dosta lose mislenje. Kao prvo, uopste mi nije jasno kome je casopis namenjen, osim ako nije namenjen uvoznicima fotoaparata za reklamu. Dalje, tekstovi su nezanimljivi, fotografije cesto neinspirativne, prikazi fotoopreme neinformativni. Proca za sebe su kritike radova citaoca. Mislim da je krajnje nemoralno da se isecak iz fotografije koji je po ukusu recezenta prikazuje na pola strane, a originalna fotografija na par kvadratnih santimetara.

Ja REFOTO kupujem iz navike i zato sto nije mnogo skup. Sto se cene tice, po istoj ceni kod nas moze da se kupi i francuski FOTO, koji je mnogo bolja kupovina, cak ako kao i ja ne znate ni rec francsukog.
 
Uporedi REFOTO sa domacim casopisima koji se bave nekom drugom tematikom i cenices ga mnogo vise :wink:

Salu na stranu, ako se uzme "obilje" literature na nasem jeziku mislim da su tekstovi iz dela pod nazivom skola fotografije sasvim OK.

Na koje tacno fotografije mislis kad kazes da su neinspirativne? OK i ja bih izabrao neke druge fotografije kad je Duano u pitanju ali to je samo zato sto sam za neke cisto emotivno vezan. :wink:

Sa stranim casopisima svako poredjenje je potpuno besmisleno, napolju je trziste dovoljno veliko da mozes da imas casopis koji se bavi odredjenom oblascu i odredjenim nivoom znanja, REFOTO (a to je boljka svih nasih casopisa) mora da bude "devojka za sve". BTW bas me interesuje tvoje misljenje o kvalitetu tekstova u francuskom FOTO-u :wink:

Uostalom izdavac REFOTO-a je domaci distributera foto opreme pa i ne treba da te cudi jaca komercijalnost casopisa. Doduse i meni su na nos izasli digitalni aparati, ipak je jos rano za njih (bar dok Sigma ima eksluzivna prava na FoveonX3 :roll: ). O cenama i domacoj kupovnoj moci je bespredmetno govoriti.

Kad su kritike radova citaoca u pitanju, pa znas kako ljudi su svoje fotografije i poslali da bi culi misljenje o njima i stvarno ne vidim nista lose da upitani da svoje misljenje i kada je izrez u pitanju. Ako neko trazi moje misljenje ja mu ga i dam pa svidelo se to nekom ili ne (doduse i kad ne traze ali necemo sad o tome :wink: ).
Cudi me da nisi pomenuo konkurs :?: Mozda nisi video novi broj :wink:

Inace ono sto ja najvise zameram REFOTO-u (a bogami i svim nasim casopisima ma koje tamatike) je nedovoljno koriscenje Interneta. U ovom slucaju je to gadan propust pogotovo sto toliko prostora daju digitalnoj tehnologij. A i skripe u komunikaciji sa citaocima, malo je jedna strana pisama sa afirmativnim komentarima.

Dakle kad se sve uzme u obzir nije to bas toliko los casopis 8)
 
Ne znam ni rec francuskog, tako da ne mogu da kazem nista o kvalitetu tekstova u FOTO-u. FOTO kupujem samo zbog fotografija. Kada god otvorim neki broj ovog casopisa dobijem zelju da uzmem fotoaparat i da sam nesto uradim. Ovo zovem inspirativnim fotografijama. Ne kazem da ovakvih fotografija nema u REFOTO-u, ali ima mnogo (cak i vise) onih drugih, koje me ostavljaju potpuno hladnim.

Inace, nisam poredio REFOTO sa drugim strnim casopisima, vecina onih koji se kod nas uvoze mi se takodje ne svidjaju. Poredjenje sa drugim nasim casopisma ne stoji. Milslim da su recimo domaci casopisi o racunarima (a ima ih dosta) mnogo bolji.

Sto se tice kritike radova citaoca, nisam protiv toga da recezent pokaze kako bi fotografija trebalo da izgleda (izrez, mozda i korekcija boja i tonskih vrednosti) ali je potpuno nedopustivo da se originalna fotografija prikaze u cosku iz kritiku, a da se obradjena fotografija prikaze na znatno vecem prostoru.

Znam da je izdavac casopisa distributer Nikona. Ali mislim da su sa komercijalizacijom casopisa prevrsili svaku meru. Ovde se ne radi o reklamama, vec o potpuno neobjektivnim testovima opreme. Jos bih razumemo da se radi samo o Nikonu, ali oni nicemi sto su testirali nisu nasli ozbiljni zamerku. Ono sto oni navode kao mane to zapravo najcesce i nisu. Dokaz za krajnju neobjektivnost je i ocekivanje svih distributera da se o opremi koju oni uvoze pise samo lepo. Jednom kada su pokusali da direktno uporede dva modela koji su konkurenti i na svetskom i na domacem trzistu (NIKON D100 i FUJI S2Pro), sto bi trebalo da bude valjda normalna praksa u casopisu ovog profila, dobili su besno pismo od distributera Fuji-a i ovo se vise nije ponovilo.

Komercijalizacija u ovom casopisu ima i druge pritajenije oblike. Na primer, u jednom broju se desilo da u Foto skoli kazu da je da bi se dobila dobra ostampana fotografija potrebno da imamo aparat koji ima senzor sa najmanje onoliko piksela koliko je potrebno da se fotografija ostampa u rezoluciji 300dpi, a da u istom broju objave tabelu iz B&H kataloga koja govori nesto sasvim drugo.

Kada smo kod distributera fotoopreme, da li ste primetili koliko su pale cene digitalaca od kada su poceli da ih uvoze u uvoznici racunara?

Sto se tice tekstova iz Foto skole, ne znam sta da mislim. Ima ih i dobrih, ali ima i jako losih. U svakom slucaju, ja, iako sam amater, ne mogu da se setim da sam u ovim tekstovima procitao nesto sto ranije nisam znao, a potpuno sam svestan koliko toga ne znam.
 
IMO REFOTO sasvim lepo moze da se nosi, po kvalitetu, sa racunarskim casopisima kod nas. Pa tek tu imas totalnu komercijalizaciju, samo sto je ona prikrivena cinjenicom da u pomenutim casopisima rade ili su ih osnovali razni distributeri tako da na testovima npr. uvek najbolje prolazi oprema koje trenutno ima najvise na lageru. Odavno sam prestao redovno da kupujem racunarsku literaturu koja izlazi kod nas.

Kao sto pomenuh od svega pomalo je recept po kome se rade nasi casopisi tako da je sasvim normalno da se bilo kome ne svidi sve (ili cak i veci deo pojedinog broja) u casopisu.
Bilo kako bilo i uz sve zamerke koje stoje REFOTO je odlican casopis s obzirom da je koncipiran tako da se bavi svim aspektima fotografije sto je poprilicno siroka tematika (uostalom u kom npr racunarskom casopisu si mogao da procitas makar i pomen cinjenice da i stoni skeneri imaju izvesnu dubinsku ostrinu :wink: )
Sto se prikaz i testova tice pa po stranim casopisima vazi nepisano pravilo ako nesto ne moze da dobije pozitivan prikaz prikaz ne treba ni objavljivati. Danas casopisi zive od oglasivaca a ne od citalaca pa se prema tome i uredjivacka politika formira.
 
Mislim da gresis u pogledu racunarskih casopisa. Ja se profesionalno bavim informacionim sistemima, ali me racunari za razliku od fotografije, uopste ne zanimaju. Racunarske casopise citam samo kad treba da kupim nesto od opreme, ili kad eventualno izadje prikaz softvera koji me profesionalno zanima, i tada mi se cini da su prikazi sasvim kompetentni - cini mi se da se ne moze desiti da o nekoj komponenti dobijes pogresan utisak citajuci njen prikaz sasvim suprotno od REFOTA (a i nekih inostranih fotografskih casopisa).

Ne znam na koje casopise mislis kada kazes da iza njih stoje uvoznici opreme. Koliko ja znam to nije slucaj.

Sto se tice "dubinske ostrine" skenara mislim da je to prica kojom treba da se bave fotografki casopisi (koliko se secam REFOTO se ovim i bavio), a ne racunarski casopisi.

U svakom slucaju casopis koji zeli da pomogne svojim citaocima MORA da u prikazima ima akcenat na nedostacima opreme inace ti prikazi nicemu ne koriste. Mislim da ne koriste cak ni distributerima.

Sta je po meni dobar prikaz opreme. Pa recimo ono sto radi dpreview (http://www.dpreview.com/). Obrati paznju na broj posetilaca sajta (preko 200.000.000) i probaj da zamislis koliko kosta reklama na ovom sajtu. Uzgred trenutno se na naslovnoj strani reklamira Nikon, bez obzira sto su na testovima njegovi digitalci uglavnom dosta lose prolaze.
 
Pa znas kako dugo sam pratio KOMPLETNU racunarsku stampu kod nas pa se jako dobro secam nekih testova u kojima su hvalili neke komponente i uredjaje za koje se kasnije ispostavili da pored toga sto su bili trash jedini ima je "kvalitet" bio sto su bili uvezeni u vecim kolicinama (ovako iz glave mi padaju na pamet PC i Creative CD sa daljincem).
Uostalom ima li neki aparat da je na gore navedenom sajtu dobio NOT RECOMMENDED, ej pa kod njih je Nikon coolpix 2500 Recommended, imao sam priliku da ga koristim pre nepunih nedelju dana blagi uzas, ne bi ga uzeo da mi ga daju dzabaka (ustvari bih pa bi ga uvalio nekom naivnom stvorenju i pare upotrebio za nesto pametnije :twisted: ).
Znaci da ne brkamo babe i zabe ni na dpreview sajtu nisam video negativne kritike (mada oni svoje kritike ocigledno tempiraju prema sponzorima). Da ne pominjem cinjenicu da im "testovi" vise lice na prepisano uputstvo za upotrebu nego na test, OK zadnjih par strana je u redu ima cak i poneka fotografija da se vidi. Tako da tesko mogu da se slozim da je to neki primer za dobre testove. na stranu cinjenica da je takav obim potpuno neprimeren stampanom mediju (sem u slucaju da se bavi iskljucivo testiranjem aparata).

Dakle sve u svemu rekao bih da je REFOTO ipak sasvim OK casopis.
 
Casopis kupujem redovno, mada ocekujem da se poboljsa u korist ljubitelja fotografije. Ako vec trosim novac, zasto da placam 50% sadrzaja casopisa za reklame prvenstveno Nikona (da ne pominjem firmu koja ima slicno ime kao casopis) i dr. Posedujem Nikon fotoaparate, ali sto je mnogo mnogo je. Kada pogledam analize pojedinih digitalnih kamera i odem na diskusiju o fotografiji na serbiancafe.com i procitam da su iste za 30-50 jeftinije u drugim zemljama, onda mi je jasno zasto ovaj casopis obiluje mnostvom reklama. Casopis refoto previse stranica trosi na nevazne stvari, umesto da se fokusira na edukaciju o fotografiji, da uporedjuje ("nepristrasno") fotografsku opremu kako to rade casopisi koji se bave kompjuterskom opremom i dr.
Zelim da ovaj casopis u 2004. bude korisniji za citaoce, a ne da vecim delom bude kompilacija reklama i izlog kuca koji se bave prometom fotografske opreme. Na interenetu se sve ovo moze procitati i sa boljim tekstovima, a ljubiteljima fotografije treba vise od ovog sto trenutno casopis nudi. Neka bude i skuplji, ali da ima vecu upotrebnu vrednost. Razmisljam da ga ne kupujem...
 
Eh al je nezgodno kad smo svi gosti.
Nego da se manem ja opet posalica.
Rece kolega gost nepristrasni testovi opreme kao sto to rade racunarski casopisi, opet cu da ponovim godinama sam kupovao sve moguce racunarske casopise kod nas i jedno je sigurno od nepristrasnosti kod njih nema ni n, a kamoli nesto vise.
Uostalom evo predloga svi lepo zapisemo nase primedbe na casopis sa konkretnim predlozima i posaljemo postom redakciji, iako se danas casopisi finansiraju od reklama a ne od prodaje, ipak mislim da bi jednu malo masovniju prepisku redakcija bilo kog casopisa tesko mogla da zanemari.
Sve najbolje u novoj 2004. godini 8)
PS Firma REFOT B je osnivac i izdavac casopisa REFOTO tako da slicnos u imenu na bi trebalo da cudi nikoga.
 
U Beogradu francuski FOTO moze da se kupi malte ne kod svakog ulicnog prodavca novina, kao i u knjizarama IPS-a. Stize sa nekoliko meseci zakasnjena i zbog toga je cena samo 180 din. Mislim da je to ustvari vracen tiraz iz drugih zemalja. Na slican nacin prosle godine mogao je da se kupe sa zakasnjenjem i nekoliko brojeva B&W za par stotina dinara (sada stizu samo novi brojevi za blizu hiljadu dinara).
 
Mene je dojmila prica o onom nasem gospodinu iz Pariza koji je radio kao printerista za sve te fotografske legende. Samo da su jos pitanja bila prava, a ne "Sta mislite o Lambda printu?". Koliko je citalaca imalo prilike da mu se rade fotografije Lambda printom?

Po meni sve u svemu tek nesto malo bolji broj od ostalih.
 
danas pogledah francuski Photo....... i zivot mi se zgadio od fotografije pod nazivom "fingering pig" :shock: i jos par fotki na okolnim stranama (ako pogledas bice ti sve jasno)
Uostalom koliko sam primetio najveci deo fotografija su ili reklamne fotografije ili neke bizarnosti, moram priznati da cu ostati veran domacim snagama :!:
 
Najgore u casopisu je favorizovanje Nikonove opreme. Opet, sa druge strane, kod nas, ako kazu nesto lose o nekom aparatu, verovatno vise nikada nista nece dobiti od tog uvoznika. DPREVIEW zato to tako lepo upakuje, da nista lose ne kaze al odmah vidite dali je aparat ok ili mu neki ocin fali. Pogledajte i http://www.dcresource.com/ Stranice se ubi boze dugo ucitavaju ali vrede.
 
He casopis REFOTO dobio novu Web prezentaciju. Na laos t to je toliko traljavo uradjeno, katastrofa, ocigledno im ova ujdurma sa Internetom i kompjuterima ne ide od ruke :roll:
A ja se bas ponadao kad sam video donju liniju menija :wink:
Samo da im proradi forum pa onda sve zamerke na pravo mesto :!:
 
Mislim da si preostar sto se tice Web prezentacije. Graficki je dosta korektno odradjena. Sto se tice sadrzaja, za to treba vremena, pa sacekajmo. Cudi me zasto nema stranice sa Internet linkovima koju sa najavljivali u casopisu.
 
Pa znas kako graficki dizajn jeste vazan ali nije i najvazniji kod bilo koje prezentacije iliti dzaba i najlepsi papir ako u njega nije zapakovano nista.
Sto se konkretnog primera tice ocigledno je toj prezentaciji nije mesto na netu posto sam nailazio na linkove koji vode na C disk coveka koji je ocigledno radio prezentaciju itd.
Znaci dizajn jeste dobar ali sadrzaj :roll: No videcemo kad sve proradi mozda forum bude bolji od ovoga :twisted:
 
Ovo je KOMPLETAN email koji sam poslao redakciji REFOTO ali oni su objavili IZSEKCIRANI deo moga emaila, ono sto ima odgovra u novom broju REFOTO-a br. 22
--------------------------------------------------------------------
Postovani Direktore ,a takodje Postovana gospodjice/goospodjo Ivana Brezovac Moje ime je Dusan Hadnadjev, Vas sam PREPLATNIK casopisa REFOTO od skoro, a pre toga sam ga kupovao po trafikama vec poodavno od skorog pocetka izdavanja. Ja sam razgovarao sa jednim gospodinom iz Vase firme i on mi je rekao da sve sto sam njemu rekao da napisem Vama. Paaa ne znam odakle da krenem !? :-/ Kao prvo, cini mi se u Decembarskom broju 2003 REFOTO-a, bese kao "poklon" od 2 GB Sun CF memorije od firme renomirane firme "San". Dodjem ja na jednu Novosadksu trafiku i vidim novi broj,obradujem se i vidim poklon CF memorija i to 2 GB i to josh "San"-ova, u tom trenutku nisam mogao bas da se saberem i porazmislim kao i mnogi kako sam cuo. Pocnem ja da razmisljam da uzmem 10 brojeve REFOTA-a jer mi CF treba kada slikam na terenu da nebi nosio notebook racunar da praznim aparat sa fotkama. Malo sam ipak razmislio i rekao sebi "maaaaa ajde bree sta ti je pa ne treba ti 10 mozda samo recimo 3 komada". Uzmem 3 komada casopisa misleci da je unutra zaista CF memorija mada mi je bilo sumnjivo ali rekoh verovatno vasa firma ima neki marketinski dogovor sa firmom "San". Otpakujem nedaleko od trafike prvi komad i poludim kada sam video da je unutra cokoladica i dapise a nazad POKLON, odem do coveka koji mi je prodao sva tri broja ikazem da je rech o prevari i pitam da ga da li bi uzeo nazad DVA broja nazad. On kaze "maaaa, moze momak, ja ti ne znam sta vam je ta memorijai sl.". Sva je sreca covek je bio normalan i hteo da uzme dva broja nazad. Sta bi bilo da sam uzeo 10-tak brojeva kako sam vec mislio i da prodavac u trafici nije hteo da mi vrati pare !? Paaa mislim dabi Vam firma nestala za par dana !!!! Dalje:Uzmem narudzbenicu od tog preostalog jednog prevarantskog broja REFOTA-a i rekoh ajd' da se pretplatim na REFOTO jer i ovako ne dolazim lako do njega a vidim na slici i "LEPA" foto torba tj. ranac. Josh jedna prevara!! Dobio sam paket sa REFOTO casopisom a ono nije ranac nego fotoTORBICA a ne ono sto ste stavili kao sliku u casopisu. Paaaa ko Vama vodi marketing !?? HALOOOOOOOOOO !!!!!! Dalje:Takodje je bila procedura dok nisam dobio casopis. Poslao sam preporucheno narudzbenicu i to 28.I.2004 godine a dobio casopis tek oko 5 marta. U narudznenici sam napisao da zelim da KUPIM knjigu "Elemntarna tehnika fotografije" i to mi niste bili poslali kao ni casopis dok Vas nisam nazvao (posle jedno TRI puta zvanja) i rekao da cu da Vas tuzim. Vec sutra sam dobio i casopis i torbicu a ne foto RANAC a takodje sam dobio i knjigu koju ja ne zelim da dobijem nego da kupim !! Dakle, ako ste stavili na naslovnoj strani RANAC onda nemojte da saljete torbice, ako trazim da kupim knjigu onda mi posaljite racun a ne poklon i to je to. Ako postoje konkursi na kome nisam ucestvovao pa covek dobije nesto kao poklon to je druga stvar. Zatim: WEB SAJT vam je ocaaaaaajnoooo bajat i neazuran na stranici: www.refoto.co.yu ali Vam je zato sajt www.refot.com veoma azuran. Pa sada pitam se ja: "jel' Vama ovaj casopis HOBI ili POSAO ?" jer vidim da Vam je posao da prodajete Nikon aparate sudeci po sajtu jednom i drugom a HOBI casopis, po svemu sto sam naveo gore. DAKLE, UZASNI STE POSTALI ! POSLE OVE PRETPLATE NA VAS CASOPIS NECU VISE KUPOVATI CASOPIS NIKDA A I KOGA GOD BUDEM SREO DA SE BAVI FOTOGRAFIJOM, A ZNAM IH PODOSTA, CU RECI DA NE KUPUJU JER JE TO SAMA PREVARA OD CASOPISA ZARAD PRODAJE NIKON APARATA !! VI STE OFORMILI MARKETING (OOOOO PA TO JE SPRDNJA) A STORILI STE LJUDE ANTIMARKETINGA ZA VASU FIRMU I CASOPIS, POPUT MENE A I MNOGIH !!!!! SA TAKVIM VASIM PONASANJEM PITANJE JE KOLIKO CE VAS I NIKON DUGO DRZATI KAO EKSLUZIVNOG DISTRIBUTERA OPREME.

p.s. Nadam se da mi kao odgovor i na smirenje necete poslati ponovo "torbicu" za foto sminku i utesnu knjigu "elementrna tehnika fotografije" nego vasa realna obrazlozenja oko gluposti vaseg tkzv. sektora Marketing za casopis REFOTO !!!!?Ako imate hrabrosti objavite ovaj email u vasem novom broju !!? Sa zeljom da se popravite !!!
 
Sta da ti kazem...
Ja o tako necemu ne bih pisao ni pod pseudonimom a sigurno ne pod punim imenom i prezimenom, mislim da ovaj tekst (a i cinjenica da si mislio da stvarno poklanjaju CF karticu) vise govori o tebi nego o njima. BTW koliko se secam na fotografiji je bila torbica a ne ranac....
 
pentaxijanac:
Sta da ti kazem...
Ja o tako necemu ne bih pisao ni pod pseudonimom a sigurno ne pod punim imenom i prezimenom, mislim da ovaj tekst (a i cinjenica da si mislio da stvarno poklanjaju CF karticu) vise govori o tebi nego o njima. BTW koliko se secam na fotografiji je bila torbica a ne ranac....

Sta da ti kazem, ja cu ubuduce pisati isto. :D
Naime pisacu i sa jedinstvenim maticnim brojem gradjana i sa telefonima ako treba.

To je casopis za Public Relations prodaje NIKON foto aparata ! Na zapadu konkretno u nemockoj svaki tekst ili pak novine moraju da ekspilicitno imaju naznaceno: PR kako bi kupci bili obavesteni o cemu se radi da je to placeni tekst. :wink:

Lose se secas ! Ranac je bio ! Pogledaj ponovo !!!
 

Back
Top