dubak

pa u principu cim vidis da pocne da se dize na noge...moj sin je vec od 6 meseci, al je crvst...cerka tek od osam...mada, ako pitas pedijatra, reci ce ti NIKAD :) zavisi od bebe, ako vidis da "trazi", turaj :)
livija bre, cuti tu, gmizalo jedno :)
 
Dirk:
pa u principu cim vidis da pocne da se dize na noge...moj sin je vec od 6 meseci, al je crvst...cerka tek od osam...mada, ako pitas pedijatra, reci ce ti NIKAD :) zavisi od bebe, ako vidis da "trazi", turaj :)
livija bre, cuti tu, gmizalo jedno :)
U pravu si PEDIJATRE kad sam pitala nevalja zbog kicme do 10mes a onda nevalja zbog globova na nozi, pa nevalja dete postane nepodnosljivo jer sve hoce da dira itd.Moja mala je cvrsta i vec vidim da se i sma dize, okrece na stomak puzi urikverc itd.
 
E ja sam na strani pedijatara ovaj put. Citala sam gomilu literature o tome i zakljucak je - dubak nikako!

Usporava i potrebu deteta za hodanjem... Izmedju ostalog...Skroz sam protiv dubka tako da moje dete ni minut nije provelo u dubku a bila je vise nego ziva...

Al svaki roditelj treba da donese doluku za sebe. Misljenje strucnjaka ste dobili, odluka je na vama..
 
E da i moja klinka je puzala u rikverc. U to vreme smo pare koje smo dobili za dubak potrosili na nove itisone, kad vec puzi da puzi po cistom,a i zabranjivali smo setanje obuven po ostanu dok se nije digla na noge.Zvuci seljacki ali za dobro mog deteta je i bas me boli sta drugi misle o tome. Ko nije hteo da se izuva nije ni dolazio kod nas... Ljudi su cudni...
 
Mirka šizika:
E ja sam na strani pedijatara ovaj put. Citala sam gomilu literature o tome i zakljucak je - dubak nikako!

Usporava i potrebu deteta za hodanjem... Izmedju ostalog...Skroz sam protiv dubka tako da moje dete ni minut nije provelo u dubku a bila je vise nego ziva...

Al svaki roditelj treba da donese doluku za sebe. Misljenje strucnjaka ste dobili, odluka je na vama..


pa nije da nisi u pravu al ja idem po principu, ako dete trazi i oce, onda ajd...
 
Боље у кетрец (ону тапацирану оградицу) него у дубак!
Тамо ће се дете само подизати колико може и колико је способно, стајати, безбедно падати и бити на сигурном.
 
Fizijatri su izrečito protiv dupka...
Ja ih nisam slušala.Pošteno, bilo mi (nam ) lakše da ih trpnemo tamo pa nek vozaju po ceo dan...
Ti sama odluči.
Ko još sluša danas doktore...
 
..ako kupujesh dubak, gledaj da bude onaj
shto mu je sedishte kao kesa
sa otvorima za nogice, a ne kao sedishte..
..kazu da dubak ne valja zato shto je dete
u potpuno neprirodnom polozaju za hodanje..
..tj, sedi i odguruje se nogama..
..i sa shto vishe polozaja (visina),
da bi mu nashla onu visinu
u kojoj su mu nogice potpuno opruzene..
 
livija:
hehe.. kako bwe puzi u rikverc??? :D
Neznam ni ja kako to uspeva pedijatar kaze posto ima 6mes. nisu joj jos jake ruke,dok noge jesu pa iz vuce unazad jer joj je to lakse za sad.Moja mama kaze da sam i ja to radela ali posle sam u 10meseci prohodala a nikad nisam puzela u napred.
 
Moj drugar je ortoped i ima dvoje dece koja nikada nisu bila u dubku. Koristio je kao što je Helen rekla ogradicu, jer kako on kaže u ogradici se samo podiže kada je za to spremno (oko 9 meseci) i nikada ih nije stavljao da stoje na nogicama dok se sami nisu uspravili u ogradici. Dubak je loš koliko sam shvatila i zbog kukova i zbog stopala a sve se pokaže nažalost mnogo kasnije u životu. Isto tako nošenje tudjih cipelica makar bile i od brata ili sestre je strogo zabranjeno. Pa kao štom Mirka reče neka svaki roditelj odluči šta će sa svojim detetom.
 
Po principima normalnog motornog razvoja bebin organizam nije spreman za vertikalizaciju(uspravan stav) pre 11 meseca,a hod usvaja sa godinu dana.
Sve sto ste napisali o nespremnosti kukova ,kicmenog stuba,karlice stopala i ostalim delovima tela koje prerano postavljanje na noge,a samim tim i dubak zivotno ugrozava nevazni su deo price.
Ono sto je najbolnije to je sticanje seme i dozivljaj sopstvenog tela u razlicitim polozajima koje obavlja mozak.
Pa ce te tako medju pijanistima ,violinistima vrlo retko naci bebe koje su spavale iskljucivo na stomaku jer nisu razvile u mozgu dozivljaj svojih prstica(ovo vazi i za slikare i uglavnom sve ljude koji obavljaju kreativni manuelni rad).
U stvari ovakva deca imaju ruzan rukopis i vrlo su nespretna.
Deca koja nisu puzala vec su gurnuta u dubak sa svojih 5-6 meseci Imaju (sva bez izuzetka )ravne tabane,lose drzanje i skoliozu.
Takva deca vrlo cesto padaju na glavu jer nemaju dovoljno razvijene reakcije ravnoteze i ne znaju da se zastite rukama.
Nadam se da sam vam malo razjasnila stav fizijatara po ovom pitanju i zasto su pedijatri tako kategoricni u borbi protiv dubaka,a sta cete vi uraditi sa svojim detetom samo je na vama,ali pre nego sto ista odlucite nadjite negde semu motornog razvoja deteta (koji je direktno odgovoran za intelektualni razvoj) pa ce vam nadam se sve biti jasnije.Pozdrav svim roditeljima i bebama.....
 
Po principima normalnog motornog razvoja bebin organizam nije spreman za vertikalizaciju(uspravan stav) pre 11 meseca,a hod usvaja sa godinu dana.

Уф, моје млађе дете је било скроз ненормално: проходала је са 9 месеци.....Ужас! Нико је није могао зауставити, а стално је падала и била у модрицама.....:-(

Увек су ми биле чудне оне маме које уче децу да ходају држећи их за руке, јер ја никада нисам имала прилике за то.....(старија проходала са десет).....:-?
 
Моја оба детета нису били у дубку, и на време су проходали. Знам децу која јесу, једно је имало проблема са куковима па су га дуго носили по рукама, друго је доста касно проходало. Треба пустити да све иде природним током.
 
Moja deca su prohodala sa 14 meseci i bez dubka (koristila sam ogradicu), i nista im ne fali. Ja sam od onih sto se stalno konsultuju sa lekarima i knjigama, ali samo sa onima u koje imam poverenja. Istalno se za razvoj dece u bilo kom smislu prica da ih ne treba forsirati, ni prerano sa hranom, ni ustajanjem, ni hodanjem, ni skidanjem pelena, ni ucenjem kojekakvih besmislica koje deca ne razumeju, itd. Sve u svoje vreme
 
Cula sam i ja da dubak ne valja, ali je i moja cerkica provela dosta vremena u njemu. Zdrava je, prava je, brzo je i lepo prohodala. A uz to mi je to bio najlaksi period s njom. Mogla sam da odradim po kuci sta sam htela na miru dok se ona sva sretna zalece s jednog kraja stana na drugi. Ali ne valja ni preterivati, posle 2-3 meseca, cim je pocela da sama pravi prve nesigurne korake, uklonili smo dubak i pustili je da se uci.
 
Hellen:
Уф, моје млађе дете је било скроз ненормално: проходала је са 9 месеци.....Ужас! Нико је није могао зауставити, а стално је падала и била у модрицама.....:-(

I moj sin, evo ga, tek napunio devet i trci po kuci...bas uzas :)
 
Доктори кажу кад почну сами да се дижу на ноге. Сестрић и сестричина су са7,5 кренули да гурају ногама. Са 8 месеци су тражили да ходају уз држање. Проходали са 10,5 месеци.
 

Back
Top