srednjovekovno macevanje

Sandra, definitivno se slažem da je potrebno pažnju posvetiti veštinama i sistemima zasnovanim na srpskoj tradiciji i nasleđu. U Mačevalačkom Sistemu Damnjanović vežba se vojna sablja koja je prethodila uvođenju tzv. duelističke lake sablje od strane italijanskog učitelja mačevanja Đuzepe Radaelija, 60-ih godina XIX veka. Vojna sablja, kakva se podučavala i na vojnim školama Kraljevine Srbije sve do 1918, ima svojih specifičnosti i osnova je MSD-a. Vežbamo tehniku, borbu i sečenje meta napravljenih od trske bojnom pešadijskom sabljom.
 
Sandra 7:
Srpske borilacke vestine,to je to. Znam glavnog iz Svibora, i ja sam mislila na to da idem. Imaju festival na Kalisu 20 i nekog maja,kao neke borbe i bitke, pa dolaze iz raznih zemalja, super je!

Kakav aspurd "Srpske Borilacke vestine"... A koje to...da i treba stvarno videti "Svibor" na delu... matorci u ofucanoj garderobi... a od posetilaca nista...a sve iskoreografisano do maksimuma...ma zalosno xx

Postoji naravno Aleksandar Stankovic i famozni "Sveti Djordje" (Rapir, Mali Mac i Teski Dvorucni), "Bas Celik" (Mali Mac/Rapir/Sablja) ali oni rade iskljucivo sa muskarcima i naravno Novosadska "Valkyrja"(Mali Mac).

Malo vise o tome, upravo je izasla knjiga "Staro Macevanje" iz 1892, prva od oko 400 napisanih prevedena na nas jezik, povrsna i sveobuhvatna introdukcija u jedan deo istorije macevanja... Malo je skupa, oko 1000 dinara i ne pronalazi se lako. Dom Omladine, Akademija Nauka, Bigz iza Skupstine, Terazije, Knez Mihajlova...

Svako bavljenje Istorijskim macevanjem zahteva i malo mentalnog ulaganja
sve najbolje,
Afalsar
 
I jos jedan detalj, da ne zaboravim.
Naravno da se i u Srbiji vojevalo, i da su postojale svojevrsne specificnosti Srpskog vojevanja, no, o tome ne postoje nikakvi sacuvani udzbenici niti zapisi, drugi do povrsnih ishoda borbe, hvalospeva (koje nam je tako blisko) a svo izucavanje i praktikovanje borilackih vestina proteklih vekova, mora se zasnovati na realnim cinjenicama koje su, je li, zapisane, dakle "ocuvane", inace je sve izmisoljtina.... Kako je apsurdno tek, danas, kada macevnje nema svoju prakticnu primenu niti ce iko od nas, zaljubljenika u plemenitu vestinu, istinski izaci na Dvoboj, smisljati novi nacin borbe ili stvarati svoj sopstveni sistem...to bi bilo vrhunsko samoljublje..
 
Poštovanje Afalsare. Uživao sam u nekim od vaših ranijih "klinčeva" sa "sportistima". U velikoj meri se slažem sa onim što ste izneli. Tačno je da unutar rivajvla srpskih veština ima gomila karikaturalnih pokušaja, i čistog opsenarstva. Ali, ipak ne mislim (obzirom da sam osetio - ispravite me ako se varam, da kritikujete sistem koji sam počeo da treniram) da je svako postavljanje sistema ili učenja nužno samoljublje. Pre mislim da je to, ponekad, neophodnost - ukoliko su veštine koje su na raspolaganju okoštale i nekvalitetno se podučavaju. Podsetiću vas na, recimo, primer M. Parise-a glavnog vojnog mačevalačkog instruktora na Scuola Magistrale di Militare u Rimu, čiji je sistem zvanično prihvaćen kao vojni standard u vojsci novoujedinjene Italije. Njegov sistem je istisnuo iz vojske severno-italijanski Radaeli/Del Frate sistem, ali se ubrzo "na terenu" pokazalo da je ova nova, južno-italijanska škola, upravo usled svojeg konzervativizma, i okoštalog držanja za stare sisteme Kapofera, Salvator Fabrisa, itd, nepodesna za novi kontekst ratovanja (sa sve većom ulogom vatrenog oružja). Parise, će na to, pozvati dva Radaelijeva učenika - Karla Pezinu i Salvatore Pekorara da postave nov sistem (fuziju severne i južne škole), kako bi se prilagodili kontekstu.
Drugi primer, potpuno sa druge strane: da li je Domenikos Teotokopulos, šire znan kao El Greko, vizantijski kanonski umetnik, ili slikar italijanske ili španske renesanse? Ili je možda u novom kontekstu, osmislio sasvim novi modus vivendi (sinonimi: fuzija, razrada, redefinisanje, itd) već postojećih stvari? Slažem se da je samoljublje sve češće zlo na svim stranama, pogotovu u ovom našem "savremenom" svetu, ali mislim da samo proba vremena može da pokaže da li je neka veština ili sistem samoljublje ili autentičnost.
 
Problem je u tome, Postovani Molinelo, sto "prilagoditi se kontekstu" vremena u kome zivimo sugerise da je svaka inovacija jedne Ne-upotrebljive umetnosti (borbe hladnim oruzjem) - uzaludna vec na samom pocetku. Sa jedne strane ne-primenljiva bas kao i neki stari oprobani sistem, no za razliku od onog oprobanog, ovo se na zalost (ili na srecu) oprobati ne moze nikad.
Uostalom, ako ste macevali pre nego sto ste se upustili u ucenja Gosp. Damnjanovica, sigurno ste primetili dramaticnu razliciku izmedju pukog mlacenja sportskom sabljom, i pravog secenja. Iskustvo jeste nesto novo... kako cujem.. No opet, zaseci nesto sto je staticno, nepromenljivo a u svakom pogledu zauvek predvidivo, tesko da ce ikada potvrditi vrednost jednog sistema i kosmicki gledano, ono ce zauvek ostati igrarija, no, za nas je sada i u ovom trenutku sve igrarija.
Ali, sve sto je ikada uradjeno dobro i kvalitetno nikada nece izgubiti svoju vrednost, i nikada nece prestati da vredi uprkos nasoj neizbeznoj prolaznosti.
Prava umetnost i jeste ona koja nema nikakvu prakticnu primenu. Dakle, jednom bismo mozda bili vitezovi, a sada smo eto umetnici, u ovom kontekstu u kome se nalazimo.
Inace, Gospodin Damnjanovic, koliko mi Beogradske pticice kazu, ima stila, a stil moj dragi Molinelo, svakako ima neprolaznu vrednost.
Afalsar
 
Poštovani Afalsare, slažem se sa vama u gotovo svim vašim tezama. Ranije sam trenirao sportsko mačevanje, i zaista je iskustvo sečenja bojnom sabljom okolnost koja radikalno menja celokupnu percepciju mačevalaštva. Mislim da je ovaj deo treninga koji se u ostalim sistemima mačevanja često zapostavlja, veoma bitan. Takođe, slažem se oko praktične neupotrebljivosti učenja borbe sečivima - no, nije li ta formalna neupotrebljivost istovremeno i argument aristokratizma (ne snobizma!) cele jedne takve priče? Konkretno govoreći, izučavanje borbe hladnim oružjima je danas, ako se pravilno razume, pretpostavljam pre svega mentalni trening. Što se stila Dejana Damnjanovića tiče - ne znam. Ono o čemu mogu posvedočiti je da mu je argumentacija vezana za mačevanje najsolidnija, od svih ljudi u čijim sam klubovima trenirao. Takođe, važan element u njegovim treninzima je njegovo iskustvo stečeno van sportskog mačevanja - Kendo, itd. Srdačan pozdrav! Molinello
 
Dragi Molinello,
Svako, ko se u ovom nasem duhom oskudnom vremenu, bavi bilo cime sto ne podrazumeva svrhu kao meru svih stvari, jeste svakako covek od stila. Otuda i moj kompliment, vasem ucitelju. Inspirativan je vas entuzijazam u pogledu ucenja Gospodina Damnjanovica. Zelim vam sve najbolje.
Afalsar.
 
Ja sam trenirala nekih 8 meseci u SVIBORu... nije loshe uopshte... treninzi su bash teshki, nije za zezanje... odustala sam zbog faxa...
Ako se odluchish da pochnesh sa treninzima, budi spreman da istrpish mnogo udaraca(meni je bilo najgore kada sam dobila topuz po prstima, pa nisam mogla da ih pomeram nedelju dana)... ali ako to zaista volish, nikakav bol ti nece biti problem... :wink:
 
Warden_Assasin:
Ja sam trenirala nekih 8 meseci u SVIBORu... nije loshe uopshte... treninzi su bash teshki, nije za zezanje... odustala sam zbog faxa...
Ako se odluchish da pochnesh sa treninzima, budi spreman da istrpish mnogo udaraca(meni je bilo najgore kada sam dobila topuz po prstima, pa nisam mogla da ih pomeram nedelju dana)... ali ako to zaista volish, nikakav bol ti nece biti problem... :wink:

ako su ove reci upucene meni zahvaljujem se na podrsci draga ubico. Ali ono sto je privuklo moju paznju je mesto vaseg boravka Valhala. Zanima me gde se ona nalazi i kako se do nje stize...


Kutnahorsky
 
Kutnahorsky:
ako su ove reci upucene meni zahvaljujem se na podrsci draga ubico. Ali ono sto je privuklo moju paznju je mesto vaseg boravka Valhala. Zanima me gde se ona nalazi i kako se do nje stize...


Upucene su svima koji zele da treniraju.

Tu boravi josh par ljudi na Forumu i ja.... :D
Za dolazak i vechno ostajanje u Valhalli, morash da poginesh chasno u bitci.
Kada dodjesh tamo, chitavu vechnost se borish, pijesh pivo, ljubish device, kada poginesh opet u borbi, najedesh se i vratish u zivot da bi poginuo opet.... Shta reci? Najjache mesto ikada... Drago mi je da zivim tu. Hrabri su uvek dobrodoshli :D ali moraju biti prethodno mrtvi, tako da..... U boj, chasno i svim srcem, pa nam se pridruzi :wink:
 
Kutnahorsky:
ako su ove reci upucene meni zahvaljujem se na podrsci draga ubico. Ali ono sto je privuklo moju paznju je mesto vaseg boravka Valhala. Zanima me gde se ona nalazi i kako se do nje stize...


Kutnahorsky

Dragi Kutnahorsky,
do "Valhale" u kojoj obitava "Draga Ubica" se naravno lako stize...kao i do svega sto se krije iza velikog imena, a ne vredi nista. Do Valhale se inace stize, kao sto znate, zaslugom. Afalsar nece edukovati nalozene tinejdzere.
 
Putem prevare se lako stize do mnogih stvari u zivotu, brzo i lako. Posto su Draga ubica i njeni prijatelji zivi, oni varaju sami sebe da su dosegli Valhalu. Za Valhalu treba poginuti sa macem u ruci, na bojnom polju i poseci sto vise neprijatelja. Neznanje je najveci covekov neprijatelj.


Kutnahorsky
 
Nemam nista protiv prevaranata. Velicanstvenih, naravno. Macevanje i jeste koncipirano na prevari. A da li je brzo ili lako, to je vec druga prica.
Neobrazovanje je izlecivo, glupost je neunistiva i ona je upravo i najveci neprijatelj coveka koji nije glup, i najbolji prijatelj onog koji jeste.
 
Nisam govorio o prevarantima. Prevaru sam pomenuo u skladu sa zidanjem Valhale i povrsnoj prici do koje je su dosli Draga Ubica i njeni prijatelji. Jer oni su prevareni necijim neobrazovanjem i sirenjem pograsnih informacija. Kao sto neki ljudi u ovoj zemlji daju sami sebi titule i pripisuju tradicije koje nisu zapisame i negovane, vec plod njihove maste. Cak se usudjuju da vestinu koja je nastala petstotina godina pre njihovog rodjenja objavljuju kao svoj patent, a pritom pljuju po onome sto je davno nekad neki ucitelj macevanja zapisao i ostavio tinejdzerima koji dolaze iza njega, da izucavaju njegove zapise i odrze u zivotu njegovo delo.
Posto vidim da ste se zakacili za velicanstvene prvarante, mogu da zakljucim da su vam oni idoli. Zelim vam uspeha u izucavanju vestine prevara i spletki.
To sto ne zelite da obrazujete tinejdzere, vidim kao sujetu ili strah da ti tinejdzeri jednog dana, vas ne prevazidju u vestinama koje su naucili od vas...
Kriti znanje je odlika slabih i nesigurnih u ono sto propovedaju.


Draga Ubico seminar pocinje sutra uvece u 20:00 u Donjem Gradu na prostoru izmedju Vidin Kapije i kapije Karla Petog, svakog dana ce mo biti tamo i isto vreme. Ako nadjete vremena prodjite tuda, sigurno cete videti nesto sto niste videli u tradicionalnom srpskom macevanju Svebor.

Upuceno Afalsaru i Ubici

Kutnahorsky
 

Back
Top