srednjovekovno macevanje

Hvala, Dragi Kutnahorsky, svraticu ako ne budem previshe umorna od posla...

A gde se danas moze chasno poginuti kada svaki slabic i kukavica chasnog mogu ubiti pishtoljem, pushkom ili chime vec..? Gde je tu poshtena borba, licem u lice? Kako bi i trebalo...

Ko ce nastaviti tradiciju, ako ne ti isti "napaljeni" tinejdzeri, koji ce se"ohladiti"kada izadju iz puberteta i nastaviti delo svog uchitelja? Uchitelj na te tinejdzere prenosi svoje znanje i svoju veshtinu, a da li ce oni to verno preneti dalje, vec je druga pricha....
 
Dragi Kutnahorsky,
Zao mi je sto ste moj poslednji post shvatili licno.
Koliko znate, Vi i ja smo bili prijatelji, i nase se prijateljstvo okoncalo prevarom, ali ne mojom.
Uprkos Vasim uvredama, i laznim optuzbama, sa prijteljima i onima koji su to nekada bili se necu obracunavati na ovaj nacin.
 
Drgai Afalsare,
Pozvao sam vas da ispricate pricu o Valhali i Valkiriji, jer je bolje znate od mene.
Iznenadilo me je to sto ste devojku koja je sebe kompromitovala zbog tudjeg neznanja i dobila udarac buzdovanom po prstima, (verovatno zbog losih uputstava onih koji su je obucavali) nazvali napaljenim tinejdjerom i odbili da kazete istinu o Valhali.
To ne lici na vas.
Zato sam vam uputi i takav odgovor.
Posto sam vas uvredio svojim kometarim ja vam se sad izvinjavam, jer moja namera nije bila da vas vredjam. Vas gest mi je dao povod da kazem svoje misljenje o ljudima koji se inace tako ponasaju.
Vasu poruku nisam shvatio licno.

Molim vas oprostite
Kutnahorsky
 
Warden_Assasin:
Upucene su svima koji zele da treniraju.

Tu boravi josh par ljudi na Forumu i ja.... :D
Za dolazak i vechno ostajanje u Valhalli, morash da poginesh chasno u bitci.
Kada dodjesh tamo, chitavu vechnost se borish, pijesh pivo, ljubish device, kada poginesh opet u borbi, najedesh se i vratish u zivot da bi poginuo opet.... Shta reci? Najjache mesto ikada... Drago mi je da zivim tu. Hrabri su uvek dobrodoshli :D ali moraju biti prethodno mrtvi, tako da..... U boj, chasno i svim srcem, pa nam se pridruzi :wink:

Hajde da rascistimo Mit o Zlom Afalsaru koji odbija da "edukuje tinejdzere" i napada sirote nezasticene devojke sa povredjenim prsticima. Hvala Bogu, te je tu Kutnahorsky da im stane u zastitu.
Citiram gornji text da obrazlozim sta smatram pod "nalozen".
Razbacivenje informacijama i to netacnim, ukazuje na licnost koja je (uf, sta da kazem a da ne bude laz) naivna (da ne kazem "povrsna"), a to se moze biti i u pubertetu, a na zalost i kasnije. Sa druge strane postoje i mladi ljudi koji su sasvim drugaciji, i oni uglavnom izrastu u drugacije ljude, od onih koji "zive u Valhali (verovatno iz video igre), piju pivo, zderu i ljube device"... pa svaki treci moron u zemlji Srbiji se igra viteza na kompu ceo dan, pije pivo, zdere i j"ljubi device"... ili se bar samozadovoljava ispred tv-a.
A to da ce ti polu ljudi ikada (kada se, je li, ohlade) da postanu "naslednici" velike mudrosti nekog velikog ucitelja, je smesno i tuzno.
Afalsar dakle nije zeleo da ucestvuje u polemici o Valhali i Valkiriji jer to smatra za gubljenje vremena u drustvu u kome nije bitno govoriti istinu, vec je bitno samo nesto govoriti. U drustvu koje ceni Afalsar bi se jako potrudio da ostavi utisak.

Ne sumnjam da ce Kutnahorsky odraditi sjajan seminar. Licno ga cenim kao macevaoca i zao mi je sto ne mogu da prisustvujem.
 
Uh... za kratko vreme postadoh nezashticena devojchica, napaljena tinejdzerka, osoba koja se samozadovoljava ispred TVa, naivna osoba(recite lepo - glupa, ne morate da skrivate iza drugih rechi)....

Ako je nekome do proveravanja svake priche koju mu prijatelj servira, neka ga.... imam pametnija posla od proveravanja rechi osoba u koje imam poverenja, a koje su mozda isto tako, kao ja, pogreshno informisane... pa ako se "opechem" zbog iste, nije strashno....

Odoh odavde, pre nego shto mi nakachite josh neki atribut.... Zbogom!
 
Poštovanje svim poklonicima tradicionalnog pristupa mačevanju. G. Dejan Damnjanović je bio pozvan da održi seminar Mačevalačkog Sistema Damnjanović u Italiji od strane Federazione Italiana Scherma Antica e Storica. Seminar je bio višestruko koristan jer su italijanski domaćini takođe objasnili osnove Radaelijeve milanske škole sablje, tako da će se bazična tehnika ovog sistema ubuduće podučavati kao sekcija u okviru sala MSD-a. (N. Sad, Beograd). Više podataka o ovome na: www.msd.org.yu
 
Postovani Molinelo, to je svakako bilo fantasticno iskustvo za sve ucesnike. Za Maestra Andrea Lupo Sinclaira, koji se smatra za vodeci autoritet u Italiji znamo jos iz aprilskog izdanja "Bas Celika", gde se Maestro spominje, istina povrsno, u asocijaciji sa Maestrom Macdonaldom, koji je dao prvi intervju za tu prvu Srpsku macevalacku novinu. On je takodje bio, istina visegodisnji, ucenik cenjenog Sinclaira.
Nadam se da to znaci da postoji mogucnost da ce Maestro Sinlair posetiti nase podneblje i obogatiti nas kojim seminarom na nasem tlu.
Vasa je dakle duznost, da nas obavestite ako se nesto slicno bude zbilo!
No mogli biste u medjuvremenu da nam otkrijete tajnu i obelodanite gde se u Beogradu i Novom Sadu nalaze skole Gospodina Damnjanovica.
Iskren pozdrav,
Afalsar
 
Dragi Afalsare, imao sam prilike da vidim broj Baš Čelika o kome govorite. Složićete se da je jedna takva publikacija zaista svetla tačka u moru dosadne i prozaične priče o sportskim rezultatima koja preovlađuje u vezi sa mačevanjem kod nas. Adresa kluba MSD-a u N. Sadu je: S. Miletića 22. Nisam siguran kada tamo imaju treninge, ali mislim da je u pitanju vikend. U Beogradu, adresa sale D. Damnjanovića je: XXI Divizije 30. Tokom leta, vežba se samo jednom nedeljno: subotom od 12,30h. Od septembra će se raditi u punom broju termina - dva do tri puta nedeljno. Obzirom da sam na odmoru i ne idem na treninge tokom avgusta, nisam siguran kolika je gužva na treninzima. Ukoliko želite preciznije podatke, molim vas, kontaktirajte direktno Dejana (preko sajta). Gospodin Sinkler će sa svojim asistentima sigurno dolaziti u toku naredne sezone u Beograd, no, ako sam dobro razumeo, kako bi učio MSD. Prijem MSD-a mađu članovima FISAS-a je bio odličan i argumentovan u borbama sa njihovim članovima. Pretpostavljam da će cela stvar biti organizovana, delom, i kao g. Sinklerov seminar italijanske škole sablje našim članovima. Sigurno će blagovremeno biti dato obaveštenje o tome. D. Damnjanović je takođe pozvan od strane FISAS-a i IMAF-a (International Masters of Arms Federation) da održi seminar MSD a na narednom godišnjem seminaru IMAF-a u Aprilu u Italiji.
 
Postovani gospodine Damnjanovicu,

Cestitam na ostvarenoj saradnji sa Maestrom Andrea Lupo Sinklerom.
Ucinuli ste odlican potez na vasem razvojnom putu maca. Vi se dugo godina
bavite izucavanjem Japanskog macevanja, zatim ste dosli u dodir sa vestinom koja je
zapadna ali je bazirana na istocnjackim principima. Posetio sam nekoliko vasih
predavanja i odustao bas zbog te baze, jer jedina stvar koja je imala veze sa Evropom bila je samo sabllja. Nacim na koji se prenosi znanje ucenicima je
potpuno japanski samo sto polaznik ili borac umesto katane koristi sablju.
Kao sto ste i rekli na pocetku prvog casa, sablja je prilagodjena japanskom
nacinu borenja. Zato je dorbro da svoje macevalacko znanje o sablji obogatite
evropskim ucenjima. Dobro nam je poznato da je sablja orizje Bliskog Istoka,
stigla je u Evropu sa Turcima, Mavarima i Kozacima, a zatim prilagodjena
zapadnim principima. Evropsko oruzje je Mac koji ima svoj razvojni put od
Gladijusa preko Dvorucnog i jednirucnog maca, Sirokog maca, Rapira, Malog maca
do sportskih borilista.
Sta se dogodilo sa Japanom , a sta sa Epropom?
U Japanu je iskovan Mac koji se do danasnjih dana nije promenio, a njegova
tehnika usavrsene do te mere da nema sukoba seciva u borbi, vec samo secenje u
prolazu. Evropa je sa svakim novim modelom Maca usavrsavala stare tehnike i
dodavala nove u stalnom sukobu seciva. Evropljani ne veruju da se dusa ratnika
nalazi u njegovom Macu iako su kovali oruznje po merama onoga ko ce nositi to
oruzje. Stupanje Malog Maca na macevalacku pozornicu evrope donosi prve
standarde u izradi Maca. Cuo sam, ali nisam istrazivao tu temu, da je Nemacka
Skola Srednjeg Veka jako slicna Japanskoj Skoli. Ako neko zna vise o tome neka
napise nesto na tu temu na ovom forumu. Ono sto sigurno znam je, da je Spanska
Skola Rapira bila zasnovana bas na secenjima i ubodoima u prolazu, ali pojavio se
Mali mac koji je macevanje postavio u pravu liniju, a ispred ostrice vrh maca, koji je efikasniji od samog secenja ostricom.
Pitanje, kako su u Japanci dosli do svoje savrsene tehnike?, ostavicu vama, da pisete o tome jer bolje poznajete temu od mene.


Pozdravite vasu suprugu Jasminu koja je vas veliki saradnik, koliko sam primetio. Smatram da nije viteski da jednu damu koja saradjuje sa vama stavljate iza sebe.
Jedino na bojnom polju idemo prvo mi koji cuvamo njihovu cast. Tako je u Evropi.
Pozdravite sina Vuka.


P.S.
Mozda sam ovo pismo trebao da vam uputim na licnu adrasu, a ne putem foruma.
Ono sto me je navelo da se odlucim za forum je otvaranje diskusija o macevanju.
Da je pismo uruceno licno, ono bi ostalo samo izmedju nas dvojce, ovako ce
i slucajni prolaznici foruma moci da procitaju nesto zanimljivo o macevanju, a mozda se neko od njih odluci da pocne sa izucavanjem macevalacke doktrine,
kod vas ili kod Ljubice i mene.
Siguran sam da ce ovo pismi doci do vas jer na forumu imate prisutnog vernog ucenika koji vas dobro promovise. Mada ispod njegove maske recitog i ugiladjenog
gospodina, viri malo nalozena dusa. Ako sam vas uvrdio svojim konstatacijom Dragi Molinelo, mozete me naci svako vece u Donjem Gradu. Ponesite mac i rukavicu, a sve ostalo ce teci po protokolu.


Kutnahorsky
 
Poštovani Kutnahorsky,
Ne, nema uvrede, naravno. Uvek je linija između "naloženosti" i vere teška za definisanje, pogotovu kada se osobe ne poznaju lično. Ipak, ako želite da se ogledamo u primeni naučenog znanja, ili možda u verbalnoj razmeni znanja o mačevanju "licem u lice" predlažem salu g. Damnjanovića, od početka septembra, pa nadalje - momentalno ne dolazim na mačevanje. Što se ostalih podataka ili pitanja tiče, molim vas, kontaktirajte direktno D. Damnjanovića - oko nekih činjenica, ja vam ne mogu biti od koristi.
Srdačno,
Molinello
 
Dragi Molinelo,
Za verbalnu razmenu macavalackog znanja imamo ovaj forum, a posto uvrede nema onda kurtoazna borba na neutralnom terenu. Dargomi je sto se nevredjate na zarez, kao neki ljudi koji se pojavljuju na forumima krstarice i umesto da razmenjuju znanja i iskustva oni razmenjuju teske reci...


Kutnahorsky
 
Dragi Kutnahorsky,
Tačna konstatacija u potpunosti. Mislim da je problem komunikacije na forumima samo simptom opšteg problema na nivou cele nacije. Ljudi su zapušteni te nije problem što ne žale, već ne znaju da komuniciraju. Sic transit gloria mundi...
S poštovanjem,
Molinello
 
Poštovani Kutnahorsky, Afalsare i ostali pobornici "tradicionalnog pristupa",
Istražujući tehniku sablje iz prve polovine XIX veka (uglavnom strana literatura, nešto malo izvornika i internet) - od pre italijanske reforme iz 1860-ih , primetio sam dosta razlike između tih starijih sistema i kasnije duelističke sablje. Izgleda da je nakon 1860-ih, stara vojna tehnika sablje opstala samo u okviru nemačke schlagerduel tehnike i engleskog singlesticka. Da li imate možda neke informacije o ovoj starijoj tehnici kada je i sablja bila znatno teža?
Hvala na svim informacijama!
Molinelo
 
Postovani Molinello,
na nasem jeziku od literature koja zas interesuje sigurno necete naci nista. Jedan moj poznanik je izjavio da bi smo trebali uciti Turski u skolama, te mogli, citajuci njihovu literaturu nauciti vise o sopstvenoj istoriji.
Zavisno od jezika kojim baratate, osim maternjeg, mozda mogu da vam preporucim neku literaturu. Ja pripadam kultu Malog Maca, i u mom srcu nema mesta za drugu ljubav osim te, tako da vam ne mogu sa lakocom dati informaciju koja vas interesuje. No budite spcificniji. Koliko daleko biste zasli u proslost.
Ako vas interesuje dublje ono sto trenutno izucavate, a baratate engleskim jezikom, mozda ce vas obradovati da cujete da Izvesni Christopher A. Holzman, upravo zavrsava prevod knjige Kapet. Del Frate-a " Instuzione per la Scherma di Sciabola e di Spada del Prof. Giuseppe Radaelli". Knjiga ce se sastojati iz tri dela i nekih 300 stranica, teorije i prakse, cak i nekih varijacija i improvizacija od strane prevodioca (koji se kao "levoruki" macevalac zali da mu je to sto je stivo pisano za "desnorukog' u mnogome poremetilo koncepciju), koje, kako sam smatra bi svakako bile od koristi nekome ko bi se susreo sa "juznom skolom".
Mozda vas interesuju "vremena kada je sablja bila tesko konjicko oruzje". No pre nego sto je to postala kada je prihvacena u Istocnoj i Zapadnoj Evropi, ona je cini mi se bila lagano oruzje, lako za baratanje.
Sablja ima dugu istoriju, koliko vidim, kao laik, u 7 veku se prvi put spominje. Avari poznati u Kini kao Juan Juan prvi su izradili zakrivljeno secivo. No ono nije stiglo dalje od Avara, U 8 veku sablja je bila omiljeno oruzje Mongolske konjice, koja je stigla, daleko kao i oni sami, zahvaljujuci prostranstvima njihovog tla i cinjenice da je sablja najefikasnija bas kada je "Covek na konju "(Covek bez konja je kao ptica bez krila- govorili su Mongoli). Tada je bila lagana, zakrivljena, koristila se jednom rukom, Od te Mongolske sablje, izrasle su mnogobrojne varijacije, Persijski Samsir, Indijski Talvar, Afganistanski Pulvar, Turski Kilij, Arapski Saif, Poljska i Madjarska Sablja...
Izmedju 9 i 12 veka turko-mongolska plemena je donose u Istocnu Evropu, i Madjari je cak usvajaju kao nacionalno oruzje u 18 veku. Naravno, ona stize i u Zapadne delove Evrope, no, prava seciva su tipicnija za Evropu, Istocnu i Zapadnu.

Cini mi se da je izgubljena bitka sa sabljom na tlu, ali je interesantno to da, vas Ucitelj kombinuje ono sto se na izgled ne moze kombinovati - istok i zapad, no sablja i jeste proizvod sukoba istoka i zapada, zar ne?
 
Poštovani Afalsare,
Hvala na informacijama. Nisam znao da se Del Frateovo delo prevodi na engleski. Imao sam prilike da prođem Del Frateovu "Istruzione per la scherma di sciabola e spada" na italijanskom. Takođe, imam Pariseove "Tratatto teorico-pratico della scherma di spada e sciabola" iz 1884, i "Scherma da terreno" iz 1904 (delo koje je tematski fokusirano na duel). Tražim Barbasettijevo delo "The art of the sabre and the epee" koje je napisao na engleskom tokom svog boravka u Londonu. Imate li, možda, ovu knjigu?
Konkretno, interesuju me vojni udžbenici koji tretiraju pešadijsku sablju, ali pre Radaelijeve reforme (šezdesete godine 19. veka) koja je, čini se, dosta smanjila pripremnu poziciju za zasek. Radaelijeva tehnika je zasnovana na molinelu - kružnom zaseku koji se izvodi iz lakta. Kasnije će Italo Santeli, otvorivši Salle Santelli u Budimpešti još više smanjiti zasek na pokret iz zgloba (veoma blizak južno-italijanskoj školi sablje Masaniello Parisea) i time postaviti temelj tzv. mađarske škole sablje. Zanimljiv je udžbenik američke vojske iz 1907."Provisional regulations for saber exercise" gen. J.F. Bell-a, koji se bavi većim delom pešadijskom sabljom. U njemu postoje mnogi "relikti" iz predradaelijevskog perioda - pre svega mislim na pripremu za zasek koja se izvodi iznad glave, kao u starijim sistemima s početka 19. veka. Terminologija je (zanimljivo) potpuno preuzeta iz Radaelijevog sistema - prvi moulinet (molinello), sedmi, treći i četvrti, itd... Takođe je zanimljiv Pierre Vigny, koji je, doduše, čuven po canne-u, inače vojni učitelj mačevanja, Savatea, Boksa i Rvanja pri Second regiment d'artillerie francuske armije krajem 19. veka. Njegov sistem sablje je u jednom detalju (u još par, ali manje bitnih) sličan starim preradaelijevskim sistemima - palac je prilikom hvata sablje ispod drške a ne sa gornje njene strane.
Hvala još jednom!
Molinello
 
Postovani Molinello,
knjiga Luigi Barbasetti-ja "The Art of the Sabre and the Epee", koliko vidim moze da se nabavi u izdanju iz 1936, ali izgleda besmisleno skupa ( £125 ) Probacu da je pronadjem u elektronskoj formi i javicu vam kad saznam vise. S' druge strane, cujem da Maestro Sinclair zna dosta o doticnoj temi i ne sumnjam da bi vas posavetovao ili uputio na pravo mesto.
Sve najbolje,
Afalsar.
 

Back
Top